Корисни совети за подобро здравје

Страна 5 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 10:08 am

6) ТРГНЕТЕ ГО ПОГЛЕДОТ ОД КОМПЈУТЕРИТЕ

Ако поради работа преку ден поминувате многу време, пред компјутерот, обидете се со техниката дваесет минути. Секои дваесет минути, тргнете го погледот од нешто што е дваесет чекори далеку од екранот и гледајте во него дваесет секунди. На овој начин ќе го зачувате видот.
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 10:08 am

7) МИЈТЕ ГИ РАЦЕТЕ

За ова ви требаат дваесет секунди. Луѓето кои често ги мијат рацете, се со помала веројатност да се разболат.
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 10:08 am

Cool ВРЗЕТЕ ГО РЕМЕНОТ

Многу луѓе немаат навика да го врзуваат ременот кога ќе седнат во автомобилот. Добро знаете дека појасот може да ви го спаси животот. Не е тешко да се стекне ваква едноставна навика. Имајте безбедно возење.
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 10:08 am

9) ДОДАДЕТЕ ЦИМЕТ НА ПОЈАДОКОТ

Циметот има многу заштитни моќи, особено кај луѓето со дијабетес. Овој зачин го намалува шеќерот во крвта. Исто така, може да го намали холестеролот. Обидете се со додавање на цимет во јогуртот, овес или кафе.
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 10:08 am

10) НАНЕСЕТЕ КРЕМА СО ЗАШТИТЕН ФАКТОР

Ракот на кожата е најраспространетата болест во светот. Не да бидете еден од оние луѓе кои се „печат“ на сонце без заштитна крема. За примена на лосионот на целото тело треба половина минута. Значи, толку ви треба да го заштитите вашиот живот.
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 10:09 am

11) ПРАВЕТЕ ВЕЖБИ

Едно – минутна вежба ја поттикнуваат работата на мускулите во телото. Ако имате болки во грбот и проблеми со ‘рбетот, оваа вежба ќе ви помогне.
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo on Саб Дек 24, 2016 11:47 am

Четири совети за подобар вид!

Во модерното општество речиси секој поминува неколку часа гледајќи во компјутерски монитори. Оваа активност може да има негативни последици по видот, па потребна е да се грижиме за очите. Еве неколку совети за подобрување на видот.
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo on Саб Дек 24, 2016 11:48 am

1. Исхрана за подобар вид

На очите им се потребни повеќе хранливи материи за оптимално функционирање. Започнете со овие:

– Витамините А, С, Е и минералите како бакар и цинк се витални за видот.
– Антиоксидантите, како бета-каротин, лутеин и зеаксантин, ја штитат жолтата дамка од мрежницата од оштетување од сончевата светлина. Овие антиоксиданти можете да ги добиете од жолчки од јајца, жолти пиперки, тиква и моркови. Моментални истражувања покажуваат дека конзумирањето на жолти и зелени зеленчуци исто така го спречува и оштетувањето на жолтата дамка – водечка причина за слепило – предизвикано од стареењето.
– Храна која содржи сулфур, цистин и лецитин помагаат во заштитувањето на леќата од формирањето на катаракти. Одличен избор е лук, кромид и копар.
– Боровинки и грозје, кои се богати со антоцијанин, имаат антиоксидантни и антивоспалителни својства кои можат да помогнат во подобрувањето на видот.
– DHA е масна киселнина која е присутна во рибите како лосос, сардини, скуша и бакалар. DHA им дава структурална подршка на клеточните мембрани со што го подобруваат очното здравје.
– За да се спречи дехидрацијата и суви очи не заборавајте да пиете филтрирана вода секој ден: 8 чаши од по 250 милилитри секој ден за подмачкување на очите.
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo on Саб Дек 24, 2016 11:48 am

2. Вежбајте ги очите

Овие едноставни вежби ќе ви помогнат во одржувањето на оптималниот вид. Правете ги овие вежби веднаш по будењето, пред да заспиете навечер, или во било кој дел од денот кога ќе почувствувате замор на очите. Многу е важно рацете да ви бидат чисти и да сте опуштени. Со секојдневно вежбање би можеле да видете подобрени резултати за само еден месец.
– Загрејте ги очите. Загрејте ги рацете со триење и потоа покријте ги очите пет секудни, повторете три пати.
– Завртете ги очите. Почнете со гледање нагоре а потоа полека свртете 10 кругови во насока на стрелките на часовникот и 10 кругови во спротивна насока.
– Фокус. Држете пенкало во исправена рака, фокусирајте ги очите на пенкалото и полека приближете го пенкалото на 15 сантиметри од носот. Потоа бавно оддалечете го фокусирајќи се на пенкалото, повторете 10 пати.
– Масирајте ги слепоочниците. Користејќи ги палците масирајте ги слепоочниците во мали кругови, 20 пати во една насока, 20 во спротивна. Повторете го истото и над средниот дел од веѓите, под очите и на двете страни од носот.
– Навалете ја главата наназад, затворете ги очите и опуштете се три минути.

Прочитајте и: Луѓето имаат многу повеќе од пет сетила
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo on Саб Дек 24, 2016 11:48 am

3. Ограничете ги токсините од околината

Надворешните фактори можат да придонесат кон оштетувањето на очите. Фактори како флуоресцентни светилки, компјутерски монитори, алергенси од околината, хлор во базени, клима уредите и греењето, читањето во слаба светлина и постојано чешање на очите. Не пушете и намалете го изложувањето на чад од цигари бидејќи го зголемува очниот притисок. Носете очила за сонце за да ги заштите очите од изложеноста на ултравиолетова радијација.
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo on Саб Дек 24, 2016 11:48 am

4. Одмор и релаксација за очите

Спиењето им дозволува на очите целосно да се одморат, поправат и опорават. Недоволното спиење може да го ослаби видот, затоа обидете се да спиете по осум часа секоја ноќ. Одморајте ги очите секој час од работниот ден: одмарајте по 10 минути за секои 50 минути поминати пред монитор или во читање.
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo on Саб Дек 24, 2016 11:50 amavatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo on Саб Дек 24, 2016 11:54 am

avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo on Саб Дек 24, 2016 11:55 am

avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo on Саб Дек 24, 2016 11:55 am

avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo on Саб Дек 24, 2016 11:56 am

avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo on Саб Дек 24, 2016 11:56 am

avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo on Саб Дек 24, 2016 11:57 am

avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo on Саб Дек 24, 2016 11:57 am

avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo on Саб Дек 24, 2016 11:58 am

avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Teo on Саб Дек 24, 2016 11:58 am

avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by luxor on Сре Дек 28, 2016 10:37 am

17 совети за нега во зима

Секогаш сакаме да го извлечеме максимумот од себе и својата убавина, но во зима ни се чини како тоа да е невозможно.

За среќа, постојат 18 совети и трикови кои ако ги почитувате, ќе блеснете дури и кога надвор температурите се под нулата.
avatar
luxor

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by luxor on Сре Дек 28, 2016 10:37 am

Нега на кожа:

Во зима користете производи на база на масла, наместо на вода. Маслото создава заштитен слој кој постојано ја хидрира кожата.
avatar
luxor

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by luxor on Сре Дек 28, 2016 10:37 am

За да го спречите сушењето на кожата, купувајте козметика која содржи масло од авокадо, бадем или чајно дрво. Користете ги на дневна база.
avatar
luxor

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by luxor on Сре Дек 28, 2016 10:38 am

Во зима пијте вода исто колку што пиете и во лето.
avatar
luxor

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Корисни совети за подобро здравје

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот