ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by osa on Нед Фед 22, 2015 1:40 am

se nadevam ke go prosledi i toj za kogo e nameneto ova parche 

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13959
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by osa on Нед Фед 22, 2015 1:43 am

se pa i ova e za tebe nameneto ...ke me raduva ako go prosledish 

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13959
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by osa on Нед Фед 22, 2015 1:48 am

chustvata se iskazuvaat i preku pishaniot zbor vo poezijata 

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13959
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by osa on Нед Фед 22, 2015 10:22 pm

ubavo parche poezija ,da ja spodelam so vas ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13959
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by osa on Пон Фед 23, 2015 1:06 am

neshto za uzivanje 

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13959
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by osa on Пет Мар 06, 2015 1:24 am

mislam deka i vie bi sakale da slushnete ubavi zborovi pred spienje...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13959
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by osa on Нед Апр 05, 2015 11:26 am

убаво и старо вЉубезни мои!

Во Москва еднаш напишав:
„Овде је мрачно и мрак м‘ обвива”,
зашто наспрема „чудесната пролет”
на нашата татковина
како што рече брат ми Димитрија
се друго е во магли и во мразој.

Но мухамеданските темници се толку темни,
мразни и омразени
што и носталгијата ја губи смислата.
Во нив на сонцето мислам само по сеќавање.
Во нив нема ноќ оти нема ни ден.
Се е грозничаво чемреење без сон и без мера.

Сега сум затворен не само по природа,
ами и по закон. Без вина, без доказ
и без причина: значи без јасна цел.
Се се случи или усно или молкум
како воопшто да не било.

Летоска откако го видов објавен Зборникот
јуначки, жаловни, смешни,
овчарски, самовилски, љубовни и други песни
со душата на мојот народ и на знаците
на кирилицата нанижани.

Овде само моќта на писмото ме теши:
не е човек, та да не се сочува
и да не биде во исто време на многу места.
Умот не умира, ниту зборот заборава.

Ви пишувам бледен и изнемоштен
не толку од животот 
колку од невидимата власт и сила.

Од мртвиот процес. Од безмугрието.
А сушицата и тифусот се опаки болести
особено кога се добиваат по надлежност
на Великата Порта и Везирот.

Не бил народ тој што имал проколнат јазик,
тврдат фанариотите! Ние, пак, Македончињата
мислиме обратно. Проколнат е, елем постои.
Клетвата фрлена в црква, од Везирот
И нему послушните поедници и групи
не фаќа корен. Туѓата реч фаќа луѓе.
Лошата убива.

Ако ли не се вратиме, љубезни мои
проштевајте.
Песната ви ја обелоденивме.
Има век за паметење,
има магија за ослободување.
А верба кога има и преродба ќе има.

И на крај, како што знаете
нема големи дела без трагедии.
Не реков жртви!

Цариград, јануари 1862

Константин Миладинов

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13959
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОЕЗИЈАТА И ПРОЗАТА СЕ МОИ ПРИЈАТЕЛИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот