Разни вести од македонија

Страна 30 of 33 Previous  1 ... 16 ... 29, 30, 31, 32, 33  Next

Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by Albatros on Пон Aвг 13, 2018 10:47 pm


Albatros

Број на мислења : 317
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by OPOZICIONER on Сре Aвг 22, 2018 4:35 pm

Saso Tasevski herojot od 27 april e noviot direktor na biroto za javna bezbednost. Vistinski covek na vistinsko mesto.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 471
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by SHARENI on Пет Aвг 24, 2018 12:09 pm

MTSP otvori nova gradinka vo velesko.

Велешко Караслари доби градинка за 40 деца

Во велешко Караслари отворена e градинка за 40 деца. За опремување на објектот „Пинокио“ се издвоени околу 850 илјади денари.

Министрите за труд и социјална политика и за финансии, Мила Царовска и Драган Тевдовски заедно со градоначалникот на Велес, Аце Коцевски, денеска ја отворија првата градинка во велешкото село Караслари.

– Нашата цел е континуирано да ги зголемуваме просторните капацитети на детските градинки во земјава и во предшколските програми да ги вклучиме и дечињата од руралните средини кои досега немаа таква можност. Затоа како Влада посветено работиме на секое дете да му обезбедиме услови за подобар раст и развој – рече Царовска на отворањето на градинката во Караслари.

Министерот за финансии Тевдовски истакна дека се вложува во градинките, но и во кадарот кој работи со децата.

– Од септемвриската плата исплатена во октомври предвидено е покачување од 5%, за сите околу 4.300 вработени во градинките – изјави Тевдовски.

Тевдовски додаде дека се работи на проект вреден 35 милиони евра за изградба на градинки, во соработка со Светската Банка.

Владата продолжува посветено да работи на подобрување на условите во градинките и јакнење на капацитетите и кадарот. Од 01 јануари годинава досега МТСП обезбеди финансиска согласност за вработување на над 900 лица од кои поголемиот дел се на неопределено време.

Низ Македонија од јуни лани до јули годинава се отворени 11 нови објекти. До крајот на годинава е предвидено да се отворат уште 11 нови градинки. За изградба, опремување и одржување на градинките за годинава од Буџетот на државата се обезбедени 41,6 милиони денари.

https://plusinfo.mk/%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%88%D0%BA%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%B8-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B8-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-40-%D0%B4/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 314
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by osa on Пет Aвг 24, 2018 12:33 pm

OPOZICIONER напиша:Saso Tasevski herojot od 27 april e noviot direktor na biroto za javna bezbednost. Vistinski covek na vistinsko mesto.

Bogami i go lichi ...plus e so struchna podgotovka ....konechno posle tolku vreme pochnaa da se postavuvaat vistinski kadri na vistinski rabotni mesta ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14188
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by Dino on Нед Aвг 26, 2018 3:53 pm

Oni ke napraavat dil kako i sekogas, kucinjata ke laat karavanot ke si vrvi.

Дали власта ќе му дозволи на Груевски да избега во Унгарија, ако пратеници на ВМРО-ДПМНЕ го поддржат договорот за името?

Dino

Број на мислења : 363
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by misterija on Нед Aвг 26, 2018 3:56 pm

Da im se pluknam ako go dozvolat toa...pa kako posle da veruvame vo pravna drzava(ne oti ja imalo i ke ja ima)..pa zosto nie oci povadivme edni so drugi...abe u zatvor i parite neka gi vrati!!!!!

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 441
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by delta on Нед Aвг 26, 2018 4:19 pm

so gradinksa./,./deca nema.,.,/.,/branko ne moze da stigne./,.?grujo gastarbajter u ungarija/..,/,./tie so ostanaa ni za ebenje ne gi biva.,/.<?,
delta
delta

Број на мислења : 495
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by TRAJCHE on Сре Сеп 05, 2018 11:22 am

Se kacuvaat platite vo zdravstvoto.

Идниот месец работниците во здравството со повисока плата за пет отсто

https://plusinfo.mk/%D0%B8%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%BC%D0%B5%D1%81%D0%B5%D1%86-%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B2%D0%BE-%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%81%D1%82%D0%B2/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 260
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by OPOZICIONER on Нед Сеп 23, 2018 11:24 am

I so vikate bojkotiram, migranti ke naseluva SDSM vo Makedonija?

Полицијата спречи влез на 121 мигрант во Македонија, уште 37 се уапсени на територијата на државата

https://kurir.mk/makedonija/hronika/policijata-sprechi-vlez-na-121-migrant-vo-makedonija-ushte-37-se-uapseni-na-teritorijata-na-drzavata/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 471
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by SHARENI on Нед Сеп 23, 2018 3:17 pm

Pocnuva skriningot za pregovorite so EU.Владина делегација од 40-тина претставници, од правосудството, одбраната и министерката за правда Рената Дескоска, во четврток патуваат во Брисел каде што ќе започне скринингот на ЕУ за поглавјето 23 – правосудство и фундаментални права.

Владата објави повик за пријавување и на надворешни експерти за процесот на преговори, можност да се вклучи има и граѓанскиот сектор.

Скринингот на сите поглавја треба да биде заокружен до јуни 2019 година. Неодамна тоа го најави и Еврокомесарот Хан на една од посетите во Македонија.

https://kanal5.com.mk/articles/349502/makedonija-go-zapochnuva-procesot-na-skrining-za-pregovorite-so-eu
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 314
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by OPOZICIONER on Пет Окт 05, 2018 1:00 pm

Aj cestito apelacija potvrdi deka Grujo ke si odlezi dve godini.

Експремиерот Никола Груевски ќе мора две години во затвор
Апелациониот суд претпладнево му ја потврди казната затвор од 2 години на поранешниот премиер Никола Груевски изречена во случајот со набавката на луксузниот Мерцедес.

https://www.dw.com/mk/%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D0%B5%D1%80%D0%BE%D1%82-%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0-%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%9C%D0%B5-%D0%BC%D0%BE%D1%80%D0%B0-%D0%B4%D0%B2%D0%B5-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%B2%D0%BE-%D0%B7%D0%B0%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80/a-45767157?maca=maz-rss-maz-pol_makedonija_timemk-4727-xml-mrss
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 471
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by SHARENI on Пон Окт 08, 2018 12:38 pm

Ustavnite denes na vlada posle treba u parlament se obezbedilo li mnozinstvo pa zatoa ovaa sednica?

ОБНОВЕНО Вонредна седница на Владата, попладнево

Владата денеска најверојатно попладнево во 16 часот ќе одржи вонредна седница на која се очекува да падне дефинитивна одлука за опцијата за излез од постреферендумската криза, неофицијално дознава Плусинфо.

Нема детали за дневниот ред на седницата, но според наши неофицијални информации Владата ќе побара од Собранието да свика седница на која ќе биде отворена иницијативата за уставни измени.

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски ниту ја потврди, ниту ја демантира информацијата за вонрената седница на Владата, додавајќи дека ќe следува соопштение во случај да биде закажана.

Обновено

Владата пред малку потврди дека денеска ќе ја одржи 92-та вонредна седница со единствена точка на дневниот ред -Предлог за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за изменување и дополнување на Уставот на Република Македонија.

https://plusinfo.mk/%D0%B2%D0%BE%D0%BD%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B5/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 314
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by SHARENI on Сре Окт 24, 2018 12:31 pm

Uste eden zaraboti krivicna za zakani kon pratenik.

Охриѓанец кој му се заканувал на пратеник заработи кривична пријава

Уште една кривична пријава за заканување кон пратениците поднесе Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до надлежното јавно обвинителство.

Како што велат од МВР кривичната пријава е поднесена против 27-годишен охриѓанец со иницијали М.К. поради објава која ја постирал на социјалната мрежа Фејсбук, а со која, велат од МВР, се предизвикува загрозување на сигурноста на пратеник.

„По насоки на Основното јавно обвинителство Охрид, на 22.10.2018 година М.К. е повикан во полициска станица, каде појаснил дека објавата ја направил од својот мобилен телефон. Мобилниот телефон е одземен за понатамошно вештачење. Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика и понатаму ќе продолжи со активностите со цел санкционирање на ваквите случаи. Ги повикуваме сите граѓани кои се изложени на вакви закани или сведочат вакви закани, истите да ги пријават во најблиската полициска станица или на адресата cybercrime@moi.gov.mk“, соопштија од полицијата.

https://fokus.mk/ertohriganets-koj-mu-se-zakanuval-na-pratenik-zaraboti-krivichna-prijava/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 314
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by Dino on Пет Окт 26, 2018 11:27 am

Konecno i nesto dobro da smislat, ama ke videme kolku ke go ispolnat.

Регистар на вистински сопственици
25.10.2018 | 17:34ЕкономијаПрочитано: 2918


Од октомври следната година Централниот регистар ќе мора да ги впишува вистинските сопственици на фирмите. Нема да може како сопственик на фирма во Македонија да се јавува друга фирма, туку ќе мора да стои, кој човек, со името и презимето е мнозински сопственик.

Целта е да се спречи перење на пари и вештачко испумпување на средствата од фирми ќерки и нивните основачи, фирмите мајки.

„Законот за спречување на пари и финансирање на тероризам веќе е донесен во Собранието на Република Македонија, а ние како Централниот регистар имаме обврска до први октомври идната година да го имплементираме регистарот на вистински сопственици. И законот и правилникот ги работиме заедно со управата за финансиско разузнавање и финансирање на тероризам “, вели Марија Бошковска-Јанкоски, директорка на Централниот регистар.

Оваа обврска ќе важи не само за новите фирмите кои допрва ќе се регистрираат, туку и за постоечките, а нема да бидат изземени ниту директните странски инвеститори во слободните економски зони.

Со новите измени на Законот за спречување на перење пари и финансирање на тероризам, под засилен надзор ќе бидат политичарите во земјава, кои пред 2-3 години беа избришани од Законот. Управата за јавни приходи на дневна основа сега ќе ги следи нивните трансакции и банкарски сметки.

https://www.24.mk/registar-na-vistinski-sopstvenici

Dino

Број на мислења : 363
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by SHARENI on Пон Окт 29, 2018 6:38 pm

Eve sto sakaat dpmne, ne gi boli za izvrsitelite tuku za organizatorite.

ВМРО-ДПМНЕ ПРЕДЛОЖИ ЗАКОН ЗА АМНЕСТИЈА ЗА 27 АПРИЛ, СЕ БАРА АМНЕСТИРАЊЕ И НА ОРГАНИЗАТОРИТЕ

https://sdk.mk/index.php/makedonija/vmro-dpmne-predlozhi-zakon-za-amnestija-za-27-april-se-bara-amnestirane-i-na-organizatorite/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 314
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by OPOZICIONER on Пет Ное 02, 2018 3:33 pm

Grujo ke si lezi.

ГРУЕВСКИ НЕ ДОБИ ОДЛОЖУВАЊЕ НА ЗАТВОРСКАТА КАЗНА ОД СУДИЈАТА ЗА ИЗВРШУВАЊЕ САНКЦИИ, МУ ОСТАНА ЖАЛБА ДО КРИВИЧНИОТ СОВЕТ НА СУДОТ

https://sdk.mk/index.php/makedonija/gruevski-ne-dobi-odlozhuvane-na-zatvorskata-kazna-od-sudijata-za-izvrshuvane-sanktsii-mu-ostana-zhalba-do-krivichniot-sovet-na-sudot/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 471
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by defo on Нед Ное 04, 2018 9:25 pm

„Соживот во Тетово“ Се моли МВР еспресно да си преземе мерки.

defo

Број на мислења : 2107
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by osa on Нед Ное 04, 2018 9:33 pm

defo напиша:„Соживот во Тетово“  Се моли МВР еспресно да си преземе мерки.

mnogu dobro go vladeat Makedonskiot jazik ovie Albanci ,me zachudija ...poishe mi lichi deka dpmneovci ja izveduvaat ovaa "predstava" ,plus se slikaat (ova im e na niv svojstveno) ....duri i LJube Boshkovski go apsea dva pati ednas na lice mesto (namesten ) i vtoriot pat pred kameri za na televizii ....mislam deka i bez da se moli MVR ke reagira ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14188
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by defo on Нед Ное 04, 2018 10:04 pm

Види ОСА, МВР од дамна ги има испуштено т.н навивачки групи од раце. Ова не се навивачки групи ова се испостави на одредени идиоти и партии. Јас во МК, би забранил спорт некое подолго време, не ни треба ради ако него се убиваат. А за МВР топла препорака да го следи примерот на Англија како се справи со навивачите.

defo

Број на мислења : 2107
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by SHARENI on Вто Ное 06, 2018 10:01 am

OJO da proveri kako Zmicko gi dobival tenderite za hidrocentrali.

СООПШТЕНИЈА(Видео) СДСМ бара обвинителството да отвори истрага за Мицкоски и Груевски за изградба на хидроцентрали

SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 314
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by Dino on Вто Ное 06, 2018 11:55 am

A mozi na isti trosok da proveri i kako deckoto sto e tolku cist i nekorumpiran  ja vrabotil majka mu vo centralen registar so sredno.

ВМРО-ДПМНЕ: Костадинов ја вработи мајка му во Централен регистар

„Според она што го објавуваат медиумите за огласот на кој е вработена неговата мајка Фенија Костадинова, платата  е 25.000 денари, а како услови за аплицијарње се наведува завршено средно образование без потреба од претходно работно искуство. Со ова логично е да се постави прашањето: Дали пред време се знаело дека мајката на портпаролот Костадин Костадинов ќе биде вработена во институцијата и затоа се бара исполнување на само два основни услови? Дали мајката на Костадинов e најмладиот и најперспективниот кадар со средно образование во Струмица и околината? Претходно Талат Џафери си најде работа за неговата ќерка, а министерот Никола Димитров на својата и обезбеди солидна државна стипендија. Цветанка Ласкова за својата снаа си обезбеди стотици илјади евра, а вдомена е и ќеркичката на Таки Фити. Стотици вакви примери за неполни две години“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

https://faktor.mk/vmro-dpmne-kostadinov-ja-vraboti-majka-mu-vo-centralen-registar

Dino

Број на мислења : 363
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by трендафил on Вто Ное 06, 2018 5:05 pm

Се случи трагичен настан, девојче бегајќи од кучиња скитници се удави во Вардар во Гостивар.
https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/politika/заев-можни-се-законски-измени-за-справ/

Гаражата Македонска фаланга ќе се преименува во 26 јули. Веројатно по капитулацијата пред барањата на Грција и рекетот од НАТО и ЕУ кон Македонија. Поради омраза кон ВМРО, СДСМ ќе ја преименува катната гаража во центарот на Скопје од Тодор Александров во Београдска конфекција, односно БЕКО. Луѓето на кои им пречеше возобновувањето на стариот скопски театар или Офицерски дом сега се сеќаваат на пропаднатата српска фирма, како да нема такви наши како Славија, Центро или Земпромет на пример. Се надевам и дека нема да има проблеми со заштитеното име на корпорацијата за апарати за домаќинство БЕКО.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4353
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by luxor on Вто Ное 06, 2018 8:16 pm

трендафил напиша:
Гаражата Македонска фаланга ќе се преименува во 26 јули. Веројатно по капитулацијата пред барањата на Грција и рекетот од НАТО и ЕУ кон Македонија.

Поголема глупост, здравје.
luxor
luxor

Број на мислења : 4216
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by defo on Чет Ное 08, 2018 9:30 pm

Мала бубачка ликот и делото на Бранко Црвенкоски од 2010 наваму. Дали има нешто што треба и тој да каже или се плаши, или рук го боли.

defo

Број на мислења : 2107
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by TRAJCHE on Нед Ное 11, 2018 8:08 pm

Taka i treba da bide vo pravna drzava.

МВР подготвува пријави против Бачев и демонстрантите од синоќешниот протест во Охрид

Министерството за внатрешни работи постапува по вчерашниот протест во Охрид каде група демонстранти се собра пред куќите на пратениците Љубен Арнаудов и Сашо Василевски. Демонстрантите извикуваа говор на омраза, ги нарекуваа пратениците предавници, изроди и им се закануваа со висење на бесилка. Претседателот на Единствена Македонија, Јанко Бачев, пак, вербално го нападна Василевски по што полицијата мораше да интервенира и да го тргне настрана.

Од МВР велат дека во соработка со Основното јавно обвинителство постапуваат по случувањата и се работи на собирање на докази. Откако ќе заврши постапката на прибирање докази, ќе се поднесат соодветни пријави, велат од таму.

Бачев веќе еднаш беше повикан во полиција на разговор поради закани кон пратениците. Тој ги предупреди пратениците дека нема да стигнат ниту до граница доколку гласаат за уставните измени.

https://fokus.mk/ertmvr-podgotvuva-prijavi-protiv-bachev-i-demonstrantite-na-sinokeshniot-protest-vo-ohrid/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 260
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од македонија - Page 30 Empty Re: Разни вести од македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 30 of 33 Previous  1 ... 16 ... 29, 30, 31, 32, 33  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот