Jugonostalgija

Страна 9 of 12 Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Next

Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by reiter on Сре Апр 15, 2015 12:49 pm

Фири1 напиша:Шо да ти наброям бе шебек? Струма си е струма и Пирин си е Пирин, дупница си е дупница шо сакаш поеке не можам да те разберам? Бре оно поисрбено, поебено ама под волот теле бара Smile
фири не се нервирај знам дека си НАШ..Македонец..Ме интересира дали и кои места од кое време се преименувани..нешто како грците што направија со македонските топоними во егејска македонија..Толку просто прашање или ти на сила се правиш прост

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by reiter on Сре Апр 15, 2015 1:02 pm

е за вакво нешто мислам фири...овој линк е од грција..а имало ли вакво нешто и во бугарија..
http://www.mn.mk/istorija/7419-Prisilnoto-preimenuvanje-na-naselenite-mesta-toponimite-i-mikrotoponimite-vo-Egejska-Makedonija

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири1 on Сре Апр 15, 2015 1:12 pm

Бугарските топоними во Бугария се си бугарски. По комунистичко време некои градови беа преименувани со иминя на комунистички вождови како Станке Димитров или некой друг.И не , не сум ваш.. Сега сте како некакви кукувици сакате да снесете античко яйце во грчко гнездо ама нешто не се остварува баш по план па сте како Нагорни Карабах изолирани.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири1 on Сре Апр 15, 2015 3:12 pm

[quote="Teo"]
Фири1 напиша:

Pa baraj pokachuvanje... Twisted Evil
Од умрен писмо поскоро ке дочекашSmile

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by хан Ацо on Сре Апр 15, 2015 4:48 pm

Teo напиша:Se nadevam deka si zadovolen od rezultatite na tvojata rabota...Posebno finansiskite...

Сигурно нема човек во светот кой да не мисли дека треба да работи по малку,и да добива повекье пари Very Happy
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by хан Ацо on Сре Апр 15, 2015 5:02 pm

luxor напиша:Не бе Реитер. Денес Хацон ќе ја изнесе својата теорија за потеклото на Бугарите. Знаејки го, очекувам здрава и аргументирана дискусија. Хацон не е од оние што тресат зелени.

Луксор,нема смисла да убедувам некой во нешто,сичко е одамна напишано,сите историски докази са обявувани барем ильадо пати на сите можни бугарски и македонски форуми.Кой има очи да чита,кой има уши да слушне.
Яс само си го кажувам мойто мисленье-дека "ние" и "вие" сме еден народ,со еден язик и со заедничка история.А кой каков се осекьа и каков сака да биде си е негова работа.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Гостин on Сре Апр 15, 2015 5:41 pm

Хацон, и ти го знаеш моето мислење. Од гледање во минатото нема да ја видиме иднината. Затоа јас барам да се свртиме напред, кон иднината и просперитетот и на Бугарија, и на Македонија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири1 on Сре Апр 15, 2015 6:49 pm

Кон иднината на лажни темели не може да се стапи.За ралика од ханот яс не сметам дека денеска сме еден народ со еден язик.Ние сме различни народи со различни язици.Исто така не сметам и дека некогаш во вардарска Македония ке признат дека до пред нема и еден век се били етнички бугари. Оти се появува прашанйето зошто денеска не се бугари, одговорот е ясен, српски терор, комунярски терор, пропаганда, манипулация, продажничество. Е тоа нема како да го признат, на секой му треба некаква херойска история па може и да е лажна.Така да ние никогаш нема да бидеме искрени приятели оти со продадени яничари нема како да бидеш приятел.Нели да си говориме вистината инаку локуми може да разтега секой. Франция и Германия се помирия ама не на лажни темели -германия ги призна злосторствата, извини се и продолжия напред.А овой да ми збори дека бил нешто сосема посебно додека предедо му се борел за бугарски училишта и бугарска екзархия, да измислуват уште поголеми лаги за подалечната история кои не се и лаги а невероятни глупости не признаени од никой надвор со такви чекори ништо нема да се постигне.Инаку ако има некой да се плаши тоа се етничките и има голема вероятност кога и Србия влезе во ЕУ голем брой од нив да добие српски пасоши , за албанците да не отварам тема.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири1 on Сре Апр 15, 2015 6:55 pm

Воопште мегю словените е реткост близките да се приятели. Да не збориме дека украинците кои се бивши руси сега се тепат со оружие со другите украинци кои сакат да бидат приятели со русите. Еве Чехия и словакия се разделия мирно, дури и Црна гора со Србия се разделия.Но ова се примери се за држави кои се били поделени од поодамна.Ние сме разделени од околу 100 години. Може би след уште 100 ако етничките уште постоят ке има веке некакви други односи како мегю различни народи.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири1 on Сре Апр 15, 2015 6:58 pm

Язикот како гледам се повеке се разликува. Веке помладите зборат како срби со бугарски зборови.Нивните татковци збореа како бугари со некой и друг српски збор.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Гостин on Сре Апр 15, 2015 7:00 pm

Firi, a ti imash kontakti so mladite od Makedonija???

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири1 on Сре Апр 15, 2015 7:05 pm

Силвана бонева си збори почти на бугарскиSmile

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири1 on Сре Апр 15, 2015 7:06 pm

Немам никакви контакти бе гледам тв и слушам.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Гостин on Сре Апр 15, 2015 7:09 pm

Фири1 напиша:Силвана бонева си збори почти на бугарскиSmile

Силвана Бонева зборува струмички Фири.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by kiBik on Сре Апр 15, 2015 7:29 pm

luxor напиша:
Фири1 напиша:Силвана бонева си збори почти на бугарскиSmile

Силвана Бонева зборува струмички Фири.
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by kiBik on Сре Апр 15, 2015 7:31 pm

Prashanjeto mi beshe Mmm???
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Гостин on Сре Апр 15, 2015 7:32 pm

И што сакаш да кажеш? Дека бугарите се струмичани?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by kiBik on Сре Апр 15, 2015 7:40 pm

Glej, ne sakam Boko da me napcuje, ama ne smetam taka. Twisted Evil
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Гостин on Сре Апр 15, 2015 7:41 pm

Зошто бе? Што ќе ви фали како струмичани? Ќе имате зелки, краставици и слично.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by kiBik on Сре Апр 15, 2015 7:46 pm

Glej, nishto ne mi prechi. Strumichanite si se ponashi, kako i ohrigjani, i bitolchani i site ostanati -ani.. Twisted Evil
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Гостин on Сре Апр 15, 2015 7:49 pm

Е штета што јас и ти си останавме клингонец и ромуланец. Мислиш ќе не признаат за струмичани? Или барем ќе ни дадат струмичко државјанство?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири1 on Сре Апр 15, 2015 7:52 pm

Хаха треба да има дележи, на регионално , на градско па дури и на селско маалско ниво Smile

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири1 on Сре Апр 15, 2015 7:53 pm

Инаку струмичани како си беа во бугария сеа да немаше ни еден зоран тамуSmile Како нема во благоевград Smile И како и никогаш немало пред тоаSmile

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by reiter on Сре Апр 15, 2015 11:25 pm

како се распишале бугариве на темата за јуогославија како да нив им е најкриво што се распадна... Very Happy

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Фири1 on Чет Апр 16, 2015 8:10 am

Заболе ме мене за Югославия, лажна држава со српска доминация, южнословенска држава без найголемиот южнословенски народ, а именно бугарите батали я Smile

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Jugonostalgija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 9 of 12 Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот