ХРАНА

Страна 5 of 12 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Next

Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:56 pm

За путерот да се зачува свеж, традиционално го замотувале во листови од зелка.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:56 pm

Путер, путер, дајте ми путер, секогаш путер!

Fernand Point, таткото на модерната француска кујна

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:56 pm

Колачите се прават од путер и љубов.

Норвешка поговорка

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:56 pm

Сè што не можат да излечат путерот и вискито ‒ неизлечиво е.

Ирска поговорка

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:57 pm

Необични приказни

Легендата вели дека Александар Велики им наредил на единесетмината свои најдобри лекари да измислат лек против сите болести.

Го измислиле пилавот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:57 pm

Најголемиот забележан прождрливец бил персискиот крал Дариј. Десет илјади негови луѓе имале само една работа ‒ да патуваат ширум светот за да ги носат најдобрата храна и пијалок на неговата трпеза. За секоја негова гозба биле подготвувани по околу 1000 животни: камили, овци, јагниња, говеда, зебри, газели, ноеви и диви птици.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:57 pm

Кинезите веруваат дека секој кој во детството јаде кајсија ‒ ќе стане кукавица.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:57 pm

Спрема св. Хилдегарда, најдобар лек против меланхолија е срце од чапја.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:57 pm

Против тврдата столица помага чапјиниот црн дроб.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:58 pm

Свежата артичока зацивкува кога ќе се притисне.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:58 pm

Фугу е вид риба, смртоносно отровна, па веќе со самото тоа неодолива за Јапонците. Смеат да ја спремаат само посебно лиценцирани готвачи кои знаат да ги отстранат отровните делови. Учењето за фугу‒мајстор трае и до три години, а сепак, ригорозниот завршен тест го поминува едвај секој трет ученик. Секоја година во Јапонија од труење со фугу умираат по околу 300 луѓе.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:58 pm

На дворот на францускиот крал Луј XI дворските дами јаделе главно само супа, од страв дека поради џвакањето тврда храна ќе добијат брчки.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:58 pm

Марија Антоанета имала чаши за шампањско според обликот на сопствените гради.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:58 pm

Средновековното племство не јадело јагоди оти зрееле премногу блиско до тлото.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:58 pm

Јагодата е единственото овошје кое има семки однадвор.
Смоквата е едиственото овошје кое има цвет внатре во плодот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:59 pm

Воздухот сочинува 25% од месото на јаболкото.

А каков ли е воздухот внатре во пиперката?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:59 pm

Во 1523 година во Европа стигнале првите домати. Ги сметале за убави, но отровни, исто како компирот, кој во почетокот го саделе само поради убавиот виолетов цвет.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:59 pm

Египетските пастири измислиле единствен начин за варење јајца без оган. Јајцето го ставале во торбичката на чаталот, кого го вртеле толку брзо што отпорот на воздухот би го загреал јајцето доволно за да се свари.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:59 pm

Влекнести овошја се праските, кивито, кокосот, бадемот и рамбутанот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:59 pm

Најголемото забележано труење со пестициди се случило 1985 година во САД, кога 1373 луѓе побарале лекарска помош по јадењето на лубеници одгледани на почва третирана со јак пестицид.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:59 pm

Зрното на пченицата со мелење се дроби на 20.000 парченца.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:59 pm

Лубеницата содржи до околу 1000 семки.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:00 pm

Најголемата измерена лубеница тежела 122 кг.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:00 pm

Најголемото јаболко, од 1,85 килограми, измерено е 2005 во Јапонија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:00 pm

Најголемиот компир ‒ 3,5 кг.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 12 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот