ПИВО

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 6:48 pm

Најголемите пет произведувачи во светот.

5. Kineski “Resource Snow Breweries Ltd.”Proizvodnja u Kini
Proizvodi 106.2 milijuna hektolitara pive na godinu
Pokriva 5.4% svjetske proizvodnje piva

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 6:48 pm

4. Carlsberg GrupaSjedište u Danskoj
Proizvodi 120,4 milijuna hektolitara godišnje
6.2% svjetske proizvodnje piva

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 6:49 pm

3. Heineken InternationalSjedište u Belgiji
Proizvodi 171.7 milijuna hektolitara godišnje
8.8% svjetske proizvodnje piva

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 6:50 pm

2. SABMillerSjedište u Velikoj Britaniji
Proizvodi 190 milijuna hektolitara godišnje
9.7% svjetske proizvodnje piva

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 6:50 pm

1. Anheuser-Busch InBevSjedište u Belgiji
Proizvodi 352.9 milijuna hektolitara godišnje
18.1% svjetske proizvodnje pivaBased in Belgium

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 6:51 pm

А ова се најјаките пива во светот.

8. BrewDog Sink The BismarckPivovara: BrewDog

Porijeklo: Škotska

Postotak alkohola: 41%

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 6:52 pm

7. Schorschbräu Schorschbock 43Pivovara: Schorschbräu

Porijeklo: Njemačka

Postotak alkohola: 43%

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 6:53 pm

6. Koelschip ObilixPivovara: Koelschip

Porijeklo: Nizozemska

Postotak alkohola: 45%

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 6:53 pm

5. The End of HistoryPivovara: BrewDog

Porijeklo: Škotska

Postotak alkohola: 55%

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 6:54 pm

4. Schorschbrau Schorschbock 57Pivovara: Schorschbräu

Porijeklo: Njemačka

Postotak alkohola: 57%

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 6:54 pm

3. Koelschip Start The FuturePivovara: Koelschip

Porijeklo: Nizozemska

Postotak alkohola: 60%

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 6:54 pm

2. Brewmeister ArmageddonPivovara: Brewmeister

Porijeklo: Škotska

Postotak alkohola: 55%

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 6:55 pm

1. Brewmeister Snake VenomPivovara: Brewmeister

Porijeklo: Škotska

Postotak alkohola: 67.5%

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 7:09 pm

И за крај најчудните закони за пивото.

Нигерија

Во Нигерија е забранет увозот на пиво, како и неговото производство. Но, ако некаде сепак го најдете или купите, можете слободно да го испиете, само ако сте постари од 18 години.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 7:09 pm

Небраска

Во оваа американска држава важат неколку необјасниви закони за пиво, меѓу кои и оној дека е нелегално да продавате пиво на приватен имот, ако притоа не правите лонец чорба. Пивопијците иронично коментираат: во законот не е објаснето дали истото важи и во случај да го подгревате ручекот од претходниот ден.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 7:09 pm

Алјаска и Охајо

На Алјаска е забрането да им давате пиво на лосовите, веројатно затоа што не поднесуваат алкохол. Меѓутоа, во Охајо е сосема во ред да го споделите пивото со некоја риба, под услов да не ја опиете.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 7:09 pm

Ајова

Ако планирате да пиете пиво во кревет со сопругата за да се опуштите, водете сметка да не земете повеќе од три голтки, бидејќи во спротивно ве чека парична казна.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 7:10 pm

Русија

До пред неколку години, пивото не се сметаше за алкохолен пијалак во Русија, бидејќи процентот на алкохол во пивата беше помал од 10 отсто. Пивото важеше за прехранбен производ и можеше да се продава во секое време од денот и да се пие во јавност. Иако последниве години законите се построги, забраната за конзумирање и продажба на алкохол на лица помлади од 18 години и понатаму се толкува многу растегливо.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 7:10 pm

Канада

Во регионот Саскачеван во Канада е забрането да се пие вода со кригла пиво, но тоа не важи и за другите делови од државата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 7:10 pm

Тексас

Своевремено, во Тексас било забрането да се поседува енциклопедијата Британика, бидејќи во неа можел да се најде рецепт за производство на пиво дома.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 7:10 pm

Австралија

Во Западна Австралија важи крајно бизарен закон: забрането е да се шмрка лименка пиво меѓу гради. Казната за оние кои ќе го игнорираат правилото е 1.000 австралиски долари.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 7:13 pm

Инаку, светскиот ден на пивото се прославува на првиот петок од месец август. Овој неофицијален празник за првпат бил „основан“ во 2007 година во Санта Круз, Калифорнија, а денес го имаат прифатено 207 града од 50 држави низ светот.

Зацртани се три цели за прославувањето на Меѓународниот ден на пивото:

Да се соберете со пријателите и да уживате во вкусот на пивото;
Да им оддадете почит на оние кои го произведуваат и го служат пивото;
Да се обедини светот под знакот на пивото, со тоа што ќе се слават пивата од сите нации во ист ден.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 7:13 pm

И познатите имале што да кажат за пивото.

„Пивото, ако се пие во умерени количини, го омекнува темпераментот, го разведрува духот и го подобрува здравјето.“
Томас Џеферсон

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 7:13 pm

„Пивото е доказ дека Бог нè сака и сака да бидеме среќни.“
Бенџамин Френклин

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Гостин on Пон Ное 09, 2015 7:14 pm

„Сите можат да пијат пиво, но потребна е интелигенција за да уживаш во пивото.“
Стивен Бомонт

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ПИВО

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот