ПЕЧУРКИ - ГАБИ

Go down

ПЕЧУРКИ - ГАБИ

Пишување by Гостин on Пет Сеп 25, 2015 11:01 am

ПОЛСКИ ШАМПИЊОН
Agaricus campestris L.Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЕЧУРКИ - ГАБИ

Пишување by Гостин on Пет Сеп 25, 2015 11:02 am

БУЛКА, ЈАЈЧАРКА, ЦАРСКА ПЕЧУРКА
Amanita caesarea (Scop.) Pers.Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЕЧУРКИ - ГАБИ

Пишување by Гостин on Пет Сеп 25, 2015 11:03 am

БЕЛА ТОПОЛКА
Agrocybe cylindracea (DC.: Fr.) MaireГостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЕЧУРКИ - ГАБИ

Пишување by Гостин on Пет Сеп 25, 2015 11:04 am

ЛЕТЕН ВРГАЊ
Boletus edulis Bull.:Fr.Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЕЧУРКИ - ГАБИ

Пишување by Гостин on Пет Сеп 25, 2015 11:05 am

ОЛОВНО-СИВА ПУВКА
Bovista plumbea Pers.Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЕЧУРКИ - ГАБИ

Пишување by Гостин on Пет Сеп 25, 2015 11:06 am

ЛИСИЧАРКА
Cantharellus cibarius Fr.Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЕЧУРКИ - ГАБИ

Пишување by Гостин on Пет Сеп 25, 2015 11:07 am

РУЈНИЦА, ПОРТОКАЛОВА МЛЕЧКА
Lactarius deliciosus (L. : Fr.) S.F.GrayГостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЕЧУРКИ - ГАБИ

Пишување by Гостин on Пет Сеп 25, 2015 11:08 am

СМРЧКА
Morchella esculenta (L.) Pers.Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЕЧУРКИ - ГАБИ

Пишување by Гостин on Пет Сеп 25, 2015 11:08 am

БУКОВКА
Pleurotus ostreatus (Jacq.: Fr.) KummerГостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЕЧУРКИ - ГАБИ

Пишување by Гостин on Пет Сеп 25, 2015 5:56 pm

Овие погоре се наоѓаат низ Македонија и се погодни за јадење. А сега топ 10 најотровни на светот.

1. Gyromitra esculenta


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЕЧУРКИ - ГАБИ

Пишување by Гостин on Пет Сеп 25, 2015 5:57 pm

2. Amanita ocreata


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЕЧУРКИ - ГАБИ

Пишување by Гостин on Пет Сеп 25, 2015 5:58 pm

3. Amanita smithiana


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЕЧУРКИ - ГАБИ

Пишување by Гостин on Пет Сеп 25, 2015 5:58 pm

4. Amanita phalloides


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЕЧУРКИ - ГАБИ

Пишување by Гостин on Пет Сеп 25, 2015 5:58 pm

5. Amanita bisporigera


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЕЧУРКИ - ГАБИ

Пишување by Гостин on Пет Сеп 25, 2015 5:59 pm

6. Amanita virosa


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЕЧУРКИ - ГАБИ

Пишување by Гостин on Пет Сеп 25, 2015 5:59 pm

7. Amanita verna


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЕЧУРКИ - ГАБИ

Пишување by Гостин on Пет Сеп 25, 2015 6:00 pm

8. Cortinarius rubellus


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЕЧУРКИ - ГАБИ

Пишување by Гостин on Пет Сеп 25, 2015 6:00 pm

9. Cortinarius orellanus


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЕЧУРКИ - ГАБИ

Пишување by Гостин on Пет Сеп 25, 2015 6:00 pm

10. Clitocybe dealbata


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЕЧУРКИ - ГАБИ

Пишување by osa on Пет Сеп 25, 2015 6:15 pm

bravo luxor ..mnogu ubavo si objasnil za pechurkite ..mnogu ima greshki pri poznavanjeto na pechurkite ...vo toj sluchaj i malata greshka moze da donese fatalen kraj ....zatoa vnimatelno e mojata preporaka

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12949
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЕЧУРКИ - ГАБИ

Пишување by Гостин on Пон Окт 05, 2015 10:18 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПЕЧУРКИ - ГАБИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот