ТОРТИ

Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Go down

Re: ТОРТИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 6:49 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ТОРТИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 6:50 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ТОРТИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 6:50 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ТОРТИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 6:50 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ТОРТИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 6:50 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ТОРТИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 6:51 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ТОРТИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 6:51 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ТОРТИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 6:51 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ТОРТИ

Пишување by Гостин on Пон Окт 24, 2016 7:21 pm

u salati taka da si stail nesto poarno ker bese./

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ТОРТИ

Пишување by Teo on Сре Фед 01, 2017 12:36 pm

БИСКВИТ ТОРТА

avatar
Teo

Број на мислења : 3582
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ТОРТИ

Пишување by Teo on Сре Фед 01, 2017 12:37 pm

Потребни производи:

500 грама бисквити

500 милилитри течен крем (33% масленост)

150 милилитри сок од јаболко

2 круши

1 банана

50 грама темно чоколадо

20 грама ванилин шеќер

_________________
NE GO BOJKOTIRAM TRENDAFIL NITU REFERENDUMOT
avatar
Teo

Број на мислења : 3582
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ТОРТИ

Пишување by Teo on Сре Фед 01, 2017 12:37 pm

Начин на приготвување:

Прво подгответе ги плодовите, ичистете ги крушите од семето и пресечете ги на тенки парчиња, бананата излупете ја и исто така исечете ја тенко по должина.

Претходно однапред оладениот крем, измешајте го со ванилин шеќер.

Истурете го јаболковиот сок во сад и во него потопете секоја бисквитаи за неколку секунди (не треба да се распаѓаат, но не треба и да остануваат суви).

Наредете неколку една до друга во соодветен сад.

Намачкајте ги скршено со крем врз која ставете тенки парчиња круши.

Овошниот ред исто покријте го со крем, ставете уште еден слој бисквити и парчиња банани.

Следуваат повторно крем, бисквити и продолжете со истиот ред до снемувањето на производите.

Завршете ја бисквит тортата со шлаг во која се ставени мелени бисквити (или ореви) и парчиња овошје.
Се топи чоколадото врз неа и по ова се става десертот.

http://lokalno.mk/biskvit-torta/

_________________
NE GO BOJKOTIRAM TRENDAFIL NITU REFERENDUMOT
avatar
Teo

Број на мислења : 3582
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ТОРТИ

Пишување by IVA on Вто Дек 12, 2017 10:13 am

Чоколадна торта со бадеми

Направете вкусна торта со чоколадо и бадеми од која сите ќе ви го бараат рецепт, но и парче повеќе.

Ова е сè што ви треба за ова слатко задоволство:

СОСТОЈКИ.
5 јајца
120 гр шеќер
1 лажица ванилин шеќер
малку сол
50 гр брашно
50 гр мелени бадеми
30 гр какао
густин
800 гр темно чоколадо
400 гр павлака за готвење
100 гр путер
малку рум
НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Жолчките пенасто се матат со 60 грама шеќер и ванилин шеќер, додека во посебен сад се матат белките со малку сол и 60 грама шеќер. Потоа се соединуваат и се матат со жолчките.
Се додаваат брашно, бадеми, какао и малку густин.
Смесата се става во калап, посипан со брашно, а се пече во загреана рера на 180 степени околу 35 минути.
Додека се пече тестото, се крши чоколадото, се растопува на оган, па се додава павлаката за готвење. Путерот се сече и се додава во смесата да се соедини. На овој начин го добиваме филот.
Се трга смесата да се излади.
Печената кора или пандишпан се сече хоризонтално на 2 дела, па секоја кора испрскајте ја со рум.
Двете кори филувајте ги со кремот по редослед кора, фил, па повторно кора, па фил одозгора.
Декорирајте на крај по желба.
На здравје!
avatar
IVA

Број на мислења : 295
Join date : 2016-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ТОРТИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот