Климатски промени

Go down

Климатски промени

Пишување by Гостин on Пон Jул 13, 2015 12:20 am

Непрестано слушаме за глобалното затоплување. Еве сега едно интересно предвидување на климатските промени во блиска иднина.
НЕ ЧЕКА ЛЕДЕНО ВРЕМЕ ВО 2030 ГОДИНА?
Поради промената во сиклусите на сончевите активности, нашата планета во 2030 година може да ја зафати мини ледено време според научниците во студијата која ја објави Британското Кралско Астрономско Друштво.Имено, предвдувањата на научниците се дека меѓу 2030 и 2040 година ќе дојде до намалување на сончевата активност дури за 60% што ќе предизвика ледено време слично на тоа что се случило на Земјата во периодот од 1645 до 1715 година.

Тој временски период немал влијание на глобалната клима, ама имало појава на многу остри зими во Европа и Северна Америка. Според научниците, реката Темза е можно целосно да замрзне.

Предвидувањата се на база на нов научен модел според динамо ефектот на двослојна материја во составот на Сонцето.

Со комбинација на ефектите на брановите нивната споредба со достапните податоци на сегашниот циклус на Сонцето, нашите предвидувања покажуваат 97% точност – наведе професор Валентина Жаркова која своите заклучоци ги представи на Собрание на Кралското астрономско друштво во Лендудно – Велс.

http://reporter.mk/2015/07/13/%D0%BD%D0%B5-%D1%87%D0%B5%D0%BA%D0%B0-%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5-%D0%B2%D0%BE-2030-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот