SOKOVI

Go down

SOKOVI

Пишување by Гостин on Пет Апр 03, 2015 2:39 pm

Сокот од калинка смирува, помага при срцеви заболувања, се бори против ракот…Во ситуациите на стрес и нервоза, научниците велат дека можете да си помогнете со убавиот вкус на сокот од калинка.

Навистина помага, барем така велат шкотските научници и резултатите од истражувањето, кое го направиле тие.

Истражувањето, направено на Универзитетот „Queen Margaret“ во Единбург, следело 60 испитаници, кои за време од две седмици секојдневно пиеле сок од калинка. Освен што пулсот им бил мерен пред и после студијата, одговарале и на прашања поврзани со нивното расположение на работното место.

Резултатите биле извонредни. Сите учесници во истражувањето, по изминувањето на двете седмици биле инспирирани, горди, активни и полни со ентузијазам. Во помала мера биле под стрес, биле помалку нервозни и помалку чувствувале вина или срам.

Водителот на истражувањето, др. Емад Ал-Дујаили вели: „Постои оправдан аргумент дека вработените би требалo да пијат сок од калинка, за да го ублажат ефектот на хроничниот стрес и да го задржат доброто здравје“.

Поради тоа што калинките се богати со антиоксиданси, научниците велат дека помагаат во борбата против ракот, срцевите заболувања и процесот на стареење.

Исто така, претходни истражувања го поврзуваат конзумирањето сок од калинки со витката линија, борбата со целулитот, но и со намалувањето на високиот крвен притисок и шансите за срцев и мозочен удар.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: SOKOVI

Пишување by Гостин on Нед Апр 05, 2015 5:57 pmГостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: SOKOVI

Пишување by Гостин on Пон Ное 02, 2015 10:33 am

Сок од 3 состојки кој ќе ве заштити во сезоната на вируси и настинкиПокрај квалитетниот сон и здравата исхрана, може да ви помогне овој рецепт за брз и вкусен сок кој се подготвува за 2 минути и ви требаат само 3 состојки.

За виолетовата витаминска бомба потребни ви се:

6 портокали
¼ виолетова зелка
1 свежо цвекло
2 шолји вода
Промешајте ги сите состојки во соковник или блендер (претходно излупени) и добиениот сок испијте го наутро, на празен стомак.

Сокот може да го пиете секој ден затоа што е на природна база и нема несакани ефекти. Сепак, може и да направите пауза доколку почувствувате потреба.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: SOKOVI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот