Епидемија

Go down

Епидемија

Пишување by Гостин on Вто Мар 17, 2015 7:00 pm

Во Македонија нагло се шири болеста туларемија...

Потврдени десет случаи на болеста туларемија

Од јануари досега 10 лица во Македонија се заразени со туларемија. Десеттиот заболен е потврден денеска. Според Институтот за јавно здравје сомнителни има уште пет.

Четворица од заболените се од селото Каратманово, општина Лозово. Тим од десет епидемиолози вчера ги посетија домовите на сите заболени и земени се мостри од бунарите. Од институтот велат резултатите од анализата, кои треба да бидат готови за три дена, ќе покажат од каде доаѓа заразата.

http://grid.mk/read/news/509880448/9767903/potvrdeni-deset-sluchai-na-bolesta-tularemija

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот