ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 12:40 pm

Постојат многу теории на заговори што кружат наоколу. Некои од нив се покажале вистинити. За некои времето ќе покаже. Оваа тема ќе послужи за да ги постирате теориите на заговор за кои сте чуле како и за вашите коментари.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 12:43 pm

Некои од теориите сепак се покажале вистинити.

Пиштол за срцев удар

Теорија: Владата измислила пиштол што може да предизвика срцев удар.

Вистина: ЦИА во 60-тите и 70-тите години смислила тајно оружје. Од него можела да се испука мала отровна стрелка што предизвикувала срцев удар. Таа можела да ја пробие облеката и зад себе да не остави никаква трага освен црвена точка на кожата. Жртвата би имала чувство како да ја каснал комарец. Отровот бил брзо разградлив, па не можело да се открие на обдукција.

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Mkd-97878

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 12:43 pm

Операција Дрозд

Теорија: ЦИА ги шпионира американските новинари и ги контролира медиумите.

Вистина: Операцијата Дрозд била операција на ЦИА во која се шпионирале новинарите во Вашингтон во 1963, 1972 и 1973 година. Им биле прислушувани телефоните и се следело нивното движење. Освен тоа, им било плаќано да пишуваат позитивни написи за ЦИА. Барем одреден дел од операцијата бил изведен во соработка со главниот јавен обвинител, Министерството за одбрана и со шефот на ДИА (воената разузнавачка агенција).

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Mkd-97879

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 12:44 pm

Затруен алкохол

Теорија: ФБИ го труел алкохолот за време на прохибицијата.

Вистина: Бидејќи луѓето наоѓале начини самите да направат алкохолни пијалаци, владата ја сменила формулата на индустрискиот алкохол. Било задолжително 10 отсто од производот да биде отровниот метил алкохол.

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Mkd-97880

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 12:45 pm

Фатална вакцина

Теорија: Вирусот што го предизвикува ракот луѓето го добиле преку заразена вакцина против детска парализа.

Вистина: Овој вирус е поврзан со многу видови рак (иако не е 100 отсто докажано дека тој го предизвикува). Набргу по откривањето на вирусот, научниците откриле дека со него била заразена вакцината. Се проценува дека 10 до 30 милиони луѓе биле изложени на овој вирус по добивањето на вакцината. Повеќе од 98 милиони луѓе ја добиле вакцината пред да откријат дека е контаминирана.

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Mkd-97881

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 12:46 pm

Геј-бомби

Теорија: Војската се обидела да направи бомба што непријателските војници би ги направила „сексуално неодоливи“ за нивните колеги.

Вистина: Во 1994 година американските воздухопловни сили ја разгледувале можноста за употреба на феромони во оружјето. На предлогот му биле одобрени шест години и 7,5 милиони долари, и требало да се открие дали е можно женските феромони да предизвикаат биолошка реакција меѓу војниците. На војниците што би биле под влијание нивните соборци би им биле „сексуално неодоливи“, што потенцијално би довело до хомосексуално однесување. Привлечноста што би била надвор од контрола би ги направила војниците помалку ефикасни во борба.

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Mkd-97882

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 12:50 pm

Има и теории на заговор кои се само тоа, теории.

Дигиталната телевизија ги шпионира луѓето

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Televizor5

Во целиот свет се спроведува присилна транзиција од аналоген на дигитален ТВ сигнал. Приврзаниците на теориите за заговор тврдат дека со овој чин се проведува концептот глобален „Big Brother“ надзор на луѓе.

Според нив, во приемниците за дигитален сигнал се скриени микро камери и звучници. На тој начин сите луѓе се следат и преслушуваат.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 12:51 pm

Нападот на Њујорк го наредила американската власт

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР 11-septemvri

Многу теории за заговор настанаа врз база на 11-септемврискиот нападот на Њујорк. Претставниците на овие теории тврдат дека американскиот државен врв, вклучувајќи го и претседателот Џорџ Буш, го организирал нападот на Њујорк.

Според нив, целта на нападот било радикално да се измени надворешната политика на светот и да се создаде консензус за нова инвазија на Блискиот Исток.

Според овие теории „9/11“ е модерна верзија на Перл Харбор – напад на домашен терен кој ќе го оправда активирањето на американската војска.

Империјалистичката политика на САД, според овие теоретичари е дел од идејата позната како „New American Century“ (енг. Ново американско столетие), односно план за потполна доминација на САД врз остатокот од светот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 12:52 pm

НЛО е пронајдено кај Розвел

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР 10-najpoznatijih-teorija-za

Теоријата се базира собраните тајни материјали од подрачјето Розвел (Ново Мексико, САД) во 1947 година. Американската армија и денеска тврди дека на таа територија е собран таен воен балон кој се урнал на ова место.

Познатите уфолози, Вилјам Мур, Карл Флок и други, до денеска разговарала со на 100 лица кои (според нивните изјави) биле поврзани со случувањата во Розвел.

Теоријата говори за тоа како во Розвел паднал вонземјански брод. Американската војска го превземала, а на бродот се наоѓале сè уште живи вонземјани. Целата операција е спроведена во најголема тајност.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 12:52 pm

Убиството на Џон Ф. Кенеди

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР 10-najpoznatijih-teorija-za1

Триесет и петтиот американски претседател Џон Ф. Кенеди е убиен 22-ри ноември 1963 година во Далас, Тексас. Кенеди е застрелан додека со сопругата Џеки се возел низ градот. Официјалната истрага го посочува Ли харви Освалд како убиецот на Кенеди, но многумина не веруваат во оваа приказна.

Освалд е уапсен во Далас поради убиство на полицаец, 40 минути после убиството на Кенеди. Полицијата веднаш го обвинила и за убиството на Кенеди. Освалд ги отфрлил и двете обвиненија. Два дена подоцна е однесен во затвор, каде врз него пукал и го убил Џек Руби.

Поради недостиг на докази и атентатот на самиот атентатор, развиени се многу теории за заговор за тоа кој навистина го уби Кенеди.

До денеска се шпекулира дека тоа би можела да биде ЦИА или ФБИ. Други теоретичари, зад убиството на Кенеди стои КГБ, според други Фидел Кастро или можеби кубанската емиграција.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 12:53 pm

Глобалното затоплување е заговор

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР 10-najpoznatijih-teorija-za2

Од самиот почеток на разговорите за глобалното затоплување, група научници ја отфрлија оваа теорија велејќи дека таа е политички мотивирана. Според нив, глобалното затоплување не е ништо друго освен план на американската власт да влијае врз обликувањето на светската економија според своите потреби. Оние кои сметаат дека глобалното затоплување е измама, исто така го истакнуваат наглиот пораст на популарноста на политичарот Ал Горе, чија политичка кампања се базираше исклучиво на борбата против глобалното затоплување.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 12:54 pm

Кралското семејство ја уби принцезата Дијана

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР 10-najpoznatijih-teorija-za3

Во 1997 година принцезата Дијана и Доди Фајед загинаа во сообраќајна несреќа во Париз, обидувајќи се да им побегнат на папараците. Доди фајед беше сопственик на Ritz хотелот.

Фајед беше муслиман, а Дијана христијанка. Теоретичарите на заговор истакнуваат дека ова веќе бил преголем скандал и оти кралското семејство решило да ја убие за да избегнат уште поголем срам.

Никогаш не е докажано, но некои од теориите велат дека Дијана била трудна и оти била спремна да го прими исламот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 12:54 pm

Луѓето ја создале СИДА-та

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР 10-najpoznatijih-teorija-za4

Една од најсмртоносните болест на светот е СИДА-та, која ја пренесува ХИВ-вирусот. Приврзаниците на теориите за заговор тврдат дека СИДА-та е биолошко оружје кое го произвеле американските научници. Според некои, целта ана СИДА-та е да ја контролира популацијата или дури да го истреби црното население.

- Не знам кој ја создал СИДА-та, ниту дали е биолошко оружје. Но знам дека такви работи не паѓаат од небо. Сметам дека допрва треба да дојдеме до вистината, изјави добитничката на Нобелова награда Вангари Маатхаи.
СИДА-та денеска има статус на пандемија. Од СИДА секоја година умираат
1,8 милиони луѓе, а се заразуваат нови 2,6 милиони.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 12:55 pm

Слетувањето на Месечината е измама

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Mesecina47

Приврзаниците на оваа теорија тврдат дека НАСА и направиле една од најголемите измами во историјата – фабрикувале слетување на Месечината. Главниот аргумент за оваа теорија се фотографиите на НАСА на кои, според теоретичарите се гледа дека се монтирани во студио.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 12:56 pm

Перл Харбор намерно е допуштен

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР 10-najpoznatijih-teorija-za5

Според оваа теорија, претседателот Рузвелт намерно го испровоцирал јапонскиот напад врз американскиот Перл Харбор. Тој напад бил испланиран да послужи како повод за влегување на САД во Втората светска војна.

Британците, Холанѓаните и Русите го предупредиле Рузвелт за нападот на Перл Харбор. Комплетниот врв на неговата администрација знаел за нападот, но намерно не презел ништо.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Естир on Чет Окт 01, 2015 6:43 pm

Обида за интелекта. Това с две думи е отношението ми към теориите на конспирацията.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 6:50 pm

No mora da priznaesh deka se interesni za gubenje vreme... Very Happy Very Happy Very Happy

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Естир on Чет Окт 01, 2015 6:58 pm

Тео напиша:No mora da priznaesh deka se interesni za gubenje vreme... Very Happy Very Happy Very Happy

И за тва не стават Very Happy Very Happy Very Happy
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 7:01 pm

Ej pak ti sega...Ponekogash e dobro da go pushtish mozokot na livada... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by osa on Чет Окт 01, 2015 9:19 pm

mene mi se interesni ovie teorii i gi prifakam kako takvi ...no ne gi propushtam ....sakam i gi sledam koga mi e ovozmozeno toa ..

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14188
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:34 pm

Набргу ќе додадам уште некои теории на заговор на темата. Што знаеш, народот вели каде што има дим има и оган. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Hamad bim Khalifa on Чет Окт 01, 2015 10:54 pm

Jas znam za zagovorot koj Soros go pravi protiv makedonskata vlada. Toa ne e teorija tuku ziva vistina!
Ako ne mi veruvate prashajte go Trendolalakis!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:57 pm

Ne e samo Soros...Cel svet pa i podzemjeto pravat zagovor protiv pastirot. Ako go prashash Trendfil edinstveno mrtvite se von somnevanje... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Hamad bim Khalifa on Чет Окт 01, 2015 11:02 pm

Ot kaj znaesh deka i mrtvite ne se plateni od Soros za urnisuvanje na prerodbenickava Mk vlada?
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 11:05 pm

Pa glasaat za dpmne neli? Tie im se najvernite glasachi... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР Empty Re: ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот