Referendum

Страна 4 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by ЧеГиВара on Пон Апр 27, 2015 12:55 pm

Иначе, пошто ме изнервиравте, ќе ви кажам (и ова треба и у партија да продискутирате):

ВИ ПОМИНА РЕФЕРНДУМОВ ИЛИ НЕ?!
Ако не ви помина, тогаш зашто го праевте бе?!
И кои се причините што не помина?! Зашто јас и луѓе као мене не искочија?!
Знам дека најлесно е да ме етикетирате као ВМРО-вец, ама као што реков, ја сакам ВМРО да падне! "Пастирот" според мене е најлошиот премиер у историјата на државава! Реков и дека ВМРО никад више нема да дојде на власт после муабетиве шо им ги извадивте. И стојам позади моите мислења.

Па коа ќе најдете одговор на прашањава што ви ги поставив - со задоволство ќе ги прочитам. Пишете...

ЧеГиВара

Број на мислења : 67
Join date : 2015-04-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by Гостин on Пон Апр 27, 2015 12:55 pm

Реални проблеми на граѓаните? Кои се тие? Тоа што тебе не ти е среден паркингот како што сакаш, или тоа што Грујошеску ја презадолжи државата, па и твоите внуци кје ги враќаат кредитите? Би разбрал ако тие пари беа искористени за подобрување на животот во Македонија, но тие завршија во џебовите на фамилијата. Уште 50 милиони, ќе одат за ГТЦ во барокно руво, а сигурно со анекси барем половина ќе завршат на сметките во Белизе и Лугано. Но, тебе повеќе те интересира каде да ја паркираш колата, а тоа што твоите деца и внуци ќе враќаат кредити со кои фамилијата се збогатува не е важно нели?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by Гостин on Пон Апр 27, 2015 1:03 pm

ЧеГиВара напиша:Иначе, пошто ме изнервиравте, ќе ви кажам (и ова треба и у партија да продискутирате):

ВИ ПОМИНА РЕФЕРНДУМОВ ИЛИ НЕ?!
Ако не ви помина, тогаш зашто го праевте бе?!
И кои се причините што не помина?! Зашто јас и луѓе као мене не искочија?!
Знам дека најлесно е да ме етикетирате као ВМРО-вец, ама као што реков, ја сакам ВМРО да падне! "Пастирот" според мене е најлошиот премиер у историјата на државава! Реков и дека ВМРО никад више нема да дојде на власт после муабетиве шо им ги извадивте. И стојам позади моите мислења.

Па коа ќе најдете одговор на прашањава што ви ги поставив - со задоволство ќе ги прочитам. Пишете...

Дојдовме до точката на топење нели. Бројките јасно ја покажуваат победата на СДСМ и Жерновски. И тоа те боли. Зошто не си излегол? Тоа не е важно. Ти не си никакв репер. Репер се гласовите кои отидоа на конто на опозицијата, и бројките кои јасно кажуваат дека гласачкото тело на СДСМ во Центар, а и во цела Македонија се зголемува. Затоа подобро обиди се да им објасниш на оние кои си ги убедувал да не излегуваат на референдумот, зошто здравствената заштита им е за никаде. Зошто средношколците и струдентите, меќу кои има можеби и нивни деца, штрајкуваат, зошто потрошувачката кошничка е 40 илјади денари, а минималната плата е 8 илјади денари. Да не заборавам, тоа што се декларираш како неопределен, не ја намалува твојата одговорност за иднината на државата, во која твоите потомци ќе треба да живеат.


Последната промена е направена од mumley на Пон Апр 27, 2015 1:04 pm. Мислењето е променето 1 пати

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by ЧеГиВара on Пон Апр 27, 2015 1:03 pm

mumley напиша:Реални проблеми на граѓаните? Кои се тие? Тоа што тебе не ти е среден паркингот како што сакаш, или тоа што Грујошеску ја презадолжи државата, па и твоите внуци кје ги враќаат кредитите? Би разбрал ако тие пари беа искористени за подобрување на животот во Македонија, но тие завршија во џебовите на фамилијата. Уште 50 милиони, ќе одат за ГТЦ во барокно руво, а сигурно со анекси барем половина ќе завршат на сметките во Белизе и Лугано. Но, тебе повеќе те интересира каде да ја паркираш колата, а тоа што твоите деца и внуци ќе враќаат кредити со кои фамилијата се збогатува не е важно нели?

Извини ама КОЈ ГО СТАВИ ЖЕРНОВСКИ ДА ОДЛУЧУВА ЗА ЗАДОЛЖУВАЊАТА НА ДРЖАВАТА?!
Он е градоначалник на Општина Центар!
Он треба да ги решава проблемите на граѓаните во општината!
Ти бараш да ви верувам дека иако малите проблеми неможете (боље кажано: не сакате) да ги решите, ама директно ќе се зафатите со крупните...и ќе смените све од корен... Па колку глуп мислите дека е народов бе?!
Не е ни чудо што лигуши као ВМРО тепаат на избори, па вие не знаете да си ја работите работата бе луѓе!
А барате од мене да гласам за вашите предлози и да не мислам за моите проблеми. Моите внуци ќе плаќаат за грешките на ВМРО- Да, ама ја ДЕНЕС се враќам од доктор со дете со 40 температура и треба да кружам пола саат за да најдам паркинг! И ти ми викаш - АКО ти е тоа, ама гласај за ние да дојдеме на власт на централно ниво!

Вие стварно народов го третирате као да е само за гласање. Плебс што вас треба да ви служи.
Најлоша буржуазија...

ЧеГиВара

Број на мислења : 67
Join date : 2015-04-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by ЧеГиВара on Пон Апр 27, 2015 1:08 pm

Вие од партиите не научивте нови финти!
Све едно исто зборите, ако некој ве критикува, тогаш мора да го етикетирате као да е "од другата страна"...не читате бе статистики?!
Само 30% у државава се партиски определени! Ние сме тие за кои што треба да мислите. А вие се фалите дека супер успешен ви е пропаднат референдум...

Шо и да ви кажат у партија - тоа верувате, вие не мислите со свои глави...

ЧеГиВара

Број на мислења : 67
Join date : 2015-04-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by Гостин on Пон Апр 27, 2015 1:16 pm

ЧеГиВара напиша:

Извини ама КОЈ ГО СТАВИ ЖЕРНОВСКИ ДА ОДЛУЧУВА ЗА ЗАДОЛЖУВАЊАТА НА ДРЖАВАТА?!
Он е градоначалник на Општина Центар!
Он треба да ги решава проблемите на граѓаните во општината!
Ти бараш да ви верувам дека иако малите проблеми неможете (боље кажано: не сакате) да ги решите, ама директно ќе се зафатите со крупните...и ќе смените све од корен... Па колку глуп мислите дека е народов бе?!
Не е ни чудо што лигуши као ВМРО тепаат на избори, па вие не знаете да си ја работите работата бе луѓе!
А барате од мене да гласам за вашите предлози и да не мислам за моите проблеми. Моите внуци ќе плаќаат за грешките на ВМРО- Да, ама ја ДЕНЕС се враќам од доктор со дете со 40 температура и треба да кружам пола саат за да најдам паркинг! И ти ми викаш - АКО ти е тоа, ама гласај за ние да дојдеме на власт на централно ниво!

Вие стварно народов го третирате као да е само за гласање. Плебс што вас треба да ви служи.
Најлоша буржуазија...

Секој има право да одлучува за задолжувањата на државата, покрај другите и Жерновски. Затоа што и неговите деца ќе ги враќаат тие долгови со кои фамилијата си ги полни џебовите. И како тоа го враќаш детето од болница со температура 40? Лекарите беа неефикасни и не успеаја да ја спуштат температурата? И наместо да бараш подобро здравство, ти се обидуваш да релативизираш. Као, не чинат дпмне-овците, но и опозицијата не чини. само си заборавил да допишеш : "па зошто да ги мењаваме". И твојот најголем спин. Народот. Народот не гласаше за дпмне. Гласаше за опозицијата. За дпмне гласаа мртовците, фантомите од непостоечките улици и згради, како и оние јадни луѓе од Пустец, кои мораа да го прават тоа. За да после се исмеваат над нивните судбини. А немам ниту намера да барам да гласаш за некого. Твојот глас е небитен. Тоас го докажуваат бројките од референдумот во Центар.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by Гостин on Пон Апр 27, 2015 1:20 pm

ЧеГиВара напиша:Вие од партиите не научивте нови финти!
Све едно исто зборите, ако некој ве критикува, тогаш мора да го етикетирате као да е "од другата страна"...не читате бе статистики?!
Само 30% у државава се партиски определени! Ние сме тие за кои што треба да мислите. А вие се фалите дека супер успешен ви е пропаднат референдум...

Шо и да ви кажат у партија - тоа верувате, вие не мислите со свои глави...

Немој да инсинуираш. Јас не те етикетирав никаде. Само ти напоменав дека криењето зад некаква неутралност, не те амнестира од одговорноста за иднината на државата. Како ќе им објасниш на твоите деца што мораат да живеат во банана држава, каква што од Македонија направија дпмне-овците? Е сега, ти види кој не мисли со своја глава.

Пс. Џабе верглаш за референдумот. Бројките се јасни.


Последната промена е направена од mumley на Пон Апр 27, 2015 1:22 pm. Мислењето е променето 1 пати

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by ЧеГиВара on Пон Апр 27, 2015 1:20 pm

Да лекарите се криви, Гвујо е крив, само вие сте чисти...
Као шо реков - вие мислите дека народов пие нафта.
Затоа и се правдате дека референдумов е "огромен успех" а у секоја нормална држава ќе размишљавте ЗАШТО народот не искочи иако е надркан од ВМРО-вциве...

Затоа шо не покажуете БОЉЕ друже, затоа. Спомни у партија ова.

ЧеГиВара

Број на мислења : 67
Join date : 2015-04-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by ЧеГиВара on Пон Апр 27, 2015 1:22 pm

mumley напиша:
ЧеГиВара напиша:Вие од партиите не научивте нови финти!
Све едно исто зборите, ако некој ве критикува, тогаш мора да го етикетирате као да е "од другата страна"...не читате бе статистики?!
Само 30% у државава се партиски определени! Ние сме тие за кои што треба да мислите. А вие се фалите дека супер успешен ви е пропаднат референдум...

Шо и да ви кажат у партија - тоа верувате, вие не мислите со свои глави...

Немој да инсинуираш. Јас не те етикетирав никаде. Само ти напоменав дека криењето зад некаква неутралност, не те амнестира од одговорноста за иднината на државата. Како ќе им објасниш на твоите деца што мораат да живеат во банана држава, каква што од Македонија направија дпмне-овците? Е сега, ти види кој не мисли со своја глава.
Не ме зафркавај - кажи ми период кога Македонија не била банана држава?!
Абе ај, ние само слушаме како Америка ќе ни каже да гласаме - и тоа го праиме...
Баш као шо праите вие по партииве...

Затоа реков - партиите се добар пресек за какви сме политички.

ЧеГиВара

Број на мислења : 67
Join date : 2015-04-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by Гостин on Пон Апр 27, 2015 1:24 pm

ЧеГиВара напиша:Да лекарите се криви, Гвујо е крив, само вие сте чисти...
Као шо реков - вие мислите дека народов пие нафта.
Затоа и се правдате дека референдумов е "огромен успех" а у секоја нормална држава ќе размишљавте ЗАШТО народот не искочи иако е надркан од ВМРО-вциве...

Затоа шо не покажуете БОЉЕ друже, затоа. Спомни у партија ова.

Ајде де, само напред. И немој после да се жалиш дека некој те етикетира. Всушност те етикетираат ставовите кои не се ни најмалку различни од оние кои на на дпмне-овците им ги сервираат од центарот за лаги и манипулации.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by Гостин on Пон Апр 27, 2015 1:27 pm

ЧеГиВара напиша:
Не ме зафркавај - кажи ми период кога Македонија не била банана држава?!
Абе ај, ние само слушаме како Америка ќе ни каже да гласаме - и тоа го праиме...
Баш као шо праите вие по партииве...

Затоа реков - партиите се добар пресек за какви сме политички.

Некаде спомна дека си гласал. Според ова што сега си го напишал, така како што американците ти рекле. И сега кажи ми, со што си ти поразличен од нас во партиите?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Апр 27, 2015 1:33 pm

Dobro bre Che, stvarno mislish deka sme od nekoja vukojebina? Abe coek kakvo Zlokucani, kakvo Monospitovo ili Dolno dupeni te spopadnale ?! Od Skopje sme EEEJ! Po rogjenje! I sto e najcudno eve vekje 10 godini so rabota parkiram pozadi gradezen fakultet. Dodushe do pred dve godini parkirav nakaj "stranski jazici" [posto tamu ne se naplakjashe). Sega nema den da ne parkiram barem dva pati po ulickite pozadi fakultetot.....karshi Apce nakaj generalstab...... Ne e bas "pesma" ama jebiga Debar maalo e! A sto e najbitno ne naplakjaat i ne krevaat pajacite. Ako si za kratko ostavash livce so mobilen na shofershajbna ...kulturen narod se javue, iskacas vednash i site zadovolni !! Dojdi kaj nas nakaj Biser pa ke vidish kako ke si pominesh!
p.s. 15.000 gragjani glasaa za stariot GTC.... pa ti racunaj kolku e toa od 40k glasaci. Em bashka ovie "tvoive omrazeni" ne iskocia da glasaat. Sto od strav, sto od uplav, sto od pamet!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by ЧеГиВара on Пон Апр 27, 2015 2:05 pm

mumley напиша:
ЧеГиВара напиша:
Не ме зафркавај - кажи ми период кога Македонија не била банана држава?!
Абе ај, ние само слушаме како Америка ќе ни каже да гласаме - и тоа го праиме...
Баш као шо праите вие по партииве...

Затоа реков - партиите се добар пресек за какви сме политички.

Некаде спомна дека си гласал. Според ова што сега си го напишал, така како што американците ти рекле. И сега кажи ми, со што си ти поразличен од нас во партиите?

Апсолутно!
Не смее некој кај нас да "мрдне" од тоа шо го зацртале американците. И ја сум крив што на сите избори бирав "помало зло".
Ма више тоа не го праам. Ја не реков дека ја сум идеален...ја само ги согледувам работиве кај нас...дека и ја сум праел грешки...ееееј страници на форумов може да се напишат само со моите грешки.
Ама учам на нив. Конечно.

ЧеГиВара

Број на мислења : 67
Join date : 2015-04-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by ЧеГиВара on Пон Апр 27, 2015 2:08 pm

mumley напиша:
ЧеГиВара напиша:Да лекарите се криви, Гвујо е крив, само вие сте чисти...
Као шо реков - вие мислите дека народов пие нафта.
Затоа и се правдате дека референдумов е "огромен успех" а у секоја нормална држава ќе размишљавте ЗАШТО народот не искочи иако е надркан од ВМРО-вциве...

Затоа шо не покажуете БОЉЕ друже, затоа. Спомни у партија ова.

Ајде де, само напред. И немој после да се жалиш дека некој те етикетира. Всушност те етикетираат ставовите кои не се ни најмалку различни од оние кои на на дпмне-овците им ги сервираат од центарот за лаги и манипулации.
Повели покажи кои мои ставови се про-ВМРО. Уште поише би сакал да ги лоцираш моите постови што наликуваат на нивните партиски.
Ќе чекам да аргументираш. Ако неможеш - стојам на тоа дека само знаеш да етикетираш.

Патем речено, има форумов опција "игнор"?

ЧеГиВара

Број на мислења : 67
Join date : 2015-04-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Апр 27, 2015 2:37 pm

Pro dpmnovski stav br.1 : VIE i NIE ! (dpmne - Klasika)

- // - br.2 : Spomni, proveri, vidi..... U PARTIJA!? (Cista d[pmnovska retorika i logika, spored koja site lugje vo Mk se instruirani i teledirigirani od shtabovi ?!)

- // - stav br.3: Narodov ne pie nafta! ....... Od koga se na vlast dpmne ja plasira ovaa parola vo site nejzini varijanti, a u stvari na narodov mu dava da pie samo solena voda, da go zalazuva i drzi vo neprestajna zhed!

Za sega dovolno!

Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by ЧеГиВара on Пон Апр 27, 2015 2:43 pm

mumley напиша:
ЧеГиВара напиша:

Извини ама КОЈ ГО СТАВИ ЖЕРНОВСКИ ДА ОДЛУЧУВА ЗА ЗАДОЛЖУВАЊАТА НА ДРЖАВАТА?!
Он е градоначалник на Општина Центар!
Он треба да ги решава проблемите на граѓаните во општината!
Ти бараш да ви верувам дека иако малите проблеми неможете (боље кажано: не сакате) да ги решите, ама директно ќе се зафатите со крупните...и ќе смените све од корен... Па колку глуп мислите дека е народов бе?!
Не е ни чудо што лигуши као ВМРО тепаат на избори, па вие не знаете да си ја работите работата бе луѓе!
А барате од мене да гласам за вашите предлози и да не мислам за моите проблеми. Моите внуци ќе плаќаат за грешките на ВМРО- Да, ама ја ДЕНЕС се враќам од доктор со дете со 40 температура и треба да кружам пола саат за да најдам паркинг! И ти ми викаш - АКО ти е тоа, ама гласај за ние да дојдеме на власт на централно ниво!

Вие стварно народов го третирате као да е само за гласање. Плебс што вас треба да ви служи.
Најлоша буржуазија...

Секој има право да одлучува за задолжувањата на државата, покрај другите и Жерновски. Затоа што и неговите деца ќе ги враќаат тие долгови со кои фамилијата си ги полни џебовите.
Абе за тебе Жерновски е обичен граѓанин или функционер?
Он има право како граѓанин да се буни, ама како градоначалник има ОБВРСКА да работи за граѓаните.
Колку сакаш релативизирај, он треба како прво да се покаже на функцијата што ја има, па потоа да се впушти во повисока политика.


И како тоа го враќаш детето од болница со температура 40? Лекарите беа неефикасни и не успеаја да ја спуштат температурата? И наместо да бараш подобро здравство, ти се обидуваш да релативизираш.
Јас барам подобро здравство (коешто е вистина катастрофа после распадот на Југославија), ама во овој случај докторката беше СУПЕР. Многу ми помогна и многу сум и благодарен. Ама кога дојдов дома - немаше паркинг пошто сите ваши си ги оставаат колите и комбињата тука у сред центар со денови и недели! Само пошто ја добивте општина центар, почнавте да злоупотребувате - од најмали ситници...не сакаат вашиве да плаќаат за паркинг - па им поделивте картици за да си паркираат у центар...граѓаниве (станариве) кој ги е...и така се само обичен плебс што служи за гласање...

Као, не чинат дпмне-овците, но и опозицијата не чини. само си заборавил да допишеш : "па зошто да ги мењаваме". И твојот најголем спин. Народот. Народот не гласаше за дпмне. Гласаше за опозицијата. За дпмне гласаа мртовците, фантомите од непостоечките улици и згради, како и оние јадни луѓе од Пустец, кои мораа да го прават тоа.
Ја ова нигде не го демантирав. Мене ова и поише ме нервира, пошто КАЈ МЕНЕ У ЗГРАДА ги гасеа лифтовите, не кај Жерновски!
Ја морав да пешачам, не он! И дека е ова брука за ВМРО и за државава - тоа е јасно. Ама ние (народот) трпиме, вие од партиите ќе си најдете чаре...никој од вашите не е нити невработен, нити незаштитен. Ама ние сме и тоа и тоа!


За да после се исмеваат над нивните судбини. А немам ниту намера да барам да гласаш за некого. Твојот глас е небитен. Тоас го докажуваат бројките од референдумот во Центар.
Тоа што кажуваш дека мојот глас е небитен доволно зборува за тоа како размислувате по партиите! Вам не ви се битни поединците, вие уопште незнаете што е стварно "Граѓанско општество". За вас граѓаните се гласачко тело, не индивидуи...затоа и индивидуалниот глас не значи ништо за вас. Како и судбината на поединците...баш вие гајле..!

Дури сега убаво го исчитав твојов пост, па одлучив да ти одговорам.
Моите одговори се во црвено.

ЧеГиВара

Број на мислења : 67
Join date : 2015-04-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Апр 27, 2015 3:23 pm

Ako e kaj NAS u Titovi levi sili - togash mora da se znaeme!? Twisted Evil
U stvari jas sum u Socijalisticka (leva) partija, momentalno na usluga vo DOM! Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by Пат on Пон Апр 27, 2015 4:00 pm

Референдум - смешки! Еклатантен пример за тоа дека Македонците не мислат со својата глава туку со партијата (како и референдумот за територијална поделба впрочем, кога СДС-овците на гласачките места излегоа само за да бележат кој од ВМРО-вците и другите граѓани излегол да гласа). Тоа ви е, така сме дресирани од 1945 навака.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by ЧеГиВара on Пон Апр 27, 2015 4:13 pm

Да си ми жив и здрав друже.
А, за дресурата, мислам дека е од малце порано...
Од 1945 не водат Македонци (какви/такви - некому му се свиѓаат, некому не) ама не верувам дека под турско им било боље на нашите...

ЧеГиВара

Број на мислења : 67
Join date : 2015-04-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by Пат on Пон Апр 27, 2015 4:19 pm

Ма до 1945 пак мрдале малку од малку. И тоа во вонредни околности. Но комунизмот е тоа што ни еба мајката. Инаку на тебе повеќе ќе ти се допаѓа барок од тоа што е сега?
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by Гостин on Пон Апр 27, 2015 4:25 pm

ЧеГиВара напиша:


Повели покажи кои мои ставови се про-ВМРО. Уште поише би сакал да ги лоцираш моите постови што наликуваат на нивните партиски.
Ќе чекам да аргументираш. Ако неможеш - стојам на тоа дека само знаеш да етикетираш.

Патем речено, има форумов опција "игнор"?

Па ти си тој, што со демагогијата "Жерновски не чини" и овозможуваш на фамилијата да украде 50 милиони. И при тоа ни збор за тоа дека дел од тие милиони доаѓаат од твојот и од џебовите на твоите блиски. А во наредниот период ќе ги враќаат твоите деца. Но, за тебе тоа не е важно, единствено што е важно е да се оцрни опозицијата. Подобра одбрана на дпмне-овската логика здравје.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by ЧеГиВара on Пон Апр 27, 2015 4:26 pm

Пат напиша:Ма до 1945 пак мрдале малку од малку. И тоа во вонредни околности. Но комунизмот е тоа што ни еба мајката. Инаку на тебе повеќе ќе ти се допаѓа барок од тоа што е сега?

Мене ми се свиѓа автентика. А барокот тука не бил присутен никогаш.
Мене ми одговара да се гради, ама да дизајнираат архитекти, а не политичари!

Да одговорам директно - ако јас некогаш дојдам на власт, Александар (воинот на коњ) ќе го снема од плоштад. Ја сум Православен и не ми треба у сред Скопје пагански споменик. Башка сум Словен и за мене Александар на плоштад не само што не значи ништо, тоа е туѓ споменик. Ниту Православен - ниту Словен. И ова е политички дизајн според мене, не се консултирани историчари на уметност, консултирани се политичари со делузионални сфаќања...

Ама ај да не ја должам, мислам дека сфати што сакав да кажам...

ЧеГиВара

Број на мислења : 67
Join date : 2015-04-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by Пат on Пон Апр 27, 2015 4:32 pm

Па тогаш си требал да гласаш, сега ГТЦ ќе биде во барок, и тоа нема врска со тоа дали на овие простори имало или немало барок, туку има врска со тоа дека ГТЦ е дело на конкретен автор, дека е граден во модернистички стил и со тоа уредувањето на ГТЦ во барок претставува еден особен вид на анахронизам. Но ти, од инает на Жерновски (или да не те пишат во тевтерчето сега па ВМРО-вците, башка што има голема веројатност од нив пак да се некои бивши СДС-овци) не си гласал согласно своите убедувања. Епа чорба, Македонче Very Happy
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by Гостин on Пон Апр 27, 2015 4:38 pm

ЧеГиВара напиша:

Секој има право да одлучува за задолжувањата на државата, покрај другите и Жерновски. Затоа што и неговите деца ќе ги враќаат тие долгови со кои фамилијата си ги полни џебовите.
Абе за тебе Жерновски е обичен граѓанин или функционер?
Он има право како граѓанин да се буни, ама како градоначалник има ОБВРСКА да работи за граѓаните.
Колку сакаш релативизирај, он треба како прво да се покаже на функцијата што ја има, па потоа да се впушти во повисока политика.


И како тоа го враќаш детето од болница со температура 40? Лекарите беа неефикасни и не успеаја да ја спуштат температурата? И наместо да бараш подобро здравство, ти се обидуваш да релативизираш.
Јас барам подобро здравство (коешто е вистина катастрофа после распадот на Југославија), ама во овој случај докторката беше СУПЕР. Многу ми помогна и многу сум и благодарен. Ама кога дојдов дома - немаше паркинг пошто сите ваши си ги оставаат колите и комбињата тука у сред центар со денови и недели! Само пошто ја добивте општина центар, почнавте да злоупотребувате - од најмали ситници...не сакаат вашиве да плаќаат за паркинг - па им поделивте картици за да си паркираат у центар...граѓаниве (станариве) кој ги е...и така се само обичен плебс што служи за гласање...

Као, не чинат дпмне-овците, но и опозицијата не чини. само си заборавил да допишеш : "па зошто да ги мењаваме". И твојот најголем спин. Народот. Народот не гласаше за дпмне. Гласаше за опозицијата. За дпмне гласаа мртовците, фантомите од непостоечките улици и згради, како и оние јадни луѓе од Пустец, кои мораа да го прават тоа.
Ја ова нигде не го демантирав. Мене ова и поише ме нервира, пошто КАЈ МЕНЕ У ЗГРАДА ги гасеа лифтовите, не кај Жерновски!
Ја морав да пешачам, не он! И дека е ова брука за ВМРО и за државава - тоа е јасно. Ама ние (народот) трпиме, вие од партиите ќе си најдете чаре...никој од вашите не е нити невработен, нити незаштитен. Ама ние сме и тоа и тоа!


За да после се исмеваат над нивните судбини. А немам ниту намера да барам да гласаш за некого. Твојот глас е небитен. Тоас го докажуваат бројките од референдумот во Центар.
Тоа што кажуваш дека мојот глас е небитен доволно зборува за тоа како размислувате по партиите! Вам не ви се битни поединците, вие уопште незнаете што е стварно "Граѓанско општество". За вас граѓаните се гласачко тело, не индивидуи...затоа и индивидуалниот глас не значи ништо за вас. Како и судбината на поединците...баш вие гајле..!

Дури сега убаво го исчитав твојов пост, па одлучив да ти одговорам.
Моите одговори се во црвено.[/quote]

Одиме едно по едно.

Многу паметно, ако Жерновски не си ја врши работата, оставете ја фамилијата да краде. Што се педест милиони од џебот на гладните македонци.

Точно така. Општина Центар не чини, пошто градоначалникот е од опозицијата. Па затоа не е важно што здравството е никакво, и луѓето умираат заради тоа. Последниот случај, со малата Тамара, која почина според тебе е ситница, во споредба со енормната важност критиките да се насочат кон опозицијата.

"Ние од партиите" сме тие што се борат за подобро утре. Што се спремни да ја преземат одговорноста за подобрување на состојбите во државата. Тоа што ти како индивидуа тврдиш дека сите се исти, и затоа дозволуваш дивеењето на бандата на власт да продолжи со крадење на нови 50 милиони од Центар, ќе треба ти и да им го објасниш на твоите деца.

Точно така. Твојот глас е небитен. Затоа што и онака ќе го дадеш за дпмне. Тоа е сигурно, затоа што единствено што правиш е да ја спинуваш вистинската намера на референдумот, и да ги оправдаш новите 50 милиони во џебот на пастирот со "Жерновски е крив", што ме потсеќа на една друга флоскула на небањатите.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by Гостин on Пон Апр 27, 2015 4:39 pm

Пат напиша:Референдум - смешки! Еклатантен пример за тоа дека Македонците не мислат со својата глава туку со партијата (како и референдумот за територијална поделба впрочем, кога СДС-овците на гласачките места излегоа само за да бележат кој од ВМРО-вците и другите граѓани излегол да гласа). Тоа ви е, така сме дресирани од 1945 навака.

Уште еден од таборот на фамилијата? И за тебе Буанко е куиф?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Referendum - Page 4 Empty Re: Referendum

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот