Ekonomija

Страна 27 of 34 Previous  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 30 ... 34  Next

Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Мај 06, 2019 8:06 pm

Би сакал на темава за економија да напишеме се отвори таа и таа фабрика или друг стопански објект. За жал морам да нотирам ново задолжување. Сега од 19,4 милиони евра.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5870
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Мај 13, 2019 7:07 pm

Да нотирам само дека владата на Ахмети и Заев утре ќе не задолжи на домашниот пазар за нови 3 милијарди денари (околу 49 милиони евра). Веќе е над нивото на владата на ВМРО иако ништо посебно не се гради ни на државно ни на локално ниво. Ако старата влада наводно крадеше што ли прави оваа со нашите пари?

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5870
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Мај 13, 2019 8:20 pm

Ќе бекне ли некој нешто на темава за економија. Од пари се живее и за пари бегаат луѓето од Македонија. Конечно ќе се заврши за десетина дена поставувањето на заштитната мрежа на одамна изградениот пат Миладиновци - Штип, за што ви требаа две години, а се поставува со забавено темпо еден километар дневно. Што им правите на парите ако не се крадат?

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5870
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Пон Мај 13, 2019 8:58 pm

Тоа што најмногу ве боли и полудува, ги враќаме на народот.
luxor
luxor

Број на мислења : 5266
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Мај 13, 2019 9:50 pm

На кој начин, колку пари, за кои намени, колку за истото е трошено порано ... ??? Јас знам дека ако порано за некој лек плаќав да кажеме 105 денари сега плаќам 118 денари. Дека сега ако не земам лекови во првите неколку дена кога ќе се појават после мора да си ги купам приватно затоа што ги нема на рецепт. За почеток ќе напишам дека ос зголемените даноци и акцизи сега се собираат околу 200 милиони евра годишно повеќе во буџетот. Се собираат 200 милиони повеќе народни пари.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5870
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Пон Мај 13, 2019 10:23 pm

Бидејки уште долго ќе бидете опозиција ти предвидувам многу поголеми трошоци за лекови.
luxor
luxor

Број на мислења : 5266
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Мај 14, 2019 4:19 pm

Ти би бил веројатно најсреќен да не ми требаат лекови. Да оладам. Во име на помирувањето.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5870
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Вто Мај 14, 2019 6:55 pm

Ne znam za drugite, no znaejki kolku ste bolni i patite za vlast jas ti posakuvam dolg zhivot vo opozicija.
Teo
Teo

Број на мислења : 4812
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Мај 14, 2019 8:45 pm

Не сум политичар, па не можам да бидам ниту на власт ниту во опозиција. Но тоа за оваа тема не е важно. Да нотирам иако сега тие што врескаа ако ВМРО земе 5-6 милиона евра заем молчат како риби кога хунтата наместо најавените 49 не задолжи со 80 милиони евра. Наместо 3 милијарди денари колку беа најавени, земени се 4,9 милијарди. 2,3 милијарди ќе се вратат по една година, 1 милијарда по 5 години, а 1,6 милијарди по 15 години. Не знам што им правите на парите. Нели буџетот одлично се полни од даноците и акцизите кои се зголемени? Зошто се зголемува и задолжувањето?

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5870
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Нед Мај 26, 2019 9:34 pm

Уште еден успех на владата на СДСМ.

Федералната служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор на Руската Федерација од понеделник 27 мај 2019 година целосно ја укинува забраната за увоз на македонско коскесто овошје.

Ова значи дека македонските производители повторно ќе можат да извезуваат цреши, вишни, сливи, кајсии, праски и нектаринки во Руската Федерација.

Забраната за извоз на македонското коскесто овошје во Русија, стапи на сила во август минатата година по утврденото присуство на штетниот организам Monilinia Fructicola.

https://tera.mk/%d1%80%d1%83%d1%81%d0%b8%d1%98%d0%b0-%d1%98%d0%b0-%d1%81%d0%b8%d0%bc%d0%bd%d1%83%d0%b2%d0%b0-%d0%b7%d0%b0%d0%b1%d1%80%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%b7%d0%b0-%d1%83%d0%b2%d0%be%d0%b7-%d0%bd%d0%b0/
luxor
luxor

Број на мислења : 5266
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Мај 27, 2019 12:55 pm

Зошто коскестото овошје не се продаде во пријателските ЕУ и САД, туку ќе го јаде „непријателска“ Русија? Поради која влеговме во НАТО со срамна промена на име без никакви гаранции кога и дали воопшто ќе ги почнеме преговорите за членство во ЕУ. И покрај тоа што ти веројатно му веруваш на Заев дека датум за преговори почнавме минатата година.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5870
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by TRAJCHE on Пон Мај 27, 2019 1:58 pm

I sti dakas da kazes deka STO ne postoi i pazarot treba da sitni. I sto ima vrska kade, vazno e da se prodade.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 456
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Мај 28, 2019 8:36 pm

И земјите од евроатлантската меѓународна банда се во СТО, па не купуваат праски од нас. И Кина е во СТО, па Хуавеј има забрана за купување на многу работи поради ембаргото од САД.
Да одбележиме ново задолжување на владата на Заев и Ахмети од 2,5 милијарди денари или нешто над 40 милиони евра. За кој пенис не задолжуваат кога ништо не градат. Ќе си помисли човек дека крадат.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5870
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Вто Мај 28, 2019 10:06 pm

трендафил напиша:И земјите од евроатлантската меѓународна банда се во СТО, па не купуваат праски од нас. И Кина е во СТО, па Хуавеј има забрана за купување на многу работи поради ембаргото од САД.

Mnogu jak argument ti e toa so praskite. Ekonomija - Page 27 Laughing-smiley-face

Ekonomija - Page 27 Q1210
Teo
Teo

Број на мислења : 4812
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Мај 29, 2019 9:07 am

Знам дека најголем дел од извозот е од странските фирми што во Македонија ги донесе ВМРО-ДПМНЕ. Знам дека СДСМ се потсмеваше на слободните индустриски зони, на кампањата Инвестирај во Македонија, на кампањата за туризам и на многу други работи што се сега основа на македонската економија. Вие Русија ја сметате за непријател на Македонија, а без оваа земја имаме катастрофа во многу гранки на земјоделието.
За одбележување и дека странските инвестиции дојдоа кај нас во време на светска и европска економска и финансиска криза, односно во исклучително тешки услови. Потоа почна шарената револуција што донесе пад кој уште трае. Едни фонтани покрај кои шетаат туристите и се сликаат не сте во состојба да ги сочувате и одржувате. Доколку не ги вградите украдените делови, а ги наплатите како нови, односно ако не се работи за кражба од не политички криминалци.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5870
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Сре Мај 29, 2019 9:46 am

трендафил напиша:И земјите од евроатлантската меѓународна банда се во СТО, па не купуваат праски од нас.

Пак те фатиле со спуштени гаќи, па сега се вадиш со глупости. Ајде те молам држи се до тезата дека земјите од евроатлантската меѓународна банда не купуваат праски од нас.
luxor
luxor

Број на мислења : 5266
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Мај 29, 2019 5:06 pm

А која земја од ЕУ и НАТО купува праски од нас? Колку што знам минатата година кога тоа не го стори ни Русија праските скапуваа по овоштарниците. Инаку за извозот на Македонија најголем виновник е владата на Груевски со чие време се изградени фабриките што покриваат 45% од нашиот извоз. Останатите 55% е од фирмите изградени надвор од индустриските зони (некои и во времето на ВМРО) од турско до денес, од земјоделието и извоз на услуги. Едноставно речено половина извоз е вина на Груевски и неговите 10 години власт од кои 3 во време на светска економска криза, а половина на сите влади од турско, српско, времето на комунизмот и на Црвенковски, Георгиевски и Бучковски во време од ајде ќе заокружиме од еден век. Токму тоа што докажа дека може да се има економски развој и без членство во НАТО и ЕУ го направи поранешниот премиер непријател на евроатлантската меѓународна банда.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5870
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Сре Мај 29, 2019 5:21 pm

Gotovo, kje me umresh od smeenje. Sepak ti ne obrnuvaj vnimanie, slobodno drzhi se za praskite.
Teo
Teo

Број на мислења : 4812
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Bosonoga on Чет Мај 30, 2019 12:13 pm

Srce e be, najubava i najsposobna vo vladata. Za Mila Carovska zboruvam.

Ekonomija - Page 27 Cropped-image-20190530-120936-1458415627
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 811
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Мај 30, 2019 4:41 pm

Колку е добар извештајот ќе каже Советот на ЕУ. За жал според сите сознанија тешко дека ќе добиеме датум за преговори иако СДСМ тврдеше дека сме го добиле уште минатата година. Доколку не добиеме датум, според праксата што ја воведе токму СДСМ виновна е владата. Јас не мислев и не мислам така. Напротив, до сега ЕУ ги користеше нашите обиди за членство за рекетирање и уцени да попуштиме на налудничавите барања на Грците. Кога и сега нема да добиеме датум за преговори иако капитулиравме пред грчките барања, не знам што да кажам за ЕУ. За нашите ќе кажам дека во тој случај ќе излезе дека се обични будалетинки што ни го сменија името за бадијала. Очекувам и понатамошни уцени за секое поглавје што ќе се отвори во евентуалните преговори од страна на Грција и Бугарија, а можеби и некоја друга земја. Најлошо е што не оди добро со економијата. Тоа го нотира и ЕУ во својот извештај.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5870
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Чет Мај 30, 2019 5:16 pm

Каде тоа во извештајот пишува дека не ни оди економијата?
luxor
luxor

Број на мислења : 5266
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Мај 30, 2019 6:25 pm

Има повеќе забелешки. И нормално е да има затоа што ако немаше забелешки ќе требаше директно да добиеме препорака за членство. Во секој случај едно е сигурно. Заев лажеше кога минатата година тврдеше дека сме добиле датум за преговори. Како лажеше Заев можете да видите на следниот линк.

https://www.facebook.com/zaevzoran/videos/10156680187412932/

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5870
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Чет Мај 30, 2019 6:28 pm

Не те прашав дали и кога Заев лажел туку каде и кои се тврдењата во извештајот дека економијата не чини.

Еве јас гледам нешто друго рекле.

– Што се однесува до економските критериуми, Македонија постигна одреден напредок и се наоѓа во добра фаза за подготовка за развој на функционална пазарна економија. Повторно беше забележан економскиот раст по една година на стагнација, иако инвестициите се намалени – стои во позитивниот извештај на Европската комисија.

https://www.novamakedonija.com.mk/featured/%D0%B5%D1%83-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%B3-%D0%BF%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%B7%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%B5%D1%88%D1%82%D0%B0%D1%98-%D0%B7%D0%B0/
luxor
luxor

Број на мислења : 5266
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Мај 30, 2019 6:52 pm

Македонија имаше економско назадување, а сега има цитирам „одреден напредок“. Нема напредок. Додавката одреден значи многу. Како додавката северна на името на државата. Инвестициите се намалени, што значи дека минималниот економски раст е нереален. Во секој случај не сум видовит, но познавајќи ја ЕУ и љубовта што некои земји од оваа асоцијација ја имаат кон Македонија не очекувам датум за преговори пред декември. Пред се затоа што германскиот парламент за евентуални проширувања ќе дискутира во октомври, а во ноември нема закажано самит на ЕУ. Јас не ја мразам Македонија како што ја мразевте вие кога вашата партија не беше на власт, па да се радувам за тоа што ЕУ не дупи како што сака. Дај Боже да не сум во право но ќе повторам дека ЕУ до сега ниту еднаш не го исполнила тоа што било мислење на нивните експерти. Почнувајќи од Бадентеровата комисија до денес. Ние и вакви какви што сме имаме повеќе демократија од една Грција или Бугарија на пример. Единствено не се почитуваат правата на мнозинството. Македонскиот народ.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5870
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Чет Мај 30, 2019 7:07 pm

Има напредок ти го читаш "нема напредок". Даваш некакви небулозни споредби за да се извлечеш од калта во која западна лажејки. Да те потсетам, ти напиша:

"Најлошо е што не оди добро со економијата. Тоа го нотира и ЕУ во својот извештај."

Што е класична лага според она што го пишува во извештајот. Не знам зошто се глупираш со лаги, наместо со конструктивна критика.
luxor
luxor

Број на мислења : 5266
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 27 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 27 of 34 Previous  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 30 ... 34  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот