Слатки и колачи

Go down

Слатки и колачи

Пишување by Гостин on Нед Мар 15, 2015 8:42 am


Еве нешто слатко...


Колач од пудингАко сакате да ги испробате кулинарските способности ова е одличен рецепт за вас. Премногу лесен и невозможно да го погрешите Пробајте да направите нешто навистина слатко, нешто на што ќе бидете горди.

Потребни состојки:

– 4 кесички пудинг од ванила

– 2 л мелко

– 300 гр шеќер

– 2 јајца

– 2 лажици брашно

Подготовка:

Во врелото зашеќерено млеко ставете го изматениот пудинг со малку ладно млеко и јајцата. Мешајте постојано со дрвена лажица, варејќи го на тивок оган. Постапката е иста како кога варите пудинг. Кога ќе ја добие потребната густина тргнете го од оган. Во еден плех за печење ставете малку масло, доволно за да ја намрсите подлогата и страните на плехот. Потоа сипете ги двете лажици брашно и убаво распоредете ги. Тие ќе направат крцкава кора на колачот. Сипете го одозгора пудингот и печете на 200 степени околу 30 минути, или додека не се запече и добие бакарна кора. Пред да го исечете колачот бидете сигурни дека е убаво изладен.

http://boza.mk/2015/kolach-od-puding-2/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Слатки и колачи

Пишување by tmoro on Чет Aвг 20, 2015 9:13 am

Јас морам да престанам да одам во слаткарници,иначе...

tmoro

Број на мислења : 545
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Слатки и колачи

Пишување by Kalinda on Чет Aвг 27, 2015 2:00 am

Боза имате во Охрид ?
Ти мислам дека си охриганец!
avatar
Kalinda

Број на мислења : 450
Join date : 2015-02-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Слатки и колачи

Пишување by Kalinda on Саб Сеп 19, 2015 3:58 am

Во ова време најмногу сакам благо 
и тоа не било што ,туку торта 
и не било каква 
туку чоколадна
avatar
Kalinda

Број на мислења : 450
Join date : 2015-02-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Слатки и колачи

Пишување by Kalinda on Саб Сеп 19, 2015 3:59 am

Можеби има во меаната ?
Ајде да видам таму .
avatar
Kalinda

Број на мислења : 450
Join date : 2015-02-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Слатки и колачи

Пишување by Гостин on Саб Сеп 19, 2015 9:27 am

Каде бре у меана најде да бараш торта во меана. Еве од мене овде.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Слатки и колачи

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот