Grci se, no...

Go down

Grci se, no...

Пишување by Гостин on Нед Мар 29, 2015 6:50 pm

Prochitajte go vnimatelno ova...

“SOS, не на екстракцијата на злато!” -демонстрираа 5000 Грци во Солун

Околу 5.000 луѓе протестираа во Солун против проектот за експлоатација на рудник од канадската компанија “Елдорадо Голд”, кој новата грчка влада се обврза да го анулира, информира “Франс прес”.“SOS, Не екстракцијата на злато!”, “Ќе изгубиме многу работни места!”. Со такви слогани беа пристигнаа учесниците во демонстрациите. Меѓу нив имаше многу рибари, пчелари, земјоделци и вработени во туристичката индустрија, како и пратеници од владејачката радикална левица СИРИЗА.

Главната загриженост е што експлоатацијата на рудникот ќе нанесе штета на земјоделскиот и туристичкиот сектор на Халкидики.

Проектот веќе со години предизвикува протести кај јавноста главно поради еколошките последици и финансиските услови на концесијата.

http://grid.mk/read/news/509948399/9815408/sos-ne-na-ekstrakcijata-na-zlato-demonstriraa-5000-grci-vo-solun

Zatoa shto slichna situacija imame i vo Makedonija...

Во новиот рудник за бакар и злато „Иловица“ од 2017 ќе работат 400 луѓе

Канадската компанија „Евромакс рисорсис" соопшти дека резултатите од предфизбилити-студијата за рудникот за бакар и злато „Иловица" кај Струмица покажале дека проектот има економски потенцијал. Целата инвестиција ќе чини околу 500 милиони долари.

http://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/vo-noviot-rudnik-za-bakar-i-zlato-ilovica-od-2017-kje-rabotat-400-lugje

I sega kluchnoto prashanje...Vredi li za cetiristotini minimalni plati vo industrijata, da bide proglaseno za ekoloshki nepodobno, celojupnoto zemjodelsko proizvodstvo vo stumichkiot region...Kolkavi kje bidat shetite za zemjodelieto...Koj stoi zad "Evromaks risorsis", koi kje go zgolemat svoeto bogatstvo na smetka na zemjodelstvoto i stocharstvoto...Kolku rabotni mesta i pari kje izgubime...Kolkava kje bide shtetata po zdravjeto na gragjanite, ne samo vo strumichkiot region, ako znaeme deka proizvodite na zemjodelcite i stocharite od Strumica se prodavaat vo cela Makedonija...Dali voopshto nekoj vo Makedonija e zadolzhen, od ogromnata dvesteiljadna administracija da raboti na ovaa problematika...Imame ministerstvo za ekologija, no toa povekje e formirano za zgrizhuvanje na partiskite vojnici, otkolku za zashtita na chovekovata okolina...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Grci se, no...

Пишување by Гостин on Нед Мар 29, 2015 7:10 pm

Vo megjuvreme go najdov ova...

Екплоатација на рудникот во Иловица

Не сакаме вработувања ако нема гаранција за заштита на животната средина, децидни се жителите на Иловица и Штука, каде за помалку од две години канадскиот концесионер Еуромакс ќе почне со експлоатација на рудникот за злато и бакар. Овие две села од струмичката општина Босилово се наоѓаат непосредно до рудникот, па сметаат дека водата и земјата ќе бидат први загадени.

Жителите на двете населени места ќе бараат прво рудникот да обезбеди А интегрирана еколошка дозвола пред да почне со работа. Во меѓувреме ја избегнуваат водата од иловичка брана. Пијат вода од чешми и бунари.

Еуромакс пак, почнува со истражувања на социо-економските карактеристики на населението од Штука и Иловица, и според добиените резултати ќе го насочат натамошното развивање на проектот, за најголем бенефит од функционирањето на рудникот да имаат токму мештаните.


Концесионерот во рудникот Иловица ќе вложи од 500 до 700 милиони евра. Се смета дека рудникот располага со 120 тони злато и 700 илјади тони бакар.

Dodeka zhitelite baraat ekoloshka dozvola i zashtita na zhivotnata sredina, kanadskata kompanija se obiduva da gi korumpira so nekakov, nedefiniran ekonomski benefit...No ako se znae deka i ostanatite sela, a ne samo ovie dve, a verojatno i celata strumichka dolina, a posebno opshtina Bosilovo, koja branata nad Ilovica ja koristi za voda za pienje, kje bidat pod udar na onechistuvanjeto, vreme e partiskite vojnici od ministerstvoto za zashtita na zhivotnata sredina da si ja zarabotat platata...Osven ako zad kanadskata, ne stoi nekoja kompanija od Belize...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Grci se, no...

Пишување by Пат on Нед Апр 05, 2015 12:28 pm

Грци се, но....протестанти.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grci se, no...

Пишување by Гостин on Нед Апр 05, 2015 12:31 pm

Pa shtom protestiraat togash se...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Grci se, no...

Пишување by хан Ацо on Пон Апр 06, 2015 4:23 pm

Пат напиша:Грци се, но....протестанти.

Гьупциве мора да си ги вратат долговите,да си седнат на шупакот и да почнат да работат како другите народи а не само да барат пари,па тогаш нека протестират.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grci se, no...

Пишување by kiBik on Пон Апр 06, 2015 5:30 pm

Aaaa, ne, ne... Grcive ni se prijateli!!! Twisted Evil
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grci se, no...

Пишување by Гостин on Пон Апр 06, 2015 5:33 pm

Ти ќе им ги плаќаш долговите?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Grci se, no...

Пишување by kiBik on Пон Апр 06, 2015 5:35 pm

Ne! Edni drugi nashi prijateli - Germancive!!! Twisted Evil
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grci se, no...

Пишување by Гостин on Пон Апр 06, 2015 5:44 pm

Па што и вие не почнете да не работите ништо, и само се задолжувате. Германците ќе платат и за вас. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Grci se, no...

Пишување by kiBik on Пон Апр 06, 2015 5:51 pm

luxor напиша:Па што и вие не почнете да не работите ништо, и само се задолжувате. Германците ќе платат и за вас. Twisted Evil
А ти од кај знаеш дека не сме почнале? Twisted Evil
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grci se, no...

Пишување by Гостин on Пон Апр 06, 2015 5:55 pm

Па сеуште ве нема на улиците да протестирате како грците. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Grci se, no...

Пишување by kiBik on Пон Апр 06, 2015 5:57 pm

Е! Ние тайно! Под юргана! Twisted Evil
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grci se, no...

Пишување by хан Ацо on Пон Апр 06, 2015 9:33 pm

kiBik напиша:Aaaa, ne, ne... Grcive ni se prijateli!!! Twisted Evil

Ууу,гркоман еден!
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grci se, no...

Пишување by Фири1 on Чет Апр 16, 2015 9:39 am

luxor напиша:Па што и вие не почнете да не работите ништо, и само се задолжувате. Германците ќе платат и за вас. Twisted Evil
Кой не работи ништо бе ти немаш ли очи како идеш во Грция? Секоя пролет во селата си фарбат куките, чисто е. Имат 10 милиони народ, нашите сеуште одат да работат таму минималната им плата е по-голема од просечната наша имат 5 пати по-голем БДП а се 10 милиони а ние 7 кое ке рече дека ние работиме околу 2 пати понеефективно.Еве дури яничарите да беа во една држава со нас пак ке имавме нема и 60 милиярди БДП за 9 милиона народ Smile

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grci se, no...

Пишување by Фири1 on Чет Апр 16, 2015 9:42 am

Имат и големо и силно лоби по светот, ние и тоа го немаме.И наместо да се поучиме од нив ние си затвараме опчите и се мислиме за нешто поеке. ама числата говорат дека сме помалкуSmile

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grci se, no...

Пишување by хан Ацо on Пон Апр 27, 2015 9:24 pm

Градоначалникот на Солун:"Коските на цар Самуил ке бидат вратени во Бугария"

http://www.blitz.bg/news/article/333378

Very Happy
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grci se, no...

Пишување by Arhimed on Сре Апр 29, 2015 8:11 pm

хан Ацо напиша:
Пат напиша:Грци се, но....протестанти.

Гьупциве мора да си ги вратат долговите,да си седнат на шупакот и да почнат да работат како другите народи а не само да барат пари,па тогаш нека протестират.
Со долгови од 180% од БДП - врвка им е работата.

Планот на Грција е да прекине со исплата на дел од кредиторите (ММФ, ЕЦБ, членки на ЕУ), и само нивната Влада да банкротира, но да ги задржи грчките банки и понатаму да работат со евра од ЕЦБ. Т.е. да банкротираат, и да не излезат од еврозоната.

Истото го планираа и во 2010/11, дури и излегување од еврозоната (и отплата на долговите во драхми). Тогаш нивните долгови беа осигурени и ќе предизвикаа пропаѓање на многу големи банки. Затоа им се заканија дека со банкротирањето или излегувањето од еврозоната ќе ги исклучат од ЕУ.

На 6 мај им стасува рата за отплата кон ММФ.

Arhimed

Број на мислења : 82
Join date : 2015-03-22

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Grci se, no...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот