Presmetka so konkurencijata, ili grizha za zhivotnata okolina

Go down

Presmetka so konkurencijata, ili grizha za zhivotnata okolina

Пишување by Гостин on Вто Сеп 22, 2015 10:36 am

VOLKSWAGEN И AUDI КАЗНЕТИ СО 18 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

Американската EPA организација (Environmental Protection Agency) ги обвини германските брендови Audi и Volkswagen поради тоа што при користење на софистицирани методи мамеле на тестирањето за екологија на вкупно 482,000 автомобили.Поточно станува збор за моделите Volkswagen Beetle (Буба), Golf, Jetta и Audi A3, но само за оние кои се произведени од 2009 до 2015-та година, како и за моделот Volkswagen Passat 2014/2015.

Сите овие автомобили доаѓаат со 2,0 литарски турбо полнет 4 цилиндричен дизел мотор кој според оваа вест доаѓаат со интересна опција. Односно опремен е со посебен софтвер со кој при тестирањата може да се намали испуштањето на штетните CO2 гасови, а по тестирањето преку софтверот се враќа целосниот режим на работење на автомобилот и при тоа се зголемува процентот на испуштени штетни гасови.

Па поради ова мамење, американската EPA агенција ја тужи VW групацијата и бараат да платат отштета по 37,500 долари по автомобил, или вкупно до 18 милијарди долари.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Presmetka so konkurencijata, ili grizha za zhivotnata okolina

Пишување by defo on Саб Сеп 26, 2015 10:46 am

Хм, јас ја следам авто идустријава, и за ова неможам точно да го лоцирам проблемот..во светов се води огромна војна измеѓу Toyota и VW, за продажба, пошто квалитетот на првите 5-6 производители во светот е тука негде. Е сега битниот момент е дали ова е глобален како што сакаат да го прикажат или локален (уса проблем), бидејќи законите за загадување се сегде различни...т.е емисијата на издувни гасови.
И BMW e за истото обвинет

defo

Број на мислења : 2072
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Presmetka so konkurencijata, ili grizha za zhivotnata okolina

Пишување by Hamad bim Khalifa on Саб Сеп 26, 2015 10:27 pm

Mamu im svapsku - prevarantsku! Evil or Very Mad Mad
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Presmetka so konkurencijata, ili grizha za zhivotnata okolina

Пишување by Гостин on Сре Сеп 30, 2015 8:15 am

Продолжува хајката на странските производители на автомобили во САД. На ред е БМВ.

Проблеми за BMW и Mini во САД

Американскатата национална служба за безбедност на патиштата информира дека го истражува брендот Mini, бидејќи германскиот концерн BMW не презел навремени мерки за отстранување на проблемите во автомобилите кои не ги поминале успешно федералните тестови за проверка на автомобилите при судир.

Станува збор за нешто повеќе од 30.000 возила Mini Cooper и Cooper S од 2014 и 2015 година, како и John Cooper Works од 2015 година.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Presmetka so konkurencijata, ili grizha za zhivotnata okolina

Пишување by Гостин on Сре Сеп 30, 2015 8:21 am

Во меѓувреме русите исфрлаат нов модел на Лада на пазарот во соработка со Рено-Нисан.

Ветено-оствареноВо фабриката на AvtoVAZ во Ижевск започна производството на Lada Vesta, моделот од кој руската марка многу очекува. Направена на комплетно нова платформа развиена во соработка со инженерите на партнерскиот Renault-Nissan, моделот ќе биде опремуван со 1,6 литарски мотор со 106 KS спарен со петстепен менувач. Француските инженери имаат вмешано прсти и во погонската група, заради што се очекува драстично подобрување  Lada Vestaна имиџот на возилата на марката. Vesta на располагање ќе биде и послаб 1,6 литарски мотор со 87 KS, како и со автоматски менувач, а нешто подоцна во неа ќе се најде и исто 1,6 литарски мотор со 114 KS, по потекло од Nissan.Новиот руски седан е долг 4.410 mm, широк 1.764 и висок 1.497 mm, има меѓуоскино растојание од 2.635 mm, а во багажникот му собира солидни 480 литри. Засега околу 60% од компонентите се произведуваат во Толјати, со тенденција, според зборовите на директорот на компанијата Бо Инге Андерсон, тој процент да се зголеми на 70%. Планот на AvtoVAZ е годинава да се произведат 5.000 примероци на Lada Vesta, чија продажба ќе започне на 25 ноември, со стартна цена од 465.000 рубљи, односно 6.300 евра. Lada Vesta примарно ќе биде наменета за домашниот пазар, но постојат амбиции и за нејзин извоз. Дали ќе стигне и до нас, па и до Западна Европа, премногу е рано да се каже.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Presmetka so konkurencijata, ili grizha za zhivotnata okolina

Пишување by Гостин on Сре Сеп 30, 2015 8:30 am

Инаку Веста си има своја спортска верзија.
Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Presmetka so konkurencijata, ili grizha za zhivotnata okolina

Пишување by Гостин on Сре Сеп 30, 2015 9:30 am

И индијците се спремни да го претстават својот нов автомобил. Според цената а верувам и според потрошувачката ќе биде интересен и за македонските купувачи.

Погледнете го најевтиниот автомобил во светот кој чини $ 2000! (Видео)
Индиската компанија Bajaj Auto, најголемиот производител на трицикли, го претстави моделот Qute. Автомобилот е најевтиниот автомобил во светот.  Bajaj Qute чини 2000 долари и ќе се нуди во 16 земји во почетокот, и ги има сите потребни сертификати да присуствува и на европскиот пазар.  Должината на машината е 2752 мм, широчината – 1312, а висината – 1650 мм. Компактниот автомобил се потпира на еден цилиндар и мотор со зафатнина 217 кубни. Моќноста е 13 КС (19,6 Nm при 4.000 вртежи во минута), кој работи во синхронизација со 5-брзински менувач од мотоцикл.  Максималната брзина е 70 км / ч, а тежината на автомобилот е само 400 килограми.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Presmetka so konkurencijata, ili grizha za zhivotnata okolina

Пишување by Гостин on Сре Сеп 30, 2015 11:02 pm

За Ванкел моторот одамна не бев чул ништо. Ќе видиме дали е постигнат некаков напредок.

Мазда со Ванкелов концепт во Токио?
Мазда можеби ќе покаже концепт, придвижуван од нова генерација ротационен мотор во рамките на салот во Токио, подоцна оваа година.Иако, информацијата не е потврдена официјално, маркетинг раководител во фирмата споделил пред „Autovisie“ дека во скоро време ќе видиме нешто интересно на ова поле. Потоа тој реторички ги прашал новинарите од медиуми дали ќе го посетат настанот во Токио, алудирајќи на интересна премиера во јапонската метропола.

Во оваа фаза теориите за студијата се две. Според едната е идеен наследник на RX-7, а според другата ќе видиме еко модел кој ќе го користи Ванкеловиот мотор, како продолжувач на традицијата во брендот.

http://grid.mk/read/news/511032406/10535501/mazda-so-vankelov-koncept-vo-tokio

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Presmetka so konkurencijata, ili grizha za zhivotnata okolina

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 11:13 am

Пресметка со конкуренцијата, со новите технологии кои би ја загрозиле постојната индустрија, тоа от6секогаш го имало. Ако не сте знаеле, пред стотина и повеќе години на земјината топка се тркалале над 30К електрични автомобили. Неверојатно е после сиот напредок во технологијата е-автомобилите сеуште да тапкаат во место.

Ovo se ne viđa svaki dan: Iznimno rijedak 110 godina star električni automobil na prodaju

Početkom 20. stoljeća glavni su hit bili parni i električni automobili, a jedan takav old timer je ovih dana stavljen na prodaju. I čak niti ne košta toliko puno!Iz današnje je perspektive, kada se 90% svjetskih ratova vodi zbog nafte, teško povjerovati kako je prije samo 100 godina crno zlato bilo totalno nezanimljiva sirovina, a nitko normalan si nije želio kupiti automobil koji je koristio benzin kao gorivo. Em je smrdilo kao u koksari, em su takva vozila bila iznimno opasna i lako kvarljiva, em si za bočicu goriva morao ići kod kemičara. U to su vrijeme najveći hit bili parni i električni automobili, a 1900. godine se svijetom lagano vozikalo čak 30 tisuća kola pogonjenih starim olovnim baterijama. Iz tog vremena potječe i klasični 1905 Woods Queen Victoria Brougham, a jedini takav preostali primjerak se ovih dana prodaje za solidnih 100-tinjak tisuća dolara.Ovo se ne viđa svaki dan: Iznimno rijedak 110 godina star električni automobil na prodaju
Pošalji na Facebook
Početkom 20. stoljeća glavni su hit bili parni i električni automobili, a jedan takav old timer je ovih dana stavljen na prodaju. I čak niti ne košta toliko puno!

1905 1Iz današnje je perspektive, kada se 90% svjetskih ratova vodi zbog nafte, teško povjerovati kako je prije samo 100 godina crno zlato bilo totalno nezanimljiva sirovina, a nitko normalan si nije želio kupiti automobil koji je koristio benzin kao gorivo. Em je smrdilo kao u koksari, em su takva vozila bila iznimno opasna i lako kvarljiva, em si za bočicu goriva morao ići kod kemičara. U to su vrijeme najveći hit bili parni i električni automobili, a 1900. godine se svijetom lagano vozikalo čak 30 tisuća kola pogonjenih starim olovnim baterijama. Iz tog vremena potječe i klasični 1905 Woods Queen Victoria Brougham, a jedini takav preostali primjerak se ovih dana prodaje za solidnih 100-tinjak tisuća dolara.

1905 2

Aukcijska kuća Bonhams je ovaj raritet stavila na prodaju na zahtjev njezinog prijašnjeg vlasnika Jamesa E. Cousinsa, a 110 godina star bolid je u fantastičnom i prije svega voznom stanju. Izgrađen je u tvornici Woods Motor Vehicle Companya, tvrtke koja je bila jedan od najjačih igrača onog vremena, a koju su osnovali neki od najbogatijih i najinovativnijih ljudi onog vremena. Godišnje su na tržište izbacivali 500 automobila, ali su 1918. godine ipak propali i to zbog nemogućnosti da se prilagode procvatu benzinaca.Lijepo je vidjeti kako je iz tog doba preživio barem jedan 1905 Woods Queen Victoria Brougham, koji je i u ono vrijeme bio pravi luksuz za ogromnih 3 000 dolara (današnjih 70 tisuća dolara). Podvozje mu je dužine od 1 829 milimetara s ukupnom masom od 1 179 kilograma. Gotovo svi dijelovi su autentični, osim što je pogonski sustav unaprijeđen modernim baterijama i novim sustavom punjenja. Luksuzni kožni interijer je očuvan u svom izvornom obliku, a postoji i opcija skidanja krova koja ovaj old timer pretvara u kabriolet. Istina, maksimalna brzina od 48 km/h neće vas ostaviti bez daha, ali vjerujemo kako je užitak vožnje u ovakvom vozilu neponovljiv!

http://idesh.net/report/ovo-se-ne-vida-svaki-dan-iznimno-rijedak-110-godina-star-elektricni-automobil-na-prodaju/#

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Presmetka so konkurencijata, ili grizha za zhivotnata okolina

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот