БОМБАТА

Страна 12 of 20 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 16 ... 20  Next

Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by reiter on Вто Јун 02, 2015 7:35 pm

хан Ацо напиша:Ме интересира да ли ке продолжи Заев со бомбите,или толку беше?!
може да е договорено да не се објавуваат бомби до 10 јуни кога се следните преговори...највероватно..Заев е на потег по мене и сега тој треба да ја води ситуацијата бидејќи странците сигурно му ги имат натр'eaно ушите на Н.Г.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by Hamad bim Khalifa on Вто Јун 02, 2015 7:42 pm

Osa kolku pati beshe pred vlada do sega? I dali beshe na mitingot na 17 ti ili 18 ti?
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by Hamad bim Khalifa on Вто Јун 02, 2015 7:43 pm

Ako Zaev prestane so bombi i ako nema preodna vlada ..... prashanje na slednive izbori dali ke glasaat i onie "aktivisti od SDSM za SDSM?!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by reiter on Вто Јун 02, 2015 7:49 pm

Hamad bim Khalifa напиша:Ako Zaev prestane so bombi i ako nema preodna vlada ..... prashanje na slednive izbori dali ke glasaat i onie "aktivisti od SDSM za SDSM?!
Хамад не исклучувај можност а која е и реалност дека многу од членството на дпмне не му се допаѓа Н.Г. затоа што бомбите имаа ефект и врз дпмне.Како што кажав Заев е на потег со слоганот ВИСТИНАТА за МАКЕДОНИЈА....

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by Hamad bim Khalifa on Вто Јун 02, 2015 7:54 pm

Apsolutno se slagam. I jas sum na tezata - deka na Grujo mu ja stegaat omcata ....natanane! Mislam deka ovoa zapadnjacive se majstori vo perfidni igri i deka nashiov kopuk ne im dorasnal ni do gluzdovi. Aj neka objasnat ovcive po koja logika Han dobil delegacija od USA ambasada denes vednash po sostanokot i ushte pohitno letnal za Amerika???? Sigurno da im soopsti "srekjna i radosna" vest deka uspeale da mu prodolzhat zivot na grujo uste 10 meseci?!?!? Ili nesto drugo kje da e!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by osa on Вто Јун 02, 2015 10:20 pm

Hamad bim Khalifa напиша:Osa kolku pati beshe pred vlada do sega? I dali beshe na mitingot na 17 ti ili 18 ti?

sekogash koga ne sum na forum sum tamu pred vlada ....zaboravi deka sakav organizirano da odime od forum ....


bev na 17 ,ne otidov na SVADBA kako tebe !

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15637
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by tmoro on Вто Јун 02, 2015 10:26 pm

reiter напиша:оса,од погорниот пост каде го превземав од +инфо има некое објаснување...
На 10 јуни во Брисел ќе се преговара каков ќе биде составот на преодната влада, која треба да обезбеди фер и демократски избори, без кои не се можни промени во Република Македонија. СДСМ цврсто останува на ставот дека актуелниот премиер Никола Груевски не може да биде дел од таа идна влада
10 јуни 2 за 7-8 дена...

Сигурно е дека преодната влада ке почне да функционира од 1 септември.

tmoro

Број на мислења : 545
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by Hamad bim Khalifa on Вто Јун 02, 2015 11:08 pm

osa напиша:
Hamad bim Khalifa напиша:Osa kolku pati beshe pred vlada do sega? I dali beshe na mitingot na 17 ti ili 18 ti?

sekogash koga ne sum na forum sum tamu pred vlada ....zaboravi deka sakav organizirano da odime od forum ....


bev na 17 ,ne otidov na SVADBA kako tebe !

Ne te vidov, a i ne postira nekoja slika od slucuvanjata, za razlika od mene!
Nema potreba od sarkazam! Nekolku pati ti ukazuvam deka defetizmot e svojstven za Makedonecot. Sepak na moja radost gledam deka sosotojbata se menuva na podobro!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by osa on Вто Јун 02, 2015 11:32 pm

Hamad bim Khalifa напиша:
osa напиша:
Hamad bim Khalifa напиша:Osa kolku pati beshe pred vlada do sega? I dali beshe na mitingot na 17 ti ili 18 ti?

sekogash koga ne sum na forum sum tamu pred vlada ....zaboravi deka sakav organizirano da odime od forum ....


bev na 17 ,ne otidov na SVADBA kako tebe !

Ne te vidov, a i ne postira nekoja slika od slucuvanjata, za razlika od mene!
Nema potreba od sarkazam! Nekolku pati ti ukazuvam deka defetizmot e svojstven za Makedonecot. Sepak na moja radost gledam deka sosotojbata se menuva na podobro!

zoshto moeto iskazuvanje e "sarkazam "?
pa neli muabetevme vednash posle protestot ,i ti zakluchi togash deka ne sme se videle poshto bilo mnogu guzva! zatoa sega koga me prasha po vtor pat mislev deka terash majtap so mene ,pa i odgovorot e vo toj "stil" ...nemora odma " kusur "da fakash !

jas nemislam deka  vo moeto iskazuvanje ima  defetizam ! jas taka gi chustvuvam rabotite !
po 24 dekemvri vrakanjeto vo parlament na SDSM shto beshe ?(POGRESHNA POLITICHKA PROCENKA)
odenjeto na lokalni izbori na SDSM shto beshe ?(GRESHKA KOJA SKAPO NE CHINI !)
referendumot vo centar shto beshe ?( GLUPOST KOJA NESMEESHE DA NI SE SLUCHI )
i za kraj ova denes shto e (prifatile dogovor za predvremeni izbori )= KAPITULACIJA

KOJ BARA  OD ZAEV DA IZDEJSTVUVA PREDVREMENI IZBORI ? NIKOJ !

ZOSHTO IMASHE ZAEV PODRSHKA OD NARODOT ?ZA PREDVREMENI IZBORI ?...MA NE NI SLUCHAJNO !
NARODOT BARA ZAEV DA JA SRUSHI OVAA VLAST A NE DA BARA NEJZINO "AMNESTIRANJE "I TOA POSLE EDNA GODINA ,A oni ZA TAA GODINA DA NAPRAVAT SE SO SHTO KE GI DOBIJAT I 10 JUBILEJNI IZBORI POD POKROVITELSTVO NA EVROPARLAMENTARCITE


Последната промена е направена од osa на Сре Јун 03, 2015 11:28 pm. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15637
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by трендафил on Сре Јун 03, 2015 2:35 pm

Само една „мала“ забелешка. Не целиот туку дел од народот бара од Заев тој да дојде на власт. Или да ја сруши оваа власт, како што вели Оса. Колкав е тој дел ќе видиме на изборите. Нема друг начин да се смени власт. Ниту една земја која имала насилна промена на власт во последните децении, односно нова власт без избори, со таа власт не живеела подобро отколку со претходната. Иначе одговорност на изборите и до сега имаше ДИК. Па не знам зошто еднаш за секогаш не си ги исполни обврските. И за расчистување на изборниот список и за се` во врска со изборите. Дали е таму неопходно пречистување, односно смена на Рилковски пред се` не би можел да кажам. Според мене успешно си ја завршија работата, а така очигледно мислат сите. Затоа што никој не бара промени во Државната изборна комисија.

трендафил

Број на мислења : 5864
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by хан Ацо on Сре Јун 03, 2015 4:51 pm

Како ке се разчисти изборниот список кога нема попис?!А таа влада не смее или не може да спроведе попис!
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by osa on Сре Јун 03, 2015 10:44 pm

трендафил напиша:Само една „мала“ забелешка. Не целиот туку дел од народот бара од Заев тој да дојде на власт. Или да ја сруши оваа власт, како што вели Оса. Колкав е тој дел ќе видиме на изборите. Нема друг начин да се смени власт. Ниту една земја која имала насилна промена на власт во последните децении, односно нова власт без избори, со таа власт не живеела подобро отколку со претходната. Иначе одговорност на изборите и до сега имаше ДИК. Па не знам зошто еднаш за секогаш не си ги исполни обврските. И за расчистување на изборниот список и за се` во врска со изборите. Дали е таму неопходно пречистување, односно смена на Рилковски пред се` не би можел да кажам. Според мене успешно си ја завршија работата, а така очигледно мислат сите. Затоа што никој не бара промени во Државната изборна комисија.


sakash da kazesh deka DIK treba da mu gi "pronajde "fasifikatite na gujo ??? aj ne me smej !? vakov "mafijash ' ni INTERPOL ne bi mozela da go SREDI ,a ne dik ili nekoj drug ....
velish ne bara nuikoj promena vo DIK? ...i shto ako se smeni nekoj vo dik ke gi nema onie so lazni lichni karti ,onie od pustec ,nema da glasaat mrtvite .....ne ne zezaj te molam ...
p.s. obichno te preskoknuvam ,no ovde si me spomnal vo ovoj post ,pa zatoa ti repliciram !

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15637
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by Гостин on Сре Јун 03, 2015 10:48 pm

Trendafile, go dobi li svojot del???  БОМБАТА - Page 12 Smiley-laughing021

Оти сено пред Собранието? (ФОТО)

Кампот на контра-камперите кој контроверзно беше протолкуван во јавноста сега веќе не е ниту тоа. Ниту камп, ниту кампери. Само сено во еден од шаторите. Онака, убаво средено, во бали. Во што се уверивме и ние денеска.

Сега останува да се прашаме зошто е сеното. Пред Собранието на Република Македонија.

БОМБАТА - Page 12 11291826_10205605059903952_189097705_n

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by трендафил on Сре Јун 03, 2015 11:09 pm

osa напиша:
трендафил напиша:Само една „мала“ забелешка. Не целиот туку дел од народот бара од Заев тој да дојде на власт. Или да ја сруши оваа власт, како што вели Оса. Колкав е тој дел ќе видиме на изборите. Нема друг начин да се смени власт. Ниту една земја која имала насилна промена на власт во последните децении, односно нова власт без избори, со таа власт не живеела подобро отколку со претходната. Иначе одговорност на изборите и до сега имаше ДИК. Па не знам зошто еднаш за секогаш не си ги исполни обврските. И за расчистување на изборниот список и за се` во врска со изборите. Дали е таму неопходно пречистување, односно смена на Рилковски пред се` не би можел да кажам. Според мене успешно си ја завршија работата, а така очигледно мислат сите. Затоа што никој не бара промени во Државната изборна комисија.


sakash da kazesh deka DIK  treba da mu gi "pronajde "fasifikatite na gujo ??? aj ne me smej !? vakov "mafijash ' ni INTERPOL ne bi mozela da go SREDI ,a ne dik ili nekoj drug ....
velish ne bara nuikoj promena vo DIK?  ...i shto ako se smeni nekoj vo dik ke gi nema onie so lazni lichni karti ,onie od pustec ,nema da glasaat mrtvite .....ne ne zezaj te molam ...
p.s. obichno te preskoknuvam ,no ovde si me spomnal vo ovoj post ,pa zatoa ti repliciram !
Изборниот список и се` окулу изборите е одговорност на ДИК. Седниците ги закажува Рилковски. Македонците од Пустец се регистрирани како бирачи во согласност со македонските закони. Во чие донесување учествуваше и СДСМ. Иначе во бирачкиот список бројот на Македонци од Пустец е повеќе стотици пати помал од бројот на Албанци доселени од Косово. На кои државјанство им даде СДСМ кога беше власт. Во секој случај ако ДИК немаше услови за работа, веројатно членовите од СДСМ одамна ќе си дадоа оставка. ДИК треба да ги пронајде сите евентуални непостоечки гласачи фантоми. Од кои не е мал бројот на тие призапишани од СДСМ. Гласачите од Пустец, неколку стотини, а не повеќе од 200 илјади, колку што беше разликата во гласови на последните избори, Како ќе биде на следните, ќе видиме. Иначе најголем губитник од преговорите е поранешниот Ѓерѓ Шварц, сега Џорџ Сорос. неговите пулени нема да состават влада, изигрувајќи експерти. Едеен ден за абортуси, друг ден за гфинансии, трет за висока политика. Народот сигурно нема нив да ги избере. Дури и ако Милчин приредува со своите неколку стотина приврзаници (или можеби платеници) протести секој ден до изборите. Иако мислам дека протестите ќе престанат заедно со почетокот на летните одмори. Кога „камперите“ ќе се преселат во Грција.

трендафил

Број на мислења : 5864
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by osa on Сре Јун 03, 2015 11:12 pm

ete ti ...ova e odgovor ....ma ne bre ova e ludilo ....sigurno veruvash deka SEshto beshe vo bombite e lepeno i prelepuvano .....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15637
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by трендафил on Сре Јун 03, 2015 11:29 pm

osa напиша:ete ti ...ova e odgovor ....ma ne bre ova e ludilo ....sigurno veruvash deka SEshto beshe vo bombite e lepeno i prelepuvano .....
Веројатно има и нешто вистинито, но тоа треба да го утврди судот. Кој ќе биде, според договорот што го направи и СДСМ вчера, под набљудување на ЕУ. Иначе и јас сум за тоа секој што ќе биде прогласен за виновен да замине не само од функцијата, туку и да замине во затвор. Но Собранието, а не уличарите на Милчин треба да одбере кој ќе гои замени. Легитимно е за мене и ако се воспостави ново мнозинство, ДУИ, ДПА, СДСМ, ДОМ но без лутење доколку по следните избори ВМРО само формира влада, ако повторно има 62 пратеника.
Мене лично повеќе ми пречи Македонците да учат задолжително албански уште од градинка, во време кога Албанците, на свое барање дополнето со бојкот на наставата, македонски учат од трето одделение, отколку барокот. За СМРДСМ очигледно не е така. А како ќе биде ќе одлучуваме на избори. До април наредната година, сигурно е декаљ во градинките нема да се учи албански. Освен во Центар, Струмица, Куманово и Ранковце. Патем јас немљам ништо против доколку во некоја градинка или училиште се бара факултативно изучување3 на албанскио, тој и да се учи. Но не сум ни против факултативна веронаука. За разлика од некои фашистички партии во Македонија.

трендафил

Број на мислења : 5864
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by трендафил on Чет Јун 04, 2015 8:51 am

Не се спомнати ни албанските фашистички окупатори, односно балистите. Иначе, што се однесува до бомбите, не може да му се оспори правото на народот и да амнестира некој од евентуалните извршители на некое кривично дело. Доколку има нешто такво. А демократски се одлучува со мнозинство. Нема само Црвенковски право да амнестира, нели?
Во моментов станува очигледно дека во опозицијата не се знае кој одлучува. Дали е тоа СДСМ или Владимир Милчин, да не кажам платениците на Ѓерѓ Шварц (сега Џорџ Сорос). Па како и во случајот со учениците, професорите и студентите, кога ќе се постигне некаков договор веднаш се јавува нова банда со нови барања. Да не кажам нов пленум. Иначе не знам дали Хан добил 5 милиона евра од некого. Доколку се сомневате во нечесен договор, треба да се прашате дали Заев и другите од делегацијатѕа на СДСМ евентуално не земале пари. Затоа што Хан е само предлагач на решението. Кое го имаат прифатено сите делегации од четирите најголеми партии. И вашата.

трендафил

Број на мислења : 5864
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by reiter on Чет Јун 04, 2015 9:52 am

не верувам дека ќе има предвремени избори 2016 Април.Многу порано ќе бидат.Можам да се обложам за ова.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by трендафил on Чет Јун 04, 2015 12:20 pm

Дали мислиш дека СДСМ нема да се држи до договореното или тоа ќе го направи некој друг? На пример Владимир Милчин. Јасно е дека по завчерашниот договор најтешко им е на соросоидите. Кои очекуваа да формираат влада. Но сега е јасно дека тоа сепак ќе биде некоја партија, а не оваа невладина пирамида. Лично не очекувам дека соросоидите ќе успеат да соберат поголем број луѓе. Можеби тоа ќе му успее во поголема мерка на албанското крило на Сорос, односно на поранешниот имам Рамадани и на тој со фризура со опашка кој секој месец представува друга невладина организација. Во секој случај мнозинството граѓани на Македонија сака мир и чесни избори. Нормално и да одговараат сите кои направиле некое злодело. Во моментов имаме злоупотреба на демократијата. Соросоидите се изживуваат врз граѓаните на Скопје со блокирање на Илинденска, односно со спречување на слободата на движење на возилата. Иако може да се протестира и на место кај што ќе нема такви пречки. Како што протестираат камперите пред македонското собрание и општина Струмица.

трендафил

Број на мислења : 5864
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by reiter on Чет Јун 04, 2015 2:02 pm

трендафил напиша:Дали мислиш дека СДСМ нема да се држи до договореното или тоа ќе го направи некој друг? На пример Владимир Милчин. Јасно е дека по завчерашниот договор најтешко им е на соросоидите. Кои очекуваа да формираат влада. Но сега е јасно дека тоа сепак ќе биде некоја партија, а не оваа невладина пирамида. Лично не очекувам дека соросоидите ќе успеат да соберат поголем број луѓе. Можеби тоа ќе му успее во поголема мерка на албанското крило на Сорос, односно на поранешниот имам Рамадани и на тој со фризура со опашка кој секој месец представува друга невладина организација. Во секој случај мнозинството граѓани на Македонија сака мир и чесни избори. Нормално и да одговараат сите кои направиле некое злодело. Во моментов имаме злоупотреба на демократијата. Соросоидите се изживуваат врз граѓаните на Скопје со блокирање на Илинденска, односно со спречување на слободата на движење на возилата. Иако може да се протестира и на место кај што ќе нема такви пречки. Како што протестираат камперите пред македонското собрание и општина Струмица.
а кој тоа(суд и институција) и на кого ќе му се суди?
да почекаме до 10-ти но досега гледајќи го НГ прв нема да испочитува било каков договор,за ова и на странците им е јасно колку е од збор НГ.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by трендафил on Пет Јун 05, 2015 9:40 am

reiter напиша:
трендафил напиша:Дали мислиш дека СДСМ нема да се држи до договореното или тоа ќе го направи некој друг? На пример Владимир Милчин. Јасно е дека по завчерашниот договор најтешко им е на соросоидите. Кои очекуваа да формираат влада. Но сега е јасно дека тоа сепак ќе биде некоја партија, а не оваа невладина пирамида. Лично не очекувам дека соросоидите ќе успеат да соберат поголем број луѓе. Можеби тоа ќе му успее во поголема мерка на албанското крило на Сорос, односно на поранешниот имам Рамадани и на тој со фризура со опашка кој секој месец представува друга невладина организација. Во секој случај мнозинството граѓани на Македонија сака мир и чесни избори. Нормално и да одговараат сите кои направиле некое злодело. Во моментов имаме злоупотреба на демократијата. Соросоидите се изживуваат врз граѓаните на Скопје со блокирање на Илинденска, односно со спречување на слободата на движење на возилата. Иако може да се протестира и на место кај што ќе нема такви пречки. Како што протестираат камперите пред македонското собрание и општина Струмица.
а кој тоа(суд и институција) и на кого ќе му се суди?
да почекаме до 10-ти но досега гледајќи го НГ прв нема да испочитува било каков договор,за ова и на странците им е јасно колку е од збор НГ.
Очигледно е дека странците што го организираат обидот за пуч дигаат раце од вас, па повторно им се обраќаат на Албанците. Со обид за редефинирање на Македонија. Во која без дозвола на Албанците не би смеело да се направи ништо. Веројатно ни да се задржи името. Еве што пишува Гласот на Америка ( http://mk.voanews.com/content/macedonian-albanian-protests-announced-in-skopje/2807742.html ).
Нов договор за „редефинирање на Македонија како заедничка консензуална држава на Албанците и Македонците“ и воведување на „албанскиот јазик како официјален јазик во целата територија на Република Македонија“, се само две од барањата коишто дел од етничките Албанци во Македонија, преку Централниот одбор на движењето „Беса“, и` ги упатија на актуелната власт, но и на пошироката македонска јавност.

Од скопската населба Чаир, на 13-ти јуни, кон Владата на Македонија ќе тргне протестниот марш, најавен дека е во знак на протест за ситуацијата во којашто се наоѓаат Албанците во Македонија. Протестот го иницира движењето „Беса“, а со него ќе се бара неотповиклива оставка на Владата на ВМРО-ДПМНЕ на чело со премиерот Никола Груевски и на коалициониот партнер ДУИ и водачот на оваа партија Али Ахмети поради, како што велат иницијаторите, „партизацијата на државата, злоупотребата на институциите, неуспехот во интегративниот пат и антиалбанскиот пристап, како и за истрага и осуда на сите криминални дела на инкриминираните политичари“.

Според „Беса“, ДУИ и ДПА, поради неуспехот во одбрана на албанската агенда, не се веќе претставници на Албанците од Македонија и немаат веќе мандат да одлучуваат за нив во било какви можни преговори, па затоа движењето ќе бара од лидерот на опозицијата Зоран Заев „да ги објави сите материјали кои се однесуваат на албанските вистини, особено тие што се поврзани со монтираните случаи, како што е случајот „Монструм“ - инаку ќе го сметаме и него како дел од покривање на криминалот“.

Во соопштението на движењето стои и дека маршот ќе има сеалбански карактер, а „Беса“ е само иницијатор којшто „јавно ги повикува албанските политички субјекти, Движењето за реформи во ДПА, Националната демократска преродба и другите невладини организации, но и интелектуалците, уметниците, новинарите и другите јавни личности заедно да формираат Совет за организација на маршот во кој „Беса“ ќе има само еден глас“.

„Беса“ смета дека е историски момент „да ги оставиме зад нас групните, партиските и другите интереси и да се сплотиме во одбрана на албанскиот интерес во Македонија“.

Покрај оставката на Владата на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, „Беса“ бара: „правична распределба на буџетот на Република Македонија“; истрага и осуда на сите криминални дела на инкриминираните политичари; ослободување на осудените од случаите „Монструм“, „Сопот“ и „Бродец“; обелоденување на убиството на Харун Алиу и на неговите пријатели; целосно расветлување на случајот „Куманово“, одговорност од авторите и организаторите на тоа сценарио и итно надоместување на предизвиканите штети на албанските населени места.

„Беса“ бара и оставки на вицепремиерот за спроведување на Охридскиот договор и на вицепремиерот за евроинтеграции, поради неспроведувањето на одребите од Рамковниот договор и закочените интеграции во НАТО и ЕУ, оставки на министерот за правда и на јавниот обвинител, поради партизираното судство во Македонија кое „во суштина е антиалбанско“; оставки на министерот за животна средина поради неговиот неуспех во решавање на проблемот со загадениот воздух во Тетово и на министерот за образование поради скандалите во образованието, „како последниот со расизмот кон Албанците во екстерното тестирање“; оставки од министерот за економија, поради тоа што местата населени со Албанци продолжуваат да бидат најсиромашните зони во Македонија, а иселувањето продолжува да биде најголема болка и од претседателот на Собранието на Република Македонија „поради неговиот расистички пристап кон Албанците“.
Мој коментар од назад. Албанците во Македонија имаат помалку проблеми од Албанците на Косово. Иако таму одлучуваат сами. Не знам дали под правична распределба на буџетот подразбираат кој колку внесува, толку и да троши или „праведност“ да има само за трошењето на буџетски пари. Очигледно е дека и тие од Беса сметаат дека народот стои зад нив. Ако е така не гледам зошто не бидат стрпливи и за најповеќе 10 месеци да ги добијат изборите, ако е навистина така. Можеби во Беса имаат доверба и тие кои сега гласаат за СДСМ, а загубиле доверба во неа откако го постигна договорот. Очигледно е дека и Беса сака да влезе во власта без избори, како што тоа го прават и другите невладини организации платеници на Ѓерѓ Шварц, сега Џорџ Сорос. Интересно ќе биде да видиме како овие протестанти ќе бидат пречекани од камперите пред владата. Доколку уште таму има тогаш камп.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5864
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by reiter on Пет Јун 05, 2015 10:55 am

[img]БОМБАТА - Page 12 Qq4llf[/img]

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by хан Ацо on Пет Јун 05, 2015 11:31 am

"Građansko udruženje albanskih intelektualaca u Makedoniji, BESA, danas je za 13. jun najavilo sve-albanski protestni marš u Skoplju, sa osnovnim zahtevom za ostavku Vlade Nikole Gruevskog, lidera VMRO DPMNE i njegovog koalicionog partnera Alija Ahmetija, lidera Demokratske unije za integracije (DUI)."

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/565149/Albanski-mars-13-juna-u-Skoplju
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by трендафил on Пет Јун 05, 2015 2:43 pm

За волја на вистината Движење БЕСА (Lëvizja BESA) од почетокот на април не е невладина организација, туку политичка партија.
http://reporter.mk/2015/04/04/dvizhen-eto-besa-prerasna-vo-politichka/
Затоа е чудно зошто сите подржувачи на насилна смена на власта во Македонија, без избори, не ги представуваат како политичка партија, туку како невладина организација.
Иначе што се однесува до спинот на Божиновски, Македонија не е дел од САД, па сигурно е дека таму ниту се води ниту ќе се води истрага за нешто во Македонија. Божиновски очигледно им се обратил на малоумните Македонци од некои за него познати причини. Од кои најголема е вероајно таа дека е обвинет за шпијунажа.

трендафил

Број на мислења : 5864
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пет Јун 05, 2015 5:24 pm

трендафил напиша:За волја на вистината Движење БЕСА (Lëvizja BESA) од почетокот на април не е невладина организација, туку политичка партија.
http://reporter.mk/2015/04/04/dvizhen-eto-besa-prerasna-vo-politichka/
Затоа е чудно зошто сите подржувачи на насилна смена на власта во Македонија, без избори, не ги представуваат како политичка партија, туку како невладина организација.
Иначе што се однесува до спинот на Божиновски, Македонија не е дел од САД, па сигурно е дека таму ниту се води ниту ќе се води истрага за нешто во Македонија. Божиновски очигледно им се обратил на малоумните Македонци од некои за него познати причини. Од кои најголема е вероајно таа дека е обвинет за шпијунажа.

Togash procitaj uste ednash - dvapati sto pishal Bozinovski, i obidi se da razberesh!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 12 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 12 of 20 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 16 ... 20  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот