РАКИЈА

Go down

РАКИЈА

Пишување by Гостин on Чет Апр 16, 2015 9:38 pm

Чудотворна билна ракија лекува настинки, аритмија, главоболкаЕфикасен пијалок од ракија и билки помага при настинки, болки во стомакот, аритмија и главоболка.
Билна ракија може да направи секој сам во домашни услови. Во рецептот се користат многу билки или лековити треви и тие треба да се стават во алкохолен раствор токму во времето кога цветаат или се во сезоната на бербата, кога се најмногу лековити.
Од сите билки се зема по една рака и се става во тегла од 3 литри, каде пред тоа е сипа 1,5 л домашна ракија. Од време на време содржината треба да се меша со дрвена лажица.
Лековити растенија, кои влегуваат во составот на овој пијалок со ракија се:
- Нане, кога цвета
- Жолт Кантарион – цветовите
- Млади лозови листови
- Капина – млади листови
- Коприва – листови и семе
- Копар – листови и цветови
- Лешник – листови
- Магдонос – листови и цветови
- Сончогледови цветови – 2 парчиња мали цветни чешли,
- Слез- цветови,
- Дренка – листови,
- Смоква – листови,
- Јагода – листови,
- Цреша – листови,
- Орев – листови,
- Костени – листови,
- Босилек – листови и цветови,
- Гераниум – листови,
- Бршлен – листови.
Кога во ракијата се стави и последната билка, смесата се промешува добро со дрвена лажица и се остава да отстои 20 дена. По престојот се промешува уште еднаш добро и се прецедува така што растенијата се притискаат силно со рацете додека излезе целата течност.
Лековитиот пијалок со ракија и билки се чува во стерилни стаклени садови кои се затвораат добро.
Од билната ракија се зема внатрешно по 1 лажица 3 пати на ден, а надворешно се мачка на болните места по потреба.

http://faktor.mk/2015/04/16/chudotvorna-bilna-rakija-lekuva-nastinki-aritmija-glavobolka/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: РАКИЈА

Пишување by Фири1 on Чет Апр 16, 2015 10:47 pm

Да бе ке ти барам сеа па билки, сливите не се ли достаточно за билка? Па и во овой спирт каква билка ке преживе оно ти гори устата ама тревата ке оживеела. Само ароматот менува Wink И се оправдуваш дека пиеш за здраве Smile

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: РАКИЈА

Пишување by kiBik on Пет Апр 17, 2015 5:13 pm

Фири1 напиша:...И се оправдуваш дека пиеш за здраве Smile
Ne samo on! I jas taka, bace!!! Twisted Evil
avatar
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: РАКИЈА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот