Расте популарноста на Оланд

Go down

Расте популарноста на Оланд

Пишување by osa on Пон Јан 19, 2015 12:42 pm

По терористичкиот напад во Франција, се зголемува популарноста на претседателот Оланд јавија медиумите.

Франсоа Оланд откако го допре дното на непопуларноста, во последните испитувања на јавното мислење забележа историски скок од 21 поени, уживајќи позитивно мислење кај 40 отсто од испитаните французи.

Последен пат кога францускиот претседател уживаше толкава поддршка беше во февруари 2013 година.

Според испитувањата, 60 насто од испитаниците сметаат дека шефот на француската држава, чие раководење со кризата предизвикана од терористичките напади и нејзиното следење, ги брани добро интересите на Франција во странство, односно 13 поени повеќе во споредба со декемвриското испитување.

Французите ја одобруваат и неговата економска политика во поголем број, но сепак економската политика ја одобруваат 24% од французите, додека 23% од испитаните посакуваат денес Франсоа Оланд да биде повторно избран за претседател, наместо 14% еден месец порано.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12918
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Расте популарноста на Оланд

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Јан 19, 2015 4:17 pm

Ko sto moze da se primeti ovci nemalo samo vo Makedonija!
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот