Ekonomija

Страна 21 of 28 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 24 ... 28  Next

Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Саб Окт 13, 2018 4:03 pm

Тогаш на 70 илјади кондоми се купени 12 илјади лубриканти. Сега се купуваат 20 илјади лубриканти дополнително, откако првата испорака заедно со кондоми е потрошена.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4771
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Саб Окт 13, 2018 5:15 pm

Pa se nakotivte vo OK Halkidiki, a SDSM ne e kako vas, vodi grizha za site gragjani vkluchitelno i dpne-ofcite...
Teo
Teo

Број на мислења : 4274
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Саб Окт 13, 2018 7:31 pm

А да разговараме малку за новиот ангажман, да кажам кредит од 400 милиони долари што го договарате за следните 4 години со Светската банка. Банката предвидува дека долгот на Македонија ќе го зголемите на над 50% од БДП. Многу веројатно до крајот на годината.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4771
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Саб Окт 13, 2018 7:58 pm

Па ти го почна муабетот за лубрикантите, ние само те упативме кон вистината. Што се однесува до кредитот, овој мора да се земе.
luxor
luxor

Број на мислења : 4383
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Нед Окт 14, 2018 10:52 am

Значи тепаат тие од Светска банка ако не земеш пари. А што има ново со ребалансот на буџетот. Прв пат после владина одлука за ребаланс нема конференција за печат на која новинарите можат да поставуваат прашања. Некој нов режим на режимот. Чуму ребаланс ако економијата е добра, па ребаланс не беше потребен? Да не набавува владата уште лубриканти за да пролизга Преспанскиот договор? Што со задолженоста над 50% од БДП?

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4771
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Нед Окт 14, 2018 11:18 am

Би ти објаснил ама сега немам време, наминав само набрзина да видам што е ново на форумов.
luxor
luxor

Број на мислења : 4383
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by nino on Пон Окт 15, 2018 1:43 pm

https://www.24.mk/poskapuvaat-benzinite-i-dizelot-2
Поскапуваат бензините и дизелот

еве ја економија на сдсм, ги покачија цените на горивата и кога цената на нафтата беше ниска, а сега кога нафтата на светските пазари почна да се качува сега има ептен да ги надујат цените
ќе ги отепаат граѓаните

можеби некој од нивните редови ќе измисли како колите помалку да трошат и ќе му дадат субвенција за инвентивност


nino

Број на мислења : 259
Join date : 2017-06-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Окт 15, 2018 7:59 pm

На нив им одговара покачувањето на цената на горивата. Сега божем ја намалија километражата за пратениците од 30% од цената на гориво за еден поминат километар на 20%, но во пари наскоро 20% ќе биде повеќе од 30% во времето на минатата власт.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4771
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Пон Окт 15, 2018 8:02 pm

Да не зборави нешто? На пример дека патарина им се исплаќа и на пратениците од дпмне?
luxor
luxor

Број на мислења : 4383
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Окт 17, 2018 9:49 pm

Сите пратеници што користат приватно возило добиваат и добивале километража. СДСМ беше партијата што ветуваше дека тоа ќе го укине и како власт, што би рекле мнозинство во Собранието имаше можност ветувањето да го исполни. Но не го стори тоа.
Вчера наместо со 53,6 милиони евра владата се задолжи со 57 милиона. Не се појавија на виделина ниту тие 500 милиона евра што наводно ги крадеше старата власт за една година.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4771
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Сре Окт 17, 2018 10:00 pm

Koga i kade toa vetuvale SDSM deka kje gi ukinat patnite troshoci za pratenicite??? Vo lagite i spinovite na dpne-ofcite???
Teo
Teo

Број на мислења : 4274
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by nino on Сре Окт 17, 2018 10:36 pm

Pa se sto sdsm kritikuvaa koga bea opozicija, go pravat sega koga dojdoa na vlast. I patni troskovi i delenje subvencii, partiski vrabotuvanje, se. Zaev protiv toa ke se borese ama povtorno izlaga.

nino

Број на мислења : 259
Join date : 2017-06-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Сре Окт 17, 2018 11:12 pm

Затвораат невини луѓе? Менуваат ДУПови преку ноќ за да ги срушат објектите на политичките противници? Затвараат телевизии? Лустрираат по нарачка? Набавуваат и подметнуваат фалсификувани лични карти на политички неистомисленици? Со приватно обезбедување исфрлаат пратеници од опозицијата од парламентот? Газат луѓе по улиците и после не одговараат? Тргуваат со дрога и пак не одговараат? Се возат со комбиња низ СК и пикираат плацеви за џабалак? Прават од институциите МВРО-ВМРО? И да не набројувам повеќе. Тоа што ти се обидуваш да го подметнеш е релативизирање и обид за спинување дека ништо не се променило иако секој е свесен дека за две години не може да исправи се што е погрешно направено за единаесет.
luxor
luxor

Број на мислења : 4383
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Окт 18, 2018 11:23 am

Со 1 милијарда евра задолжувања во една година не е направено речиси ништо. Инаку во ниту еден момент не сум помислил дека тие што се блиски до СДСМ сега не живеат подобро, дури и многу од нив одлично, но пишувам за живот на просечно ниво.
Кога сме кај економијата, Македонија сега е на 84 место во светот. А беше меѓу првите 10. Во Европа полоши од нас се само Молдавија и БиХ. Имаме влошување на сите параметри, на некои повеќе, на некои помалку.

https://infomax.mk/wp/а-оваа-листа-до-кога-ќе-се-крие-македон/

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4771
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Чет Окт 18, 2018 11:49 am

Normalno deka kje bide taka koga gi prikazhuvash vistinskite rezultati i ostavash realnata ekonomija da ja vleche zemjata napred...Za razlika od vashite falsifikat metodologii i veshtachki napumpano gradezhnishtvo preku antikvizacijata...
Teo
Teo

Број на мислења : 4274
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by nino on Чет Окт 18, 2018 2:14 pm

Abe koi prvi 10, toa so lagite na vmro samo. Nie sme sekogas na krajot na opaskata. Nemame nikakva ekonomija.
A ovie sega ne napravija ama bas nisto da ja podobrat. Samo si podelija subvencii za inovativnost i po nekoe tenderce.
Pa kolku se samo oni pametni i inovativni.

nino

Број на мислења : 259
Join date : 2017-06-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Dino on Чет Окт 18, 2018 4:58 pm

Narodot nikad ne videl dobro ni od ednite ni od drugite zivot  imase i ima samo za partiskite vojnici.

Dino

Број на мислења : 371
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Саб Окт 20, 2018 7:07 pm

nino напиша:Abe koi prvi 10, toa so lagite na vmro samo. Nie sme sekogas na krajot na opaskata. Nemame nikakva ekonomija.
A ovie sega ne napravija ama bas nisto da ja podobrat. Samo si podelija subvencii za inovativnost i po nekoe tenderce.
Pa kolku se samo oni pametni i inovativni.
Бројките беа од Еуростат. Реално не бевме ние први затоа што имавме некој огромен раст (иако беше доста поголем од сегашниот, околу три пати) туку затоа што ЕУ беше во економска криза. Тие три години беа единствените во кои Македонија се доближуваше колку толку до „нормалните“ земји. После на сцена настапи Сорос и домашните поддржувачи и почна падот. Во странските фирми секој има еднакви шанси што зависат исклучиво од неговите способности, не само за работа туку и да се избори за плата. Доволно е да се споредат само странските инвестиции со остатокот од македонската економија за да се почувствува развојот. Сигурно е дека и поранешната власт крадела, но нејасно е зошто сега тие пари не се појавуваат како вишок во буџетот. Дали сега се краде повеќе или власта е понеспособна во економијата. Не е јасно и зошто се трошат парите од странските кредити. Ако за гласовите на 8 пратеници евентуално беа дадени 16 милиони евра (по два на секој) зошто се задолживме повеќе од 1 милијарда евра во оваа година.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4771
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Dino on Саб Окт 20, 2018 9:32 pm

Sukur konecno si priznal deka i vmro kradea, skoro ke sfatis deka site samo za svoj interes gledaat a za narodot bas gi zabole.

Dino

Број на мислења : 371
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Саб Окт 20, 2018 10:50 pm

Тој што не гради, а троши иста сума на пари од буџетот треба да краде повеќе според мене. Во секој случај приоритетно е гонење на криминалци кои крадат во сегашноста и ќе крадат во иднината, отколку на тие што краделе во минатото. За вториве треба да се брза само кога делата се пред застарување.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4771
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Нед Окт 21, 2018 9:24 am

Sekako, tie od minatoto shto ja ograbija drzhavata kje gi zaboravime bidejki se od tvojata partija...Patem, bidejki ne bil gonet nikoj od tie shto sega otkrivame deka kradele jasno e kakvo mafijashko zdruzhenie bilo na vlast vo Makedonija 11 godini...
Teo
Teo

Број на мислења : 4274
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by nino on Нед Окт 21, 2018 12:00 pm

Сите крадат. Лошо е што не одат затвор туку процесите против нив се користат за уцени.

nino

Број на мислења : 259
Join date : 2017-06-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Окт 22, 2018 8:51 am

Teo напиша:Sekako, tie od minatoto shto ja ograbija drzhavata kje gi zaboravime bidejki se od tvojata partija...Patem, bidejki ne bil gonet nikoj od tie shto sega otkrivame deka kradele jasno e kakvo mafijashko zdruzhenie bilo na vlast vo Makedonija 11 godini...
Не сум рекол никогаш дека било кој криминалец треба да биде ослободен од вината. Но поважно е полицијата да спречи ако на пример некој корумпира пратеници за да се промени Уставот, отколку дали некој на некој тендер пред 10 години лапнал неколку илјади евра. Најлошо е ако и полицијата и судството евентуално учествуваат во таквата корупција.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4771
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Пон Окт 22, 2018 10:08 am

Престани да лажеш дека пратениците биле корумпирани да го менуваат Уставот, тие јасно изјавија дека гласале според сопственото убедување така да полицијата не треба да спречува ништо. Интересно како ви паѓаат глупи идеи на памет дека ако во парламентот се гласа поинаку од вашите желби и потреби веднаш пратениците се корумпирани и полицијата треба да го спречи тоа, поточно со полициска интервенција народните претставници да бидат спречени да ја изразат својата сопствена волја и убедување затоа што тоа не им се допаѓа на  дпмне-офците.
luxor
luxor

Број на мислења : 4383
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Окт 22, 2018 9:03 pm

А ти очекуваше дека ќе кажат добивме толку и толку пари за да гласаме и плус ќе не ослободи независното судство од обвиненијата за кои не гони. Погледај им ги очите колку се потечени околу нив. Зошто патат од несоница ако се во право. Веројатно имаат и висок притисок. Да не им треба повеќе лекарска отколку полициска заштита за да го сочувате тенкото мнозинство. Доколку Палмер денеска евентуално не прикупил уште некој пратеник.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4771
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 21 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 21 of 28 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 24 ... 28  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот