Ekonomija

Страна 30 of 30 Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30

Go down

Ekonomija - Page 30 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Пет Jул 19, 2019 9:48 pm

За првото, во право си. Груевски го потпиша анексот со што и овозможи на Џет оил на Мамидскис да добие околу 13 милиони долари. Сега ќе платиме уште 30 на Окта заради него.

luxor
luxor

Број на мислења : 4737
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 30 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Jул 19, 2019 9:52 pm

ОКТА е продадена за 32 милиона, но благодарејќи на Љубчо Георгиевски и Борис Стојменов до сега има добиено 40 милиони од првата арбитража и веројатно приближно иста сума ќе добие и сега. Договорот со Мамидакис не е потпишан во време на ВМРО, туку порано.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5253
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 30 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Пет Jул 19, 2019 9:56 pm

трендафил напиша:
Teo напиша:Prestani so glupokja, vkluchi go mozokot.

Ваквото зголемување се должи, пред сè, на порастот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Транспорт и складирање (10.0 %), Градежништво (7.4 %) и Дејности на здравствена и социјална заштита (7.2 %).

Зголемување на просечната месечна нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Финансиски дејности и дејности на осигурување (16.5 %), Градежништво (3.9 %) и Јавна управа и одбрана; задолжително социјално осигурување (3.6 %).
Пак ќе ти напишам дека колку повеќе луѓе ќе се иселат во странство, толку помалку ќе има квалификувана работна сила во Македонија и платите ќе растат, затоа што добрите работници стануваат барани.

I jas pak kje ti napisham, platite rastat toa e fakt. Obidot toa da go prikazhesh kako dokaz za nekakvo iseluvanje e glup.
Teo
Teo

Број на мислења : 4294
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 30 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Jул 19, 2019 10:03 pm

Не докажувам ништо. Пишувам свое мислење на кое ти не му веруваш. Твое право. Веројатно не си разговарал со некој бизнисмен да ти каже колку луѓе му се јавувале на оглас порано, а колку сега. И колку пати мора да го повторува огласот за да најде соодветен работник.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5253
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 30 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Пет Jул 19, 2019 10:06 pm

Ako objavuval oglasi za priem na rabotnici znachi go shirel biznisot. A verojatno ne rabotel uspeshno samo eden. Povekje rabotni mesta vo takov sluchaj znachat i pogolema plata.
Teo
Teo

Број на мислења : 4294
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 30 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Jул 19, 2019 10:11 pm

го шири бизнисот или му избегал работникот кај некој што го плаќа подобро и/или му дава други подобри услови. Поголем годишен одмор, плаќа прекувремена работа ...

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5253
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 30 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Пет Jул 19, 2019 10:17 pm

A nemu koj mu branel chesno da go plati rabotnikot kolku shto zasluzhuva? Normalno e deka sekoj kje raboti za onoj shto go ceni negoviot trud.
Teo
Teo

Број на мислења : 4294
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 30 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Jул 19, 2019 10:20 pm

На некои газди им треба шок терапија за да се освестат дека минатото кога ги молеа за работа и максимално ги експлоатираа вработените нема да се повтори никогаш. Визната либерализација овозможува директен контакт и пробна работа за секој што ќе си најде вработување во странство. Ако се покаже добар другото си го средува газдата.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5253
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 30 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Пет Jул 19, 2019 10:24 pm

Trendafile, na Makedonija ne i se potrebni takvi gazdi. Ako toa (eksploatacijata na rabotnikot bez zadovolitelen nadomest) im e edinstvena biznis veshtina togash neka propagjaat. Siguren sum deka nivnite mesta kje bidat popolneti so uspeshni lugje koi gi razbiraat tekovite na pazarot, vkluchitelno i pazarot na trudot.
Teo
Teo

Број на мислења : 4294
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 30 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Dino on Пет Jул 19, 2019 11:29 pm

Site sto mozat kradat, politicarite kradat, gazdite kradat i na politicarite davaat i nikoj ne e kriv za nisto, si se stitat megu sebe samo narodecot napaten strada. More site ke izbegaat koj kade moze samo partiski potrckovci i poltroni ke ostanat da rmbaat za sitnis, da gi glasaat apasite od partiite i da zivurkaat karajki se koj da e na vlast dodeka oni ke si gi prcat, ke suruvaat i ke im se smeat.

Dino

Број на мислења : 379
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 30 Empty Re: Ekonomija

Пишување by osa on Саб Jул 20, 2019 4:04 pm

mnogu ostro Dino ..koj te nalutil tolku ? zivotot? ama sekoj e " krojach " na svojata sudbina !

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14643
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 30 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Albatros on Саб Jул 20, 2019 10:36 pm

ostaj sekoj si ima svoja maka

Albatros

Број на мислења : 329
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 30 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Jул 22, 2019 2:17 pm

Teo напиша:Trendafile, na Makedonija ne i se potrebni takvi gazdi. Ako toa (eksploatacijata na rabotnikot bez zadovolitelen nadomest) im e edinstvena biznis veshtina togash neka propagjaat. Siguren sum deka nivnite mesta kje bidat popolneti so uspeshni lugje koi gi razbiraat tekovite na pazarot, vkluchitelno i pazarot na trudot.
Се согласувам дека имаше и има криминал, но самиот пазар ги средува работите. Ако некој газда на оглас му треба еден човек, а се јават 199, и меѓу нив некој прифати да работи за мали пари и без почитување на неговите работнички права, а ја работи работата добро, работите си течат така. Ако работникот нема избор, скоро целата вина е на газдата. Но ако работникот има избор, нормално е да си бега кај што му е подобро. За жал кај нас недостатокот на работна сила не е во претежно поради отворање на нови работни места, туку поради бегање во странство.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5253
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 30 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Пон Jул 22, 2019 3:19 pm

Се отвараат и нови работни места и има одлив на работна сила во ЕУ. Нормален процес на миграција на светско ниво.
luxor
luxor

Број на мислења : 4737
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 30 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Саб Aвг 17, 2019 10:39 am

Не би рекол дека е нормално толкав голем број да бегаат во странство. Од Македонија минатата година се иселиле 24.300 луѓе само во земјите од ЕУ ( https://www.faktor.mk/evrostat-objavi-koja-zemja-e-lider-po-iseluvanje-vo-regionot) плус иселените во Швајцарија, Норвешка и други земји од Европа што не се членки на ЕУ. Во оваа бројка не влегуваат иселените со бугарски пасоши. Има големо иселување на другите континенти, пред се во САД, Канада и Австралија.
Еве и еден податок за гринфилд странските инвестиции. Македонија од 3 место во 2016 година е падната на 18 место во светот по гринфилд инвестиции. Гооооооооооолем пад. Да не кажам катастрофален. Во Европа пад од 2 на 8 место. Србија не е пред членство во НАТО, кое ако нема лажење носи инвестиции, нели? А на нас со Заев ни НАТО не ни помага. Владата се вади дека имало нови земји на листата. Тоа е точно, но има само две од нив пред нас, Црна Гора и Узбекистан, кои претходно ги немало на листата затоа што немале повеќе од 10 инвестиции (биле под нас). За северџаните радосна вест и Македонија (како т.н. северна) се води како нова земја. Ова поради зачуваниот идентитет.
Greenfield FDI data used in the index is derived from fDi Markets, and excludes retail investments. The 2019 index has 105 countries, 13 more than the previous index. There are 13 new entrants: Bolivia, Cyprus, El Salvador, Guatemala, Jamaica, Kuwait, Laos, North Macedonia, Montenegro, Paraguay, Uganda, Uzbekistan and Zimbabwe. To be included in the index, a country must have received at least 10 greenfield FDI projects in 2018. The 2017 FDI figures were revised from last year’s index as further project information became available in 2018/19. GDP figures were also revised on more recent data from the IMF (from the second quarter of 2019).

https://www.fdiintelligence.com/Locations/Asia-Pacific/Greenfield-FDI-Performance-Index-2019-Serbia-storms-to-top

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5253
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 30 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Саб Aвг 17, 2019 12:21 pm

Небањат, миграцијата е поволна од повеќе аспекти. Прилив на девизи. Намалување на невработеноста. Раздвижување на пазарот на трудот и стварање предуслови за реално вреднување на трудот. Притисок врз државата и работодавците за вложување во преквалифијација и доквалификација на вработените и невработените. Исто притисок плански да се образоваат потребните кадри и да се зголемува квалитетот на образованието.

Моменталниот пад на гринфилд инвестициите се должи на делумната бестабилност на политичката сцена предизвикано од повеќе фактори. Покрај другото и очекуваните предвремени избори но и очекување гаранции дека новата влада ќе продолжи да ги исполнува обврските преземени со меѓународните договори.

PRVOBOREC

Број на мислења : 488
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 30 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Саб Aвг 17, 2019 6:22 pm

Политичката ситуација е скоро иста со таа во 2016, само тогаш опозиција беше СДСМ, а сега е ВМРО. Тогаш предвремените избори беа закажани два пати, прво на 5 јуни кога педерите (карактерно, да употребам збор од Заев) побегнаа од изборите затоа што немаа купено доволно гласови од Албанците, па евроатлантската меѓународна банда направи притисок изборите да се одложат за декември. Сепак резултатот е 3 место во светот по гринфилд инвестиции. Ги боли патка странските инвеститори дали дел од македонците ќе станат Бугари или ќе прифатат дека нивните предци или тие самите се родиле како Бугари, туку економски фактори кои актуелната власт значително ги влоши.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5253
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 30 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Саб Aвг 17, 2019 9:20 pm

2016 се знаеше дека државата ќе добие ноемална власт. И сега е јасно тоа но сепак инвеститорите чекаат за секој случај. Од кај да знаат дека лудаците од дпне сигурно ги губат изборите. Што без сомневање ќе се случи.
luxor
luxor

Број на мислења : 4737
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 30 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Нед Aвг 18, 2019 8:50 am

Се согласувам. Тогаш се знаеше дека може власта да се смени, а сега не се сигурни дека лудаците од СДСМ нема да организираат избори на сличен начин како што го сменија Уставот и на кој дрпнаа повеќе десетици милиони евра со Рекет. Најлошо, бизнисмените не се сигурни дека ако оваа власт остане, дали нема и нив да ги рекетира. Затоа е намалено инвестирањето во Македонија.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5253
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 30 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Нед Aвг 18, 2019 8:57 am

Зошто најомилениот птемиер и најсилната партија воопшто би организирале нешто. Еве денес сум расположен па ќе те подучам дека изборите ги организира ДИК. И престани да се трудиш, одамна вашите лаги за некаков рекет во кој е вмешана власта немаат ефект кај граѓаните
luxor
luxor

Број на мислења : 4737
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 30 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 30 of 30 Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот