Пет грешки

Go down

Пет грешки Empty Пет грешки

Пишување by defo on Сре Мар 11, 2015 11:32 pm

1.Грешка-„Јас сум незаинтересира, и баш ме боли за политичката ситуација во Македонија“.
-Така е „те боли“ и мене можда „ме боли“ за политчката состојба и политичарите во Македонија, ама ради таквата „болка“, крпариш едвај од плата до плата, и кога ке влезеш во продавница со детето бар четри пати го маваш по рака за да не го земе најскапото чоколадо. Се молиш да ти дојде платат пред да ти ја исклучат струјата , телефонот, бидејки во просек должиш за бар две сметки наназад.
2.Грешка -„Гледај си работата, имаш добра работа, батали политика“-(Во превод ќути дур те ебат)
-Си ја гледам работата, бидејки од платата која ја примам само нејзе можам да ја видам. Сум заборавил кога последно сум излегол надвор (воопшто ако сум излегол) од државава, кога последно сум сретнал човек од друга нација и култура. Ради затвореноста наметната од платежната моќ добар дел од нас веруваат (испран им/ни е мозокот) дека градењето „барок“ во 21 век е успех.
3.Грешка -„Наведната глава сабја не ја сече“
-Вистина..ама натртен задник со широко отворен анус прима 100 пениса......додека ќутам за главата да ми биде на раменици задникот ми станува широко отворен, ради „успешните реформи“. Кои патем служат за полнење на празниот буџет, испразнат ради градбата на позлатени тестиси на коњ. Додека ти кутиш некој ја пустоши државата, а тој пустеш ке го платат нашите поколенија....а ние ке се превртуваме како рингишпил во гроб од нивните клетви. Ама ЈБГ сме заслужиле.
4.Грешка-„Исти се и СДСМ и ВМРО“
-Точно исти се....меѓутоа сега е ВМРО на власт и тоа е тоа што треба да да донесе подобар живот за сите, тие се тие кои треба нешто да направат за социјалците, за болните деца, постари лица, да овозможат лекарска помош за секого, да гарнтираат владеење на правото.
За грешките и не грижите СДСМ е казнета 2004 година, и од тие причини е опозиција веке 9 години.
5.Грешка -„Додека ВМРО победува немора да се менува во него ништо“
-Најголемата грешка .....желбата за подобро утре, за поубав живот е она по што се разликуваме од животните. Животните имаат една единствена рутина во животот , човекот мора да се бори за подобро утре подобар живот. Заради тоа мора да има разноликости во мислењето, спротиставени страни, неприфакање на ставови. Се што е поинаку од ова се нарекува диктатура, режим.

Колумна и видувања на Дефо.


defo

Број на мислења : 2120
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Пет грешки Empty Re: Пет грешки

Пишување by osa on Чет Мар 12, 2015 12:49 am

bravo defo ,ubavo srocheno ...ubavo napishano .....samo sepak nedostasuva neshto ....narod koj nema da gi pravi tie pet greshki ,i plus ushte nekolku ...
spored mene ako dozvolish bi prodolzila ...
6 - greshka :a koj bi doshol ,kogo da go birame ,koj moze da ja opravi drzavata ...
toa se prashanjata shto se slushaat pozadi "vrata"....
pa eve ke se potrudam da vi odgovoram :koj bi doshol ?nekoj shto nema da go eksploatira trudot na makedonecot koj ednostavno ke mu go isplaka trudot ,a ne da mu dava "paushal "dosta veke molchenje za niskite plati ,ako nema pari vo ovaa Drzava za plata i REALNI NADOMESTOCI  za prevoz i hrana ,togash neka odi vo stechaj ,stavete katanec na Makedonija i ne otvarajte !!!!

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14365
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Пет грешки Empty Re: Пет грешки

Пишување by tmoro on Чет Мар 12, 2015 6:19 pm

defo напиша:1.Грешка-„Јас сум незаинтересира, и баш ме боли за политичката ситуација во Македонија“.
-Така е „те боли“ и мене можда „ме боли“ за политчката состојба и политичарите во Македонија, ама ради таквата „болка“, крпариш едвај од плата до плата, и кога ке влезеш во продавница со детето бар четри пати го маваш по рака за да не го земе најскапото чоколадо. Се молиш да ти дојде платат пред да ти ја исклучат струјата , телефонот, бидејки во просек должиш за бар  две сметки наназад.
2.Грешка -„Гледај си работата, имаш добра работа, батали политика“-(Во превод ќути дур те ебат)
-Си ја гледам работата, бидејки од платата која ја примам само нејзе можам да ја видам. Сум заборавил кога последно сум излегол надвор (воопшто ако сум излегол) од државава, кога последно сум сретнал човек од друга нација и култура. Ради затвореноста наметната од платежната моќ добар дел од нас веруваат (испран им/ни е мозокот) дека градењето „барок“ во 21 век е успех.
3.Грешка -„Наведната глава сабја не ја сече“
-Вистина..ама натртен задник со широко отворен анус прима 100 пениса......додека ќутам за главата да ми биде на раменици задникот ми станува широко отворен, ради „успешните реформи“. Кои патем служат за полнење на празниот буџет, испразнат ради градбата на позлатени тестиси на коњ. Додека  ти кутиш некој ја пустоши државата, а тој пустеш ке го платат нашите поколенија....а ние ке се превртуваме како рингишпил во гроб од  нивните клетви. Ама ЈБГ сме заслужиле.
4.Грешка-„Исти се и СДСМ и ВМРО“
-Точно исти се....меѓутоа сега е ВМРО на власт и тоа е тоа што треба да да донесе подобар живот за сите, тие се тие кои треба нешто да направат за социјалците, за болните деца, постари лица, да овозможат лекарска помош за секого, да гарнтираат владеење на правото.
  За грешките и не грижите СДСМ е казнета 2004 година, и од тие причини е опозиција веке 9 години.
5.Грешка -„Додека ВМРО победува немора да се менува во него ништо“
-Најголемата грешка .....желбата за подобро утре, за поубав живот е она по што се разликуваме од животните. Животните имаат една единствена рутина во животот , човекот мора да се бори за  подобро утре подобар живот. Заради тоа мора да има разноликости во мислењето, спротиставени страни, неприфакање на ставови. Се што е поинаку од ова се нарекува диктатура, режим.

Колумна и видувања на Дефо.

Со 4 точка не сме на иста бранова должина,зошто ,СДСМ И НЕБАЊАНИТЕ не се исти и разликата е ко господ и шеширџија,а СДСМ заслужи казна само од 2-3 год ништо повеке ,тоа го увидоа и НЕБАЊАНИТЕ и ги лажира сите избори од 2009 наваму.

tmoro

Број на мислења : 545
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Пет грешки Empty Re: Пет грешки

Пишување by defo on Саб Мар 14, 2015 9:29 am

tmoro напиша:
Со 4 точка не сме на иста бранова должина,зошто ,СДСМ И НЕБАЊАНИТЕ не се исти и разликата е ко господ и шеширџија,а СДСМ заслужи казна само од 2-3 год ништо повеке ,тоа го увидоа и НЕБАЊАНИТЕ и ги лажира сите избори од 2009 наваму.

И јас се слагам со ова..ова е тоа.....а она што напишав исти се е повеке фигуративно......но сепак има разлика грујовиќи забега скроз/на скроз

defo

Број на мислења : 2120
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Пет грешки Empty Re: Пет грешки

Пишување by Hamad bim Khalifa on Саб Мар 14, 2015 9:57 am

Obdjekshn s"stejn! Smile
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Пет грешки Empty Re: Пет грешки

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот