Здравството во Македонија

Страна 10 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Go down

Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Сеп 29, 2017 9:30 pm

Партиските војници на марионетската власт криеја дека минатата недела во ноќта помеѓу четврток и петок во клиничкиот центар во Скопје починаа четири новороденчиња.

http://24vesti.mk/chetiri-bebinja-pochinale-vo-edna-vecher-na-klinikata-za-ginekologija

_________________
Негација на негативното.
#БОЈКОТИРАМ

трендафил

Број на мислења : 2981
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здравството во Македонија

Пишување by Dino on Саб Сеп 30, 2017 10:50 am

трендафил напиша:Партиските војници на марионетската власт криеја дека минатата недела во ноќта помеѓу четврток и петок во клиничкиот центар во Скопје починаа четири новороденчиња.

http://24vesti.mk/chetiri-bebinja-pochinale-vo-edna-vecher-na-klinikata-za-ginekologija


pa gleash li bre moronu so vashata partizacija 11 godini deka sve nepismeni idioti vrabotivte sekade ,pa i vo zdravstvoto ,toa se se vashi nepismeni goveda koi kupia diplomi i sega ke im umiraat pacienti

Dino

Број на мислења : 219
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Саб Сеп 30, 2017 2:23 pm

Сериозно ли мислиш дека ако вината беше кај некој член на ВМРО власта ќе го криеше случајот? Изгледа дека и ти си подпаднал под пропагандата што ја шират кучињата на Сорос по социјалните мрежи дека прво треба да си замине Груевски, па после ти да си заминеш од Македонија во странство. По тебе веројатно старата влада е виновна и за падот на сите економски параметри до еден од јуни наваму. А до мај имавме пораст и покрај вештачката политичка криза со лагите за наводни фантомски гласачи ја наметнаа странците со помош на домашните предавници. Погледај го ова ако имаш време но со вклучен мозок. Заборави на љубовта кон членовите на последната редакција на комунист, кон Бранко Геровски, Љубомир Фрчковски на пример, и омразата кон Миленко и Мирка и само обрни внимание на текстот.


_________________
Негација на негативното.
#БОЈКОТИРАМ

трендафил

Број на мислења : 2981
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Саб Сеп 30, 2017 3:09 pm

Ајде да напишам и дека за жал е нормално кога има забременувања на многу жени со проблематична бременост, кои немале деца од тие причини со години, и смртноста кај новороденчињата да биде поголема. Но никогаш не сме имале криење на ваквите случувања ниту се случувале во ваков број. Ниту не траело волку долго утврдувањето на причините за смртта на децата. Нејасно е и зошто новата власт не го пушта во употреба новиот оддел за интензивна нега на новороденчиња иако истиот е готов пред доаѓањето на хунтата на власт. Веројатно сакаат да го прикажат како свое дело.

_________________
Негација на негативното.
#БОЈКОТИРАМ

трендафил

Број на мислења : 2981
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Саб Сеп 30, 2017 9:52 pm

Синојка во тетовската клиничка болница почина родилка. Новороденчето во тешка здравствена состојба е префрлено во Скопје.

http://telma.com.mk/vesti/pochina-rodilka-vo-tetovo-bebeto-preneseno-vo-skopje

_________________
Негација на негативното.
#БОЈКОТИРАМ

трендафил

Број на мислења : 2981
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Саб Сеп 30, 2017 10:16 pm

Premnogu smrtni sluchai za kratko vreme...Ovde nema shto da se razmisluva...Se formira istrazhen organ i rabotata se tera do kraj...

_________________
NE GO BOJKOTIRAM TRENDAFIL NITU REFERENDUMOT
avatar
Teo

Број на мислења : 3409
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здравството во Македонија

Пишување by defo on Нед Окт 01, 2017 7:14 pm

Мизерија, 21 век, на коњ......страшно........

defo

Број на мислења : 1977
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Нед Окт 01, 2017 8:29 pm

Не е страшно тоа што во одредени временски услови во 17 години лекарот имал една интервенција на која отишол со коњ. Такви случаи има и во планинските делови на САД. Да се надеваме дека марионетскава влада ќе обезбеди хеликоптер за слични интервенции, иако во одредени метеоролошки услови и хеликоптерите не летаат.

_________________
Негација на негативното.
#БОЈКОТИРАМ

трендафил

Број на мислења : 2981
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Сре Окт 04, 2017 7:39 pm

трендафил напиша:Синојка во тетовската клиничка болница почина родилка. Новороденчето во тешка здравствена состојба е префрлено во Скопје.

http://telma.com.mk/vesti/pochina-rodilka-vo-tetovo-bebeto-preneseno-vo-skopje
За жал почина и бебето, Бог да го прости.

_________________
Негација на негативното.
#БОЈКОТИРАМ

трендафил

Број на мислења : 2981
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здравството во Македонија

Пишување by Bosonoga on Сре Окт 04, 2017 10:46 pm

mislam deka treba shto e mozno poskoro da se napravi detalna istraga i da se utvrdat prichinite za smrtnost na decata na oddelot ginekologija

_________________
GI BOJKOTIRAM CREPOVITE STO GO BOJKOTIRAAT REFERENDUMOT
avatar
Bosonoga

Број на мислења : 349
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Сре Окт 11, 2017 10:10 pm

Двата компјутерски томографи во клиничкиот центар во СКопје не работат. Се надевам дека нема да треба да чекаме ВМРО да се врати на власт за да проработат.

_________________
Негација на негативното.
#БОЈКОТИРАМ

трендафил

Број на мислења : 2981
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Окт 13, 2017 6:05 pm

Премиерот Заев ја одложи средбата со вработените во скопска гинекологија закажана за денес. Веројатно изборите му се поважни од животите на децата.

_________________
Негација на негативното.
#БОЈКОТИРАМ

трендафил

Број на мислења : 2981
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здравството во Македонија

Пишување by OPOZICIONER on Пет Окт 13, 2017 11:25 pm

vashiot gi otkazuvashe sredbite ,Zaev samo ja odlozil sredbata

_________________
KONTRA BOJKOTIRAM
avatar
OPOZICIONER

Број на мислења : 354
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Пон Дек 25, 2017 5:11 pm

Конечно министер за здравство и ако судиме според минатото на министерот и реакциите на јавноста изборот не е баш многу погоден.

Остри реакции на Твитер по изборот на Филипче за министер за здравство
Објавено: 25-12-2017, 17:01
Собранието на Република Македонија попладнево го избра д-р Венко Филипче за министер за здравство. Со 62 гласа „за“, еден воздржан, и ниту еден „против“, Филипче застанува на чело на еден од најчувствителните сектори.
Премиерот Зоран Заев пред пратениците образложи дека поради локалните избори, а заради правото на избор на тогашниот министер за здравство Арбен Таравари да биде кандидат за градоначалник му престана мандатот и оти за нов член на Владата кој ќе раководи со ресорот здравство го предлага Венко Филипче.

По оваа одлука први се појавија реакциите на социјалните мрежи Твитер и Фејсбук, ви пренесуваме дел од ставовите:http://nezavisen.mk/mk/vesti/2017/12/11557/
avatar
luxor

Број на мислења : 3418
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Вто Дек 26, 2017 4:56 pm

Da ova e kolumna na Sasho Ordanovski ama zasluzhuva da stoi ovde...

А да пробаме со јуриш на клиниките?

Сашо Орданоски ● во 12:02 26 декември 2017 ● Прочитано 2928

Да бидеме реални: македонскиот јавен здравствен систем се наоѓа на точка на која не може реформски да се оправи.

Проблемите се огромни, натрупувани со децении. Интересите се толку испреплеткани, што и физичките ликвидации на оние кои би им застанале на пат се чинат прифатливо и релативно евтино решение. Знаењето на домашните експерти за јавно здравство е парцијално, невлијателно, не делува убедително. Здравствениот менталитет – и на лекарскиот персонал и на болните – е со терминални онколошки наоди. Корупцијата од секаков вид (од спонзорства, преку непотизми и препишување бесмислено-опасни лекови, до кеш евра по џепови) е толку распространета, што е будалесто да се бориш против неа, туку можеби е подобро да се смисли официјален корупциски ценовник, за да се воведе барем некаков ред во таа дејност…

Сакам да кажам, џабе лутење или славење за изборот на г. Венко Филипче за нов министер за здравство. Тој, објективно, ништо не може суштински да смени – дури и кога би сакал – освен веројатно работите да ги влоши уште малку. За тоа секогаш има простор.

Затоа и мислам дека целиот пристап е погрешен. Тоа ви е како да очекувавте Јавното обвинителство на Марко Зврлевски да се зафатеше со решавање на криминалите на минатата власт. Не, туку под жесток домашен и странски притисок се формираше потполно нова институција, Специјално јавно обвинителство; зад неа застана сериозна домашна и критична странска експертска и политичка поддршка; на сила – да, да, на сила! – им се дадоа овластувања на Елиот Нес, односно се обезбедија со посебен Закон, со сериозни пари и со голема кадровска поткрепа, за со таква поставеност и поддршка, после две години да ги видиме првите резултати од нивната работа!

Можеби е дојдено време за сличен пристап и во здравството. Со аномалиите на тој систем да се бориме со институција вон системот. Таа да добие големи овластувања, да биде поткрепена со странска експертиза, да има некаква извршна моќ и да обезбеди политичка поддршка за големи и длабоки резови во здравството, како кога би ги киднапирале министерот и директорот на Фондот за здравство и, наместо откуп, да барате спроведување реформи… Со закана дека, ако нема реформи, ќе ги пуштите киднапираните на слобода.

Јас не верувам дека оваа Влада е подготвена за таков вид на големи проекти. Ако се суди според бројот на автомобили со струмички (и нешто бугарски) регистерски таблички по болничките паркинзи низ Скопје, побрзо ќе да е во тек инсталирање на уште едно здравствено-медицинско лоби во ресорот, а не расчистување со старите.

Собранието? Тоа да даде некаква реформска иницијатива? … Таму на истата седница кога се бираше министер за здравство, во трет обид, илегално избраа нов јавен обвинител (да, да, Тортевски е во право), па не сум сигурен дека владејачкото мнозинство може да конституира доволно интегритет за да наметне волја за радикални реформи и во здравството…

А можеби проблемот може да се решава со граѓанска окупација на клиниките. Со физичко освојување на секоја клиничка зграда, да се прогласи слободна здравствена територија, да се именува ново, колективно револуционерно клиничко раководство, кое самото ќе преговара со сите надворешни фактори битни за опстанокот на таа клиника. И за решавање на сите покрупни аномалии – како што е ред во револуционерните движења – да го користи задниот ѕид во дворот на клиниката, според принцип на постројување пред него како аптекарски шишиња, пред еден дежурен вод од болни кој би ја спроведувал огнената правда…

Којзнае, на човек понекогаш му се чини дека баш до таму сме дојдени во нашево здравство. Затоа, велам, без претерани возбуди за новите кадровски решенија на оваа политичка гарнитура во здравството, сѐ ќе си оди по старо, како што сме навикнале и до сега. Што е сигурно – сигурно.
http://plusinfo.mk/mislenje/3763/a-da-probame-so-jurish-na-klinikite

_________________
NE GO BOJKOTIRAM TRENDAFIL NITU REFERENDUMOT
avatar
Teo

Број на мислења : 3409
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 10 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот