Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Бранители 2001

5 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Бранители 2001 Empty Бранители 2001

Пишување by reiter Вто Jул 21 2015, 09:46

Список на загинати бранители на Македонија
Во списокот на загинати бранители на Македонија се 75-мина припадници на безбедносните сили, кој за време на воениот конфликт во Македонија во 2001 година го дале животот во борбите против терористите на УЧК.[1][2] 75-те бранители по име и презиме се:

https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA_%D0%BD%D0%B0_%D0%B7%D0%B0%D0%B3%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B8_%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8_%D0%BD%D0%B0_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0

Бранители 2001 Branitelite-naprazno-mu-se-izraduvaa-na-nesudeniot-zakon&h=324&w=486&tbnid=WHQS85JBm89CCM:&docid=yO-ROwNiukHh9M&ei=NvetVcXkDYOssAHzg6fACQ&tbm=isch&ved=0CB0QMygAMABqFQoTCMXXnIvc68YCFQMWLAod88EJmA

Бранители 2001 ?p%3D7405&h=288&w=350&tbnid=enLp0Pk7wxGoiM:&docid=JN-00k2x93cryM&ei=NvetVcXkDYOssAHzg6fACQ&tbm=isch&ved=0CC0QMygQMBBqFQoTCMXXnIvc68YCFQMWLAod88EJmA
Бранители 2001 Posebni-prava-za-branitelite-vo-predlog-zakonot-podnesen-od-vmro-dpmne&h=360&w=645&tbnid=tH6yYYmik10d4M:&docid=CzWodRC-u1AJrM&ei=NvetVcXkDYOssAHzg6fACQ&tbm=isch&ved=0CEwQMyglMCVqFQoTCMXXnIvc68YCFQMWLAod88EJmA
Бранители 2001 ?p%3D6903&h=400&w=400&tbnid=ipyAxwEXBvcMuM:&docid=WiOEb1-lnDgc0M&ei=qvetVbaqNoOvsAGK5ZWQCQ&tbm=isch&ved=0CEYQMyhDMEM4ZGoVChMItqftwtzrxgIVgxcsCh2KcgWS

преживеаните ги заборавија...што стана со законот за бранители...


_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by reiter Вто Jул 21 2015, 09:47

Бранители 2001 Images?q=tbn:ANd9GcQ70bOA7Z5fJCed7Fp-RuCMEmXpZ2g6i_WEBpIfZR72lyZjnK92BQ

Бранители 2001 Images?q=tbn:ANd9GcSxQeHNsZZ3CHUhEfIM88h35DoL5K2zXntizqxbIzNsxalCe4Dk-Q

Бранители 2001 Z

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by reiter Вто Jул 21 2015, 09:53

Бранители 2001 Images?q=tbn:ANd9GcQf1whVrX3EvnmhxGtCwHCh7A_098VDwXCW_BJDwDPGgfVSU08D

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by Гостин Сре Jул 22 2015, 09:41

За жал Реитер, нив власта ги зборави. Додека за случувањата во Куманово, за кои одговорноста според слушнатото од бомбите ја носи власта, беше одредено обештетување од 70К евра, оние кои во 2001 ја бранеа Македонија, како и семејствата на загинатите, сеуште ги влечкаат по судови и си ги бараат назад парите од отштетата која им беше дадена, а која беше повеќе симболична.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by трендафил Чет Jул 23 2015, 10:37

Тужбите по кои бранителите ги враќаа парите ги поднесе владата која божем вработуваше по еден од секое семејство. По 2006 година не ми е познато дека е некој бранител тужен. Иначе треба да се спомнат и цивилните жртви од војната. На пример 12те киднапирани и исчезнати.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11144
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by Гостин Чет Jул 23 2015, 12:08

Pa shto bre ne gi povlekovte koga dojdovte na vlast...Tuku gi tuzhevte i onie koi ne bea tuzheni, a na ostanatite im go zgolemivte dolgot so nenormalnmi kamati...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by defo Пет Jул 24 2015, 20:50

и дел ги натеравте да заминат по белиот све за корка леб, додека команданти од УЧК, и херои од под јорган планина ги вработивте во МВР..........
defo
defo

Број на мислења : 3462
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by osa Пет Jул 24 2015, 21:24

трендафил напиша:Тужбите по кои бранителите ги враќаа парите ги поднесе владата која божем вработуваше по еден од секое семејство. По 2006 година не ми е познато дека е некој бранител тужен. Иначе треба да се спомнат и цивилните жртви од војната. На пример 12те киднапирани и исчезнати.
daj Teo od arhivata materijal za da vidi trendo nash koj gi ZAGLAVI branitelite ...da beshe drug nemashe tolku mizerno da se chustvuvaat ..

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16495
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by osa Пет Jул 24 2015, 21:56

трендафил напиша:Тужбите по кои бранителите ги враќаа парите ги поднесе владата која божем вработуваше по еден од секое семејство. По 2006 година не ми е познато дека е некој бранител тужен. Иначе треба да се спомнат и цивилните жртви од војната. На пример 12те киднапирани и исчезнати.


ah bre trendo samo vakvi od vakov materijal moze vaka da razmisluvaat i da diskutiraat ...i bona silvaneva vikashe DEKA I SHIPTARSKITE MAJKI ISTO PLACHAT KAKO NASHITE MAKEDONSKI .......
DA TI KAZAM I NA TEBE ,A VOEDNO I NA NEA DEKA MAKEDONSKITE MAJKI NE GI PRATIA SVOITE SINOVI DA BARAAT NESHTO SHTO NE E NIVNO ...A SHIPTARKITE TOA GI VOSPITUVAA CELO VREME DA UBIVAAT MAKEDONSKI BRANITELI ZA DA JA ZEMAT DRZAVATA

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16495
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by трендафил Пон Jул 27 2015, 09:42

Тео напиша:Pa shto bre ne gi povlekovte koga dojdovte na vlast...Tuku gi tuzhevte i onie koi ne bea tuzheni, a na ostanatite im go zgolemivte dolgot so nenormalnmi kamati...
Ајде напиши ми име на еден, само еден бранител кој бил тужен да ги врати парите добиени како одштета откако СДСМ си замина од власта. Иначе ако добро те разбирам бараш ВМРО да не ги почитува законите донесени во време кога СДСМ била на власт. За жал Бранко и Љубчо не успеава да ја одбранат државата, туку ги усвоива барањата на терористите, па затоа сега тие како творци на нашиот тогаш донесен уставен поредок и не се сметаат како терористи. Всушност никој и не е осуден, а секое неосудено лице е невино според законите. ВМРО со сегашниот лидер ја има затекнато таа ситуација, а за уставни измени потребно е не само 2/3 мнозинство, туку и т.н. Бадинтерово мнозинство, односно малцинствата (уставно кажано немнозинските заедници) да не ставаѕ вето на одлуката на мнозинството.
Иначе се согласувам дека македонските мајки не ги испраќаа своите деца за да се донесат уставните амандмани, кои да потсетам по лидерските средби, коалиционата влада и т.н. Рамковна спогодба, што од живите политичари ја потпишаа, да повторам, Црвенковски и Георгиевски се изгласаа во Собранието кое беше само гласачка машина. СИтуација која некој сака да ја повтори и сега. Почнувајќи од прислушкувањето па понатаму. Но веќе има една промена. Куманово 2015 не е исто како Танушевци 2001. За жал на непријателите на Македонија. За жал македонските бранители во 2001 година не успеава да го одбранат уставниот поредок. Иако резултатите без нивната борба ќе беа катастрофални. Како во Сирија, Либија, Ирак и многу други земји во кои делувале вашите пријатели од т.н. меѓународна заедница.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11144
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by reiter Пон Jул 27 2015, 21:41

еднаш те прашав не одговори..сега ке ти кажам...не го пикај носот секаде...свати го ова како сакаш...но во секој случај ако подржуваш груевски за бранители ....неговите решенија...најпријателски те советувам,тргни се од ова тема...

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by трендафил Пон Jул 27 2015, 22:01

Само ви давам факти дека односот на Груевски кон бранителите е многу покоректен отколку тој на СДСМ. Никогаш ги нема наречено на пример, цитирам, животинско царство. Како што тоа го правеше СДСМ. Сега се работи за злоупотреба на бранителите за ситни полтитички поени. А ти ако не можеш да поднесеш поразлично мислење од твоето немој да учествуваш на форуми. Однесувањето на СДСМ во војната и по неа, кога благодарејќи на војната дофде на власт е најголемата причина што е и што ќе биде опозиција. Повеќе поради територијалната поделба отколку поради тужбите против бранителите што добија одштета за, во најголем број инвалидитетот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11144
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by reiter Пон Jул 27 2015, 22:05

трендафил напиша:Само ви давам факти дека односот на Груевски кон бранителите е многу покоректен отколку тој на СДСМ. Никогаш ги нема наречено на пример, цитирам, животинско царство. Како што тоа го правеше СДСМ. Сега се работи за злоупотреба на бранителите за ситни полтитички поени. А ти ако не можеш да поднесеш поразлично мислење од твоето немој да учествуваш на форуми. Однесувањето на СДСМ во војната и по неа, кога благодарејќи на војната дофде на власт е најголемата причина што е и што ќе биде опозиција. Повеќе поради територијалната поделба отколку поради тужбите против бранителите што добија одштета за, во најголем број инвалидитетот.
тргај се настрана стоко да не те фанам..ТРГАЈ се од ова тема....Живти се//ТРГАЈ се..

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by трендафил Пон Jул 27 2015, 22:23

Ме радува доколку вие од СДСМ не мислите повеќе дека бранителите беа животинско царство. Како што изјави Бранко Црвенковски пред да гласате за него на 15 септември 2002 година. Пред да почне да вработува по еден од секое семејство. Иначе нема ти да воведуваш диктатура на форумов и да одлучуваш кој што и каде ќе пишува. И повторно ќе ти препорачам. Доколку не можеш ментално да поднесеш мислење различно од твоето, немој да учествуваш на форуми.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11144
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by reiter Пон Jул 27 2015, 23:08

трендафил напиша:Ме радува доколку вие од СДСМ не мислите повеќе дека бранителите беа животинско царство. Како што изјави Бранко Црвенковски пред да гласате за него на 15 септември 2002 година. Пред да почне да вработува по еден од секое семејство. Иначе нема ти да воведуваш диктатура на форумов и да одлучуваш кој што и каде ќе пишува. И повторно ќе ти препорачам. Доколку не можеш ментално да поднесеш мислење различно од твоето, немој да учествуваш на форуми.
не те знам дали си ти тој трендо што го кажаа во бомбите да одработува за српскиот шпион грујо....ти реков ТРГАЈ се од оваа тема...

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by Hamad bim Khalifa Вто Jул 28 2015, 07:16

reiter напиша:
трендафил напиша:Ме радува доколку вие од СДСМ не мислите повеќе дека бранителите беа животинско царство. Како што изјави Бранко Црвенковски пред да гласате за него на 15 септември 2002 година. Пред да почне да вработува по еден од секое семејство. Иначе нема ти да воведуваш диктатура на форумов и да одлучуваш кој што и каде ќе пишува. И повторно ќе ти препорачам. Доколку не можеш ментално да поднесеш мислење различно од твоето, немој да учествуваш на форуми.
не те знам дали си ти тој трендо што го кажаа во бомбите да одработува за српскиот шпион грујо....ти реков ТРГАЈ се од оваа тема...

Rejteru, ostaj go Trendo da si ja zaraboti svojata voshliva dnevnica - uste malku. Tie kamenjarkite kaj MRT, sto pati pocesno si go zarabotuvaat lebot otkolku ova lajachive na nikos grujos! Ete gledaj im go mozocniot implant: "VIE OD SDSM"..... i tebe te napravi SDSM-ovec !?!?!?!?
Aj, aj...... za brzo vreme kje zastane u red pred Bihacka, a ovdeka ke slushame gomna jadenje za Nikos od Trendo! Samo ovojpat menjavanje strane - TESHKO! Uslov ke bide eden: Kastracija za pederite i luster frizuri, dozhivotni - za zheni!
Zivi bili pa videli!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by трендафил Вто Jул 28 2015, 09:52

Сигурно е дека нема да се зачленам во ниту една политичка партија, а најмалку дека ќе се вратам во СДСМ. Кога излегував од оваа партија една дузина години пред Македонија да стане самостојна се заколнав дека нема да бидам повеќе член на партија. Иако во тоа време не претпоставував дека ќе цркне еднопартијскиот систем и дека ќе има избор, сепак сис тојам на зборот. Мислам дека ова веќе по десетти пат го пишувам. Иако е небитно за темата. Ниту вашето мислење дека секој што не мисли како вас мора да е платен. Мене воопшто не ме интересира кога одговарам дали му пишувам на платеник на СДСМ, платеник на Сорос или вљубеник во црпнатиот. Го пишувам тоа што го мислам. И тоа што го знам. А знам дека бранителите од страна на опозицијата, за жал тука покрај СДСМ со коалицијата морам да ја ставам и платеничката банда на Сорос, беа омаловажувани и нарекувани животинско царство. И повторно да кажам дека ме радува доколку сега навистина спомнатите почнале да ги почитуваат бранителите. Дека не се работи за почитување како вработувањето по еден од секое семејство. Иначе знам дека ме мразите и мене и сите што не мислат како вас, но нема потреба на секоја тема да се посветувате само на вашата омраза. Дискутирајте во врска со темата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11144
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by Гостин Вто Jул 28 2015, 10:11

Бранители 2001 Smilie_frech_038...Trendo...Zoshto li ti raste nosot...  Бранители 2001 Smiley-laughing014

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by reiter Вто Jул 28 2015, 20:17

толку многу има да му напишам на трендо(кикиритка памет)за бранителите но ете тој си ОДРАБОТУВА а при тоа не води сметка каде гази.Може му се бендисува што неговиот вожд ги раздели бранителите на 49 здруженија(белким 49 држави браневме ) само да не му сметат,а прибере поединци од нив кои се срам за да се спомнат дека биле бранители.За памет само....ќе дојде ден да се рамнат сметките за бранителите со твојот вожд..

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by osa Вто Jул 28 2015, 23:56

Тео напиша:Бранители 2001 Smilie_frech_038...Trendo...Zoshto li ti raste nosot...  Бранители 2001 Smiley-laughing014


zoshto e lazgo kako pinokio......

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16495
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Jул 29 2015, 06:40

Тео напиша:Бранители 2001 Smilie_frech_038...Trendo...Zoshto li ti raste nosot...  Бранители 2001 Smiley-laughing014

Saka da go stasa Nikos grujos....... ama teshko. Na nego surlata mu metastazira so geometriska progresija!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by трендафил Сре Jул 29 2015, 10:07

Бранителите, тие што Црвенковски на трибина во Прилеп ги нарече животинско царство, се тема овде. При што за тужбите со кои власта предводена од СДСМ им ги баараше парите на бранителите што биле повредени во текот на војната во 2001 сега се обвинува актуелната власт. која ниту ги има донесено законите нити има побарано од некого враќање на пари. Јас не знам дали ве плаќаат за да се лажете самите себе си или тоа го правите од други причини, но тоа не е мој проблем и мислам да се држам до темата наместо да ги напаѓам лично останатите учесници.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11144
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by Гостин Саб Aвг 01 2015, 16:21

Каков човек си ти бре трендафиле, (малата буква не е случајна), да се изживуваш на маките на оние кои ја одбранија Македонија. Зарем не ти е срам да го гнасиш споменот на тие луѓе? Ако СДСМ им ги барал парите, познато е дека сите судови ги одбија барањата на владата на Бучко. Пресудите против бранителите почна да ги носи партискиот суд на дпмне-овците. И со најстрашно лицемерие, продолжувате да ги игнорирате и уништувате. Ми се згади кога објавивте дека на жртвите од Куманово ќе им исплатите по 70К евра. Додека оние од 2001 ги влечете по судови па од сите ужаси кои им ги правите, вклучувајки тука и тероризирање на бранителите со употреба на државниот апарат, дојдоа до безизлезна ситуација и најави за самозапалување.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by Гостин Пон Aвг 03 2015, 18:16

Eve kako Grujoshesku se obiduva da sobere poeni na makite na onie koi ginea za Makedonija...

Аналитичари за изјавата на Груевски дека тероризмот ни тропа на врата

За аналитичарите вчерашните изјави на премиерот Никола Груевски дека тероризмот ни затропал на врата и дека секој граѓанин на Македонија е во опасност, е националистичка реторика. Целта е заплашување на населението, одвлекување на вниманието од реалните проблеми, како и за дневно политички поени за партијата на власт.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Aвг 03 2015, 19:24

Grujo poracuva: Glasajte za mene po 127 pat i za sigurno ke vi garantiram mir i sigurnost....... CEEEELI 2 i pol sata. (Mada i za ovie 2,5 sasta ne dava 100%tna garancija).
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Бранители 2001 Empty Re: Бранители 2001

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот