20 ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

Go down

20 ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:20 pm

20 растенија кои со векови се користaт во народната медицина кои навистина вреди да се познаваат.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: 20 ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:21 pm

Алое вера - Aloe Barbadensis MillerОва растение е познато како Ghrita Кumari (оноa што носи храна и долговечност) уште пред 5000 години во Индија, каде што често се користи во ајурведскиот медицина. Алое Вера содржи над 240 хранливи и лековити состојки! Тоа вклучува витамини (Ц, Б1, Б2, Б3, Б6, Б9, Б12, Ц, Е и фолна киселина), минерали (магнезиум, манган, цинк, бакар, хром, калциум, калиум и железо), антиоксиданси, амино киселини, ензими, сапонини, стероли ...

Алое Вера го поттикнува варењето, ја неутрализира киселината во желудникот, помага при долготраен третман на габични инфекции на кожата, помага кај синдром на нервозно дебело црево, колитис, и дијареа. Продира низ ѕидовите на дигестивниот тракт, ги мие штетните бактерии и ги чисти на цревните ресички од наслаги.

Алое Вера го намалува воспалението и ја зголемува апсорпцијата на хранливи материи. Тоа ја подобрува функцијата на црниот дроб, го регулира и го намалува нивото на шеќер во крвта, го зајакнува срцевиот мускул, го намалува холестеролот и крвниот притисок и го стимулира имунолошкиот систем. Како дополнителна терапија ги намалува несакани ефекти на хемо и радио терапија. Тоа ги олеснува симптомите на астма и алергии. Исто така се користи за третман на сува, чувствителна и оштетена кожа.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: 20 ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:21 pm

Ангелика - Angelica sylvestrisОва растение обично расте во влажна почва, како и ливади или во близина на реките и езерата. Корените, листовите и семиња се богати со моќни лековити својства. Содржат етерични масла, танини, органски киселини, пектини и смоли.

Коренот се користи за подобрување на варењето, дијареа, надуеност, стомачни болки и грчеви, гастритис, ентеритис и колитис. Таа, исто така помага при гихт и реума. Таа има силна антибактериска активност, која може да помогне во бронхитис, кашлица, грип и настинка.

Семето на ова растение е познато како силен диуретик. Во овој случај тоа се конзумира во сооднос 1 лажичка со 1 чаша вода. Листовите се користат во традиционалната медицина за развој на медицински тинктури за стомачни проблеми.

Ангеликата исто така се користи за чистење на крвта, при губење на апетит, грчеви во стомакот и главоболки. Таа има позитивен ефект врз мускулите, нервниот систем, цревата и респираторниот систем. Таа, исто така го елиминира заморот, делува против надуеност и нередовна менструација

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: 20 ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:22 pm

Арника - Arnica montanaАрниката расте во влажни планински ливади, а понекогаш може да се најде во шумите. Цветот, лисјата и корењата се користат во традиционалната медицина. Арниката содржи арницин, етерични масла, смоли, восоци, танини, шеќер, органски киселини, каротеноиди, витамин Ц, флавоноиди, макро и микро елементи.

Арниката се користи за да се запре крварењето на свежи рани, против исцрпеност, срцеви заболувања и мозочен удар. Таа го стимулира доењето за доилки и ја олеснува менструација.

Се препорачува да се користи со претпазливост, бидејќи големи количини може да предизвикаат непријатни несакани ефекти.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: 20 ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:23 pm

Бела имела - Viscum albumИмелата е растение кое се спомнува во многу од нордиските и келтски легенди. Старите европски народи и припишувале божествена квалитети - машкост, плодност и љубов.

Активните состојки имаат полипептиди, флавоноиди, и биогени амиди.

Таа се користи за болести на срцето, го регулира крвниот притисок, го запира крварење од носот, вртоглавица и грчеви. Ги елиминира проблемите поврзани со климаксот: аритмија, палпитации, анксиозност и отежнато дишење. Таа игра важна улога во превенцијата на мозочените удари. Имелата има ефекти и против ракот. Покрај тоа, научни студии потврдиле дека ова растение ја олеснува болката и ги намалува несаканите ефекти од хемотерапијата до 80%.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: 20 ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:23 pm

Теснолисна боквица - Plantago lanceolataТенколисната боквица често се смета за плевел во обработливото земјиште, иако корените, листовите и семето на ова растение се употребливи во медицината.

Таа содржи флавоноиди, органски киселини, танини, ензими, слуз, шеќер и витамин Ц.

Се користи во третманот на респираторни заболувања, астма, пневмонија, кашлица, па дури и туберкулоза. Таа ја чисти крвта, белите дробови и стомакот. Исто така се користи кога сте каснати од инсекти или змија, гребнатини и посекотини ... Тенколисната боквица може да помогне кајгушавост, тромбоза,и болести на црниот дроб и мочниот меур.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: 20 ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:24 pm

Босилек - Ocimum basilicumПостојат околу шеесет видови на босилек и сите имаат поинаков изглед и вкус. Тој расте во различни делови на светот, и првично е одгледуван во тропските делови на Азија. Првите пронајдени записи за босилекот се од древниот Египет, од пред 4000 години!

Растението содржи етерични масла, танини, гликозиди, сапонини, минерали и шеќер. Есенцијално масло содржи еугенол, цинеол и камфор. Семето содржи триглицериди, каротен и рутин.

Босилекот се користи за лекување на воспаление (желудникот, цревата, грчеви во стомакот), кашлица, астма и болести на уринарните органи (бубрезите, мочниот меур). Исто така се користи за смирување нерви, несоница и против несвестица. Босилекот го зголемува сексуалниот нагон.

Истражувањата покажаа дека етеричното масло на босилекот има корисен ефект врз имунолошкиот систем. Свежите листови и маслото имаат антибактериски и антисептички својства и може да се користи во третманот на инфекции. Босилекот може да се користи и на локално ниво - листовите се ставаат на рана, со цел да се спречат бактериски инфекции.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: 20 ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:25 pm

Бреза – BetulaБреза секогаш била ценета билка во многу земји низ целиот свет, особено кај Индијанците и во Сибир. Во 12 век, Свети Хилдегард препорачува цвет од бреза против рани и чиреви. Mattioli, италијански лекар од 16-ти век, открил исклучителни перформанси на брезата против камења во бубрезите и мочниот меур, нарекувајќи го "дрво против болести на бубрезите."

Сок, ресите, листовите и кората се користат во традиционалната медицина. Лисјата и пупките содржат сапонин, танини, етерични масла, сахароза, бетулин, смола и витамин Ц. Брезата, исто така, содржи супстанции кои имаат лековити и антисептички својства и често се користи против кожни болести.

Брезата помага со сите типови на кожни болести: акни, мозолчиња, дерматитис и егзема. Брезовиот сок и виното се одличен лек за атеросклероза, дебелината, камења во бубрезите и други болести, додека чајот од брезови лисја и ресици го подобрува излачувањето на урината, отстранување на киселина од телото и ги лекува треската и ревматските заболувања.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: 20 ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:25 pm

Прилеп - Galium aparineПолзавец која расте на земјата и на други растенија. Таа содржи терични масла, флавоноиди, saponines, танини и органски киселини.
Тоа помага кај грчеви, поттикнува потење и мокрење. Има позитивен ефект на нервните нарушувања, епилепсија и анксиозност. Таа се користи за дигестивни проблеми, како и болести кај мочниот меур и бубрезите, слезината и панкреасот, болно мокрење и жолтица.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: 20 ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:26 pm

Боквица – PlantagoПозната и како женска боквица се користи пред повеке од 5000 години во Кина за лекување на многу болести. Таа содржи слуз, силициум диоксид, и антибиотски соединенија.

Најпозната е употребата на оваа билка во третманот на кашлица, но таа е ефикасна за сите болести на респираторниот систем. Таа им помага на сите дишни органи, особено во болести што се карактеризираат со празнење слуз. Се препорачува за кашлица, астма, пневмонија, па дури и туберкулоза. Научниците откриле дека боквицата создава аверзија кон пушењето и ја намалува желбата за никотин. Така, таа е честа состојка во средствата кои се користат за одвикнување од пушењето. (За помош во одјвикнување од пушењето може да се џвака лист, или да се пие чај.)

Женската боквица сок има антибактериски својства, толку силни што дури и не треба конзерванс за конзервација, бидејќи таа не се расипат. Содржи и антимикробни соединенија ефикасни против стафилококи, стрептококи и клостридии - бактериите одговорни за инфекции на кожата, гнојна ангина и тетанус.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: 20 ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:26 pm

Црвена детелина - Trifolium pratenseЦрвена детелина е растение коепотекнува од Европа, Азија, западна и северозападна Африка, но и натурализирана е во многу други области во светот.

Содржи трифолин и витамин Ц и се користи како засладувач во билни чаеви, како и за болести на лимфниот систем, кашлица, астма и настинки. Исто така се користи во традиционалната медицина во Индија против грчеви, за искашлување, како седатив и како анти-воспалително средство.

Црвена детелина е национален цвет на Данска.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: 20 ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:27 pm

Цикорија - Cichorium intybusКоренот, цветот и листот на цикоријата се користат во народната медицина. Таа содржи фруктоза, пентозани и алкслоиди, белковини, шеќер, смола и калиум. Чајот од цикорија се користи како лек за црниот дроб, слезината и бубрезите. Го поттикнува мокрењето. Свежиот сок направен од цветот, листот и коренот ја чисти крвта. Се користи и за лечење на депресија. Делува против егзема, поткожни чиреви, ги ублажува отоците и го поттикнува растот на косата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: 20 ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:27 pm

Чичок - Arctium lappaПотекнува од Евроазија, но сега може да се најде во повеќето делови на светот.

Семето, корените и листовите се користат во народната медицина, листовите додека сеуште се млади, и семето кога е зрело. Ова растение содржи протеини, палмитинска и стеаринска киселина, гликозиди, алкалоиди, танини, етерични масла и многу витамин Ц.

Сокот направен од трн е многу добар за заболување на црниот дроб. Го стимулира лачењето на жолчката, помага при дијабетес. Чајот ја прочистува крвта. Свежиот сок добиен од корен се користи за лекување на егзема, поткожни рани, акни, изгореници и отворени рани. Чајот направен од семето е добро против камен во бубрег, поттикнува мокрење, и ја регулира менструацијата. Семето на трнот се користи за козметички производи, но традиционално се користи и како лек против опаѓање на косата и првут.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: 20 ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:28 pm

Магарешки трн - Silybum marianumВо народната медицина се користи само зрелиот плод, и многу ретко листот. Ова растение е во употреба за повеќе од 2.000 години, а главно се користи за чистење и регенерација на црниот дроб. Семето содржи триглицериди, етерични масла, смоли, слуз, тираминот, хистамин, бакар и селен.

Благодарение на присуството на тираминот, трнот зголемува крвниот притисок. Тој се користи за лекување на астма, главоболка и осип. Долго време се користи и за лекување на дијабетес, несоодветна столица, за лекување на хемороиди и други слични заболувања. Индијанците го користеле за лекување на чиреви и кожни болести. Некои прелиминарни медицинските студии укажуваат на тоа дека трнот може да се користи за да се спречи растот на клетките на ракот на простатата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: 20 ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:28 pm

Чуваркуќа - Sempervivum tectorumЧуваркуќата е позната со илјадници години, и е лесно препознатлива по своите дебели месести листови и цветови во облик на ѕвезда.

Ова растение содржи полисахариди, танини, флавоноиди, алкалоиди, смоли, калциум малат, триглицериди, фумарни и јаболкова киселина.

Чајот стимулира мокрење, и помага со дијареа. Помага при тешка менструација, дизентерија на крва и инфекции на увото. Сокот се користи за лекување на изгореници, каснувања од инсекти, и брадавици.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: 20 ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:29 pm

Темјанушка - Viola tricolorСодржи флавоноиди, етерични масла, витамин Ц, каротеноиди, кумарин, и минерали.

Таа се користи за лекување на заболувања на кожата, чешање, реума, гихт, жолтица, хроничен бронхитис, кашлица, за повеќе мокрење и против воспаление на мочниот меур

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: 20 ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:29 pm

Дивизма - Verbascum ThapsusРасте на сончеви карпести ридови и карпест терен. По потекло од Европа, Северна Африка и Азија, увезена во Америка и Австралија. Цвеќиња и лисјата се користат во народната медицина.

Таа содржи сапонини, шеќер, кумарин, бета-каротин, флавоноиди и етерични масла.

Се користи против кашлица, настинка, засипнатост и реума. Многу е добра за белодробна болест, хемороиди, црниот дроб, слезината и кашлица. Лисјата понекогаш се пушат против белодробна болест (традиции на Индијанците). Маслото од цвеќињата се користи против болка во увото, смрзнатини, егзема и други надворешни рани.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: 20 ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:30 pm

Добричица - Glechoma hederaceaИма бројни лековити својства, а се користи како прелив за салата во многу земји низ целиот свет.

Таа содржи холин, етерични масла, сапонини, танин, смоли, оцетна киселина и винска киселина.

Се користи во традиционалната медицина со илјадници години. Таа помага особено добро на респираторниот систем и за лекување на болести поврзани со нив: на слуз во белите дробови и грлото и бронхијална астма. Има позитивен ефект на нервниот систем, се бори со црви, ја стимулира менструација, го олеснува стомакот и цревните проблеми. Таа, исто така го регулира холестеролот.

Иако се користи како салата и билен лек илјадници години, препорачливо е да се користи со претпазливост (поради тоа што не е доволно научно тестирана). Ова растение е отровно за стока и коњи.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: 20 ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:31 pm

Драгољуб - Тropaeolum majusРастение кое потекнува од Андите во Боливија. Денес може да се најде во многу градини во светот како украсно растение.

Ова растение содржи сулфурен хетерозид гликотропаеолизид - заради кој делува антибиотски, ензим мирозид, смола, пектин, гуми, танини, шеќер и витамин Ц. Сите делови се за јадење и цвеќињата обично се додаваат во салата како здрава декоративна состојка.

Се користи за инфекции на уринарниот тракт и инфекции на мочниот меур, на хронично бубрежно заболување, инфективни бронхитис и респираторни инфекции после грип. Исто така се користи за да се подобри метаболизмот и да се бори против надуеност.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: 20 ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:31 pm

Ехинацеа - Echinacea angustifoliaЕхинацеа е северноамериканско растение што Индијанците го користат за разни медицински цели, вклучувајќи болка, настинки и забоболка.

Содржи ахинацин, етерични масла, смоли, фитостероли, алкалоиди, скроб, шеќер, гликозиди со антибактериско дејство, инулин и витамин Ц.

Се користи како имуностимуланс: го зајакнува имунолошкиот систем преку зголемување на производството на антитела и бели крвни зрнца во крвта. Тоа дејствува како анти-воспалителен агенс и го запира ширењето на бактериите. Тоа се користи за лекување на кожни рани: акни, изгореници, егзема, воспаление на жлезди на кожата и убоди од инсекти. Го стимулира црниот дроб и бубрезите во процесот на детоксикација. Исто така се користи против детските болести, херпес, грип, синузитис, бронхитис и болестите на респираторниот систем.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: 20 ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 01, 2015 10:32 pm

Глог - Crataegus laevigataГлогот е растение кое се користи за правење кинески ферментирани пијалаци, а неговите останки беа пронајдени дури во 9000 години стари садови!

Тоа содржи етерични масла, танини, флавоноиди, органски киселини, ацетилхолин и холин во цвеќиња. И плодот содржи органски киселини, стероиди, витамин Ц, каротин, танини, флавоноиди, селен и ацетилхолин.

Глогот е едно од највредните растенија за срцеви заболувања. Го зајакнува и го регулира чукањето на срцето. Ефикасно го регулира крвниот притисок. Кај постарите луѓе помага на срцевиот мускул. Помага при напнатост, раздразливост и несоница. Исто така се користи против пневмонија, настинка, кашлица и бронхитис. Глогот е важен за жртвите од срцев удар бидејки го подобрува протокот на крв во срцевиот мускул. Неговите плодови се користат против камен во бубрегот и гихт.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: 20 ЛЕКОВИТИ БИЛКИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот