Разни вести од Македонија

Страна 32 of 34 Previous  1 ... 17 ... 31, 32, 33, 34  Next

Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил on Пон Јан 07, 2019 10:43 am

Општините не даруваа дрва за бадниковите огнови. Владата прпорача место дрва да се користат книги од македонската историја што ќе мора да се уништат со бришењето на историјата.


Разни вести од Македонија - Page 32 DwF6xVAX4AAzknf


Тие што им паднала паричката за Бадник треба истото да го пријават во УЈП за да им се наплати данок и да уплатат по една паричка во менувачница кај Вицето.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by luxor on Пон Јан 07, 2019 12:43 pm

Сарказмот ти е посебно глупав затоа што е поврзан со еден од најсветите празници, Христовото раѓање. Да го злоупотребиш за политички цели и оцрнување на политичките противници е дно на сите дна. Кој е верникот, ти што се подбиваш со Господовото раѓање или владата која нормално дека не сака да помага во зголемување на загадувањето заради кое вие лицемерните верници непрестано ја напаѓата а од друга страна со пагански обичаи, а дека се пагански се произнесе и МПЦ, го зголемувате тоа истото загадување. Убаво што си го покажа лицемерието и лажната вера во Бога. За многу години празниците и на вас лицемерите и лажните верници од дпмне.
luxor
luxor

Број на мислења : 5021
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил on Пон Јан 07, 2019 5:08 pm

Само пренесов една карикатура на која не сум автор. Дури и не коментирав ништо за соопштението дека во домот на Заеви паричката паднала во делот на работа и работни обврски. Чии? На сопругата и децата на премиерот или на неговата сопруга? Во секој случај добро е, еве да бидам позитивен, што не се паднало во делот за крадење. Вчера имаше сепак бадникарски огнови, но немаше загадување. Со Божја помош. Црквата секогаш ги вклопувала паганските обичаи што не се во спротивност со православието. Проблем е изгледа сега што Бадник не е дел од бугарските обичаи, а Заев не прогласува за Бугари  до 1944 или 1991 година. Еве две карикатури, една на темата што ја начна, една општа.

Разни вести од Македонија - Page 32 DwK-WytXcAI5xuH


Разни вести од Македонија - Page 32 DvripPaXQAE5KB6


https://sitel.com.mk/politicharite-verni-na-tradicijata-badnikovi-lepchinja-so-parichka-vo-domovite-na-premierot-i

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by misterija on Пон Јан 07, 2019 6:21 pm

Браво Трендафилче..ме изнасмеа..добриииииииии карикатури..хахахаххахахаа

Море ќе почнам и да плачам од мака...

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 442
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Teo on Пон Јан 07, 2019 6:31 pm

Si komentiral no od mnogu lazhenje si gi pomeshal lonchinjata...Zoshto mislish deka so link od shitel koja seushte ja vodi srpskiot udbash latas kje dokazhesh deka MPC greshi a vie udbashite znaete shto e pagansko a shto ne??? Gledam ti prechi shto BPC e spremna da ja priznae MPC ama ne ti prechi shto udbashite od spc ni nametnuvaat svoi lazhni arhiepiskopi... Retko se srekjavaat takvi verni slugi na vranishkovski kako tebe. Ednash udbash, sekogash udbash... Toa si ti Trendafile...Si bil i kje ostanesh srpski sluga...
Teo
Teo

Број на мислења : 4632
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by luxor on Пон Јан 07, 2019 7:42 pm

трендафил напиша: Дури и не коментирав ништо за соопштението дека во домот на Заеви паричката паднала во делот на работа и работни обврски. Чии? На сопругата и децата на премиерот или на неговата сопруга?

Ајде успокој се, очигледно дека ни ти самиот не знаеш што сакаш да кажеш.


трендафил напиша:Црквата секогаш ги вклопувала паганските обичаи што не се во спротивност со православието. Проблем е изгледа сега што Бадник не е дел од бугарските обичаи,

Престани да лажеш, глупо е да те фаќаме постојано со спуштени гаќи. Прво Бадник го слават сите христијански цркви, овде станува збор за паганштината што ја правите ден претходно и ја продавате како вера. Како сега ќе ги оправдаш глупостите што си ги пишувал за некакво несовпаѓање со бугарски обичаи кога МПЦ уште од 2008 за време на владеењето на твојот пастир Грујокио повикувала да престанете со паганштината? И Грујо ве прогласуваше за бугари?

Разни вести од Македонија - Page 32 1
luxor
luxor

Број на мислења : 5021
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by TRAJCHE on Сре Јан 09, 2019 10:02 am

Vladata seriozno se zafati so resavanje na zagaduvanjeto.

1,59 милиони евра за животна средина и борба против аерозагадувањето

https://meta.mk/vladata-odvoi-1-59-milioni-evra-za-zhivotna-sredina-i-borba-protiv-aerozagaduvaneto/

TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 332
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил on Сре Јан 09, 2019 6:07 pm

Кога вчера со снег и ветер Скопје беше еден од најзагадените градови на светот, нема да коментирам во врска со аерозагадувањето. Не знам инаку дали се правите удрени или сте премлади па не знаете дека СДСМ како партија ги воведе бадникарските огнови во Република Македонија. Прашајте некој повозрасен во семејството.
Веројатно ќе кажете дека не знаете и дека пастирот на социјалдемократите во Ѓорче Петров пред неполн месец се исели трајно во Шведска. А ве лажеше дека е за живот во Македонија која под раководство на сељакот од Муртино ќе стане европска..

https://netpress.com.mk/pretsedatelot-na-oo-sdsm-gorce-petrov-podnese-ostavka-i-zamina-vo-stranstvo/

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by luxor on Сре Јан 09, 2019 6:32 pm

Кој и да ги вовел пагански обичај е. Тоа го тврди и МПЦ ОА, самиот архиепископ се изјасни против тоа.

И твојот пастир се пресели трајно, во Унгарија.
luxor
luxor

Број на мислења : 5021
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Teo on Пет Јан 11, 2019 7:45 pm

Blagodarenie na 11 godisnoto kontinuirano unistuvanje na Makedonija od strna na kriminalno-kleptomasko-predavnichkata partija na dpne-ofcite na chelo so nivniot pastir Grujoshesku (momentalno osuden kriminalec vo begstvo) i destruktivnoto odnesuvanje na noviot im pastir HidroZhmickoKukavchkoJajce pod chie vodstvo dpne-ofcite konechno javno priznaa deka se predavnici od denes Republika Makedonija i oficijalno e preimenuvana vo Republika Severna Makedonija. Chestitki do site ofci od dpne za predavstvoto i kukavichlukot shto gi pokazhaa i dokazhaa na delo.
Teo
Teo

Број на мислења : 4632
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by osa on Саб Јан 12, 2019 12:39 am

Teo напиша:Blagodarenie na 11 godisnoto kontinuirano unistuvanje na Makedonija od strna na kriminalno-kleptomasko-predavnichkata partija na dpne-ofcite na chelo so nivniot pastir Grujoshesku (momentalno osuden kriminalec vo begstvo) i destruktivnoto odnesuvanje na noviot im pastir HidroZhmickoKukavchkoJajce pod chie vodstvo  dpne-ofcite konechno javno priznaa deka se predavnici od denes Republika Makedonija i oficijalno e preimenuvana vo Republika Severna Makedonija. Chestitki do site ofci od dpne za predavstvoto i kukavichlukot shto gi pokazhaa i dokazhaa na delo.


aj malce pojasnimi ne ti ja razbiram poentata ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14805
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил on Саб Јан 12, 2019 8:09 am

Teo напиша:Blagodarenie na 11 godisnoto kontinuirano unistuvanje na Makedonija od strna na kriminalno-kleptomasko-predavnichkata partija na dpne-ofcite na chelo so nivniot pastir Grujoshesku (momentalno osuden kriminalec vo begstvo) i destruktivnoto odnesuvanje na noviot im pastir HidroZhmickoKukavchkoJajce pod chie vodstvo  dpne-ofcite konechno javno priznaa deka se predavnici od denes Republika Makedonija i oficijalno e preimenuvana vo Republika Severna Makedonija. Chestitki do site ofci od dpne za predavstvoto i kukavichlukot shto gi pokazhaa i dokazhaa na delo.
Нешто не раѕбирам ниту јас. Изгледа не се виновни тие што гласаа по сопствена волја, уценети или за пари за уставот на новата држава, туку тие што се бореа против тоа со помал или поголем интензитет. Во секој случај еве им честитам на следбениците на меѓународната банда (заедница) и домашните предавници (заевисти) за победа во оваа битка со порака дека војната за Македонија не е завршена. А трае со векови. Со ова не им помагаме да оздрават ниту ментално заболените соседи ниту нивните поддржувачи кои имаат повеќе сила отколку ум. Не е лесно да си Македонец. Можеби на кастрираните (со избришана историја) северно македонци им е полесно.
Сега веројатно очекувате да потече мед и млеко во Северна Македонија.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by luxor on Вто Јан 15, 2019 10:08 pm

Добро бе Трендо зошто давате да ве дупат во здрав мозок. Вчера ќе ги бојкотирате денес не. Којзнае колку ги подмачкале Сорос и компанија за да променат став за еден ден. Вие лапајте муви а ХидроЖмицко и баграта околу него ќе се полнат пари продавајки ве.

Разни вести од Македонија - Page 32 115

Разни вести од Македонија - Page 32 212
luxor
luxor

Број на мислења : 5021
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил on Сре Јан 16, 2019 1:47 pm

И СДССМ на два пати ги бојкотираше парламентарните избори. Се додека странските тајни служби не успеаја да купат доволно гласови иако се заебаа мислејќи дека обезбедиле доволно за да победите на изборите, па мораа да се брукаат со дополнителни интервенции.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by PRVOBOREC on Пет Јан 18, 2019 11:52 am

Небањата логика: СДСМ бојкотирал избори кои не се одржале. Коефициентот на интелигенција ви е помал од бројот на чевлите.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 597
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by luxor on Пет Јан 25, 2019 3:33 pm

Честитки до Заев и Ципрас и до македонскиот и грчкиот народ на македонски јазик.

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск го честиташе усвојувањето на Преспанскиот Договор на македонски јазик на Твитер.

Разни вести од Македонија - Page 32 Untitl21

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/t%D1%83%D1%81%D0%BA-%D1%81%D0%BE-%D1%87%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%98%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%BA-%D0%B7%D0%B0/

luxor
luxor

Број на мислења : 5021
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by luxor on Сре Јан 30, 2019 11:37 am

Мнозинството пратеници од дпсмне ги поддржа договорите со Бугарија и Грција. Тие му дадоа полна поддршка на МНР Димитров за неговото ангажирање и успешно потпишување на тие договори. Само 20 пратеници на дпсмне-офците гласаа за интерпелација на министерот, останатите не дадоа поддршка на иницијативата на партијата што ја претставуваат, чин кој јасно дава до знаење дека се согласуваат и ја оценуваат како успешна работата на министерот Никола Димитров. Јасно е дека дпсмне е внатрешно разединета и пука по сите шавови.Собранието изгласа: Димитров останува министер

https://makfax.com.mk/makedonija/собранието-изгласа-димитров-останув/
luxor
luxor

Број на мислења : 5021
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by luxor on Пет Фед 01, 2019 5:28 pm

Конечно СДСМ докажа дека полека и сигурно ги ослободува институциите од политичката зависност во која ги втурнаа дпсмне-офците и нивниот пастир Грујошеску,

Обвинителство ги одзема спорните вакцини МРП

Полицијата во просториите на „Македонија лек“ пронашла МРП вакцини со погрешни декларации и го известила надлежниот јавен обвинител дека тие не се уништени. Во соопштението на Основното јавно обвинителство е наведено дека надлежниот обвинител издал наредба за одземање на вакцините како докази за евентуална идна постапка.

„Вакцините ќе бидат попишани и обезбедени, а ќе останат во просториите на „Македонија лек“, бидејќи таму има соодветни услови за нивно чување, информираат од Јавното обвинителство.

ОдОбвинителството информираат дека полицијата денеска постапувала по нивно барање и дека проверките во предметот по допрен глас продолжуваат до целосно утврдување на фактичката состојба.

https://www.slobodnaevropa.mk/a/29745992.html
luxor
luxor

Број на мислења : 5021
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил on Сре Фед 06, 2019 12:47 pm


_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Teo on Сре Фед 06, 2019 12:56 pm

Jako, jako, poratlot na Ljupche Zlatev e mnogu relevanten faktor vo drzhavata. A zine izlazhe. Inaku soobrakjajni nesrekji i nesrekji na rabotno mesto se sluchuvaat nasekade vo svetot i ne veruvam deka i pisatelot na postot znae shto sakal da kazhe.
Teo
Teo

Број на мислења : 4632
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил on Сре Фед 13, 2019 7:48 pm

Тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје-Тетово. Има и повеќе загинати.

https://tv21.tv/mk/nuhiu-soopshti-za-osum-zhrtvi-od-soobrakajnata-nesreka-na-avtobusot/

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил on Сре Фед 13, 2019 8:59 pm

За жал бројката на загинати е 13. Бог да ги прости.

https://tv21.tv/mk/filipche-13-zaginati-sedum-na-litse-mesto-ostanatite-vo-bolnitsa/

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by luxor on Чет Фед 14, 2019 7:04 pm

Гплема трагедија во која загинаа 14 наши сограѓани. Сочувство до семејствата на починатите а на повредените им посакувам брзо оздравување. Мислам дека нема да зграшам ако кажам дека ова го пишувам во името на сите членови на Мелница.
luxor
luxor

Број на мислења : 5021
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил on Саб Фед 16, 2019 9:14 am

Кога во Бугарија имаше слична несреќа минатата година во август, на барање на премиерот тројца министри поднесоа оставки, како политичка одговорност за трагедијата. Кај нас политичарите очигледно се неодговорни.

https://kurir.mk/makedonija/vesti/za-avtobuska-nesrekja-vo-bugarija-ostavki-podnesoa-trojca-ministri-vo-makedonija-zaev-i-ministrite-molchat-za-odgovornost/

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by трендафил on Пон Мар 04, 2019 9:50 pm

Почина Александар Блажевски од Ресен. Како средношколец има добиено три бронзени медали на математички олимпијади, во Истанбул (1993), Хонг Конг (1994) и Торонто (1995). Стана познат минатата година по песните објавени во книгата издадена од Агенцијата за млади и спорт „Млади поети“ Партиски вработена и Моите соседи.
Бог да го прости.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Разни вести од Македонија - Page 32 Empty Re: Разни вести од Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 32 of 34 Previous  1 ... 17 ... 31, 32, 33, 34  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот