DPMNE-OFCI

Страна 36 of 40 Previous  1 ... 19 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40  Next

Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by трендафил on Сре Мар 13, 2019 11:09 pm

Во видеото се зборува дека СЈО до сега потрошило 20 милиона евра или претворено во блиндирани Мерцедеси како тој во единствениот процес на СЈО што е завршен 33,33 возила (по 600 илјади). Возилото колку што знаеме сите не го користи ниту Груевски, ниту другите осудени што учествувале во набавката, туку Зоран Заев и условно кажано неговите гости. СЈО си ја заврши работата со усвојувањето на измените на Уставот и поплавата што ги оштети доказите против поранешните пратеници на ВМРО што гласаа за нив. СЈО нема ниту едно обвинение против ДУИ и СДСМ што е чудно и значи дека не се бори против корупција во највисоките органи на власта, туку против опозицијата.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5242
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by defo on Пет Мар 15, 2019 8:13 pm

DPMNE-OFCI - Page 36 D1uMGfrXgAANxqq

Латас и танга Ивонче пролупале.....

defo

Број на мислења : 2125
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by трендафил on Саб Мар 16, 2019 8:39 am

Повеќе изгледа дека Чавков бил на списокот на ликвидација на заевистите, затоа што надредениот на Чавков, министерот за внатрешни работи во тоа време Нухиу не одговара ни кривично ни политички. Напротив, награден е со тоа што е заменик министер за внатрешни и сега. Ако некој сакаше државен удар ќе си останеше во Собранието и ќе формираше влада. Тоа ако намерата беше таква какво што е обвинението од страна на хунтата на власт беше освоено. Напротив се работи за насилни протести од обичен вид какви што имаше во Србија, Бугарија и Албанија на пример. Разликата е што таму насилството успеа и беше поддржано од евроатлантската меѓународна заедница (банда). Кај нас и во Црна Гора немаше таква поддршка, па имаше судења. Ако ги споредиме последиците од војната од 2001 година за која никој не е осуден (повеќе десетици мртви и ранети и огромна материјална штета плус насилно променет Устав по Рамковниот договор и настаните од 27 април со двојца повредени и незначителна материјална штета, а се пресудени 211 години затвор човек треба да има големи проблеми со разумот за да тврди дека Македонија е слободна демократска земја. Затоа што, ќе повторам, разликата е што на страна на албанските терористи беше евроатлантската меѓународна заедница (уште им се Албанците фаворити во регионот), а истите се против Македонците. Не биле на наша страна во било кој судир со некој од соседите. Така маж може да каже дека е жена (или обратно жена дека е маж) и се смета дека им се врши дискриминација ако некој им ја каже вистината дека не е така, а не се смета за дискриминација ако Македонец смета дека е потомок на Александар Македонски (не е Александар Грчки или Хеленски).

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5242
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by defo on Сре Мар 20, 2019 9:35 pm

Миленко, имаше емисија, во петокот скроз пролупан, лепеше, слики на се живо и диво и ДПМНЕ, и ВМРО-вци и СДСМ, и НГО личности, се нечини, само тој и мирка, и Пандов и Мицов се Македонци, со плус можда Ефтов. Very Happy
Денес ширел лажни вести за Декстермаер, од Кавдарци дека оди во Албанија, а видиш па и менаџментот на фабриката незнаат дека таму се „селат“.

defo

Број на мислења : 2125
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by Teo on Вто Апр 02, 2019 6:15 pm

Na deneshen den 1865 godina vo selo Varosh, Prilepsko roden e Gjorche Petrov zaedno so Goce Delchev eden od najgolemite sinovi na makedonskiot narod. Ubien vo Sofija po naredba na Todor Aleksandrov komu dpsmneovskite lazhni patrioti mu podigaat spomenici, katni garazhi i mu prepevaat pesni od bugarski so koi go velichaat i so koi nivniot oFchar Zhmicko kako shto samiot tvrdi rastel. Ushte eden dokaz deka dpsmne e predavnichka partija i smrten neprijatel na Makedonija i makedoncite.

DPMNE-OFCI - Page 36 Aa_aa10

Ѓорче Петров, целосно име Георги Петров Николов, (2 април, 1865, с. Варош, Прилепско - 28 јуни, 1921, Софија, Бугарија)[1] — професор, публицист, историчар, идеолог на Македонската револуционерна организација.

Се школувал во Прилеп, Битола, Солун и во Пловдив. Бил учител во Штип (1886-1887). Како учител во Скопје (1888–1891) соработувал со митрополитот Теодосиј Гологанов и ја поддржувал неговата идеја за возобновување на Охридската архиепископија. Бил професор во Битола (1891–1895) и во Егзархиската гимназија во Солун (1895–1897).

Основал повеќе револуционерни групи и кружоци на МРО (Штип, Битола, Прилеп, Охрид, Крушево, Кичево, Ресен, Леринско и Костурско). Член на Централен комитет на МРО. Учествувал на Солунскиот конгрес (1896) и бил еден од составувачите на Уставот и на Правилникот на ТМОРО. Ја објавил книгата Материјали по изучувањето на Македонија (Софија, 1896).


Корицата на книгата „Материјали по изучувањето на Македонија“ напишана и издадена од Ѓорче Петров во 1896
Бил задграничен претставник на ТМОРО, заедно со Гоце Делчев, во Софија (1897–1901). Учествувал во редактирањето на револуционерниот хектографиран весник На оружје. Во Илинденското востание предводел чета во Прилепско и во Мариовско. По востанието останал во Македонија и работел на обновувањето на организационата мрежа, учествувал на Прилепскиот, Струмичкиот и Рилскиот општ конгрес. На Рилскиот конгрес бил повторно избран за задграничен претставник на Организацијата во Софија.

Го редактирал списанието Културно единство (Солун, 1908–1909). Во времето на Балканските војни и на Првата светска војна бил на служба во Серез, Битола и Драма. Член на Привременото претставништво на бившата ВМРО, противник на врховизмот и на делбите на Македонија на Версајската конференција. Убиен по наредба на Тодор Александров.

Смрт
Заради своите чисто македонски позиции станал најнапаѓаниот член на ВМРО од страна на врховистите. Конечно, како цел на братоубиствената политика во Бугарија на 28 јуни 1921 година бил извршен атентат од платениците на Тодор Александров среде градот Софија.


https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%83%D0%BE%D1%80%D1%87%D0%B5_%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2
Teo
Teo

Број на мислења : 4277
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by трендафил on Сре Апр 03, 2019 10:19 am

Требаше да ја дадеш оваа адреса затоа што според договорот за добрососедство што Заев го потпиша со Борисов Бугарите ни ја пишуваат историјата за тој период. Античката пак ни ја пишуваат Грците.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Гьорче_Петров

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5242
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by defo on Сре Апр 03, 2019 8:35 pm


defo

Број на мислења : 2125
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by трендафил on Сре Апр 03, 2019 8:44 pm

За жал се работи за дел од договорот за пријателство со Бугарија според кој тие ни ја пишуваат историјата како ќе им се кефне. Тие се заинтересирани за словенскиот дел од нашата историја. За античкиот се одговорни Грците. Заев се посра на сите македонски историчари и излезе дека е најголем историчар на сите времиња, а не еден обичен амнестиран криминалец.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5242
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by defo on Сре Апр 03, 2019 11:01 pm

DPMNE-OFCI - Page 36 Stoilk10
DPMNE-OFCI - Page 36 Stoilk11

И за потпарол на ДПМНЕ е многу ова, оваа „слобода“ на говор.

defo

Број на мислења : 2125
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by TRAJCHE on Саб Апр 13, 2019 12:01 pm

Bas ubavo im go plesnal.

DPMNE-OFCI - Page 36 Cropped-image-20190413-115658-18791178
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 303
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by трендафил on Нед Апр 14, 2019 6:56 pm

Ова ќе излезе дека опозицијата ја продаде Македонија, а власта ја заштитуваше да не стане северна и да не се кастрираат македонската историја, идентитет и јазик. При тоа е јасно дека нема наскоро да влеземе во ЕУ, а не е сигурен ни влезот во НАТО ако не ги предадеме борците за човекови права според меѓународната банда (заедница) за која работат, а терористи според Турција.
П.С.: Чуден е нашиов форум кој повеќе се бави со опозицијата отколку со власта.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5242
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by TRAJCHE on Чет Апр 18, 2019 9:22 pm

Mickoski lazgoto.

Мицкоски за двојно повеќе го преувеличува трошењето на СЈО

https://okno.mk/node/77823
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 303
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by Teo on Саб Апр 20, 2019 9:25 pm

Za Zhmicko katolichki veligden se pagja na katolichka velika sabota vo shest chasot popladne. Pojma nema od nishto a ofcite od dpsmne-predavnichka chekaat imeto da im go vrati. I ovoj premier saka da bide i drzhava da vodi. Grujo za ovoj e genijalec.

DPMNE-OFCI - Page 36 Cropped-image-20190420-212757-143889805
Teo
Teo

Број на мислења : 4277
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by трендафил on Вто Апр 23, 2019 9:26 am

Интересна порака на Твитер на Џејмс Петифер британски професор, посветен на историјата на Балканот.

„Стејт департмент на САД се обиде да го уништи ВМРО минатата година за да стартува нова Југославија. Како и Османлиите, и кралските Југославени, тие не успеаја. Нешто основано во 1893 година има длабоки корени“

https://www.press24.mk/petifer-stejt-department-se-obide-da-go-unishti-vmro-no-ne-uspea
https://expres.mk/petifer-stejt-department-se-obide-da-go-unishti-vmro-no-ne-uspea/

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5242
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by luxor on Вто Апр 23, 2019 10:42 am

Вие дпмне-офците немате никаква врска со историското ВМРО.

luxor
luxor

Број на мислења : 4737
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by трендафил on Вто Апр 23, 2019 9:16 pm

По новата историја што ја пишуваат Заев и Бојко Борисов е така како што велиш. Според вистинската историја и реалната политика имаме две ВМРОа сега. Едно на емигрантот во Бугарија Љубчо Георгиевски, ВМРО-НП што е во коалиција со СДСМ и друго ВМРО-ДПМНЕ што е во коалиција со народот. Во секој случај на мнозинството Македонци не им пречи тоа што најголемата македонска партија не се срамеше во своето име да го има и историското ВМРО.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5242
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by Teo on Вто Апр 23, 2019 9:37 pm

A be koi se predavnicite... A be koi...

DPMNE-OFCI - Page 36 Cropped-image-20190423-213155-143889805
Teo
Teo

Број на мислења : 4277
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by трендафил on Пет Апр 26, 2019 10:11 pm

Долга ќе биде борбата за предвремени избори и ако победи Гордана Силјановска. Никогаш до сега кога СДСМ бил на власт немало предвремени избори. Уште подолга ќе биде борбата за враќање на човековите права што со поддршка на евроатлантската меѓународна банда ги загубивме со договорите со Грција и Бугарија, затоа што се смета дека по гласањето во Собранието тоа е наша волја. Со бојкот не се добива војна, туку со борба. Во која некои битки и се губат. Но загубена битка не значи и загубена војна, нели? Бојкотот на референдумот беше брана за фалсификатот на власта, кој по претседателските избори е очигледен. Пендаровски е далеку од гласовите ЗА на референдумот. Неуспешниот референдум е и добра основа за битката за враќање на нашите човекови права што ни претстои.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5242
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by Teo on Саб Апр 27, 2019 12:12 pm

Glup
Poglup
Najglup
dpsmne-oFca

DPMNE-OFCI - Page 36 Cropped-image-20190427-120913-2079100711
Teo
Teo

Број на мислења : 4277
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by luxor on Саб Апр 27, 2019 12:29 pm

Што е најстрашно лудаците напикани во неговиот шупак коментираат одоздола.


DPMNE-OFCI - Page 36 Cropped-image-20190427-122318-2079100711
luxor
luxor

Број на мислења : 4737
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by Bosonoga on Саб Апр 27, 2019 12:40 pm

Leleee crepovi mrdnati mislat deka Hristos vo sabota voskresnal.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 703
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by трендафил on Саб Апр 27, 2019 1:29 pm

† СТЕФАН
ПО МИЛОСТА БОЖЈА,
АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ,
ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД,
ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ,
МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА
МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА,
А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА,
ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА,
ПОЗДРАВУВАЈЌИ ГИ СО ВЕЛИЧЕСТВЕНИОТ И
ТОРЖЕСТВЕН ПОЗДРАВ -
ХРИСТОС ВОСКРЕСE!

Бог толку го возљуби светот,
што Го даде Својот Единороден Син,
та секој што верува во Него да не погине,
но да има живот вечен1.
Возљубени празникољупци,
Сè што било проречено за Спасителот Господ Исус Христос од старозаветните праведници2 – се исполнило: и доаѓањето, и раѓањето, и служењето, и судењето и распнувањето... Се исполнило и сето она што Самиот Спасител им го говорел на Своите ученици за настаните што ќе се случат со Него3... Го навестил и Своето воскресение, кога рекол: урнете го овој храм и за три дни ќе го подигнам4. И навистина: по лажните обвиненија, по неправедната пресуда и по распетието на Голгота5, Синот Божји бил погребан и на третиот ден – воскреснал. По тој настан, стравот кај учениците се претворил во голема радост, која веќе никој не можел да им ја одземе6, зашто – Христос бил нивната радост7. Ете, тоа радување кај апостолите се пренесува преку сите христољубиви души, оттогаш до денес – и ќе трае вечно. Затоа, кој ќе ја искаже со зборови силата Господова? Преку Него, ние, од смртни – станавме бесмртни8!
Самиот Господ Исус Христос порача дека Тој живее и со Него ќе живеат сите коишто веруваат во Неговото воскресение9. Затоа, да Му благодариме на Бога, Кој ни дарува победа преку нашиот Господ Исус Христос10, победа која е за сите времиња. Таа Христова победа е победата над смртта, која била последица од гревот. Преку таа Христова победа, се здобивме со дарот Божји, кој е животот вечен во Христа Исуса, нашиот Господ11.

Возљубени во Господа,
Денот на Христовото Воскресение е ден за радост, и тоа радост за вечниот живот. Но, за да го разбереме и да му се радуваме на тој спасоносен ден, потребно е да живееме со настанот што ги донесе новото време и новата ера. Со доаѓањето на Христа Богочовекот се објави вистината, се промени историјата, се покажаа нови патишта, се воспоставија нови односи, дојде целосната слобода... Преку тој спасоносен настан, добија потполна смисла и значење и Христовото доаѓање на Земјата и Неговите живот и наука. Со Неговото воскресение се оправда и сета наша вера и доби смисла сиот наш живот: и привремениот – овде на Земјата, и идниот – вечниот, во Царството небесно. Со верата во Христа Спасителот, човечкиот род доби благодат да се кае, поправа и преобразува, и затоа тој настан е гаранција и за нашето спасение и за вечниот живот во заедница со Бога.
Од тоа чудо над чудата извира и нашата надеж и во сопственото воскресение, зашто ако Христос не воскреснеше, празна ќе беше и нашата проповед, празна ќе беше и нашата вера12. И навистина, ако Христос не воскресна и не ја победи смртта, тогаш и нема живот! Но, Христос воскресна и со смртта смртта ја победи13, останувајќи единствен вечен извор и чувар на животот.

Возљубени во Христа Воскреснатиот,
Сè што Спасителот учеше и сè што направи е за целото човештво и за секого од нас. Тој ни порача дека небото и земјата ќе преминат, ама зборовите Негови нема да преминат14. Затоа, и ние сме повикани да земеме учество во воскресенската слава и со сите христољупци да ја споделуваме победоносната радост. Но, на таков подвиг вистински ќе се удостоиме само преку верата и добрите дела. Само животот во Црквата, во единство со Бога, може да нè направи постојано радосни и облагородени личности. Впрочем, во Црквата, но и во животот воопшто, сè зависи од љубовта кон Христа! Затоа, само оние коишто живеат според пораките на Христовата наука, ги имаат Неговата љубов и Неговиот мир. Оттаму, Воскресението Христово е празник на богооткриената вера, на верата што го победи светот15, на верата која дејствува преку љубовта16 и на надежта која спасува17. Само оние коишто достојно живеат според Светото Евангелие, ја имаат Христовата љубов и се исполнети со Неговата надеж и со секаква радост во верата18.
Еве, и по две илјади години од настанот во она рано утро, кога воскресна Спасителот, и ние денес сме соучесници во тоа неповторливо торжество над торжествата, кое ги надминува сите торжества...19. Подготвеноста на илјадници христољупци, во изминативе дваесет столетија, со своето богоугодно живеење да сведочат за живиот Господ, а многумина дури и со своите животи, е потврда за вистинитоста на Христовото воскресение. И сето она што Христовото Евангелие го направи во животот на цели народи и земји, е сведоштво за спасоносниот подвиг и за жртвата на Воскреснатиот голготски Маченик.

Возљубени чеда на Мајката охридска и македонска Црква,
За нас, Македонците, како и за сите народи, средбата со Воскреснатиот Господ е историски пресврт во севкупното живеење. По Божјата милост, нашиот копнеж по Бога стана овековечен и во Библијата20. Прифаќајќи ја вистината за Христа Воскреснатиот, станавме дел од верниот народ Божји, а со своето благочестиво богољубие си обезбедивме место во историјата, создавајќи дела на искрена вера и љубов кон Бога и кон луѓето. Оваа благодатна придобивка се потврди и преку достојните и богоугодни личности, кои израснаа од нашиот род, а најмногу преку даруваната ни Помесна Црква – Првата Јустинијана и Охридската Архиепископија – возобновени во лицето на Македонската Православна Црква. Бесценет дар Божји за нашите народ и Црква е и свети Кирил Солунски, кој со своето дело придонесе за целосно воскресение на духовен, културен и цивилизациски план, како за нашиот, така и за повеќе народи на Балканот и во Европа. Пот- сетуваме дека оваа година се навршуваат 1150 години од неговото упокоение, па, одбележувајќи ја годишнината, да посведочиме дека свети Кирил живее во нас преку своето епохално дело, кое е исполнето со вистината за Воскресението, искажана со јазик и писмо разбирливи и од Бога дарувани, и со пораката за еднаквост и мир меѓу народите.
Ова лето Господово, покрај другите настани и личности, ќе одбележиме и 650 години од живописувањето на храмот во манастирот во Зрзе, како и 200 години од раѓањето на нашиот велик иконописец Дичо Зограф, кој даде голем придонес во духовното преображение и црковната уметност меѓу нашите народ и Црква, па и пошироко.

Возљубени сорадосници,
Велигденската радост треба да нè зближува и да нè обединува сите, како чеда на нашата света Црква, и нас во Татковината, и сите вас што живеете раселени по светот. Да се радуваме секогаш во Господа! Да ѝ бидеме верни чеда на мајката – Македонската Православна Црква, и на Татковината – Македонија, живеејќи богоугодно и во мир со сите луѓе. Без разлика каде живееме, да ги чуваме националните и духовните посебности како народ, покажувајќи потребна грижа за светоста на бракот и семејството, за повозрасните, изнемоштените и сиромасите, а особено за младите и нивното воспитување во духот на верата православна и на нашите прадедовски традиции. Да ги учиме на јазикот мајчин - јазикот на светите Кирил и Методиј и на светите Климент и Наум. Конечно, да најдеме начин за меѓусебно помирување, па да простиме сè со Воскресението21. Тоа, нам, како христијански народ, ни е света должност, зашто кој не го љуби својот брат... како може да Го љуби Бога22?!

Сопрославувајќи го Христовото Воскресение со сите христијани во светот, да се радуваме и веселиме поради победата над смртта, поради верата во сеопштото воскресение и надежта во вечниот живот во Царството небесно. Да се радуваме заради Воскресението Христово и воскресението наше, поздравувајќи се со торжествениот поздрав: ХРИСТОС ВОСКРЕСНА!
НАВИСТИНА ВОСКРЕСНА!
†СТЕФАН
АРХИЕПИСКОП
ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ
со членовите на Светиот архиерејски синод
на Македонската Православна Црква
† ПЕТАР, Митрополит Преспанско – пелагониски и
администратор Австралиско – новозеландски
† ТИМОТЕЈ, Митрополит Дебарско – кичевски
и администратор Австралиско – сиднејски
† НАУМ, Митрополит Струмички
† АГАТАНГЕЛ, Митрополит Повардарски
† МЕТОДИЈ, Митрополит Американско – канадски
† ПИМЕН, Митрополит Европски
† ИЛАРИОН, Митрополит Брегалнички
† ЈОСИФ, Митрополит Тетовско – гостиварски
† ЈОСИФ, Митрополит Кумановско – осоговски
† ГОРАЗД, поранешен Митрополит Европски
† КЛИМЕНТ, Епископ Хераклејски
† ЈАКОВ, Епископ Стобиски

http://www.mpc.org.mk/veligdenskoposlanie.asp
Драга Босонога хејтерке, погледни го крајот на посланието на МПЦ-ОА и ќе видиш дека завршува со ХРИСТОС ВОСКРЕСНА!
НАВИСТИНА ВОСКРЕСНА! Објавено е денес, во сабота. Истото го направи и католичката црква минатата сабота, пред Велигден по западниот календар.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5242
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by Teo on Саб Апр 27, 2019 7:47 pm

Pak si lazhel. Poslanieto koe si go stavil ne e od denes.. Eve go deneshnoto.

DPMNE-OFCI - Page 36 Cropped-image-20190427-191952-2079100711

https://infomax.mk/wp/%D0%B2%D0%BE-%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%B3%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B3-%D0%B3-%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%84%D0%B0/

Za da bideme chesni i da ne go kritikuvame samo arhiepiskopot, ajde pogledni i kazhi kade Zhmicko ja spomnuva Makedonija i makedonskiot narod vo tvitot.

Pozdrav i srekjni praznici i tebe, chlenu na dpsmne-predavnichka i ofca na duri dvajca lideri.
Teo
Teo

Број на мислења : 4277
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by luxor on Саб Апр 27, 2019 8:00 pm

DPMNE-OFCI - Page 36 D5-Kj9-Wx-UYAAFD-2
luxor
luxor

Број на мислења : 4737
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by трендафил on Нед Апр 28, 2019 9:17 am

Teo напиша:Pak si lazhel. Poslanieto koe si go stavil ne e od denes.. Eve go deneshnoto.

DPMNE-OFCI - Page 36 Cropped-image-20190427-191952-2079100711

https://infomax.mk/wp/%D0%B2%D0%BE-%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%B3%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B3-%D0%B3-%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%84%D0%B0/

Za da bideme chesni i da ne go kritikuvame samo arhiepiskopot, ajde pogledni i kazhi kade Zhmicko ja spomnuva Makedonija i makedonskiot narod vo tvitot.

Pozdrav i srekjni praznici i tebe, chlenu na dpsmne-predavnichka i ofca na duri dvajca lideri.
Христос воскресна.


Посланието го превземав од сајтот на МПЦ-ОА. http://www.mpc.org.mk/veligdenskoposlanie.asp
Зошто некои медиуми го пренесоа цензурирано, со бришење на македонското во него не сакам да размислувам на денешниот светол ден. Секој си го носи својот крст.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5242
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

DPMNE-OFCI - Page 36 Empty Re: DPMNE-OFCI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 36 of 40 Previous  1 ... 19 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот