Судиите што го лустрираа Трендафил Ивановски наградени со високи позиции

Go down

Судиите што го лустрираа Трендафил Ивановски наградени со високи позиции

Пишување by defo on Чет Јан 21, 2016 10:02 pm

Извор:Сведок
Европскиот суд за човекови права смета дека постои повреда на членот 6 и членот 8 од конвенцијата бидејќи постапката за лустрација не била фер и му бил нарушен угледот и достоинството на Ивановски. Македонија на Трендафил Ивановски треба да му исплати отштета од 5.350 евра по основ на нематеријална штета, а пред домашните судови има право да бара материјална штета, како и да ја повтори постапката пред Управните судови.

И сега, Трендафиле, што правиме???
Беше прв кој викаше и крекаше на Воденица, шпиун , штетник, државен непријател број1.

Ова е само потврда, дека несреќниот процес на лустрација се користеше исклучиво и само исклучиво за оцрнување на политички неистомисленици, и оние кои малку размислуваа со своја глава и се бунеа против некој активности на владата. Одличен начин да бидат оцрнети, како луѓе кои се „бореле“ против Македонија.
Е сега останува прашањето дали оваа сума од 5350 евра ќе ја платиме ние даночните обврзници, или ќе ја платата тие кои направиле превид, Аџиев и лустрациска, Управен Суд итн, итн???

defo

Број на мислења : 2072
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Судиите што го лустрираа Трендафил Ивановски наградени со високи позиции

Пишување by Kalinda on Саб Јан 23, 2016 6:17 pm

Што правиме?
Ке одиме на избори ,
и ке ве победиме !
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 471
Join date : 2015-02-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Судиите што го лустрираа Трендафил Ивановски наградени со високи позиции

Пишување by osa on Саб Јан 23, 2016 6:32 pm

Аџиев: Стразбур не ја укина нашата одлука дека Трендафил Ивановски бил соработник на службите
И по одлуката на Европскиот суд за човекови права останува фактот дека Трендафил Ивановски соработувал со тајните полициски служби, она што беше докажано од наша страна и потврдено низ судските постапки, вели Томе Аџиев, претседател на државната Kомисија за лустрација 


Тој реагира на завчерашната одлука на овој Суд кој пресудил дека во случајот на лустрираниот претседател на Уставниот суд постоела повреда на членовите 6 и 8 од Европската конвенција за човекови права. Односно, дека бил лустрирани на начин што не му било почитувано правото на правично судење и му била направена повреда на честа, угледот и на достоинството.
-Значи, Судот во Стразбур воопшто не ги укина нашите одлуки и подоцнежни пресуди и тие си остануваат. Неговиот пример е типичен и школски случај за тоа како некое лице соработувало со тајните полициски служби заради што е и лустриран според тогаш важечкиот закон. Тој бил соработник дваесетина години и за што примал паричен надомест. Тоа се факти што остануваат и по оваа одлука – наведува Аџиев.
_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13911
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Судиите што го лустрираа Трендафил Ивановски наградени со високи позиции

Пишување by Kalinda on Нед Јан 24, 2016 9:06 pm

Така и си мислев .
Ке дојдам ,ке напишам ,
но никој не ми прави муабет !
Дали се согласува или не
со мојот текст...
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 471
Join date : 2015-02-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Судиите што го лустрираа Трендафил Ивановски наградени со високи позиции

Пишување by defo on Чет Јан 28, 2016 8:45 pm

Kalinda напиша:
Што правиме?
Ке одиме на избори ,
и ке ве победиме !
Калинда , темава е за тоа  дека од наш џеб ке ја платиме будалијата на група луѓе, за изборите во друга тема.

Kalinda напиша:Така и си мислев .
Ке дојдам ,ке напишам ,
но никој не ми прави муабет !
Дали се согласува или не
со мојот текст...

Со твојот текст, да се согласувам ќе „отидете“   на избори и ќе „победите“, ама поразени  ќе  бидеме сите.

defo

Број на мислења : 2072
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Судиите што го лустрираа Трендафил Ивановски наградени со високи позиции

Пишување by Гостин on Чет Јан 28, 2016 8:49 pm

Можеби ќе биде така Дефо. Но тоа ќе биде почетокот на девмроизацијата (како што вика Тричковски) на Македонија.

ЕУ се спрема да ги делегитимира изборите на 24 април?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Судиите што го лустрираа Трендафил Ивановски наградени со високи позиции

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот