ХА ХА ХАН

Go down

ХА ХА ХАН

Пишување by osa on Пон Јан 18, 2016 2:51 pm

и сега што праиме ....еве и Хан вика да се договорат партиите за датум за изборите ......


Хан: Партиите да се држат до договорот од Пржино и да договорат датум за избори
18.01.2016 | 14:15
Македонија

Ги повикувам политичките партии во Македонија да се држат до договорот од Пржино, порача денеска еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, пред почетокот на Советот за надворешни работи на Европската унија.
 
Одговарајќи на новинарски прашања, Хан посвети голем дел од неговата изјава за неуспешните преговори во петокот во Скопје. 

 
Потврдувајќи дека 5 јуни како ден кога ќе се одржат изборите бил исто така на маса во преговорите во петокот, Хан рече дека „негова поента е едноставно да се гарантираат изборите”.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13902
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ХА ХА ХАН

Пишување by osa on Пон Јан 18, 2016 2:55 pm

еве не ми е тешко да им повторам на оние од дпмне што рекол Хан ...

Хан порача: Партиите да договорат нов датум за избори

ОБЈАВИЛ А.В. НА 18/01/2016 ·АКТУЕЛНОМАКЕДОНИЈА | 319 ПРЕГЛЕДИ
Партиските лидери бараат нов датум за изборите, потврдиле за Алсат-М дд канцеларијата на комесарот Јоханес Хан. 
Оттаму велат дека „бидејќи не сите политички лидери претходно потврдија датум за одржување на изборите, комесарот даде јасно до знаење дека сега е веќе нивна одговорност да постигнат согласност и да излезат со нов датум за изборите. Комесарот Хан побара од сите лидери да го потврдат нивниот ангажман и да продолжат со исполнување на спроведувањето на политичкиот договор од јуни/јули, како и приоритетните реформи. Политичките лидери го потврдија тоа. Ова го сочинува и најважното прашање за комесарот: Постигнување напредок за суштината и содржината на договорот”, се вели во реакцијата испратена до Алсат.
Понатаму, во одговорот стои:
„Ние и нашите меѓународни партнери ќе поддржиме секаков напор во рамките на подготовките на фер избори, на иста линија со демократските стандарди. Комесарот направи обид за да постигне повеќе извори (финансиски и персонални) за Државната изборна комисија и исто така, за да им обезбеди на сите кандидати да ги претстават своите политички програми пред граѓаните, преку важни медиуми. Во таа насока се одбележани неколку настани, но поподробно Комисијата ќе соопшти во понеделник на пладне”.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13902
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ХА ХА ХАН

Пишување by osa on Пон Јан 18, 2016 2:55 pm

и сега што не е јасно ?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13902
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ХА ХА ХАН

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот