НАЈНОВИ ВЕСТИ

Страна 21 of 25 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Next

Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Albatros on Вто Aвг 21, 2018 9:03 pm

Ne bese ova proektot na Koce?

Се воведува привремен сообраќаен режим на булеварот Македонија


Градот Скопје ги известува граѓаните дека од среда (22.08.2018 година) поради изведување градежни активности за изградба на подземна сообраќајница од страна на компанијата „ЛИМАК“ се воведува привремен сообраќаен режим на булеварот Македонија (Јужен Булевар, зад Музејот на Град Скопје и ТЦ „Рамстор“).

https://www.porta3.mk/se-voveduva-privremen-soobrakjaen-rezhim-na-bulevarot-makedonija/

Albatros

Број на мислења : 331
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Dino on Сре Aвг 22, 2018 9:22 am

Uste vo 2012 bese potpisan dogovorot so turcite ama u vukojebinava se kasni pa i toa.

Dino

Број на мислења : 372
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Nebula on Сре Aвг 22, 2018 10:49 am

Privaten e investitorot, tuka gradot nema nikakva odgovornost. Moze da se bara od samiot investitor ama samo ako ne se pridrzuval na dogovorenata dinamika.

Nebula

Број на мислења : 399
Join date : 2018-08-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by EVITA on Сре Aвг 22, 2018 11:49 am

Daj boze da zavrsat za sest godini iako ne mi se veruva bas.

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 237
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Bosonoga on Сре Aвг 22, 2018 11:56 am

Nema da bide ke se vleckaat poveke i ke si naogaat opravduvanje.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 682
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by osa on Сре Aвг 22, 2018 12:36 pm

Ajde ne kobete pred raka ....denes pichnuvaat a za 6 godini se se sluchuva

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14419
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by osa on Сре Aвг 22, 2018 12:36 pm

Ajde ne kobete pred raka ....denes pochnuvaat a za 6 godini se se sluchuva

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14419
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Dino on Чет Aвг 23, 2018 10:06 pm

Dojde zivotot, sozivotnite gi cistat makedoncite od stara carsija.

Хотел Арка под окупација, не бркаат оти сме последна македонска фамилија која оперира во Старата чаршија

Персоналот и гостите на реномираниот хотел Арка денеска беа соочени со невиден терор. Сведочат дека група хулигани, најмени од соседната дивоградба,  бeсправно влегле на нивниот имот и  насилно го срушиле  легално поставениот паркинг за велосипеди.

Сопственикот Сашо Џиковски вели дека  врз имотот на Хотел Арка денеска  беше извршен вандалски напад од 20-тина хулигани организирани од сопствениците на дивоградби во Старата Скопска Чаршија. Паралелно со ова се врши геноцид на културното наследство со рушење на заштитените објекти во истата, тврди  Џиковски.

Полиција интервенираше неколку пати, меѓутоа од полициска станица Битпазар одбиваат да не заштитуваат понатаму. За сите настани се директно известени сите надлежни органи, од Општина Чаир и Град Скопје до Државните инспекции и МВР, од началник до градоначалник.

Нас како сопственици ни е оневозможен пристапот до хотел Арка поради закани по животот. Ова е резултат на неколку месечен напад врз нашата фамилија, како последна македонска фамилија која оперира во Старата Скопска Чаршија и овој дел од градот.

Хотел Арка е еден од првите хотели со 5 звезди во Скопје и годишно опслужува преку 7000 гости.

https://radar.mk/?p=20844

Dino

Број на мислења : 372
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Nebula on Пет Aвг 24, 2018 9:55 am

Razni glasini za ovoj slucaj, policijata tvrdi deka se raboti za imotni odnosi. Treba da se sledi kako ke zavrsi seto toa i ako navistina se raboti na etnicko cistenje togas sme padnale podolu od dnoto.

Nebula

Број на мислења : 399
Join date : 2018-08-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by osa on Пет Aвг 24, 2018 10:45 am

Ova nespaga vo " najnovi vesti",ova e stara vest so nov datum

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14419
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by SHARENI on Пет Aвг 24, 2018 6:11 pm

Se sprema pravilnik so koj potrosuvacite ke mozat da baraat otsteta od operatorot.

Со либерализацијата на пазарот граѓаните ќе може да добиваат надоместок ако останат без струја 24 АВГУСТ 2018 / 17:37
Новите правила за користење и производство на електричната енергија со воведувањето на либерализираниот пазар предвидуваат и правилник за обештетување. Секој корисник кој смета дека имал намалена испорака на струја или пак во одреден период воопшто немал електрична енергија при што претрпел било каква штета може да започне постапка против операторот, изјави претседателот на регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимовски. Во случај компаниите задолжни за производство и дистрибуција на струја не се согласуваат со поплаките на потрошувачите ќе биде формирана посебна комисија составена од потрошувачот, претставник од опоераторот , и еден вештак . Ова е тројката треба да пресече колкаво ќе биде обештетувањето.

https://www.alsat-m.tv/mk/%D1%81%D0%BE-%D0%BB%D0%B8%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%BE%D1%82-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%93%D0%B0/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 334
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by OPOZICIONER on Саб Aвг 25, 2018 9:41 am

Potpretsedatelot na dpmne mu pomaga na premierot Zaev za resavanje na otkupot na grozjeto.

Премиерот Заев и градоначалниците Јанчев и Делков ги разубедуваа лозарите да не протестираат

Премиерот Зоран Заев, веднаш отиде во Кавадарци да ги слушне нивните проблеми, а заедно со градоначакниците на Квадарци и на Неготино, Митко Јанчев и Тони Делков, одржаа средба на која ги уверија дека ќе се најде соодветно решение.

https://ako.mk/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D0%B5%D1%80%D0%BE%D1%82-%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D0%B2-%D0%B8-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%98%D0%B0/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 493
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by SHARENI on Саб Aвг 25, 2018 10:14 am

Jancev ke bide noviot pretsedatel Zmicko ke dobie kloca.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 334
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by OPOZICIONER on Саб Aвг 25, 2018 10:18 am

Pa ne go biduva zmicko, se ligavi kako vlecuga.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 493
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by SHARENI on Вто Aвг 28, 2018 6:13 pm

Bre kolku lazat, dva saati u Berovo samo za da izlaze po nesto a posle u Pehcevo na Ravna reka da vidi kako mu napreduva hidrocentralata i posle na Bela voda so pajtasite na zderenje lokanje i slavenje na upesniot kriminal.

https://ekonomski.mk/mickoski-vo-berovo-vmro-dpmne-vo-novata-programa-predviduva-seriozni-reshenija-na-egzistencijalni-i-realni-problemi-na-gragjanite/

https://iportal.mk/makedonija/kako-direktor-na-elem-hristijan-mickoski-si-izgradil-5-hidrocentrali-vredni-10-000-000-evra/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 334
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by OPOZICIONER on Вто Aвг 28, 2018 7:03 pm

A sto mislat oni Zmicko gajle go e za narodot i drzavata, on samo gleda da se zbogati i da izvlece amnestija za Grujo.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 493
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Dino on Вто Aвг 28, 2018 8:17 pm

Ne po vrat po sija, kako da svrtis istite pari ke gi lapaat, vaka ili onaka isti se aramiite i porano i sega, mora da gi goime ko da se telinja od sarena krava.

Нови правила за пратениците, или 20 отсто за патни трошоци или 400 евра за стан во Скопје

Ќе се намалат ли трошоците за бензин од државната каса? Од стартот на идниот месец за народните избраници од внатрешноста кои немаат стан или куќа во Скопје ќе важат нови правила – ќе треба да одберат дали на работа ќе одат со свој автомобил и за тоа ќе добиваат надомест за гориво и патарина од 20 отсто, или ќе закупат стан во главниот град, за што Собранието нема да смее да потроши повеќе од 400 евра за киријата и 100 евра за комуналните услуги. Во тој случај патни трошоци ќе им се покриваат само за викенд и празници.

https://telma.com.mk/novi-pravila-za-pratenitsite-ili-20-otsto-za-patni-troshotsi-ili-400-evra-za-stan-vo-skopje/

Dino

Број на мислења : 372
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Dino on Чет Сеп 06, 2018 12:12 pm


Dino

Број на мислења : 372
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Albatros on Чет Сеп 06, 2018 12:15 pm

Treba u site ministerstva da namestat po eden ako sakame/sakaat da ne bide.

Albatros

Број на мислења : 331
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by OPOZICIONER on Пет Сеп 07, 2018 10:47 am

Nov grant od SAD za razvoj i posle ne mrazele zapadot i sakale da ne unistat.

Заменик помошникот на администратор на УСАИД за Европа и Евроазија, Гречен Биркл изрази верување дека иницијативите ќе помогнат Македонија да го забрза патот кон само-одржливост и евентуалното пристапување кон НАТО и Европската Унија.

– Нашите проекти ќе имаат за цел да ја зајакнат конкурентноста на микро, малите и средните претпријатија, да го подобрат пристапот до финансии, да создадат поедноставено деловно опкружување и да обезбедат поголема енергетска сигурност. За да го промовираме учеството на граѓаните, нашите програми ќе го поддржат јакнењето на граѓанското општество и зголемувањето на професионалноста на независните медиуми. За да го зајакнеме доброто владеење, ќе обезбедиме помош за градење на капацитетите на извршната власт, законодавните тела и националните изборни тела. И на крајот, за да ги зајакнеме врските меѓу заедниците, ќе ги поддржиме активностите што ја подобруваат меѓуетничката интеграција и го зголемуваат вклучувањето на маргинализираните групи во општеството, истакна Биркл.

УСАИД од 1993 година до денес во Македонија имаат инвестирано 640 милиони долари во програми кои создадоа нови работни места, поддржаа слободни и фер избори, ги подобрија меѓуетничките односи и придонесоа за вклучување на маргинализирани и ранливи групи.

https://tv21.tv/mk/?p=187609
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 493
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Dino on Пет Сеп 07, 2018 12:13 pm

Ke najdat nacin i od ova da ukradat nasite politicari.

Dino

Број на мислења : 372
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by SHARENI on Пет Сеп 07, 2018 1:44 pm

Tvoite kradea i ti mislis site kradat.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 334
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by TRAJCHE on Саб Сеп 08, 2018 9:41 am

Merkel denes ke bide vo Makedonija da vidime sto ke i azat dpmne nejze i dali ke prodolzat so magareskiot inaet.

Меркел за првпат во посета на Македонија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, денеска за првпат доаѓа во посета на Македонија. Веста за нејзината посета пред неколку дена ја објави нејзиниот портпарол, Штефан Зајберт.

„Сè уште се работи на програмата, но сега можам да ви кажам дека канцеларката ќе се сретне со премиерот на ПЈРМ, Зоран Заев”, рече Зајберт најавувајќи го доаѓањето на Меркел и додаде дека во фокусот на средбата ќе бидат „регионалните случувања, билатералните прашања”. Тој исто така додаде дека канцеларката Меркел сака самата на лице место да формира впечаток во пресрет на референдумот за прашањето за името на земјата, којшто ќе се одржи на крајот од месецот.

Во пресрет на референдумот во посета на Скопје покрај Меркел, беа и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, како и австрискиот канцелар, Себастијан Курц.

https://makfax.com.mk/makedonija/%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%B5%D0%BB-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B2-%D0%BF%D0%B0%D1%82-%D0%B2%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 278
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by SHARENI on Нед Сеп 09, 2018 5:28 pm

Zavrsi tranziciskoto rabotenje, germancite seriozno mislat da ne opravat.

Испраќање економски советник од Германија и формирање управувачки комитетот меѓу двете земји се двата чекори што ќе се преземат во напорите за зајакнување на екомската соработка, но и во обидите на Берлин да и помогне на Македонија да се адаптира кон условите, кои владеат во ЕУ. За ова било разговарано на вчерашната средба меѓу премиерот Зоран Заев и германската канцеларка Ангела Меркел, која беше во прва посета на земјава.

Нагласи дека интересот е взаемен и потсети дека трговската размена меѓу двете земји изнесува 3,6 милијарди долари годишно, од кои 2,7 се извоз или 47 отсто од македонскиот извоз оди за Германија. Проекциите за 2018 година, додаде Заев, се да стигнеме до четири милијарди долари, со надеж дека може да се оди и повеќе од тоа.

Вицепремирот за економски прашања Кочо Анѓушев појасни дека управувачкиот комитет е тело, кое ќе биде составено од членови на владите на двете земји на највисоко ниво. Целта е, како што појасни, да се овозможи директно, без голема администрација и бирократија, воспоставување на соработка за тоа како Германија може да и помогне на земјава во делот на обезбедување грантови, кредити и проекти.

https://nezavisen.mk/mk/vesti/2018/09/86054/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 334
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by OPOZICIONER on Пет Сеп 14, 2018 1:01 pm

Ali Ahmeti pocna da zboruva makedonski, bravo za premierot ke uspee da izgradi sozivot.

(ВИДЕО) Совршениот македонски на Али Ахмети
Објавено: 14-09-2018, 12:23

Лидерот на партијата ДУИ, Али Ахмети прозборе на македонски јазик на средба со граѓани во Пласница во рамки на кампањата за референдумот.
Ова е прв јавен настап на Ахмети на првиот службен јазик во Македонија. Иако е присутен на политичката сцена подолго од една и пол деценија, Ахмети во своите настапи секогаш говореше на албански јазик, при што некои од неговите соработници го преведуваа на македонски.

Од неговиот настап во Пласница може да се забележи дека Ахмети многу добро го владее македонскиот јазик.

„На 30 септември да излеземе и да гласаме ако сакаме подобра иднина. И не само ние што сме овде, туку од врата на врата, зашто се гласа за нашата иднина, на изборите, за овој историски момент“, рече Ахмети во видео што го објави ТВ21.

https://nezavisen.mk/mk/vesti/2018/09/87307/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 493
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 21 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 21 of 25 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот