УЦЕНА

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

УЦЕНА

Пишување by osa on Саб Јун 20, 2015 1:46 am

Сега што прави опозицијата во врска со решенијата кои ги ДЕЛИ Тодоров во здравство???? само ги нотира ? Ми кажува дека поделил 300 решенија за вработување кои ке стапат на сила во 2016 година ? Дека ова било таканаречена егзистенцијална УЦЕНА ! дека со ова го зголемува само своето гласачко тело! Дека со оваа метода ги уценува волонтерите ! [b]И ТОЛКУ[/b]Па јас ова го знам ! Ова ми го кажаа медиумите уште кога се носеше законсково решение ,немора сега опозицијата да ми го повторува ,туку треба да превземе нешто ?! А ШТО Е ТОА НЕШТО ?
треба да плати на луге способни за ОБЈАСНУВАЊЕ НА НАРОД ,ПЛУС ДА ДАВА ИДЕИ КАКО ОВИЕ РАБОТИ ДА НЕ СЕ СПРОВЕДУВААТ ВО РЕАЛНОСТ ,ТУКУ ЕДНОСТАВНО ДА СЕ СПРЕЧИ НИВНОТО ИСПОЛНУВАЊЕ ....

ЕВЕ ЕДЕН БЕСПЛАТЕН СОВЕТ ОД МЕНЕ да ги подучат сите тие кои добиле такви решенија со важност од 2016 година и тоа пази решенија за вработување со плата од 9000 денари ,да не плакаат никакви давачки од сега па до 2016 година ,а после тоа да плакаат само толку давачки према државата и општо сите фирми,сите институциите колку што имаат пари ....
просто кажано : си живеат до 2016 на трошок на државата ,ништо не плакаат,ниту вода ,ниту струја ниту данок на имот и други сметки ,а после ,од 2016 да плакаат колку што можат и колку што им стигаат парите ( цели 9000 денари)

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
avatar
osa

Број на мислења : 13871
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by Hamad bim Khalifa on Саб Јун 20, 2015 7:32 am

Osa, utre da objavi grujo deka vo Makedonija e izmislen i mapraven "PERPETUM MOBILE", Trendo i ushte 200 k - ke mu poveruvaat bezrezervno!!!
Toa e! Na zalost uspeaa da stvorat 200 k ZOMBI i tie se dvizhat megju nas i ni ja krojat sudbinata! .... OVAA BORBA E EPSKA! BORBA PROTIV ORKI I ZOMBI! OVA E BORBA NA DOBROTO PROTIV ZLOTO!
NAPRED FRODO NAPRED ZOKI! DOLE GRUJO I SAURON!
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by defo on Саб Јун 20, 2015 9:21 am

osa напиша:Сега што прави опозицијата во врска со решенијата кои ги ДЕЛИ Тодоров во здравство???? само ги нотира ? Ми кажува дека поделил 300 решенија за вработување  кои ке стапат на сила во 2016 година ? Дека ова било таканаречена егзистенцијална УЦЕНА ! дека со ова го зголемува само своето гласачко тело! Дека  со оваа метода ги уценува волонтерите ! [b]И ТОЛКУ[/b]Па јас ова го знам ! Ова ми го кажаа медиумите уште кога се носеше законсково решение ,немора сега опозицијата да ми го повторува ,туку треба да превземе нешто ?! А ШТО Е ТОА НЕШТО ?
треба да плати на луге способни за ОБЈАСНУВАЊЕ НА НАРОД ,ПЛУС ДА ДАВА ИДЕИ  КАКО  ОВИЕ РАБОТИ ДА НЕ СЕ СПРОВЕДУВААТ ВО РЕАЛНОСТ ,ТУКУ ЕДНОСТАВНО ДА СЕ СПРЕЧИ НИВНОТО ИСПОЛНУВАЊЕ ....

ЕВЕ ЕДЕН БЕСПЛАТЕН СОВЕТ ОД МЕНЕ  да ги подучат сите тие кои добиле такви решенија со важност од 2016 година и тоа пази решенија за вработување со плата од 9000 денари ,да не плакаат никакви давачки од сега па до 2016 година ,а после тоа да плакаат само толку давачки према државата и општо  сите фирми,сите институциите колку што имаат пари ....
просто кажано : си живеат до 2016 на трошок на државата ,ништо не плакаат,ниту вода ,ниту струја ниту данок на имот и други сметки ,а после ,од 2016 да плакаат колку што можат и колку што им стигаат парите ( цели 9000 денари)

Пази вработувањето бар во општа болница во Охрид ќе е по етапи....т.е како мнистертство за финанси ке доделува одобренија, со други зборови бар според мене се изиграни????
А мала дигресија...зошто овие луѓе не се вработат во странските инвестиции.

defo

Број на мислења : 2067
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by Гостин on Саб Јун 20, 2015 9:48 am

Грујо се спрема за избори. Со целата поддршка од "непристрасните" еу-бирократи, на крај ништо чудно тој да ги организира и наредните избори.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by osa on Саб Јун 20, 2015 9:49 am

defo напиша:
osa напиша:Сега што прави опозицијата во врска со решенијата кои ги ДЕЛИ Тодоров во здравство???? само ги нотира ? Ми кажува дека поделил 300 решенија за вработување  кои ке стапат на сила во 2016 година ? Дека ова било таканаречена егзистенцијална УЦЕНА ! дека со ова го зголемува само своето гласачко тело! Дека  со оваа метода ги уценува волонтерите ! [b]И ТОЛКУ[/b]Па јас ова го знам ! Ова ми го кажаа медиумите уште кога се носеше законсково решение ,немора сега опозицијата да ми го повторува ,туку треба да превземе нешто ?! А ШТО Е ТОА НЕШТО ?
треба да плати на луге способни за ОБЈАСНУВАЊЕ НА НАРОД ,ПЛУС ДА ДАВА ИДЕИ  КАКО  ОВИЕ РАБОТИ ДА НЕ СЕ СПРОВЕДУВААТ ВО РЕАЛНОСТ ,ТУКУ ЕДНОСТАВНО ДА СЕ СПРЕЧИ НИВНОТО ИСПОЛНУВАЊЕ ....

ЕВЕ ЕДЕН БЕСПЛАТЕН СОВЕТ ОД МЕНЕ  да ги подучат сите тие кои добиле такви решенија со важност од 2016 година и тоа пази решенија за вработување со плата од 9000 денари ,да не плакаат никакви давачки од сега па до 2016 година ,а после тоа да плакаат само толку давачки према државата и општо  сите фирми,сите институциите колку што имаат пари ....
просто кажано : си живеат до 2016 на трошок на државата ,ништо не плакаат,ниту вода ,ниту струја ниту данок на имот и други сметки ,а после ,од 2016 да плакаат колку што можат и колку што им стигаат парите ( цели 9000 денари)

Пази вработувањето бар во општа болница во Охрид ќе е по етапи....т.е како мнистертство за финанси ке доделува одобренија, со други зборови бар според мене се изиграни????
А мала дигресија...зошто овие луѓе не се вработат во странските инвестиции.

za da se vrabotat vo stranskite investicii prvo treba da gi ima stranskite investicii ...no i toa ne e se ...treba i da imaat kvalitet i sposobnost i obrazovanie za da moze da rabotat kaj stranski investitor ....
mislish deka ovie nebanjative imaat kvalitet ????? ne se zezaj ....pa oni neznaat da chitaat ,a ne pak da se obrazovani

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
avatar
osa

Број на мислења : 13871
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by Гостин on Саб Јун 20, 2015 9:53 am

Mu trebaat lugje na mesta kade shto kje mozhe da gi kontrolira za vreme na izborite...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by корисТник on Саб Јун 20, 2015 6:48 pm

И да ги храни со бобинки...

корисТник

Број на мислења : 37
Join date : 2015-04-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by трендафил on Пон Јун 22, 2015 10:08 am

Hamad bim Khalifa напиша:Osa, utre da objavi grujo deka vo Makedonija e izmislen i mapraven "PERPETUM MOBILE", Trendo i ushte 200 k - ke mu poveruvaat bezrezervno!!!
Toa e! Na zalost uspeaa da stvorat 200 k ZOMBI i tie se dvizhat megju nas i ni ja krojat sudbinata! .... OVAA BORBA E EPSKA! BORBA PROTIV ORKI I ZOMBI! OVA E BORBA NA DOBROTO PROTIV ZLOTO!
NAPRED FRODO NAPRED ZOKI! DOLE GRUJO I SAURON!
Изгледа дека на тебе ако ти каже Заев ќе веруваш дека не постојат Џонсон Мети, Џонсон Контрол и другите повеќе десетици фабрики донесени со мерки на оваа власт, мерки на кои сдсмовците и соросоидите користејќи го застојот во инвестирање поради економските кризи во светот им се подсмеваа, дека нема изградени и не се градат автопатишта, дека во болниците уште се работи со апаратите од времето кога беше жив Тито, дека во Скопје нема нови авобуси, дека немаме авиони за гасење пожари и да не набројувам повеќе. Напиши колку од многите работи што ги ветува оваа влада подоцна не се исполнуваат и која влада исполнила толкав процент од ветеното.
Што се однесува до решенијата од почетокот на оваа тема, дали сакате да кажете дека ако СДСМ дојде на власт ќе ги поништи. Доколку таа глупост е реалната слика, нормално е овие луѓе да гласаат за тој што нема да им закача во иднината.
luхor напиша:Грујо се спрема за избори. Со целата поддршка од "непристрасните" еу-бирократи, на крај ништо чудно тој да ги организира и наредните избори.
СИгурно е дека ЕУ не може да лаже според потребите на СДСМ, па да ги прогласи изборите за нерегуларни спротивно на оценките на ОБСЕ и ОДИХР и на нашата државна изборна комисија која ги спроведе, а на чие чело е член на СДСМ. На кого очигледно не му верувате, па не знам зошто не го смените. Иначе меѓу тие што добија и ќе добијат решенија има и такви што се волонтери или со договор на дело повеќе од десетина години. Во времето кога СДСМ вработуваше по еден од секое семејство. И којзнае колку прислушкуваше ако како опозиција успеа да прислушкува над 20 илјади.

трендафил

Број на мислења : 3785
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by Гостин on Пон Јун 22, 2015 11:28 am

Трендафиле, заошто се китиш со туѓи пердуви. И Џонсон Мети и Џонсон Контрол се инвестиции договорени од Владо Бучковски. А од десетиците, според тебе донесени инвестиции од Грујпошеску, јас би побарал да наброиш само една десетица. Но, лесно е Трендафиле да излаеш, тешко е да го докажеш излажаното. На тоа не успеале да те научат ниту на семинарот во кумровачката школа, а ниту на доспецијализацијата во Сорос фондацијата. И бидејки тврдиш дека ЕУ не лаже, тогаш зошто лажеш ти, кога сите знаеме дека и ОБСЕ и ОДИХР известија дека изборите се ефикасни, но не и регуларни. Би можел да објасниш и зошто лажеш за прислушкувањето, бидејки според извештајот на Прибе, докажано е дека УБК прислушувала и наместо за државата и народот работела за пастирот и фамилијата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Јун 22, 2015 12:56 pm

Mamli ostaj go Trendo da si go zivee virtuelmiot portokalov svet.
I dodeka nad nas letaat kanaderi i frcat dvokatni avtobusi, na narodot mu e jasno kaj mu se parite otideni pa sega talka so prazni stomaci i skinati opinci. A hipnotiziranite i drogirani trendovci sepak ke mora eden den da se razbudat.......
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by трендафил on Вто Јун 23, 2015 11:20 am

mumley напиша:Трендафиле, заошто се китиш со туѓи пердуви. И Џонсон Мети и Џонсон Контрол се инвестиции договорени од Владо Бучковски. А од десетиците, според тебе донесени инвестиции од Грујпошеску, јас би побарал да наброиш само една десетица. Но, лесно е Трендафиле да излаеш, тешко е да го докажеш излажаното. На тоа не успеале да те научат ниту на семинарот во кумровачката школа, а ниту на доспецијализацијата во Сорос фондацијата. И бидејки тврдиш дека ЕУ не лаже, тогаш зошто лажеш ти, кога сите знаеме дека и ОБСЕ и ОДИХР известија дека изборите се ефикасни, но не и регуларни. Би можел да објасниш и зошто лажеш за прислушкувањето, бидејки според извештајот на Прибе, докажано е дека УБК прислушувала и наместо за државата и народот работела за пастирот и фамилијата.
Џонсон Мети и Џонсон Контролс имаат по две инвестиции. По една договорена во времето на Бучковски, кој веќе имам пишуванио и на овој и на други форуми делумно ја поправи катастрофата по македонската економија што ја изврши Црвенковски, и по една по падот на СДСМ. Но и двете им се реализирани по 2006 година. На листата еве ќе ги додам Кемет електроникс, Ван Хул, Дрекселмаер, Кромберт и Шуберт, Продис, Текнохозе, Бионика Фармацеутикалс, Антура во Кочани, ВПТЕКС Македонија на холандската фирма Van Puijenbroek Textiel, Гришко во Демир Хисар, ОДВ електрик и други се фабрики што веќе работат. Поголеми завршени инвестиции во авио сообраќајот се аеродромите Александар Велики и свети Апостол Павле. За разлика од единствената инвестиција во трговијата, Рамстор има повеќе нови. Во Скопје по падот на режимот на СДСМ имаме повеќе. Ќе ги спомнам Веро, Капитол и Сити Мол. И не знам зошто би набројувал понатаму кога очигледно тоа не те интересира и нема да го запаметиш. А во следниот период се очекуваат уште нови инвестиции. Доколку не дојде СДСМ на власт на некој начин, па ги промени економските услови, во сверата на даноците ма пример, како што најавуваат соросоидите. Кои управуваат со најголемата опозициона партија.

трендафил

Број на мислења : 3785
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by Гостин on Вто Јун 23, 2015 12:30 pm

Кој ти рече тебе Трендафиле дека гулазите и концентрационите логори од типот на Дрекселмаер и слични се вбројуваат во странски инвестиции. Тоа се обични логори на смртта каде работниците умираат на работните места, земаат најниски плати во државата, а сите даноци и обврски се платени од буџетот со пари на граѓаните. Тие гулази Трендафиле се најголемата лага на оваа власт. Субвенционирани од народни пари, целокупната заработка си ја пикаат во џебовите, се разбира откако ќе му го исплатат делот на пастирот. Затоа и не се поддржуваат домашните инвеститори, бидејки таквото работење бргу би излегло на виделина. Но, со алчните странци, корумпирани до коска, друга е работата. Тие секогаш биле спремни да го делат ќарот за кој не вложиле ниту денар, затоа што сите обврски, како што споменав, тие странски инвеститори ги плаќаат од народни пари кои ги добиваат во вид на субвенции. Под заштита на власта, ги експлоатираат работниците до смрт, и тоа буквално до смрт. И за тие лажни странски инвестиции преку кои крадете народни пари ќе платите Трендафиле.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by трендафил on Сре Јун 24, 2015 9:45 am

Тоа што во Дрекселмаер на секој конкурс се јавуваат повеќе луѓе отколку што е потребно за жал значи дека платата што ја дава фирмата е конкурентна за тоа подрачје. Не е вистина дека сите доприноси ги плаќа државата. Фирмите се ослободени од плаќање на персонален данок и од данокот на добивка. Не и од другите доприноси. И тоа е на одредено време. Иначе Зоран Заев како газда ги плаќа вработените помалку од Дрекселмаер. За жал во доменот на платите владата може да делува, и делува со привлекување на нови инвестиции, односно со отварање на нови работни места. Со намалување на невработеноста се зголемува конкурентноста на работната сила, а со тоа и платите. Во некои струки веќе има недостаток на (квалитени) работници и нив цената им расте. Колку што знам сите вработени во Дрекселмаер и другите форми честат од прва плата. Што би требало да значи дека се задоволни. А таква шанса немаа во времето кога СДСМ беше на власт. Секогаш во тој случај невработеноста се зголемувала. Без исклучок.
Иначе јас не тврдам дека сега живееме богато и убаво. Само дека доколку СДСМ беше на власт државата ќе беше посиромашна и ќе имаше друго име.

трендафил

Број на мислења : 3785
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by Гостин on Сре Јун 24, 2015 10:13 am

Трендо бре, а зина , а излажа. Што човек ќе беше.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by Гостин on Сре Јун 24, 2015 10:17 am

Ајде уште малку.

Еве колави плати нудат странскиве инвеститори во Македонија

Кромберт и Шуберт од Битола бара работник за 8.800 денари; Џонсон Контролс од нуди плата од 9.000 до 15.000 денари но, за високообразувани кадри; Градски паркинзи од Долно Оризари во Битола – плата од 10.800 денари

Кромберт и Шуберт од Битола бара работник за 8.800 денари

И од компанијата „Кромбер и Шуберт“ од индустриската зона „Жабени“во Битола, објавија оглас со кој се бара електричар за одржување.
Огласот е објавен вчера, а трае до 24 февруари. Наведено е дека станува збор за новоотворено работно место, за определен период од три месеци. Се работи во три смени, 40 часа во неделата, а платата што се нуди е 8.800 денари.

Џонсон Контролс нуди плата од 9.000 до 15.000 денари но, за високообразувани кадри

Американската корпорација „Џонсон контролс “ за фабриката во Штип изминативе два дена објави три огласи за вработување. Нуди 9.000 денари плата за индустриски дизајнер и техничар за процесна автоматика. За двете работни позиции не е наведено дека се потребни посебни квалификации или образование. Индустриски дизајнер работи само прва смена од 8 до 16 часот , додека техничар за процесна автоматика работи во три смени. Основната плата е 9.000 денари. Двата огласи беа објавени вчера, а аплицирањето е до 24 февруари.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by Гостин on Сре Јун 24, 2015 10:52 am

Zarem ne ti e sram Trendo, konc-logorite koi vie dpmne-ovcite gi vikate "stranski investicii' da gi izednachuvash so firmite na makedonski chesni biznismeni...Koga vo bilo koja fabrika na Zaev umrel rabotnik na rabotno mesto Trendafile??? Vo logorot na pastirot tvoj, narechen Drekselmaer,  za edna godina umrea petmina...

Цивил: Ова е петти смртен случај во Дрексмајер, одговорните да преземат мерки

Тимот на Цивил Медиа во рамките на Иницијативата “Социјална правда сега!” работеше на приказната за условите при работа во фабриката “Дрекслмаер“. Тогаш, нашите соговорници сведочеа за нивната борба за опстанок во услови кои се под човековото достоинство. Тие ни раскажаа за тешките услови за работа која е слабо платена, за заштитата при работа, која ја имаат само кога доаѓаат претставници на компанијата од Германија, за локалните менаџери кои се однесуваат како „газди“ кои ги принудуваат да работат прекувремено… Вработените нема кому да се обратат и да побараат подобри и почовечки услови за работа: секој кој ќе се побуни е мета на притисоци или ја губи работата..

„Немаат камшик, но имаат софистициран облик на робовладетелство“, беше заклучокот на еден од нашите соговорници кој сѐ уште работи во „Дрекслмаер“.

Во вторникот, во фабриката почина В.С., мајка на две деца. Според нејзините колеги, таа била вредна и ценета работничка, која чесно и совесно си ја вршела својата работа. Според наши извори, таа не била спречена да оди во амбулантата и да побара лекарска помош. Но, по барањето да повика такси и да замине од работа, од одговорното лице на смена, добила одговор – да поработи, можеби ќе ѝ помине. Набргу, В.С. паднала во бесознание, ја изнеле од халата, и и била укажана прва помош од медицинско лице. Работниците побарале некој од нив да биде со неа, но одговорното лице им наредило да продолжат со работа. Била повикана Итна помош, но набргу потоа, В.С. починала. Менаџментот не бил известен, бидејќи немало прекин на работата. Според нашиот извор, во прв план се производството и машините, а потоа, здравјето и безбедноста на работникот.

За жал, според нашите сознанија, ова е петти смртен случај во „Дрекслмаер“ во последната година.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by трендафил on Сре Јун 24, 2015 12:17 pm

Бог да ја прости починатата работничка. Но колку што гледам во памфлетот што сте го цитирале во Дрекселмаер има вработено медицински лица, од кое едно веднаш интервенирало кога на жената и се слошило. Била повикана и брза помош. СО неа цело време било медицинското лице, но за жал смртта била побрза. Нема никакви индиции дека смртта е последица на непочитување на заштитата на работа или било што друго врзано со работата. Колку што ми е познато вработените во оваа фирма имаат бесплатен превоз до работа и добиваат топол оброк. Што не е законска обврска на работодавачот. Претпоставувам идека семејството на починатата го добило надоместокот за случај на смрт, предвиден со колективниот договор, штом во памфлетов такво нешто не се спомнува. Што да заклучам од злоупотребата на овој немил настан. Дека вработените во фирми со странски инвестиции не стануваат бесмртни, па заради тоа владата избрана од гласачите треба да си замине, а на нејзино место влада да состави бандата на Сорос. Такво нешто само на соросоиди и сдсмовци може да им дојде на ум.

трендафил

Број на мислења : 3785
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by Гостин on Сре Јун 24, 2015 12:25 pm

Петмина мртви Трендо. Газите по лешеви на сопствениот народ за да си ги наполните џебовите. После падот на диктатурата независното судство ќе има многу работа.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by Hamad bim Khalifa on Сре Јун 24, 2015 12:52 pm

Site ovie treba da se izbrkaat od Makedonija za nacistickoto iskoristuvanje na makedonskiot gragjanin.
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by Пат on Сре Јун 24, 2015 3:52 pm

„Немаат камшик, но имаат софистициран облик на робовладетелство“, беше заклучокот на еден од нашите соговорници кој сѐ уште работи во „Дрекслмаер“.

Така е тоа.
avatar
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by хан Ацо on Сре Јун 24, 2015 4:56 pm

luхor напиша:Петмина мртви Трендо. Газите по лешеви на сопствениот народ за да си ги наполните џебовите. После падот на диктатурата независното судство ќе има многу работа.

Луксоре,многу си наивен ако мислиш дека тука на Балканот е можно да постои независно судство.
avatar
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by трендафил on Чет Јун 25, 2015 12:24 pm

На скоро 5.000 луѓе колку што работат во Дрекселмаер, бројката од 5 починати, еден на илјада не одстапува од статистиките. Стапката на морталитет во Македонија за 2014та година е 9,5 на 1.000. Во фабриката во Кавадарци е 5 на скоро 5.000 за две и пол години, односно двојца годишно. Не знам дали се обидувате да манипулирате, мислејќи дека сме луди, па за нормални работи (за жал и смртта е дел од животот) ќе мислиме дека се катастрофални или не дај Боже навистина мислите дека во Дрекселмаер се умира далеку над вообичаеното. Односно дека владата здружена со странците ги убива Македонците.
Ајде да напоменам и дека во фабриката во Кавадарци покрај кавадарчани на работа одат и од соседните градови. Велес, Градско, Неготино ...

трендафил

Број на мислења : 3785
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by osa on Чет Јун 25, 2015 11:47 pm

трендафил напиша:На скоро 5.000 луѓе колку што работат во Дрекселмаер, бројката од 5 починати, еден на илјада не одстапува од статистиките. Стапката на морталитет во Македонија за 2014та година е 9,5 на 1.000. Во фабриката во Кавадарци е 5 на скоро 5.000 за две и пол години, односно двојца годишно. Не знам дали се обидувате да манипулирате, мислејќи дека сме луди, па за нормални работи (за жал и смртта е дел од животот) ќе мислиме дека се катастрофални или не дај Боже навистина мислите дека во Дрекселмаер се умира далеку над вообичаеното. Односно дека владата здружена со странците ги убива Македонците.
Ајде да напоменам и дека во фабриката во Кавадарци покрај кавадарчани на работа одат и од соседните градови. Велес, Градско, Неготино ...


kolku te plakaat za pishuvanje vakvi postovi ....?????
daj sredi mu na mojot ortak Teo i on da zeme nekoj denar ....i nego go biva za pishuvanje ....ke si imash partner ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
avatar
osa

Број на мислења : 13871
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by трендафил on Пет Јун 26, 2015 11:06 am

Не знам колку ги плаќаат новинарите, а сигурен сум дека ги плаќаат да пишуваат глупости од типот дека на 5 илади луѓе за 2,5 години 5 починати се голема бројка. Фактот дека во Кавадарци скоро и да нема човек што бара работа, па во Дрекселмаер се вработуваат и луѓе од Велес, на пример, зборува дека платата за наши услови е конкурентна. Никој со сила не го тера некого да работи во оваа фирма. Соросоидите иначе пишуваат само негативни работи, па вработените од Велес ги спомнаа само кога имаа проблеми со транспортот до Кавадарци. Кој им е бесплатен, односно го плаќа и организира фабриката. Која им дава и бесплатен топол оброк.
Иначе некој денар добро би ми дошол, па кажи колку ве плаќаат за да се обидувате да не убедувате дека во градче од 5.000 жители, колку што има вработено Дрекселмаер. има помалку од 5 починати на возраст до пензија за 2,5 години. Односно дека раководството на фабриката во Кавадарци во соработка со владата ги убива Македонците. Па треба да дојде на власт СДСМ да им овозможи долг и среќен живот како невработени.

трендафил

Број на мислења : 3785
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by Гостин on Пет Јун 26, 2015 11:08 am

Трендо не лажи. Станува збор за петмина мртви за една година, и тоа само во Дрекселмаер.. Импресивна бројка што ни дава за право да ги наречеме погоните на лажните странски инвеститори зад кои се крие фамилијата, логори на смртта.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: УЦЕНА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот