Сообраќајна некултура, непочитување, неспроведување закони

Go down

Сообраќајна некултура, непочитување, неспроведување закони

Пишување by defo on Саб Сеп 26, 2015 10:31 am

За само две недели во Скопје имаме две жртви на велосипед, затоа пред се ќе потенцирам 3 работи

  1. Вeлосипедисти возење спрема правила и норми, со широко отворени очи без слушалки во уши

  1. Возачи возењето со 50км/х низ Скопје е со причина, бидејќи должината на кочење е 16 м при 50км/х

  1. Град Скопје-мора да ги врати велосипедските патеки на велосипедите не се тие за паркирање автомобили

Другиот дел е неодговрноста на МВР, која користи огромни ресурси (бар во Скопје) на обезбедување на владини функционери, обезбедување нивен проток, а не води грижа да има полиција контрола околу основни училишта. Друго да МВР ги зголеми казните , што поздравувам, меѓутоа не ги спроведува казнувањата, задниве 3 пати од СКопје према Охрид и обратно скоро и да не видов полицаец на патот.
И сосем друго дали камерите се користат само во случај на протести , а не и за сообраќајни прекршоци.

defo

Број на мислења : 2089
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сообраќајна некултура, непочитување, неспроведување закони

Пишување by Гостин on Саб Сеп 26, 2015 12:15 pm

Za da se sprovedat neophodnite merki, megju drugite i tie shto si gi spomnal, vo drzhavata treba da se vrati demokratijata, pa konechno policijata da pochne da mu sluzhi na narodot za shto e i platena, a ne na partiskite vrhushki...Vo Makedonija edinstvenata zadacha na policijata e da gi ispolnuva naredbite na partiskite shtabovi...Se drugo e zanemareno...Posebno indikativno e shto osven za partiski potrebi i potrebite na vladeachkata familija, policijata i ne dobiva resursi za rabotite koi bi trebalo da bidat prioritet i koi pridonesuvaat za zgolemuvanje na bezbednosta i vo soobrakjajot i voopshto...A najlosho od se e shto policijata e partizirana do krajni granici a partiskite mokjnici i vojnici vraboteni tamu si teraat svoi biznisi na smetka na narodot...Najgolemiot del od vrabotenite vo policijata dodusha se chesni lugje, no tie ne mozhat da napravat nishto se dodeka diktaturata ne padne...

Malo potsetuvanje...

СДСМ: ПОЛИТИЧКОТО ПОДЗЕМЈЕ ВО БИТОЛА Е ПОДЕЛЕНО ВО ДВА ТАБОРА

(ТРАНСКРИПТ) Владимир Талески: „П“ од полиција нема во Битола

Што точно се случуваше вчера и како психопатот кој мачи животни беше заштитен од полицијата

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сообраќајна некултура, непочитување, неспроведување закони

Пишување by defo on Саб Окт 10, 2015 4:22 pm
Значи повторно тврдам, дека најдиректно одговорен за купусарников во Скопскиов сообраќај е МВР, т.е Горде кои парите платени од наш џеб, го користи за на премиерпт да му купи скап Мерцедес, не за гориво во возилата.

defo

Број на мислења : 2089
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сообраќајна некултура, непочитување, неспроведување закони

Пишување by osa on Пон Окт 12, 2015 9:59 pm

defo shto imash" protiv "nekulturnite ?????se polni budzetot !!!!!!!!!

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13971
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сообраќајна некултура, непочитување, неспроведување закони

Пишување by defo on Пон Окт 26, 2015 10:11 pm

osa напиша:defo shto imash" protiv "nekulturnite ?????se polni budzetot !!!!!!!!!


проблемот е следен, што полицијата не стои на онаму каде што е потребна и не реагира навремено, ја има самп за паридирање и при крај на година за полнење буџет. А на ова додадено домашното воспитување, во кое составен дел е и сообраќајната култура, доведува до фрапантн ситуации кои улициве во македонија ги претворија во зона на смртта.

defo

Број на мислења : 2089
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сообраќајна некултура, непочитување, неспроведување закони

Пишување by Гостин on Пон Окт 26, 2015 10:45 pm

Се додека казната за крадење 150 кебапи е поголема од казната за сообраќајка со смртни последици ќе биде така. Исто и се додека ги прикриваме сторителите чии родетили се на високи функции.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сообраќајна некултура, непочитување, неспроведување закони

Пишување by Гостин on Чет Ное 12, 2015 11:14 am

Prodolzhuvame...Vlasta ochigledno e nesposobna da stavi kraj na haosot vo soobrakjajot...Da vidime dali noviot minister na MVR kje se obide da gi podobri sostojbite za ova kratko vreme shto kje ja vrshi funkcijata...

Прегазен пешак во Чаир

Според информациите од полицијата, пешакот бил удрен автомобил „опел астра“.

Возилото било со скопски регистарски таблички, додека пешакот на возраст од 67 години е од Велес.

По незгодата пешакот бил пренесен со возило на Брза помош во Ургентниот центар каде по извесно време им подлегнал на повредите.

http://grid.mk/read/news/511291713/10711031/pregazen-peshak-vo-chair

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сообраќајна некултура, непочитување, неспроведување закони

Пишување by chargerburnout on Чет Дек 03, 2015 9:35 am

najnova vest, nekoe bogato tipce so novo audi a8 ima skoknato nad betonskata zardinjera pred vladata, barem vozdusnite jastuci rabotele
chargerburnout
chargerburnout

Број на мислења : 89
Join date : 2015-12-01

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сообраќајна некултура, непочитување, неспроведување закони

Пишување by Гостин on Саб Дек 05, 2015 4:23 pm

Инаку најновите вести велат дека функционерите и нивните семејства предничат во сообраќајната некултура. Овој пат во главна улога министерот за економија.

FAKTE: Автомобилот во кој се возел министерот Незири прегазил мајка и дете кои преминувале улица

Вчера попладне околу 14 на мостот „Гоце Делчев“ во близина на владата, автомобил во сопственост на Министерството за економија, во кој бил министерот Беким Незири управуван од неговиот возач, прегазил мајка со дете на возраст од осум години, кои се обидувале да ја преминат улицата, објави порталот FAKTE.Net и уште неколку портали на албански јазик.

Како што стои во новинарските извештаи, од полицијата известиле дека случајот е пријавен, и дека детето и мајката се префрлени во болница, но за среќа не се во животна опасност.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Сообраќајна некултура, непочитување, неспроведување закони

Пишување by defo on Саб Дек 05, 2015 5:15 pm

е тоа ти кога човек ќе се симне од магаре, и ќе се качи во автомобил со 220 коњи+едно магаре.

defo

Број на мислења : 2089
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сообраќајна некултура, непочитување, неспроведување закони

Пишување by reiter on Саб Дек 05, 2015 5:31 pm

шо да се каже..можеби е потребна спортска патека отворена 24 часа која ќе се плаќа,па бујрум на обложувалки и секако понастрана од сообраќајот...докажување на спретност и мускули во коњи само таму...како што и има во некои западни земји..можеби е во тоа спасот од надувани и напиени ноќни каубои со нескротливи коњи кои завршуваат со смрт...

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сообраќајна некултура, непочитување, неспроведување закони

Пишување by defo on Саб Дек 05, 2015 5:47 pm

reiter напиша:шо да се каже..можеби е потребна спортска патека отворена 24 часа која ќе се плаќа,па бујрум на обложувалки и секако понастрана од сообраќајот...докажување на спретност и мускули во коњи само таму...како што и има во некои западни земји..можеби е во тоа спасот од надувани и напиени ноќни магариња со нескротливи коњи кои завршуваат со смрт...

вака повеќе одговара..Very Happy

defo

Број на мислења : 2089
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сообраќајна некултура, непочитување, неспроведување закони

Пишување by reiter on Нед Дек 06, 2015 9:02 am

дефо,се прифаќа твојата исправка Smile ..

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сообраќајна некултура, непочитување, неспроведување закони

Пишување by defo on Нед Дек 06, 2015 10:27 am

http://brif.mk/?p=196053


Браво, ептен голем ефект имаат казните на Грујо......

defo

Број на мислења : 2089
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сообраќајна некултура, непочитување, неспроведување закони

Пишување by osa on Чет Јан 07, 2016 3:17 pm

eve denes sum svedok na edno besramno krshenje na nekolku zakoni od strana na Koce krtot ...na TV24 vesti vo onaa rubrika "bez komentar"go vidov Koceta kako pali sveka vo crkva ..i toa e vo red ,iako ne veruvam deka go pochituva i gospod koga ne go pochituva sopstveniot sograganin ...no na odenje od crkva TOJ im dava pari na nekolku romchinja koi prosat ...pa znae li on deka go krshi zakonot ...neli nesmee da ima lica koi prosat ..neli roditelite ke gi kaznuvaa ,neli im otvoria specijalni centri za zgrizuvanje na ' bezdomnici "? neli ako ne go pushtaat deteto vo uchilishte i go prisiluvaat da prosi roditelot ke plati kazna ? neli drzavnikot ke se grizi za ovaa kategorija na gragani?......i ushte red drugi prashanja .....

p.s. mnogu sum ljubopitna po kolku pari im dade Koce ? verojtano ne im dal po deset denari ????ako znae nekoj neka pishe !

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13971
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сообраќајна некултура, непочитување, неспроведување закони

Пишување by Hamad bim Khalifa on Чет Јан 07, 2016 7:27 pm

Im dal po eden denar, i toa po zaminuvanjeto na kamerite da mu gi vratat.... inaku krivicna za roditelite!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сообраќајна некултура, непочитување, неспроведување закони

Пишување by osa on Чет Јан 07, 2016 8:20 pm

Hamad bim Khalifa напиша:Im dal po eden denar, i toa po zaminuvanjeto na kamerite da mu gi vratat.... inaku krivicna za roditelite!
ne si razbral kalifu ....kamerite bea sluchjajno i go ULOVIA  ,pa nema da mu gi vratat parite

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13971
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Сообраќајна некултура, непочитување, неспроведување закони

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот