НАЈНОВИ ВЕСТИ

Страна 17 of 24 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 20 ... 24  Next

Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Kalinda on Пет Ное 11, 2016 11:23 pm

Едноставно некои
работи се претерано
глупи,за жал
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 471
Join date : 2015-02-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Kalinda on Пет Ное 18, 2016 6:24 pm

Многу гости !
Каде и да отворив
се само гости !
Браво за гостинот !
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 471
Join date : 2015-02-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by delta on Сре Ное 30, 2016 12:36 pm

ej zenska a ti skaks da to dojdam na gosti?
delta
delta

Број на мислења : 454
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by TRAJCHE on Нед Дек 11, 2016 9:19 pm

ajde gi cekame glasovite
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 247
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by OPOZICIONER on Пон Дек 12, 2016 10:52 pm

Zaev im kaza na graganite deka grujo gi krade ,ama oni toa si go sakale
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 459
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by OPOZICIONER on Чет Дек 15, 2016 5:53 pm

vakva mafija ne vladeela vo Makedonija od nejzinoto osamostojuvanje .....glej sega kako go pravat narodot nenormalen ...ajde daj javno prebrojuvanje na SITE glasachki livchinja ....ako se napravi taka i se potvrdi pobedata na gujo ,jas lichno ke mu chestitam .....ama oni znaat kade i kako ja ZAKASHKALE ...i sega shto ????
pak ke vladee ovoj so falsifikat ....
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 459
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by OPOZICIONER on Вто Дек 27, 2016 5:35 pm

graganite se gusat i protestiraat...

Протестен марш против загадувањето

27.12.2016 | 16:33МакедонијаПрочитано: 356
Високи концентрации на ПМ10 честички повторно го загадуваат воздухот во Скопје. Ништо подобри не се податоците за Битола Куманово и Тетово. Загаденоста на воздухот им пречи на граѓаните, велат владата треба да превземе мерки.

http://24vesti.mk/protesten-marsh-protiv-zagaduvanjeto
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 459
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by OPOZICIONER on Вто Дек 27, 2016 5:37 pm

apasite si kradat spored starite semi...

Потпишан договор од 2 милиони евра за изградба на тениски терени во Аеродром


Договор за изградба на тениски центар покрај кејот на реката Вардар денеска, преку јавно приватно партнерство потпишаа Општина Аеродром и компанијата „Тенис парк“ чиј сопственик е рускиот инвестир Сергеј Самсоненко.

http://www.mkd.mk/makedonija/skopje/potpishan-dogovor-od-2-milioni-evra-za-izgradba-na-teniski-tereni-vo-aerodrom
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 459
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by luxor on Сре Јан 25, 2017 11:32 am

Нема приближување до ЕУ без СЈО и без независно судство


Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан со тројцата европратеници Иво Вајгел, Ричар Ховит и Едвард Кукан

Во предлог-резолуцијата за Македонија се наведува дека Европскиот парламент е загрижен за нападите и опструкцијата против работата на СЈО и недостатокот на соработка од други институции.
На неколку дена пред дискусијата во Брисел за предлог-­резолуцијата за Македонија во однос на извештајот за напредокот за 2016 година, почнаа да стигаат пораки за загриженост поради назадување на реформите во судството и нападите врз СЈО при што главната забелешка се однесува на политичкото мешање во судството.

Во извештајот на известувачот за Македонија, Иво Вајгел, неговиот предлог е Европскиот парламент да изрази жалење за назадување во реформите во судството и го осудува повторливото политичко мешање во неговата работа, вклучително и во назначувањето и унапредувањето на судиите и обвинителите.

Коментирајќи ги заклучоците на Вајгел, експертите ја потенцираат присутноста на големи притисоци во одредени предмети, додавајќи дека логична е перцепцијата што доаѓа однадвор дека судството не е независно.

Поранешната судијка во Европскиот суд за човекови права во Стразбур, Маргарита Цаца Николовска, вели дека за жал Македонија сè уште не се ослободи од перцепцијата за непостоење на независно судство.

„Пораката е многу јасна, продолжете да работите таму каде што воопшто не сте ни почнале да работите во делот на овозможување на работа на СЈО без да ставате сопки и од друга страна работете на прашањето на обезбедување на независност во судството“, изјави Маргарита Цаца Николовска.

Таа наведува дека во последните десетина години не само што има носење судски одлуки откако ќе се донесе политичка одлука туку оти судиите и без да им се јават носат партиски одлуки. Според неа, независноста на судството од 2008 е сè подолу и граѓаните се понезадоволни.

Во врска со Специјалното јавно обвинителство, Вајгел предлага во Резолуцијата за Македонија да се забележи дека „истото покрена први кривични обвиненија во врска со малверзации кои произлегуваат од прислушувањето“, но и дека „ЕП е загрижен за нападите и опструкцијата против работата на обвинителството и недостатокот на соработка од други институции“.

Андреја Стојковски од Младинскиот образовен форум вели дека во резолуцијата во кој се зборува за спроведувањето на изборите и исполнувањето на договорот од Пржино и итните реформски приоритети, главниот дел е судството. Забележително е дека е посветено многу поголем дел на судството и на обезбедување на итната работа на СЈО на сметка на сите другите делови, вели Стојковски.

„Веројатно така ќе биде исходот од дебатата во Европскиот парламент, дека без продолжување на работата на СЈО и без ослободување на судството, Македонија не може да се надева натаму на интегрирање во ЕУ или пак поблиска соработка со ЕУ“, изјави Стојковски.

Предлог заклучоците треба да бидат разгледувани на 30 јануари.

Тој вели дека ова не е загриженост само на евро пратеникот Вајгел, туку оти ова ќе биде став на Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент и подоцна став на Европскиот парламент.

„Во најголем дел оваа резолуција ќе остане ваква каква е што е. И ваквата загриженост на ЕУ само потсетува на моментот во кој се наоѓаме“, вели Стојковски.

Тој наведува дека сета загриженоста на ЕУ е поради ненадминување на кризата и непосветеноста на реформскиот процес и имплементацијата на договорот од Пржино по завршувањето на изборите.

http://www.slobodnaevropa.mk/a/28254631.html
luxor
luxor

Број на мислења : 4153
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by luxor on Нед Фед 05, 2017 1:53 pm

Не сум ја видел лично, но според дпмне некој поставил на социјалните мрежи слика од Грујо како починат.

ВМРО-ДПМНЕ: Членови на СДСМ се однесуваат некролошки во очај од изборниот пораз

Морбидната објава на социјалните мрежи на слика на која Никола Груевски е прикажан како починат човек е говор на омраза и срамно и ниско ниво на комуникација, реагира ВМРО ДППМНЕ.

Од ДПМНЕ го осудија ваквото некролошко однесување на, како што велат од таму, членови на СДСМ, и побараа институциите да реагираат во најкус можен рок.

http://fokus.mk/vmro-dpmne-chlenovi-na-sdsm-se-odnesuvaat-nekroloshki-vo-ochaj-od-izborniot-poraz/

Многу се осетливи кога са работи за нив. Да ги потсетиме што тие правеа.

ВМРО-ДПМНЕ славеше со крст со заковано име на Зоран Заевhttp://telma.com.mk/vesti/vmro-dpmne-slaveshe-so-krst-so-zakovano-ime-na-zoran-zaev

Тогаш тоа го оправдуваа како симболика и ниту на крај памет не им паѓаше да бараат институциите кои впрочем тие ги водат да реагираат.
luxor
luxor

Број на мислења : 4153
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Teo on Пон Фед 06, 2017 9:31 am

Teo
Teo

Број на мислења : 4048
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by luxor on Вто Фед 07, 2017 10:45 am

Весникот на македонски во Албанија го одбележува петтиот роденденЕдинствениот весник на македонски јазик во Албанија „Илинден“ што го издава истоименото друштво одбележува пет години од печатењето на првиот број.

Светлото на денот, првото издание, го виде на осми февруари 2013 година, како двоброј за март и април и во изминатите години предизвика голем интерес кај читателската публика во Република Албанија и меѓу македонската дијаспора ширум светот.

http://24vesti.mk/vesnikot-na-makedonski-vo-albanija-go-odbelezhuva-pettiot-rodenden
luxor
luxor

Број на мислења : 4153
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by OPOZICIONER on Сре Фед 08, 2017 11:56 am

dali umrel zaradi zagadeniot vozduh?

Угина морски лав во скопската Зоолошка

Денеска во утринските часови угина едниот од двата морски лава, кои се дојдени од Зоолошката градина од Загреб, соопшти скопската Зоолошка.

„Не знаеме дали причините за угинувањето на морскиот лав се последица на ниските температури и временските услови. Морскиот лав е даден на обдукција на Факултетот за ветеринарна медицина“, соопштија од Зоолошката.

По добивањето на резултатите од обдукцијата, ветија дека подетално ќе ја информираат јавноста за причините за смртта на морскиот лав.

http://plusinfo.mk/vest/104279/ugina-morski-lav-vo-skopskata-zooloshka
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 459
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Teo on Пон Фед 13, 2017 6:09 pm

Defo imash li poprecizni informacii kakva e ovaa katastrofa so ezeroto???

Охрид СОС: На Охридското езеро му се случува катастрофаГраѓанската иницијатива Охрид СОС на Фејсбук страницата објави фотографии на кои се гледа повлечената вода од Охридското езеро и остатоци од гориво.

– Добро утро Охриде, град на УНЕСКО тоа што си, со институции на кои екологијата приоритет им е и со иницијативи ко нашава шо од досада еко спинови прават само и еколози изигруваат за некакви си политички цели. А ова на сликиве што го гледате, сетоа тоа е природна колоритност, каква нафта какви хемии кои загадуваат, оваа шареноликост има за цел туристи привлекување, та не знаевте ли? Исто како што и намалувањето на количината на вода има за цел создавање нови крајбрежни плажички на кои и парапетчиња допрва ќе им заличат, со медитерански песок плажарски, бидејќи развој е не е шала, напишаа од граќанската асоцијација во статуисот приодруќен од морничавите фотографии на „македонскиот бисер“, коментираат иронично од Охрид СОС.Од оваа органзација која постојано укажува на штетноста на некои проекти кои се закануваат на Охрид да му одземат статусот на заштитено природно богатство од УНЕСКО, наведуваат дека „некој истура во езерото гориво“, но не се знае кој.

– Во овој период нема пловни објекти освен рибарите. Можно е преку канализација да се излева, во населба Охридати (на стотина метри од езеро) со месеци се забележува мирис на нафта во канализација, а надлежните креваат раменици иако граѓаните пријавиле за тоа, велат од Охрид СОС.Охрид СОС е иницијатива започната од неколку граѓани загрижени за одредени проекти кои се предидени да се спроведат во близина на Охридското Езеро без притоа да обрне внимание на еколошките катастрофи што ќе ги предизвика со таквите активности. Планираните проекти многу е веројатно да значат загуба на заштитата од УНЕСКО што Охрид и Езерото ја имаат уште од 1980 година. Тие се обидуваат проблемот да го решат по институционален пат, меѓутоа, борбата е долга и неизвесна. Затоа, тие бараат поддршка од сите граѓани на Република Македонија и пошироко за спас на Охридското Езеро.Лани во август, Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на седницата одржана во Истанбул усвои одлука со која се изразува сериозна загриженост за иднината на регионот на Охрид како резултат на големиот број инфраструктурни проекти кои биле предложени и заклучоците на проценката на влијанието што потврдува дека овие проекти веројатно ќе предизвикаат значителни потенцијални влијанија врз исклучителната универзална вредност на регионот на Охрид.

По оваа одлука на страницата отворена е петиција на www.change.org за заштита на едиствената локација во земјава под УНЕСКО.
Teo
Teo

Број на мислења : 4048
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин on Пон Фед 13, 2017 6:35 pm

Да и каj нас кога беше много ладно -20 и хидроелектраните беа на макс пуштени тие идиоти измориjа даже рибата на еден човек милиони инвестирал во неа.Треба ви една нуклеарна електрана. За ваква мала земjа ке нема потреба од ништо друго. Екологично нема загадуванjе како од термоелектрана. Jas 8 години работев на нашата нуклеарна електрана.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by SHARENI on Пет Мар 03, 2017 4:58 pm

se kroi plan B vo mala rechica
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 299
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by osa on Пет Мар 10, 2017 12:04 am

Грчев: Ни „Скопје 2014“ не го ставија пред избори на решавање

09.03.2017 | 19:01ЕкономијаПрочитано: 1769
Идната Влада треба да ја преиспита реализацијата на проектот „Скопје 2014“. Ова според дел од архитектите треба да биде еден од приоритетите на новиот владин кабинет.

Посочуваат дека овој проект важи за еден од најконтроверзните проекти на ВМРО-ДПМНЕ, оти неговата реализација помина без консултација на стручната фела и на граѓаните, а дополнителното партијата не го имаше посочено во ниту еден отчет, изборна и владина програма.

„Не е можно да се игнорира ваков проект. Само реализацијата одеше и таа помина конспиративно и ние архитектите замеруваме дека се немаше компетитивност во одлучувањето. Овој проект се реазлира седум години и би требало да се надогради, продолжи и ли испита или евентуално да се санира зошто има големи штети“ - изјави архитектот Даница Павловска.

Сегашните изјави од ВМРО-ДПМНЕ дека не прифаќаат платформа која не била дел од изборната програма на партиите, според дел од архитектите е лицемирие.

Архитектот Мирослав Грчев вели дека во изминативе десет години ВМРО ДПМНЕ молчела за сите спорни прашања и проекти кои биле дел од нивните изборни и владини програми. Како пример за неотчетност го посочува токму проктот „Скопје 2014“.

„Во десетте години, тие не покажаа ни минимунм отчетност или одговорност во нивните предизборни кампањи. ВМРО-ДПМНЕ на овој проект потроши една милијардра евра народни пари без да каже однапред на што ќе ги потроши и како ги потрошиле“ - изјави архитектот Мирослав Грчев.

ВМРО-ДПМНЕ го најави проектот „Скопје 2014“ постизборно во 2007 година со првична вредност од околу 80 милиини евра. Десет години подоцна институционална тајна останува колку пари се потрошија.

Според истражувањето на новинарската мрежа „Бирн“, досега сумата на државните пари кои се потрошија достигна 680 милиони евра. Во склоп на овој проект во кој провејува неокласицизмот се изградија 137 објекти.

Ревизорскиот извештај што го нарача градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски, покажа низа нерегуларности во однос на спроведувањето на тендерските постапки, договорите на авторите, фаворизирање на одредени компании, учество на тендер без банкарски гаранции.

Специјалното јавно обвинителство неодамна покрена истрага за проктото „Скопје 2014“.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13911
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by luxor on Саб Мар 11, 2017 11:53 am

Македонија ја избра песната која ќе не претставува на Евровизија.

Јана со „Dance Alone“ ќе ја претстави Македонија на Евровизија (ВИДЕО)

„Dance Alone“ е насловот на Евровизиската песна со којашто Јана Бурческа ќе ја претстави Македонија на 62-тото издание на Изборот на Песна за Евровизија коешто ќе се одржи во Киев, Украина од 9 до 13 мај.

Јана Бурческа настапува на 11 мај во првата половина на второто Евровизиско полуфинале, а дополнително се очекува од продуцентите на шоуто да биде одреден и конечниот редослед.http://plusinfo.mk/vest/107387/jana-so-dance-alone-kje-ja-pretstavi-makedonija-na-evrovizija-video
luxor
luxor

Број на мислења : 4153
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Kalinda on Саб Мар 11, 2017 8:30 pm

И ова не ви се допадна ?
И за ова коментиравте ?
Неможам да верувам!
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 471
Join date : 2015-02-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by TRAJCHE on Сре Мар 15, 2017 11:34 am

ubavo drzava bez GAZDI
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 247
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by luxor on Чет Јун 01, 2017 5:28 pm

Народот почна да се пресметува со поранешните владетели.

Дедото на Тамара пукаше во Тодоров

http://telma.com.mk/vesti/dedoto-na-tamara-pukashe-vo-todorov

И за разлика од дпмнеофците Заев експресно реагира.

Заев: Сериозна осуда за пукањето врз Тодоров (ВИДЕО)

http://plusinfo.mk/vest/116656/zaev-seriozna-osuda-za-pukanjeto-vrz-todorov-video-
luxor
luxor

Број на мислења : 4153
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by OPOZICIONER on Чет Јун 01, 2017 5:49 pm

covekot samo bil jadosan sto todoroff mu ja ubi vnukata a i ne sakal da go ubie samo da vidi kako na nince ubica na deca i rodilki mu tece niz nogavici....

Дедото на Тамара пукал со гасен пиштол

Дедото на Тамара, кој денеска околу пладне пукаше во ексминистерот Никола Тодоров пукал со импровизиран гасен пиштол, дознава „Фокус“.

Според познавачите на овој тип на оружје станува збор за несмртоносно оружје, кое најчесто се користи во самоодбрана.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 459
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Teo on Чет Јун 01, 2017 9:59 pm

Teo
Teo

Број на мислења : 4048
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by трендафил on Пет Јун 02, 2017 7:30 am

OPOZICIONER напиша:covekot samo bil jadosan sto todoroff mu ja ubi vnukata a i ne sakal da go ubie samo da vidi kako na nince ubica na deca i rodilki mu tece niz nogavici....

Дедото на Тамара пукал со гасен пиштол

Дедото на Тамара, кој денеска околу пладне пукаше во ексминистерот Никола Тодоров пукал со импровизиран гасен пиштол, дознава „Фокус“.

Според познавачите на овој тип на оружје станува збор за несмртоносно оружје, кое најчесто се користи во самоодбрана.
Според сите сознанија Фокус ЛАЖЕ. Така пишува и на сајтот на МВР во изјавата на министерот Спасовски. Пукано е од огнено оружје. Ве молам да не пренесувате вести од медиуми кои Џорџ Сорос ги плаќа за да лажат.
Колку што гледам Тодоров веќе го имате осудено за нешто за што сигурно не е единствен виновник и тоа на смрт, па ќе прашам дали дел од Тиранската платформа е и легализирање на крвната освета.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 4079
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by SHARENI on Пет Јун 02, 2017 10:05 am

so e ofci pocnavte da se ubivate megusebe za vlast u partija zosto taa vo drzavata zanavek ja izgubivte?
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 299
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 17 of 24 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 20 ... 24  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот