НАЈНОВИ ВЕСТИ

Страна 16 of 20 Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Next

Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by luxor on Чет Окт 13, 2016 9:13 pm

Prasuvam dali si za SDSM ili za ovcite od dpmne, jasno ti e sega?


Последната промена е направена од Risto на Чет Окт 13, 2016 9:16 pm. Мислењето е променето 1 пати
avatar
luxor

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 13, 2016 9:15 pm

a toa a be jas sum od rakijarskata partija, ama so meze.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by luxor on Чет Окт 13, 2016 9:16 pm

Neutralen znaci, gajle ti e sto ke bide so Makedonija.
avatar
luxor

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 13, 2016 9:18 pm

a na makedonija gajle i e so ke bide so mene?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by luxor on Чет Окт 13, 2016 9:19 pm

Nema kako da i bide gajle, ako ti ne se boris za podobro utre nema ni da go imas.
avatar
luxor

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 13, 2016 9:21 pm

utreto za mkene odamna otide be sega cekam rucek da dojde. a ti ako me zalis tilku aj odi u meana casti edna rakija.;./

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by luxor on Чет Окт 13, 2016 9:22 pm

Vo koja meana bre zabegan?
avatar
luxor

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 13, 2016 9:25 pm

virtuelna be smotan , znaes li da citas ili nekoj drug ti ja pisuva domasnata?.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by luxor on Чет Окт 13, 2016 9:25 pm

Sakas virtuelna rakija vo virtuelna meana? Bog da cuva.
avatar
luxor

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 13, 2016 9:26 pm

so gospod go mesas so mislis zosto e otvorena temata?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by luxor on Чет Окт 13, 2016 9:27 pm

Dobro, dobro, eve ke dobies rakija i ne dosaduvaj poveke.
avatar
luxor

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин on Чет Окт 13, 2016 9:29 pm

e bravo be risto ke bideme nie prijateli a ne ko ovaa skzabvata ja unisti meanata..

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин on Вто Окт 18, 2016 6:16 pm

Еве ова е вест.

Вечерва 3 дуели на тв – Шилегов вс Димовски, Николов вс Ѓорчев и Андреевски вс Мицкоски

http://www.libertas.mk/vecherva-3-dueli-na-tv-shilegov-vs-dimovski-nikolov-vs-gorchev-i-andreevski-vs-mitskoski/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин on Вто Окт 25, 2016 11:37 am

Отидоа и пензиите на наредните генерации.

ВИДЕО: Пензии нема да има за цели генерации – аналитичарите со црни сценарија за пензискиот фондhttp://www.libertas.mk/video-penzii-nema-da-ima-za-tseli-generatsii-analiticharite-so-tsrni-stsenarija-za-penziskiot-fond/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by luxor on Вто Окт 25, 2016 12:44 pm

Se ispokradoa aramiite pa i penziite. Neka se zaprasaat tie sto glasaat za niv sto ke bide so nivnite deca ako ova prodolzi.
avatar
luxor

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин on Вто Окт 25, 2016 12:57 pm

Тие црни сценарија баш и не се толку црни затоа што истите овие аналитичари предлагаат и безболни мерки за санирање на ситуацијата па од ова се заклучува дека само насловот е премногу сензационалистички што е честа појава во македонското новинарство.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин on Сре Окт 26, 2016 12:52 pm


   

ПИВО ВО ПРАВ

Данската пивара „To ul“ (Две пива) го претстави својот нов производ – пиво во прав, кое како што тврдат, е секогаш спремно за конзумирање на било кое место, откако ќе додадете вода.

Основачите на пиварата Тобијас Емил Јенсен и Торе Гинтер, велат дека со процес на замрзнување и сушење, се врши одвојување на сувата материја од пивото на начин со кој не се менува вкусот.

За време на процесот, водата и алкохолот потполно испаруваат од пивото, а во правот остануваат шеќери, протеини, компоненти кои на вкусот му ја даваат горчината и ароматичните елементи.

Карактеристичниот вкус на пивото се враќа веднаш штом правот се залие со вода, но за да се постигне комплетниот ефект на традиционалниот пијалок, неопходно е да се додаде и алкохол, пишуваат во данскиот весник „Копенхаген пост“.

Компанијата наведува дека пивото во прав е направено за да може да се конзумира на местата каде што е тешко достапно, на пример на излети во природа или авионски летови. Сепак, идната верзија која ќе содржи и алкохол можно е да биде забранета во многу земји, кои не дозволуваат продажба на алкохол во прав.

Пиварата „To ul“ основана е во 2010 година и веќе е позната по производството на необични видови на пиво – со арома на кафе или различни видови на тропско овошје. Производите на пиварата се карактеристични и по интересната амбалажа, а денес се продаваат во повеќе од 40 земји.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by luxor on Сре Окт 26, 2016 6:42 pm

avatar
luxor

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин on Сре Окт 26, 2016 6:46 pm

Нема да му биде првпат Геровски секогаш прави добар бизнис со медиумите во негова сопственост ако добро се скавам нешто слично беше и со Дневник.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by IVA on Нед Окт 30, 2016 1:39 am

ajde i ti li bre gero u biznisite so dpmne po "preporaka " na Lambe da ne e ?
avatar
IVA

Број на мислења : 260
Join date : 2016-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин on Нед Окт 30, 2016 4:12 pm

Љубчо најавува дека тој, Љубе и Стојанче би се продале и би го донеле Грујо на власт и по цена да мора да формираат малцинска влада.

http://www.plusinfo.mk/vest/91222/georgievski-hipoteticki-ako-mi-ponudat-da-bidam-premier-bi-koaliciral-so-dpmne

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин on Нед Ное 06, 2016 11:30 am

Трендо, ќе сакаш ли да им објасниш на членовите на форумот а и на оние што го читаат што толку ви згреши Аце Големиот па сирак го оставивте? Ама патриоти сте биле. Evil or Very Mad

Согласно Договорот, Националната арена „Филип IВтори“ ќе се ребрендира и именува во „Телеком Арена“. Одлуката за одобрување на склучување на Договор за соработка со Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор е донесена од страна на Одборот на директори на Македонски Телеком на седницата одржана на 16 март годинава.

http://plusinfo.mk/vest/91872/nacionalnata-arena-filip-vtori-se-rebrendira-vo-telekom-arena

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин on Сре Ное 09, 2016 7:03 pm

Стигна извештајот на ЕУ за Македонија.


ЕК: Демократијата во Македонија е заложник на партиските институции

Македонија стои во место. Уште полошо, назадува во клучните критериуми за членство во ЕУ. Ова е кусо резиме на овогодишниот извештај на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Македонија во европските интеграциски процеси.

Од речникот во извештајот изостанува праксата на дипломатско „полирање“ на критиките – ЕК е директна и во критиките и во препораките и во посочувањето на одговорните.

Генералната оценка е дека демократијата и владеењето на правото се и понатаму заложници на узурпираните институции какви што се судските тела, регулаторните органи и медиумите, се вели во извештајот на ЕК. Државата страда од тесните партиски интереси и отсуство на политичка култура за компромис.

Брисел потсетува дека препораките за реформа на разузнавачките служби од Итните реформски приоритети, во ткнр «Прибе извештај» не се применети и разузанавачкиот систем не е целосно функционален. Работата на оваа реформа започнала во октомври оваа година со надворешна помош.

Двете комисии на Собранието кои се задолжени за надгледување на работата на безбедносните служби, онаа за безбедност и контрразузнавање и онаа Анкетата комисија за прислушуваните разговори, мораат да продолжат со работа.

Комисијата констатира дека «Анкетната комисија не успеала да утврди политичка одговорност за прислушувањето бидејќи членовите на главната владеачка партија или не учествуваа во сослушувањата или не сакаа да одговорат на прашањата» иако тоа беше договорено во Пржино.

За прв пат свое место овде најдоа и контра-протестите организирани од власта.

Комисијата испраќа јасна критика и еден вид предупредување дека во јули 2016 година Мисијата на ОБСЕ за мониторинг на изборите забележала дека вработените во јавниот сектор биле предмет на заплашување, притисоци и закани дека ќе го загубат работното место ако не излезат на контра-протестите што власта ги организираше. Имало и заплашувања до вработените кои сакале да излезат на протестите на опозицијата.

Во јули 2016 година ОБСЕ констатирала дека вработените во јавниот сектор биле предмет на заплашување, притисоци и закани дека ќе го загубат работното место ако не излезат на контра-протестите што власта ги организираше.

Реформите од последните десет години се загубија поради постојаното политичко мешање во работата на судството и именувањето во овој домен, вели извештајот.

Комисијата искрено се надева дека работата на СЈО нема повеќе да биде попречувана. Земјата ќе мора, во годината што доаѓа, од зборови да премине на дела. Па така ќе мора да го деполитизира системот на именување и унапредување и во пракса а не само во законот. Ќе мора да му се даде целосна поддршка и средства за работа на СЈО. Накусо, Македонија ќе мора навистина да формира вистински и сериозен судски сектор.

Комисијата искрено се надева дека работата на СЈО нема повеќе да биде попречувана. Земјата ќе мора, во годината што доаѓа, од зборови да премине на дела.

Во Македонија, открива Комисијата, не постои рамка која може да ги заштити судиите од надворешен притисок. Кривичните судови редовно ги одбиваат мерките за претпазливост што ги бара СЈО а Советот на јавни обвинители и владеачката партија јавно ја критикуваат работата на СЈО. Има и директно мешање во именување на судии кои треба да ги судат истрагите што ги започнува СЈО.

Постојат сомневања за директно мешање при назначувањето на судии кои работат на предметите на СЈО.

Политичкото мешање е рак рана и во борбата против корупцијата.

«Се уште нема вистински исход од скандалот на прислушувањето од 2015 година кои донесе сериозни сомнежи дека висока политичка корупција и незаконско мешање во различни сектори. Оваа селективна пасивност е загрижувачка во однос на независноста на полицијата, Јавното обвинителство», пишува ЕК.

И додава дека «СЈО е единствената институција која е проактивна во истрагата на случаи на високи функционери, во рамката на неговиот мандат, но и понатаму се соочува со недостиг на соработка од државните тела».

«СЈО е единствената институција која е проактивна во истрагата на случаи на високи функционери, во рамката на неговиот мандат, но и понатаму се соочува со недостиг на соработка од државните тела».

И овој извештај не донесе ништо добро кога се во прашање медиумите.

Политичкото мешање во уредувачката политика на медиумите, особено кај телевизиите со национална концесија, сериозно ја загрижуваат Комисијата. «Има индиции дека повеќето приватни телевизии ги координираат своите уредувачки политики во корист на владечката партија. Многу медиуми не ги исполнуваат нивните обврски за балансирано и професионално информирање. Во некои медиуми негативно се известува за членовите на опозицијата и нивните активности како и за протестите на граѓанското општество», вели Комисијата и додава дека во некои медиуми владеат ниски професионални и етички стандарди кои му прават штета на правото на граѓаните да добијат објективна информација.

Критики следувааат и во однос на трошењето на буџетски пари.

Во земјата нема буџетска транспарентност поради тоа што јасна, широка, навремена и кредибилна буџетска статистика не е јавно достапна, забележува понатаму Комисијата.

Накусо, овогодишниот извештај на ЕК е најотворенит и најкритичниот во историјата на македонските односи со ЕУ со кристално јасна порака до власта која ја уназадува македонската млада демократија.

http://novatv.mk/izveshtaj-za-napredok-nedvosmisleni-poraki-za-poddrshka-na-sjo/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин on Чет Ное 10, 2016 12:03 pm

Возачи спремете се.

Од вторник задолжително носење зимска опрема, зимски гуми, синџири за снег, лопата…

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата потсетува дека од вторник, 15 ноември, почнува да важи обврската за задолжително носење зимска опрема во возилата, која ќе трае сѐ до 15 март наредната година.

http://turlitava.com/od-vtornik-zadolzhitelno-nosene-zimska-oprema-zimski-gumi-sindhiri-za-sneg-lopata/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Kalinda on Пет Ное 11, 2016 11:22 pm

Еве да прашам
со какви гуми
се возеше во '80
кога имаше и по
пола метро снег
на улиците ?
avatar
Kalinda

Број на мислења : 454
Join date : 2015-02-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 16 of 20 Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот