Декоративни дрва

Go down

Декоративни дрва

Пишување by Гостин on Чет Мар 05, 2015 8:03 am

Зимзелени дрвја
СОБНА ЕЛА


Собната ела (Araucaria heterophylla синоним A.excelsa) води потекло од Норфолшките острови во близина на Австралија. На нејзините природни наоѓалишта таа е високо дрво кое може да достигне висина 60-70 метри, меѓутоа во собни услови достигнува висина 1-2 метри. Таа е вид кој не сака преместување, проветни места, ниту присуство на други собни растенија во нејзина близина за да не ѝ ја одземаат светлината која треба да ја добива од сите страни, за да има убав изглед.Доколку нема доволно светлина нејзините гранки ќе се свиткаат, игличките ќе потемнат и ќе бидат без сјај. На араукаријата ѝ треба светлина и во зимските месеци. Температурата во просторијата не треба да биде пониска од 10°С. Полевањето како и ѓубрењето треба да биде умерено за растението да не изгуби во декоративноста. Инаку ова е единствениот иглолисен вид кој успешно се одгледува и развива во собни услови и особено ефектно делува во ентериерот.
Овој вид се размножува со врвни резници, поретко со семе и калемење. Резниците се земаат од едногодишни растенија, се ставаат во вода на неколку часа, а потоа се садат во песок во топли стакленици со висока релативна влага во воздухот. Откако ќе се ожилат се садат во саксии во кои има ливадска земја, вресовина, листовка и песок.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Декоративни дрва

Пишување by Гостин on Пет Мар 13, 2015 9:42 pm

ЈАПОНСКИ ЈАВОР

Јапонскиот јавор (Acer japonicum) веќе станува неизоставен дел од секој двор, поради својот нежен изглед и фино назабени лисја. Овој вид на јавор води потекло од Јапонија, Кореја, Источна и Централна Кина. Расте како џбун и достигнува висина од 6-8 метри. Кога се одгледува во саксии достигнува висина од 1-3 метри. Ова растение има широк спектар на бои во различен период од годината и поради тоа најчесто се среќава во дворовите со што ја збогатува декоративноста во било кое годишно време.Тоновите варираат во зависност од периодот, а најчесто се преоди од светлозелена, портокалова, црвена и розе.

Со цветање започнува во април и трае до мај и е препознатлив по своите пурпурно црвени цветови. За правилен раст бара посебни услови, односно добро дренирана и почва богата со хранливи материи. Треба особено да се обрати внимание и на тоа каде се сади бидејќи овој јавор бара сенка и не поднесува ветровити места. Јапонскиот јавор е вид кој е задолжителен во познатите јапонски градини како битен елемент и е погоден за алпинетуми.

Се размножува вегетативно со резници и калемење. Со резници се размножува на тој начин што се зема резница со 4 листа рано напролет (зелени резници). Долниот дел од резницата се сече рамно, а горниот рез се сече косо. Долниот дел од резницата се натопува во фитохормон.

Јаворот се смета за дрво на интелегенцијата и има исклучителна симболика. Ако се одгледува во саксија тогаш земјата не смее да се исуши, но не смее да биде и премногу влажна. Пресадувањето треба да се врши на секоја трета година. Прихранувањето се врши кон крајот на април со ѓубриво кое бавно се разложува.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот