ПОЛНЕТИ ПИПЕРКИ

Go down

ПОЛНЕТИ ПИПЕРКИ

Пишување by osa on Пет Мај 08, 2015 9:19 pm

подготовка на полнети пиперки
Пиперките ги миеме и ги чистиме од рачките и семките.
Во тава го ставаме меленото месо со малку масло и го пропржуваме, мешајќи да се што повеќе растреси. Го додаваме ситно сецканиот кромид и оризот и уште малку време попржуваме мешајќи.Пред крај ги додаваме зачините и ситно сецканиот магдонос. Црвената пипер последна.
Со оваа смеса ги полниме пиперките со помош на мало лажиче скоро до крај и отворот го затвораме со парче домат.
Ги редиме во огноотпорна тава за печење. Налеваме скоро до пола во висина на пиперките вода и ги попрскуваме со уште малку масло.
Печиме на температура од 220 степени половина час.
Во чинија сервираме една пиперка и ја налеваме со сосот во кој се печела. Добар апетит!

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12949
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот