Исламистичка опасност за Европа

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: Исламистичка опасност за Европа

Пишување by tmoro on Нед Фед 15, 2015 11:12 am

терористот e убиен од данската полиција ,со помош на камерите кои се поставени во Копенхаген од 23,00 вчера бил следен терористот а помош добила полицијата и од таксистот што го превезувал.

tmoro

Број на мислења : 545
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Исламистичка опасност за Европа

Пишување by Гостин on Сре Фед 18, 2015 11:03 am

Koga se raboteshe za nivnite interesi SAD reagirashe ekspresno...Sega namesto nabrzina da se spravat so IDIL, tie gi toleriraat...Verojatno kako plashilo, so koe bi nametnale odredeni militanti planovi vo Evropa...Po se izgleda mnogu povazhno im e da stvorat neprijatel od Rusija, so shto bi go zasilile svoeto vlijanie vo Evropa, otkolku navistina da ja otstranat islamistichkata zakana...

Милитантите на ИД запалиле 45 луѓе

18.02.2015
Ирачкиот полковник Касим ал Обеди изјави дека милитантите на Исламската држава запалиле 45 луѓе во градот ал Багдади во западниот дел на Ирак. Тој побара поголема меѓународна помош во одбраната на воената база во близина на градот кој од минатата недела е под контрола на милитантите. Во таа база се наоѓаат и околу 300 американски војници кои ги тренираат ирачките сили.

http://www.makdenes.org/archive/news/20150218/428/428.html?id=26855475

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Исламистичка опасност за Европа

Пишување by Гостин on Сре Фед 18, 2015 6:53 pm

Вистинското прашање е кој ги наоружува борците на ИДИЛ. Кому му ја продаваат украдената нафта. И од каде потоа го купуваат оружјето. Ако ова биде откриено, ке се знае и кој стои зад исламистите, и кои се неговите цели.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Исламистичка опасност за Европа

Пишување by Гостин on Сре Апр 27, 2016 12:36 pm

Рак-рана на Европа: Американски разузнавачи: Овие три земји кријат најголеми ќелии на ИСИС

Крволочните напади во Брисел и Париз јасно покажале дека терористички ќелии постојат и во срцето на Европа, и дека се потенцијално загрозени сите поголеми градови.
Точната мета на следниот напад не е лесно да се претпостави, но американските разузнавачи откриле на кои држави би требало да се обрати посебно внимание, бидејќи според нивните сознанија, баш таму се кријат најголемите и најопасни ќелии на ИСИС, подготвени за нови брутални напади.

Велика Британија, Италија и Германија се дом на најголемите ќелии на џихадисти на стариот континент, рекол високиот службеник на американската разузнавачка служба, Џејмс Клепер, во интервјуто за CNN. На прашањето на новинарот дали во Германија, Велика Британија и Италија ИСИС има тајни ограноци како оние што ги извеле нападите во Брисел, Клепер кратко одговорил: "Да, има".

Ова сознание, објавено во моментот кога претседателот на САД, Барак Обама се наоѓа во официјална посета на Германија, не е новост, вели Метју Левит од вашингтонскиот Институт за блискоисточна политика, но додава дека тоа што е изненадување е "јавната потврда на Клепер за нивното постоење".

Левит, поранешен помошник секретар за безбедност, рекол дека, без разлика на тоа што Франција и Белгија се моментално во фокусот, апсењата на осомничените терористи на големо се спроведуваат и во Велика Британија и Германија, но дека најголемиот проблем е тоа што европските служби не соработуваат доволно на размена на податоци.

Стравот од напади на џихадистите се зголемен и поради мигрантската криза. Последната година во Европа пристигнале голем број бегалци од деловите од светот во кои делува ИСИС. Најголем дел од нив моментално се наоѓаат во Германија, повеќе од милион, а многумина веруваат дека во тој бран во Европа пристигнале и борци на ИСИС:

И Френк Килуфо, директор на Центарот за Сајбер и внатрешна безбедност на Универзитетот Џорџ Вашингтон, потврдил за CNN дека најголема опасност по Европа доаѓа токму од оперативците на ИСИС кои се инфилтрирале меѓу мигрантите.

"Со оглед на големиот број на странски борци од цела Европа кои патувале во Сирија и Ирак за да се приклучат на ИСИС, не е изненадување што некои од нив се враќаат на познат терен", рекол Килуфо.

Службениците ширум светот повикуваат на зголемено внимание, па и самиот Обама за време на посетата на Хановер и состанокот со германската канцеларка изјавил дека е потребно Европа и НАТО да направат повеќе во борбата против ИСИС.

"Терористите прават сè што е во нивна моќ да ги нападнат нашите градови и граѓани, па така ние мора да направиме повеќе за да ги сопреме. ИСИС е најголема закана за нашите народи", рекол Обама во Хановер.

http://tocka.com.mk/1/194464/rak-rana-na-evropa-amerikanski-razuznavaci-ovie-tri-zemji-krijat-najgolemi-kelii-na-isis

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Исламистичка опасност за Европа

Пишување by Гостин on Саб Јун 04, 2016 11:00 am

Терористичката закана „непроменето висока“

По апсењето на осомничени терористи од Исламска држава во Германија, политичарите и полицијата апелираат за смиреност. Притоа тие предвид го имаат и претстојното Европско првенство во фудбал во Франција.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Исламистичка опасност за Европа

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот