Сладолед

Go down

Сладолед

Пишување by Гостин on Пон Jул 13, 2015 12:23 am

Ова е добар рецепт за летните горештини.Сладолед со вишни
Освежителен и киселкаст вкус, погоден за летниот период.

1. Вишните се блендираат со 50 гр шеќер.

2. Жолчките се матат со преостанатиот шеќер, додека се добие кремаста смеса.

3. Во тенџере се соединуваат млекото и слатката павлака, па се загреваат на умерена температура до мигот на вриење. Се трга од оган и се додаваат изматените жолчки, па се продолжува со готвење, со постојано мешање додека почне да се згуснува смесата.

4. Во изладената смеса се додаваат блендираните вишни и ренданата кора од лимон, па полека се промешува.

5. Во пластичен сад се става смесата и се остава во замрзнувач.

Доколку сакате да има и цели вишни, тогаш само половина изблендирајте. Но кога ќе ја ставите смесата во замрзнувач, потребно е да се промешува на 30 минути и постапката да се повтори неколку пати, додека сладоледот да замрне целосно.http://moirecepti.mk/post/%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B4-%D1%81%D0%BE-%D0%B2%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%B8/#ixzz3ficBeQQO

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот