ЗИМСКИ РУЧЕК

Go down

ЗИМСКИ РУЧЕК

Пишување by Гостин on Вто Јан 26, 2016 3:57 pm

Идеален, вкусен и брз зимски ручекНеколку варени јајца, мелено месо, зачини, малку трошки и масло за пржење – тоа е се` што ќе ви затреба за подготовка на шкотските јајца.

Можете да ги јадете топли или ладни, можете да ги понесете како ужина, или да ги сервирате во комбинација со некоја добра салата.

Шкотските јајца се вистинска ризница на протеини, па затоа им се препорачуваат на спортисти и деца.

Не заборавајте да после кратко пржење во врело масло, шкотските јајца накратко ги допечете во печка, на температура од 200 степени!


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗИМСКИ РУЧЕК

Пишување by Гостин on Пет Фед 26, 2016 7:17 pm

Пржено свинско со печени компири и морковСостојки
1 кг домашно свинско месо
1 кг компири
2 главици кромид
4 моркова
по потреба свинска маст
по потреба масло
1 лажица мед
по вкус сол

1. Свинското месо се сече ситно, се обарува и се посолува, потоа се запржува со свинска маст.
2. Компирите се сечат, а ренданите моркови се пржат со исецканиот кромид со масло.
3. Компирите со пржените кромид и моркови се ставаат во тавче, се додава врела вода колку да дојде до половина од компирите. Се додава сол и мед и се промешува.
4. Компирите се печат во загреана рерна на 200 степени до готовност. Прженото месо го ставаме во чинија и го додаваме компирите, а по желба може да се наросат со сув магдонос.

Медот се додава бидејки компирот го прави повкусен и мек.http://moirecepti.mk/post/%D0%BF%D1%80%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D1%81%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D1%81%D0%BE-%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%B8%D1%80%D0%B8-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D1%80/#ixzz41IcQslqT

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗИМСКИ РУЧЕК

Пишување by Гостин on Саб Фед 27, 2016 6:05 pm

ej samo sliki stavas, a u stvarnost si go probal?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ЗИМСКИ РУЧЕК

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот