ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Пет Јун 12, 2015 6:18 pm

Црвеноустата риба лилјакЖивее на дното на морето околу островите Галапагос. Слабо плива, па затоа градните перки ги користи за одење по дното.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Пет Јун 12, 2015 6:20 pm

Ајкула гоблинРетка ајкула, единствен жив претставник на родот Mitsukurinidae стар 125 милиони години. Живее на длабочини поголеми од 100 метри.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Пет Јун 12, 2015 6:23 pm

Мравка пандаВсушност е припадник на фамилијата Mutillidae со повеќе од 3000 видови оси, чии бескрилни женки личат на големи мравки. Живеат во Чиле, и таму ги нарекуваат убијци на крави.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Пет Јун 12, 2015 6:26 pm

Змија пенис

Водоземец без нозе кој го нарекуваат Atretochoana eiselti.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Пет Јун 12, 2015 6:28 pm

Umbonia SpinosaБубачка во сродоство со штурчињата. Се храни со растителен сок.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Пет Јун 12, 2015 6:29 pm

Мадагаскарски ежЕдинствен цицач кој со триење на делови од телото произведува звук. Нешто што е својствено на инсектите.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Пет Јун 12, 2015 6:35 pm

Пеперуга колибриМногу мислат дека е колибри, но тоа всушност е пеперуга, способна за учење и препознавање бои.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Пет Јун 12, 2015 6:39 pm

Glaucus Atlanticus

Морски полжав познат и како плавиот змеј. Живее во топлите морски води.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Пет Јун 12, 2015 6:41 pm

Рак богомолкаЕден од најчестите предатори во тропските и сутропските води.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Пет Јун 12, 2015 6:42 pm

Пеперуга пудлица

Откриен во Венецуела во 2009 година.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Пет Јун 12, 2015 6:43 pm

Паку риба

Живее во водите околу Папуа Нова Гвинеја.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Пет Јун 12, 2015 6:44 pm

Џиновски изопод

Живее во длабоките морски води.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Пет Јун 12, 2015 6:46 pm

Сајга

Антилопа од евро-азиската степа, со голем нос како сурла.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Пет Јун 12, 2015 6:47 pm

AtherisОтровна змија, живее во крошните на тропските шуми во Африка.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Пет Јун 12, 2015 6:48 pm

Сина риба папагал

Жител на Атлантскиот океан.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Пет Јун 12, 2015 6:49 pm

Индиска пурпурна жабаЖивее во Индија, од тоа само две недели на површината на земјата заради парење.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Пет Јун 12, 2015 6:53 pm

Штрк чевлар

Името го добила според обликот на клунот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Пет Јун 12, 2015 6:53 pm

ОкапиЛичи на зебра но во сродство е со жирафата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Пет Јун 12, 2015 6:56 pm

Рогат змејГуштер кој на непријателите им покажува лажна глава, додека вистинската е скриена на сигурно во песокот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Нед Јун 05, 2016 6:41 pm


10 страшни животни и нивните живеалишта


1. Молец пудла

Нема многу информации за овој молец. Се верува дека е релативно нов вид на молци, а откриен е во 2009-та година од страна на д-р Артур Анкер. Тој го најде во регионот Гран Сабана во Венецуела.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Нед Јун 05, 2016 6:41 pm

2. Киклоп ајкула

Киклоп ајкулата е многу редок вид. Тие не се нормална појава, туку се работи за деформитет познат како „Cyclopia“, кој може да се случи и со другите животни. Оваа едноока ајкула е пронајдена во Мексико во стомакот на друга поголема ајкула.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Нед Јун 05, 2016 6:41 pm

3. Тигар риба Голијат

Тигар рибата Голијат пронајдена е во реката Конго и езерото Тангањика во Африка. Оваа риба има големи остри заби, а се храни со други риби. Но, се случиле и неколку инциденти во Конго каде што и луѓето биле нападнати од оваа риба.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Нед Јун 05, 2016 6:42 pm

4. Јастог-молец-гасеница

Самото име на ова животно го објаснува и неговиот изглед. Живее во целата Палеарктичка зона, која ги покрива Европа, Азија и Северна Африка.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Нед Јун 05, 2016 6:42 pm

5. Ктулу ларва

Што може да звучи поужасно од Ктулу ларва? Именуванa по измисленото божество „Cthulhu“ (од делата на писателот Х.П. Ловкрафт). Иако изгледаат како вонземјани, тие всушност се безопасни. Обично се наоѓаат 1.000 – 4.000 метри под нивото на океанот, а јадат кал, алги и други остатоци на дното на океанот. Можат да се најдат во речиси секој океан на земјата.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Нед Јун 05, 2016 6:42 pm

6. Гол крт-стаорец

Ова животно поголемиот дел од својот живот го поминува под земја, а потекнува од Источна Африка. И покрај својот изглед ова е прилично фасцинантно животно. Имено, тие се отпорни на рак, а исто така не чувствуваат болка на нивната кожа.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЧУДНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот