PROTEST

Go down

PROTEST Empty PROTEST

Пишување by Гостин on Сре Јун 24, 2015 11:08 am

Prodolzhuvaat protestite protiv pastirot...I kje prodolzhat se do negovoto zaminuvanje...Vo Idrizovo... Twisted Evil

Денеска голем протестен марш во Скопје

PROTEST 1623573_848411821905474_7106958216294808127_n(1)

Коалицијата Граѓаните за Македонија, ги повикува сите граѓани, денеска во 18 часот да дојдат пред Владата на Република Македонија и да му се придружат на протестниот марш „Ука, бука, оди си Никола!“

Граѓаните, велат од коалицијата, уште еднаш, масовно и гласно од Владата ќе се упатат кон резиденцијата на Никола Груевски и ќе му порачаат: Оди си!

„Овој протест, ќе биде најбучен досега, ги повикуваме граѓаните да носат тенџериња, капаци од тенџериња, лажици, пластични туби и други предмети што создаваат бучава и заедно ќе се упатиме пред домот на Никола, за тој да слушне и конечно да разбере дека мора да си оди. Никола Груевски, мора да ја напушти власта, затоа што, девет години владее со Македонија, на криминален и насилен начин. Тоа впрочем, недвосмислено го потврдува и експертскиот извештај на Европската комисија. Граѓаните знаат дека Никола Груевски наместо демократска и правна држава, од Македонија направи партиски вилает. Наместо независно судство ни наметна партиска (не)правда. Наместо независни институции создаде партиски инструменти. Наместо независни медиуми направи партиски мегафони. Наместо социјална правда, на граѓаните им наметна партиска (не)милост. Наместо „граѓанска“ полиција создаде партиска, наместо слободен пазар функционираат само партиски тендери, наместо квалитетно образование и култура имаме само партиска индоктринација, а наместо слободни избори имаме партиски фалсификат“, се нагласува во соопштението од коалицијата.

http://plusinfo.mk/vest/31366/deneska-golem-protesten-marsh-vo-skopje

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

PROTEST Empty Re: PROTEST

Пишување by трендафил on Сре Јун 24, 2015 12:08 pm

И колку ќе биде тоа масовно. Повеќе ли од 480 илјади колку што освои ВМРО на изборите. Плус гласовите на ДУИ која исто така е дел од власта. Иначе не разбирам зошто протести кога и така е договорено да има предвремени избори. Договор донесен едногласно. И со гласот на СДСМ. Па не знам кој всушност протестира денес. СДСМ или бандата на Сорос која сака да изврши пуч и да состави влада. Иако не е ниту политичка партија ниту има намера да излезе на избори.

трендафил

Број на мислења : 4820
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PROTEST Empty Re: PROTEST

Пишување by Гостин on Сре Јун 24, 2015 12:28 pm

Украде на изборите Трендо, украде а не освои. И браво за тебе што се гордееш со гласовите на терористите кои убиваа македонци. А вие дпмне-овците ги амнестиравте со гласањето за автентично толкување.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

PROTEST Empty Re: PROTEST

Пишување by Hamad bim Khalifa on Сре Јун 24, 2015 12:43 pm

трендафил напиша:И колку ќе биде тоа масовно. Повеќе ли од 480 илјади колку што освои ВМРО на изборите. Плус гласовите на ДУИ која исто така е дел од власта. Иначе не разбирам зошто протести кога и така е договорено да има предвремени избори. Договор донесен едногласно. И со гласот на СДСМ. Па не знам кој всушност протестира денес. СДСМ или бандата на Сорос која сака да изврши пуч и да состави влада. Иако не е ниту политичка партија ниту има намера да излезе на избори.

Navistina koga ke prestanat so protestive konecno? Zena park e izberbaten od trevopasnite zivotinki a uste nikoj da im objasni deka se e dogovoreno.
Ili nema kaj vekje da se butaat cuvari na rezimot pa sega zaposluvaat vo Javnoto Pretprijatie na DPMNE _ " Protestanti - cuvari na demokratijata" OOZT parkovi i zelenilo !
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PROTEST Empty Re: PROTEST

Пишување by трендафил on Чет Јун 25, 2015 12:34 pm

Тоа за наводна изборна кражба е твое лично мислење и на тие неколку стотина луѓе што вчера протестираа. Што е недоволно да се обори градоначалник на помала општина, а не премиер на една држава.
Што се однесува до протестите некои сметаат дека блокирањето на улици, односно попречувањето на слобода на движење е полошо од кампирање во парк. Но за вкусови не би сакал да дискутирам. Ниту дали соросоидите и сдсмовците се асфалтојадни животинки, да се спуштам на примитивниот говор на омраза што станува вообичаен на форумов. За да ме разберете подобро.

трендафил

Број на мислења : 4820
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PROTEST Empty Re: PROTEST

Пишување by Гостин on Пет Јун 26, 2015 8:59 am

Тоа за изборна кражба е мислење на комисијата на Прибе. А премиерот е веќе соборен, ама тебе не ти кажале во штаб.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

PROTEST Empty Re: PROTEST

Пишување by трендафил on Пет Јун 26, 2015 9:50 am

Еве ја повторно основната оценка за изборите. Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за изборите во финалниот извештај за Претседателските и Парламентарните избори во 2014 година констатираше дека тие беа ефикасно спроведени, вклучувајќи и го и изборниот ден. Има и некои забелешки, но генерално нема збор за изборна кражба. Оценката не е 10ка, но испитот е положен. Иначе заминувањето на премиерот пред избори, доколку се донесе таков заклучок, ќе важи за сите премиери во иднина, односно мандатот на владата нема да биде 4 години, туку покус за три или шест месеци. Што не е многу умно решение, но власта го прифаќа во обид да се воспостави мир во куќата. Иако опозицијата очигледно не го сака, затоа што во мирни и демократски услови не може да биде власт.
Во извештајот на Прибе пишува и дека Тајмингот на нерегуларностите, или тајмингот на нивното објавување, не треба да претставува пречка за ефикасна истрага од страна на Државната изборна комисија.

Комисијата треба проактивно да ги употребува своите широки овластувања/моќи и да презема иницијативи, согласно мандатот. Не смее да си забрани оценување на минатите избори, како што неодамна кажа со простиот аргумент, дека избирачкиот процес е затворен.

Финансирањето на партиите треба да почитува постоечки правила во поглед на рекламите или употребата на јавните фондови и јавно раководење со партиските активности. Воведувањето рокови за Државната комисија за превенција на корупција да ги истражи жалбите за злоупотреба на државните ресурси за време на кампањата може да биде земено предвид и да бидат обезбедени потребните ресурси да се решат благовремено во согласност со истакнатите ГРЕКО и ОДИХР препораки[30].
А со ДИК не раководи власта туку опозицијата. Тоа што претседателот на комисијата не покренал ниту една седница за да ги искористи широките овластувања што ги има комисијата во расчистувањето на сите неправилности, почнувајќи од изборниот список, само може да значи дека Рилковски не сака, исто како СДСМ и соросоидите, работите да се расчистат, туку намерно ги заматува за да им овозможи на бандитите на Сорос и неговата партија без избори да бидат дел од власта.

трендафил

Број на мислења : 4820
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PROTEST Empty Re: PROTEST

Пишување by Гостин on Пет Јун 26, 2015 10:48 am

Toa od koj shitel si go kopiral Trendo...Eve go vitinskiot izveshtaj za izborite...

Неодамнешните објави ги потврдија претходните претпоставки за изборни нерегуларности. Седмата и осмата објава на 6-ти март и на 10-ти март 2015 година, содржеа наводи со дискусија за манипулација со Избирачкиот список, купување на гласачи, заплашување на гласачите, вклучувајќи и закани кон државните службеници и спречување на гласачите да ги дадат своите гласови.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

PROTEST Empty Re: PROTEST

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пет Јун 26, 2015 11:48 am

Trendo, neznam dali razbra ama iskoci album so slikicki DPMNE! Koj go popolni dobiva : bala seno, cokoladen sladoleT i k.r u dupe!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PROTEST Empty Re: PROTEST

Пишување by трендафил on Пет Јун 26, 2015 2:03 pm

Не ми е познато за ваков албум. СДСМ веројатно го дели интерно на своите членови.
Што се однесува до извештајот на Прибе, во делот за избори почнува со тоа што јас го цитирав. После тоа има и забелешки. Не само таа што ти ја цитираше. Иначе треба ли да цитирам повторно дека според законот одговорноста за изборите ја има ДИК. Не владата.

трендафил

Број на мислења : 4820
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PROTEST Empty Re: PROTEST

Пишување by Гостин on Пет Јун 26, 2015 6:15 pm

Извештајот на Прибе е јасен Трендафиле. Збогум за пастирот и фамилијата. Не грижи се, ќе се навикнете да живеете самостојно, без да ви кажува пастирот кога да јадете, кога да спиете и кога да дупите. Инаку Трендафиле конечно не си излажал, според пастирскиот закон одговорноста е кај ДИК. Бидејки вие дпмне-овците имате најмногу членови на ДИК, а со членовите на терористот Аљи и верниот до гроб Тачи имате апсолутно мнозинство, јасно е дека вината за се што не чини на изборите е ваша. Еднаш те предупредиле да не се вадиш на тоа што претседателот на комисијата е од СДСМ. Јас сега ќе ти кажам нешто друго. Во таа комисија Трендафиле, претседателот има само еден глас, што значи дека никако не може да биде одговорен, ниту тој, ниту неговата партија, за срањата што вие дпмне-овците со вашите терористички ортаци ги правите во таа комисија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

PROTEST Empty Re: PROTEST

Пишување by трендафил on Пон Јун 29, 2015 11:04 pm

За тоа кој ќе ни биде власт ќе одлуши народот на избори. Не ти или Заев како поединци. Се согласувам дека претседателот има само еден глас. Гласот не Рилковски е во согласност сомоето мислење. Накголем дел од одлуките на ДИК се донесени едногласно. Рилковски и Дума од СДСМ гласаа дека изборниот список е добар. За почеток. Скоро сите одлуки на ДИК се едногласно донесени.

трендафил

Број на мислења : 4820
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PROTEST Empty Re: PROTEST

Пишување by Гостин on Вто Јун 30, 2015 10:06 am

трендафил напиша: Накголем дел од одлуките на ДИК се донесени едногласно. Рилковски и Дума од СДСМ гласаа дека изборниот список е добар. За почеток. Скоро сите одлуки на ДИК се едногласно донесени.

Pak si lazhel...Nema nitu edna odluka donesena ednoglasno...Sekogash bilo nadglasuvanj kade teroristite i dpmne-ovcite gi nadglasuvale chlenovite na opozicijata vo izbornata komisija....

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

PROTEST Empty Re: PROTEST

Пишување by трендафил on Сре Jул 01, 2015 10:40 pm

Лажеш ти. Да почнам со избирачкиот список, кој е прифатен едногласно. СДСМ ннемаше ниту еден приговор на изборите, па всушност и немаше многу причина за неусогласеност на партијска основа.

трендафил

Број на мислења : 4820
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PROTEST Empty Re: PROTEST

Пишување by Гостин on Чет Jул 02, 2015 10:07 am

Znaesh li koja e razlikata pomegju mene i tebe Trendafile??? Koga ti tvrdish deka jas lazham toa e kleveta...No koga jas tvrdam deka ti lazhesh...TOA E FAKT...

PROTEST B6ett4

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

PROTEST Empty Re: PROTEST

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот