Ekonomija

Страна 23 of 33 Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 28 ... 33  Next

Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by osa on Вто Ное 06, 2018 7:00 pm

Dino напиша:Taman rabota na kameni most a takva profesionalka, zaradi koja mora vo oglasot da pisuva deka ne e potrebno rabotno iskustvo.

i shto demek ova e prv oglas kaj shto netreba rabotno iskustvo ....11 godini nemozese da se slushne koj se se vrabotil ...se beshe korumpirano da chuti i televizii i se ...more ste azdisale

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14819
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Dino on Вто Ное 06, 2018 7:10 pm

I kako i tie isto pravea e opravdanie? Utre ke prislusuvate i ke relativizirate oti i vmro taka pravele kako sto pravevte so tenderite na Angusev, snaata na Cvetanka i mnogu drugi. Cudno kako ne doprel glas do OJO za hidrocentralite na Koco. Znaci ne bilo sto vmro imalo nepotizam i kriminal tuku sto vie od toa ste nemale fajde i sto drug gi lapal parite.

Dino

Број на мислења : 416
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by osa on Вто Ное 06, 2018 7:15 pm

aj pa ke te prasham kaj beshe bre 11 godini da pishuesh vaka i da gi obvinuesh od dpmne ??? ama togash nesmeeshe da zucnesh inache otide u endek ,shto bi rekol drugarti protuger

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14819
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Dino on Вто Ное 06, 2018 7:21 pm

Kaj sum bil jas ne e vazno i da znaes toa ne  ja menuva vistinata deka ste isti so vmro mozi i uste polosi. Kako lazevte administracijata prenatrupana, ke otpustame i za takvi raboti ve glasaa ne da ja duplirate so vasi partski vojnici. Zosto Mancevski vcera na pres vika departizacija na administracijata oti ke gi brkaat od vmro a ke zaposluvat od sds li?

Dino

Број на мислења : 416
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by osa on Вто Ное 06, 2018 8:25 pm

chesno e da priznaesh deka vo minatoto nesmeeshe ni da pomislish da zboruvash i da frlash crna damka na togashnata vlast ,a sega so lagi i navredi samo sakash da ja minimizirash uspeshnata rabota na segashnata vlast

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14819
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Dino on Вто Ное 06, 2018 8:50 pm

Sto lazam deka lazevte oti ima prevrabotenost u administracija, deka vikate ke ja departizirate ili deka vrbotuvate majki na pratenici i portparoli so sredno u taa ista administracija so ke ja departiziravte?

Dino

Број на мислења : 416
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Ное 07, 2018 12:43 pm

Лудило до крај. Место сега да се дискутира за буџетот за следната, 2019 година, на месец и половина пред крај на годината се губи време за измена на буџетот на годината што изминува.
Ајде повторно да прашам, зошто не се појавуваат како вишок парите што наводно ги крадеше поранешната власт, дали тогаш и сега ги земаше ДУИ на пример, и што се прави со кредитите со кои не задолжи власта?

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Сре Ное 07, 2018 1:15 pm

Убаво што тврдиш дека твоите дпмне-офци се лудаци до крај па буџетот на пример за 2012 го дискутираа на 24 декември а оној за 2013 на 5 декември.
luxor
luxor

Број на мислења : 5025
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Ное 07, 2018 1:53 pm

Може ли некој линк ?

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Сре Ное 07, 2018 10:29 pm

Ајде престани со глупости, сите го памтат црниот понеделник 2012 кога на 24 декември со вооружени криминалци ги исфрливте пратениците на опозицијата од парламентот за да не ги разгледувате опозициските амандмани на буџетот. Така според твоето пишување расправа за буџет на 24 декември е лудило до крај ама на владата на твојот пастир.

За буџетот 2013 ОВДЕ
luxor
luxor

Број на мислења : 5025
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Ное 09, 2018 3:14 pm

Буџетот за 2013 година беше со многу прифатени амандмани на опозицијата и доби 2-3 мнозинство. Без уценувани или купени пратеници. Во декември се носеше буџет за следната година, а не се правеше ребаланс на буџетот за 2012та. Растот на БДП беше проектиран на 2%, според тоа што го вели Дојче веле во линкот што си го поставил, а беше остварен значително поголем 3,1% според извештајот на НБРМ, страна 4 на линкот http://nbrm.mk/WBStorage/Files/WebBuilder_Godisen_izvestaj_2013.pdf .
Тогаш се намалуваа даноците, а сега имаме значителен пораст. Расистичката влада (што смета дека Македонците се етникум од понизок ранг што не смее сам да си ја именува државата и да си ја пишува историјата) ги спомнува само полпулистичките мерки. АКо некој зема кирија од 12.000 денари, до сега плаќаше 840 денари данок. Сега ќе плаѓа скоро двојно повеќе. И ако тоа е единствен приход на сопственикот иако таа кирија е помала од минималната плата. Исто треба да плаќаат и тие што издаваат 20 или повеќе станови и што имаат милионски капитал во фирми. Се укинува и додатокот за трето дете со проѕирно објаснување дека наводно не дал резултати и во последната деценија има пад на наталитетот од 13 на 11 новородени деца на 100о жители. Но секој што не прима податоци само од еден извор знае дека тој број во околните земји е намален многу повеќе, што значи дека мерката има резултат. Кај нас, патем, треба да се спроведат Рамковни мерки за наталитет. Етничките заедници со многу повисок наталитет од просечниот да плаќаат данок за трето или повеќе деца, а со тие пари да се стимулира наталитетот кај етничките заедници со мал наталитет. Да има праведен наталитет според Рамковната спогодба, кога веќе истата ќе влезе и во Уставот.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Пет Ное 09, 2018 7:45 pm

трендафил напиша:Се укинува и додатокот за трето дете со проѕирно објаснување дека наводно не дал резултати и во последната деценија има пад на наталитетот од 13 на 11 новородени деца на 100о жители. Но секој што не прима податоци само од еден извор знае дека тој број во околните земји е намален многу повеќе, што значи дека мерката има резултат.

Бедна ти е замената на тези. Ако во околните земји кои не даваат додаток за трето дете  се намалува наталитетот а истото се случува и кај нас иако ние даваме додаток за трето дете јасно е дека мерката не функционира. За да ја прогласиш за успешна кај нас треба да се зголемува наталитетот.  И престани да лажеш дека во околните земји наталитетот е намален многу повеќе.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_sovereign_states_and_dependent_territories_by_birth_rate


И другпат кога ти велам дека твоите дпмне-офци дури и според твоите критериуми се лудаци до крај треба да ми веруваш.  Twisted EvilEkonomija - Page 23 Untitl19


Ekonomija - Page 23 14

https://novatv.mk/sobranieto-go-donese-rebalansot-na-budjetot-za-2013-godina/
luxor
luxor

Број на мислења : 5025
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Ное 15, 2018 4:44 pm

Владата во новиот буџет предвидува 1,5 милион евра за решавање на проблемот со загадување. Толку пари во овогодишниот буџет беа потрошени за подмачкувачи на хомосексуални газови.
Да евидентираме и дека на 20 овој месец владата се задолжува со нови 98 милиони евра.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by nino on Пет Ное 16, 2018 2:05 pm

немат никакви идеи и проекти, а носат огромен буџет
пак ќе оди за субвенции за инвентивност?
таа финта ја научија и таа ќе ја тераат за да си грабнат дел од буџетот?

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Саб Ное 17, 2018 8:25 pm

Ќе оди и за мебел, нови возила, повеќе патни трошоци, нема да се гради нов клинички центар затоа што му се бара локација како што се бараше Груевски за испраќање во затвор.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by SHARENI on Саб Ное 17, 2018 8:33 pm

трендафил напиша:Ќе оди и за мебел, нови возила, повеќе патни трошоци, нема да се гради нов клинички центар затоа што му се бара локација како што се бараше Груевски за испраќање во затвор.

ama ke ima i za graganite
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 403
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Саб Ное 17, 2018 9:27 pm

Повеќе ќе се загуби само од доцнењето на Клиничкиот центар и тоа во загубени животи, отколку што ќе добијат граѓаните. Посебно тие што не се блиски до власта. Можеби ќе се зголеми фондот за подмачкувачи на хомосексуалните газови, една од привилегираните категории во сегашното општество. До сега за таа цел режимот одвојуваше толку колку што ќе одвои за прочистување на воздухот, 1,5 милиони евра.
Да му одговорам и на Луксор. Според линкот што си го дал во Македонија во 2011 година била на 193 месѕо во светот, а во 2016та на 153. Падот е од 11,1 на 11 промила, односно е минимален , а не над 2 промила, како што според податоците што си ги дал лажеше министерката Царовска. Не знам за какви лудаци пишуваш. Дали за тие што не им веруваат на податоците од Светска банка или ОБСЕ, туку на тоа што ќе го истресе од ракав некоја министерка во владата на Македонија. Од каде толкаво антизападно расположение.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Саб Ное 17, 2018 9:54 pm

Владата ќе потроши 3,7 милиона евра за нови возила и 3,3 милиони евра за мебел. Дел од тоа ќе се плати со намалување на надоместоците што ги добиваат хендикепираните лица.

https://kurir.mk/makedonija/vesti/vladata-na-licata-so-hendikep-ke-im-gi-skrati-pravata/

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by nino on Нед Ное 18, 2018 8:10 pm

Што е ова секоја нова влада само менува возила и мебел по кабинетите. Така се трошат пар безврска.
А за важни работи нема пари, едвај милион и пол успеале да одвојат.
Сдсм по кој пат покажува дека како партија се само мафија и ништо друго.
Ги видовме и едните ги видовме и другите, само мафии се и ништо друго.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Ное 19, 2018 7:23 pm

Во оваа година владата има потрошено 300 илјади евра за агенција според законот за јазици кој не е објавен во Службен весник, па со самото тоа не постои во правниот систем освен во заболените мозоци на некој од власта. За следната година се предвидени двојно повеќе, 600 илјади евра само за агенцијата.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Вто Ное 20, 2018 10:41 am

Небањатите потрошија милијарда за стиропор и гипс а се јадат говна за потрошени 300 000 евра за меѓуетнички соживот.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 605
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Ное 21, 2018 8:00 pm

Се работи за криминално потрошени пари, за Агенција за која нема закон по кој се формира.
Да евидентираме и дека вчера владата не задолжи со нови 98 милиони евра. Како ќе си ги поделите парите?

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Саб Ное 24, 2018 9:07 am


_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Саб Ное 24, 2018 11:41 am

Небањати знаеме дека ви е криво што не успеавте до крај да ја распродадете државата, а и тоа што успеавте СДСМ ќе го врати назад кај граѓаните па затоа лажете и обвинувате други за тоа што вие го правевте.

PRVOBOREC

Број на мислења : 605
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Нед Дек 02, 2018 7:48 pm

Да те потсетам повторно дека мирис не се пренесува преку интернет, па доколку чувствуваш некој непријатен мирис изворот е кај тебе локално. Имаш некој небањат во просторијата.
Најнова вест е дека во третото тромесечје од годината имаме поголем одлив на пари што се инвестираат во странство, отколку странски инвестиции дома. Негативата е 5,6 милиона евра. А премиерот Заев најавуваше за тоа тромесечје пресврт. Едноставно кажано, оваа година ќе биде катастрофална за македонската економија во делот на странски инвестиции. Не знам зошто се молчи за ова.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 23 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 23 of 33 Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 28 ... 33  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот