ДОАЃА ЗИМА

Go down

ДОАЃА ЗИМА Empty ДОАЃА ЗИМА

Пишување by Гостин on Саб Окт 03, 2015 1:22 pm

И бидејки со зимата доаѓа и студот актуелно е секако греeњето. Мала анализа.

Кој начин на греење е најевтин за зимата што доаѓа?

Колку  би чинело греењето на  стан од 60м2, со различни видови на греењe, при моментални цени на енергенсите и пресметано за една грејна сезонa во траење од 6 месеци?
За споредување на  еден систем на греење со друг, од исклучително значење е и објектите да бидат со приближно иста изолација и приближно ист квалитет на прозорци и врати. Добро изолираните простории ја зголемуваат искористеноста на топлинската енергија дури за 30%. Ова секако е од големо значење кога на крајот на месецот ќе ни пристигне  сметката за електрична енергија или пак кога правиме калкулации за потрошена струја, потрошени пари и загреан простор.
Да започнеме со ред. Енергенс кој најмогу се користи за загревање на нашиве  простори е дрвото. До скоро  за големата негова  застапеност, секако најмногу  влијаеше  цената. Но годинава  работите како да се сменија. Граѓаните од ден на ден се’ потешко успеваат да обезедат дрва , а од ден на ден се зголемува и цената за еден кубик. Информациите велат дека тие секојдневно се менуваат и веќе достигнуваат и до 3.600 денари за кубен метар,без разлика дали станува збор за шумови или дабови дрва.  Инаку  кубик дрва во складиштата на Јавното претпријатие” Македонски шуми “ се продава по 2370 денари за бука и 2450 денари за даб, доколку се најде. Во приватните складишта цената достигнува и до 3300 денари за бука и 3600 денари за даб.
На ова ако и се додаде и вредноста за транспорт од 200ден по м3 и доплнително  средства за  сечење , се   доаѓа и до цена од 3600 -3700ден/м3 , па и повеќе. Анализите покажуваат  дека едно  просечно македонско домаќинство годишно користи од три до 10 метри кубни огревно дрво за загревање или најчесто околу седум  метри кубни. Тоа покажува дека за греење со огревно дрво на стан од 60м2, би требало да  се  одвои  од 12 до 20 илјади денари годишно. Доколку, пак, се загреваат повеќе простории или домаќинството има сопствено парно греење на дрва, потрошувачката на огревно дрво  оди и повеќе.
Струјата  важи како скап енергенс, но голем дел од луѓето се греат на струја.  Истата  нуди голем комфор, нема чистење на печките, нема ложење, не се потребни посебни простории за складирање на огревниот материјал итн. Потрошувачите на струја можеме слободно да ги класифицираме  во три категории, според  употребата на грејните тела, а аналогно на тоа и месечните трошоци ќе бидат  различни.
За загревање на  стан  од 60 м2    со помош на електрични уреди од типот на   греалки, калорифери, панели, електрични  котли на струја и тн. се очекува да се  потрошат околу 4.500-5.000. денари  месечно, а за цела грејна сезона  да се потрошат приближно  околу 30 000 денари.
Нешто пониски сметки за струја  би се очекувало ако домаќинствата  за греење на станот би користеле  термо печка. Трошоците за струја на годишно ниво би биле околу  20.000денари, под услов исклучиво да се користи ефтината ноќна тарифа на струја. Секое дополнување на печката во текот на денот, со користење на  дневната тарифа  , значително ги зголемува овие  трошоци . Па така  секое дополнување  во  текот на денот,дури  само за  два часа ,  може да ги зголеми  трошоците за греење и за 40%, односно  на  28 000 денари за една грејна сезона .

ДОАЃА ЗИМА Greenje

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ДОАЃА ЗИМА Empty Re: ДОАЃА ЗИМА

Пишување by Гостин on Саб Окт 03, 2015 1:22 pm

Рационалното размислување сѐ повеќе ги тера граѓаните да одбираат греење со кое ќе ги намалат своите трошоци, а при тоа да не го скратат својот комфор и удобност. Таква можност овозможуваат инвертер клима уредите, заради што овој систем на загревање од година во година се повеќе е застапен.
Предност и главна одлика на греењето со клима инвертер е можноста за потрошен 1kW струја , да се добијат оквирно 2- 4 kw топлотна енергија.Тоа не беше случај со сите претходно спомнати уреди за греење на струја, бидејќи тие произведуваат онолку топлина колку што се троши и струја, односно 1 спрема 1.
Инвертер климите работат на принципот на топлотни пумпи, овозможувајќи поголема ефикасност, давајќи повеќе “ греење”од потрошената струја. Освен тоа ИНВЕРТЕР ТЕХНОЛОГИЈАТА е направена така што работата на компресорот се прилагодува на постигнатата температура-како се постигнува бараната вредност, потрошувачката и бројот на обртаи се намалува, при тоа постигнувајќи се поголема заштеда.Месечните трошоци со вакво решение се очекува бидат околу 2.000-2.500 денари.
Можноста за греење на централно парно греење имаат само жителите во Скопје. Но повеќето корисници се едногласни дека овој вид греење полека станува луксуз и покрај минималното пефтинување од 0,19 и 0,86 % направено од 31.07.2015год. Така со последните цени , за затоплување на стан од 60 м2, месечно сметките би се движеле од 2.200-2.500 денари за граѓаните што се согласиле да плаќаат во текот на целата година Тоа значи дека за 12 месеци, овие лица за греење плаќаат вкупно околу 26.000-30.000 денари.
Греењето на нафта се уште е најскапо и за овој енергенс сметавме дека е излишно да правиме пресметки затоа што домаќинствата тоа одамна го разбраа и се помалку го користат овој енергенс како средство за загревање на домовите.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ДОАЃА ЗИМА Empty Re: ДОАЃА ЗИМА

Пишување by Гостин on Саб Окт 03, 2015 8:49 pm

Ajde melnichari javuvajte se i kazhuvajte na shto kje se greete zimava...Mozhebi nekoj ima nekoi idei shto kje ni zashtedat pari... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ДОАЃА ЗИМА Empty Re: ДОАЃА ЗИМА

Пишување by reiter on Саб Окт 03, 2015 8:53 pm

комбинирано..дрва и ел.струја(6-ка термо печка)..во две соби..другите соби на ѕиври(дупли) и шал Very Happy

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ДОАЃА ЗИМА Empty Re: ДОАЃА ЗИМА

Пишување by Гостин on Саб Окт 03, 2015 8:55 pm

Verojtno si nabavil drva na vreme...Vo posledno vreme tesko ili voopshto ne mozhesh da gi najdesh...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ДОАЃА ЗИМА Empty Re: ДОАЃА ЗИМА

Пишување by Гостин on Саб Окт 03, 2015 8:59 pm

Gledajte shto najdov na netot...

Grijanje za desetak eura mjesečno

Zamislite da grijete sobu za manje od 70 kuna mjesečno, to je zaista moguće ostvariti uz pomoć jednostavne „uradi sam“ grijalice od iznimno pristupačnih i jeftinih dijelova koji, kada se pravilno sastave, mogu pomoći svima onima koje muče visoke cijene grijanja ili u slučaju kada nemamo drugačiju mogućnost zagrijavanja prostora.

ДОАЃА ЗИМА 1-grijalica-wintera

Nedavna objava Dylana Wintera o načinu kako efikasno grijati prostor za jako male novce, je podigla dosta prašine na internetu, s jedne strane su se čuli glasovi zadovoljnih ljudi koji su otkrili da Winter nije „prodavao maglu,“ s druge strane se jasno dalo naslutiti da nas industrija energenata drži ovisnima o skupim rješenjima za grijanje. Ekološki obnovljivi izvori energije bi bili najprihvatljiviji no sve poznate opcije iskorištavanja takve energije su preskupe i patentirane tako da nam ne preostaje ništa drugo već tražiti rješenja koja na prvi pogled mogu izgledati smiješna i bezvezna, no zapravo su pljuska „u lice“ lihvarskoj znanosti koja podržava najveće energetske lobiste na svijetu.

Grijalica po mjeri čovjeka je veličine lonca za cvijeće

Winterov sustav za grijanje se bazira na znanstvenim principima konvekcijkog prijenosa topline zrakom i glinenim posudama. Winter je u svom videu na YouTubeu pokazao kako u nekoliko minuta možete stvoriti malenu glinenu grijalicu koji će održavati prostor oko vas toplim i to osam sati dnevno uz minimalne troškove.

ДОАЃА ЗИМА 111ddd

Za spremanje sobne grijalice – radijatora, su vam potrebne slijedeće stvari:

-Plutajuće svijeće ili lučice, 100 komada možete nabaviti za manje od 60 kuna.

-Dva glinena lonca za cvijeće različitih veličina, obratite pažnju da manji bez problema može stati u veći.

-Jedna tepsija ili kalup za pečenje kruha, možete uzeti i kalupe za pečenje od lijevanog željeza ako želite da vam se toplina duže zadržava.

-Bilo kakav kuharski podložak, u Winterovom videu možete primijetiti običan magazin kao malenu izolaciju između „uradi sam grijalice“ i namještaja.

-Novčić ili komadić metala kojeg ćete staviti na rupu u dnu manjeg lonca za cvijeće. Winter za svoju priručnu grijalicu koristi metalni držač potrošene lučice.

ДОАЃА ЗИМА U-brodu

Nakon Winterove demonstracije kako napraviti priručnu grijalicu, internetom su se proširile vijesti o različitim načinima pravljenja iste, malo boljim pregledom interneta, primijetit ćete kako zapravo postoji patentirani oblik glinene grijalice na svijeću koji je „izmislio“ Doyle Doss iz Kalifornije, no njegov izum ostvaruje jako malo topline jer je svijeća u potpunosti otvorena. Neki su čak zaključili kako je kombinacija Dossovog radijatora od tri glinena lonca za cvijeće spojenih dugačkim vijkom i maticama zagrijavanih na način kako to predlaže Winter najbolja opcija za grijanje.

ДОАЃА ЗИМА Cutout2U video uratku s YouTubea možete vidjeti kako Winter polaže četiri lučice u maleni metalni kalup za pečenje kruha, nad svijeće postavlja naglavce okrenut manji glineni lonac za svijeće. Na rupu u manjem loncu za cvijeće stavlja metalni nosač istrošene lučice i na kraju dodaje veći glineni lonac za cvijeće kojeg je također naglavce položio preko cijele instalacije.

Winter objašnjava kako toplina od svijeća zagrijava zrak iznad njih uključujući i unutrašnji glineni lonac koji za 4 sata – koliko u prosjeku gori jedna lučica – postaje iznimno vruć. Vanjski glineni lonac se zagrijava, ali nikada ne bude toliko vruć koliko i unutrašnji lonac. Ljudi su eksperimentiranjem primijetili kako su tri lonca najbolja opcija za grijanje, no svi upozoravaju da razlika u veličini glinenih lonaca mora biti tolika da dozvoli slobodno kretanje toplog zraka.

ДОАЃА ЗИМА Grijalica

Winter je ovaj sustav prvotno koristio na svom brodu za vrijeme hladnih zima u sjevernim područjima Velike Britanije, iako na brodu koristio plinski plamenik za zagrijavanje lonaca, s vremenom je zaključio kako je toplina četiri lučice sasvim dovoljna za jednu sobu. Korištenjem osam lučica u dvije smjene, glinena grijalica akumulira i oslobađa dovoljno energije za površinu od otprilike 12 kvadratnih metara. Uzmemo li u obzir troškove kupnje glinenih lonaca za cvijeće i lučica za cijeli mjesec, shvatit ćemo da je cijena više nego li prihvatljiva.

Kritičari ovakvog alternativnog zagrijavanja su zaključili kako bi za prosječan stan trebalo imati nekoliko ovakvih grijalica, no zagovornici Winterove metode su priznali da u gradskim stanovima i nema baš neke mogućnosti alternatovnog zagrijavanja, naročito ako zakažu klasični načini grijanja, poput struje i vodenih radijatora spojenih na gradsku mrežu, te da je ova metoda odlično rješenje kada zakažu sve druge opcije.

Matrix World je do sada u brojnim prilikama pisao o alternatvinim izvorima energije, osvjetljavanja, spremanja hrane i pohrane podataka. Nadamo se da ćemo i u budućnosti imati priliku pisati o izumima i idejama koje na najbolji mogući način pomažu ljudima, kako u održavanju njihova zdravlja, tako i u poboljšavanju standarda življenja.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ДОАЃА ЗИМА Empty Re: ДОАЃА ЗИМА

Пишување by Гостин on Саб Окт 03, 2015 9:58 pm

Kalifu imash li poznavanje od termodinamika???Me interesira dali bi funkcioniralo ova pogore???

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ДОАЃА ЗИМА Empty Re: ДОАЃА ЗИМА

Пишување by Hamad bim Khalifa on Саб Окт 03, 2015 10:02 pm

Pretpazlivo go iscitav celiov goren post.
Posten da bidam prva prilika kupuvam tri saksii po moznost od zletovska ili kecevska keramika i pola kilo shrafoi so muteri i shajbni. Ako uspeam da se zgream TOPLO ke vi preporacam, ako ne terajte na CENTRALNO - SO ZH"TA!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ДОАЃА ЗИМА Empty Re: ДОАЃА ЗИМА

Пишување by reiter on Саб Окт 03, 2015 10:04 pm

мој близок пријател правеше вакво нешто лани(од видео на јутјубе)...и брзо се откажа и кажа дека не е тоа тоа..требало многу свеќи а ефектот е слаб

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ДОАЃА ЗИМА Empty Re: ДОАЃА ЗИМА

Пишување by Гостин on Саб Окт 03, 2015 10:04 pm

Ubavo, znachi da gi ochekuvame rezultatite vo najkratok mozhen rok...Ako e uspeshno kje go spasime narodecot siromashen od studeniloto... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ДОАЃА ЗИМА Empty Re: ДОАЃА ЗИМА

Пишување by Hamad bim Khalifa on Саб Окт 03, 2015 10:06 pm

Ako razbere grujoliki Grk ima odma da najde "stranski" investitor so domashen koren, pa da se slika za nova investicija vo najava: CREPOI ZA POTOPLA IDNINA!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ДОАЃА ЗИМА Empty Re: ДОАЃА ЗИМА

Пишување by Гостин on Саб Окт 03, 2015 10:07 pm

A bre pogolemi crepovi od negovite dpmne-ovci nema...Ima da imame toplinska energija za izvoz...ДОАЃА ЗИМА Smiley-laughing021

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ДОАЃА ЗИМА Empty Re: ДОАЃА ЗИМА

Пишување by Hamad bim Khalifa on Саб Окт 03, 2015 10:08 pm

Gi vidov denes vo zivo !!!!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ДОАЃА ЗИМА Empty Re: ДОАЃА ЗИМА

Пишување by Гостин on Саб Окт 03, 2015 10:11 pm

Kade toa???Da ne dojde Trendafil da fakja vrski za menuvanje strana???ДОАЃА ЗИМА Happy-smiley17 ДОАЃА ЗИМА Happy-smiley17

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ДОАЃА ЗИМА Empty Re: ДОАЃА ЗИМА

Пишување by osa on Саб Окт 17, 2015 11:46 pm

полека но сигурно доага зима

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14359
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ДОАЃА ЗИМА Empty Re: ДОАЃА ЗИМА

Пишување by kiBik on Нед Окт 18, 2015 12:21 am

Уще е есен:
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ДОАЃА ЗИМА Empty Re: ДОАЃА ЗИМА

Пишување by kiBik on Нед Окт 18, 2015 1:12 pm

— Бабо Мравке, где така?
— Тичам Щурчо за храна.
А ти къде със таз гъдулка?
— Днес Калинката е булка,
та съм канен на свирня.
— А когато сняг забръска,
що ще правиш ти зимъска?
— Ще поискам срам не срам,
аз от твойто житце сбрано.
— Аз пък няма да ти дам,
гиди дърти мързелан! Suspect

Toa e akcentot na temava???
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ДОАЃА ЗИМА Empty Re: ДОАЃА ЗИМА

Пишување by Естир on Нед Окт 18, 2015 5:20 pm

kiBik напиша:— Бабо Мравке, где така?
— Тичам Щурчо за храна.
А ти къде със таз гъдулка?
— Днес Калинката е булка,
та съм канен на свирня.
— А когато сняг забръска,
що ще правиш ти зимъска?
— Ще поискам срам не срам,
аз от твойто житце сбрано.
— Аз пък няма да ти дам,
гиди дърти мързелан! Suspect

Toa e akcentot na temava???


Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ДОАЃА ЗИМА Empty Re: ДОАЃА ЗИМА

Пишување by Естир on Нед Окт 18, 2015 5:22 pm

Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ДОАЃА ЗИМА Empty Re: ДОАЃА ЗИМА

Пишување by osa on Пон Окт 19, 2015 12:09 am

pa ako veke mnogu ja sakate pesnata ispeana za esen eve ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14359
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ДОАЃА ЗИМА Empty Re: ДОАЃА ЗИМА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот