Кои мириси влијаат на расположението и продуктивноста

Go down

Кои мириси влијаат на расположението и продуктивноста

Пишување by Гостин on Пет Мар 13, 2015 9:53 pm

Ароматерапија

Мирисите можат значително да влијаат на начинот на кој се чувствуваме.

Во Јапонија на пример, не е невообичаено на работното место да се користат различни мириси за рекреација и релаксација или за зголемување на концентрацијата.

Истражувањето на јапонската компанија за вкусови „Такасаго“ покажува дека работниците имале помали грешки, кога во канцеларијата мирисало на лимон.

Еве уште неколку мириси што можат да влијаат на вашите вештини и позитивно да дејствуваат врз мозокот:

Рузмарин

Има заслуга за трезвено размислување, го подобрува помнењето и промовира поголема активност на умот.Јасмин

Освен што помага за релаксација, јасминот ги ублажува загриженоста и тензијата.Лаванда

Како многу благотворен мирис, лавандата го отстранува стресот и ја намалува анксиозноста.Нане

Мирисот на нане е многу освежувачки и енергичен. Нането помага при концентрација и го стимулира умот.http://grid.mk/read/news/509854806/9749642/koi-mirisi-vlijaat-na-raspolozhenieto-i-produktivnosta

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот