ЗАГРОЗЕНИ ЖИВОТНИ

Go down

ЗАГРОЗЕНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Саб Сеп 26, 2015 1:01 pm

1. Речниот делфин во реката ЈангцеПостојат само уште неколку примероци од овој многу интелигентен вид делфини во кинеската река Јангце.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАГРОЗЕНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Саб Сеп 26, 2015 1:01 pm

2. Горилата од Крос Ривер (Нигерија)Има уште 200-300 примероци во дивината.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАГРОЗЕНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Саб Сеп 26, 2015 1:02 pm

3. Амурски леопард – познат и како сибирски леопардПостојат уште 30 примероци кои единствено живеат на територија меѓу Русија и Кина.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАГРОЗЕНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Саб Сеп 26, 2015 1:03 pm

4. Црн носорогИако бројката е малку подобрена, сепак уште 5.000 примероци живеат во централна Африка.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАГРОЗЕНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Саб Сеп 26, 2015 1:03 pm

5. Хоксбил морска желкаНајчесто се цел на ловците кои ги ловат поради нивните оклопи.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАГРОЗЕНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Саб Сеп 26, 2015 1:04 pm

6. Јавански носорогОва е најзагрозениот вид на носорог, има само неколку примероци во Националниот парк Ујунг Кулон во Јава, Индонезија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАГРОЗЕНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Саб Сеп 26, 2015 1:04 pm

7. Кожеста желкаОвој вид се смета за најзагрозен вид поради губењето на живеалиштата покрај плажи поради ловците кои ги ловат.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАГРОЗЕНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Саб Сеп 26, 2015 1:05 pm

8. Јужнокинески тигарСе верува дека овој вид повеќе не постои, односно дека не може да се пронајде ниту еден примерок во дивината.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАГРОЗЕНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Саб Сеп 26, 2015 1:05 pm

9. Слон од СуматраИма околу 2.400 до 2.800 примероци од овој вид слон што живее во Борнео и Суматра.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАГРОЗЕНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Саб Сеп 26, 2015 1:06 pm

10. Орангутан од СуматраПостојат околу 7.300 примероци, но поради сечење на шумите им се заканува опасност од истребување

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАГРОЗЕНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Саб Сеп 26, 2015 1:07 pm

11. „Vaquita“ мал делфинСе работи за специфичен вид мали делфини. Проценето е дека се останати само 150 видови во Мексиканскиот Залив. Овој вид делфини се на работ на исчезнување поради тоа што најчесто завршуваат во мрежите на риболовците.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАГРОЗЕНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Саб Сеп 26, 2015 1:13 pm

12. Црвен волкПостојат околу стотина примероци во северна Каролина, САД.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАГРОЗЕНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Саб Сеп 26, 2015 1:20 pm

13. Саола, азиски еднорогЖивее на планината Анамити помеѓу Виетнам и Лаос. Од 2010 не е забележана.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАГРОЗЕНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Пон Окт 17, 2016 11:25 am

Умрe најстарата панда на светот: Џа Џа успиена поради болест во 39-тата годинаНајстарата панда во заточеништво на светот е eвтаназирана вчера во забавниот парк во Хонг Конг каде што живеела, бидејќи ѝ се влошило здравјето.

Управата на „Оушн парк“ соопштила дека 39-годишна панда Џа Џа убиена од милост за да не страда, но и од етички причини.

Пандата Џа Џа влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстара панда во заточеништво. Просечен животен век на пандите во дивина е од 18 до 20 години, а во заточеништво околу 30 години.

Џа Џа е родена во дивината во кинеската провинција Сечуан, а кога имала околу две години е однесена во центарот за одгледување. Заедно со уште една панда била подарена во Хонг Конг во 1999 година.

Последниот роденден го прославила во август, а во последно време покажувала знаци на старост и слабо здравје, вклучувајќи висок крвен притисок и артритис. Вo текот на изминатите две недели нејзината состојба значајно се влошила, престанала да јаде и изгубила на тежина.

- Ова е ден кој знаевме дека еднаш ќе дојде, но поради тоа не е помалку тажен ден за сите во паркот, посебно за чуварите кои со години се грижеа за неа - соопштил претседателот на паркот Лео Кунг.

Пандите, симбол на Кина, долго се сметани за најзагрозените животни на светот. Меѓународното здружение за зачувување на природата минатиот месец соопшти дека тој вид сега е „ранлив“ и дека благодарение на напорите на нејзиното зачувување, популацијата на дивата панда пораснала од 1.596 во 2004 година до 1.864 во 2014 година.

Пекинг, меѓутоа, ја отфрли одлуката на таа група - пандите да ги класифицираат како „ранлив“, а не загрозен вид, наведувајќи дека нивниот статус не е помалку тежок, бидејќи е намалено нивното природно живеалиште. Вo „Оушн парк“ во Хонг Конг живеат три панди. 30-годишната Ан Ан и Јинг Јинг, како и Ле Ле на возраст од 11 години.

http://plusinfo.mk/vest/89662/umre-najstarata-panda-na-svetot-dja-dja-uspiena-poradi-bolest-vo-39-tata-godina

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗАГРОЗЕНИ ЖИВОТНИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот