Здравството во Македонија

Страна 11 of 17 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 17  Next

Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by misterija on Чет Aвг 23, 2018 9:18 pm

Уште 10 власти да се сменат, ситуацијата во здравството ќе остане на најниско можно ниско ниво на услуга и на хуманост, без совесност и без одговорност.
Незнам зошто се уште се раправаат луѓето и зошто се уште ги спомнувате починатите ангелчиња..дајте бе луѓе престанете со тоа, гледајте како да се реши здравството, како да се научат лекариве на одговорност, како да внимаваат да не прават грешки...секојдневно од болница излегуваат пациенти без дијагноза или со погрешна дијагноза, погрешно лекувани, недолечени..измалтретирани пациенти, тука се и дечињата од детска клиника....на дежурна служба ќе се изначекаш додека го разбудат дежурниот лекар( а не смее да спие),со еден збор катастрофа....мислам дека нема лек за оваа пробламатика.

Внучето ми лежеше на детска клиника на пулмо...три бронхскопии му правеа, трите со различни дијагнози, две крвни слики и двете од различни пациенти, измешани...отуштен е без дијагноза..страно тело наводно ама не е извадено...мизерија....несакам да зборам за траумите на детето, за траумите и шоковите што ги доживеавме сите...не го скратија животот.
misterija
misterija

Број на мислења : 442
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by osa on Чет Aвг 23, 2018 9:31 pm

Tochno misterija ...potpolno se soglasuvam so tvoite viduvanja za zdravstvo...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14735
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Чет Aвг 23, 2018 9:50 pm

Конечно вистински коментари. Кас нас лекарите се една од професиите што процентуално многу се занимава со политика, а малку со својата дејност. Проблем е и универзитетот на кој се изразени сите проблеми што ги имаме во државата. Корупцијата на пример, не само на парична туку и на роднинска, локална, партиска и сите други основи. Лекарите се обединуваат само кога некој од нив треба да одговара за лекарска грешка. Сите го бранат.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5421
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by misterija on Чет Aвг 23, 2018 11:07 pm

Се додека јавно не се проговори дека главниот проблем е во лошата комуникација помеѓу јавните здравст.установи со ФЗО и здравст.оддел..се додека имаме лоши менаџери кои наместо добро опремени хируршки сали ни дадоа обични фушерајски направени штали, опрема која има краток рок на употреба и со најнизок квалитет...се додека постарите лекари со нивниот себичлук не им отстапат место на помладите лекари во салите....Мислам дека за неколку години педијатријата, хирургијата, гинекологијата ке згаснат...па се имаме стари лекари кои ќе одат во пензија а ќе ни останат млади необучени лекари....ако листите за чекање на мој термин сега се многу долги и за некој преглед се чека и повеќе од 6 месеци, што ќе биде тогаш можеме да замислиме за две три години.

Мора да се менуваат некои закони под итно..медицина и политика не одат заедно рака под рака.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 442
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Aвг 24, 2018 9:38 am

За волја на вистината во ниту една земја на светот и во Шведска на пример, пациентите не бираат сами каде ќе се лекуваат. Да е така сите би оделе во најдобрата клиника за одредена болест на светот. Вината за здравството може да се распореди на сите, се разбира не подеднакво и со исклучоци во сите категории. Бидејќи рибата смрди од главата нели, прво би ја ставил власта. Виновни се и самите здравствени работници. Лекарите на комитите и партизаните немале лекови и болници, но со многу љубов и кон работата и кон пациентите го надополнувале тоа. За нередот, нехигиената и оштетување на опремата виновни се и самите пациенти.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5421
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Пет Aвг 24, 2018 1:29 pm

So teshko srce i golema taga moram da priznaam deka ovoj pat se soglasuvam vo celost so pochituvaniot Trendafil, nastrana ona shto ne kazhuva dali misli na site koi dosega bile na vlast ili samo na onie koi sega se na vlast...Voedno mu chestitam na konstantnata ljubov kon likot i deloto na partizanite pa vo taa chest ja postiram zakletvata shto pochituvaniot Trendafil ja polozhil pred partijata shto gi vodeshe tie partizani za koja sega veli deka ja mrazi a chij lojalen chlen bil... Здравството во Македонија - Page 11 Evilgrin

Здравството во Македонија - Page 11 Untitl10
Teo
Teo

Број на мислења : 4462
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Aвг 24, 2018 2:33 pm

Мислам на сите, но бидејќи форумот е за македонската политичка сцена, а не историја пишувам за актуелната власт.
За случајот на малата Ева има нов момент. Таткото на девојчето изјавува дека три деца што биле испратени во Турција не се вратиле живи. Не знам дали би се вратиле живи и да беа испратени во друга болница, затоа што за жал деца умираат во сите земји на светот дури и деца на милијардери, политичари, лекари ...

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5421
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Albatros on Пет Aвг 24, 2018 5:59 pm

Degutantno e toa prepukuvanje na relacija roditeli - zdravstvo, istoto se slucuvase i koga pocina devojceto Tamara. I togas i sega partiite ja zloupotrebija smrtta na decata za politicki poeni vovlekuvajki gi i roditelite vo toa namesto da gi ostavat mrtvite da pocivaat vo mir.

Albatros

Број на мислења : 369
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by misterija on Пет Aвг 24, 2018 11:07 pm

Знае ли некој, што бидна со пред изборните ветувања на Заев дека он ќе направел посебен фонд за деца до 18 год.кои ќе имаат потреба за лекување во странство!???

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 442
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by osa on Саб Aвг 25, 2018 5:36 am

Pa ima moznost za lekuvanje vo stranstvo no ne po sopstven izbor kade ...vchera slushnav del od izjavata na tatkoto no nema da ja citiram tuku samo ke posocham nekolku raboti shto me iznerviraa na primer veli na klinikata ima personal koj neznae vena da najde ....tochno ima takov personal vraboten od dpmne so partiska knishka no znae da go maftaat znameto "patriotsko"..eh odamna pishuvav deka ke umiraat pacienti od nestruchen kadar vraboten bez obrazovanie so kupeni diplomi ,ama vie poddrzuvachite na dpmne mislevte deka nikogash nema da imate potreba od lekuvanje ,pa shto e ushte postrashno gi obvinuvate SDSM ...shto da napravi novata vlast koga celo vreme e opstruirana vo parlamentot ...ako gi izbrka ( mora da gi izbrka)odma ke se nafrlite deka pravi chistka vo zdravstvoto....koj kade ke se lekuva odreduva komisija ( site vraboteni od dpmne)spored zakon donesen od taa dpmneovska vlast ...a zakonot nemoze da se smeni zoshto treba da go poddrzi i dpmne a tie osven vodenje inaet nishto drugo ne pravat.....
Eve i od ovaa gledna tochka ke vi pojasnam ...se blizi referendumot i namesto da izlezete i da glasate ZA vie dpmneovcite i nivnite poddrzuvachi postojano trubite deka ke bojkotirate ...imeto ne go davate ...a decata da vi umiraat gi davate ???? Namesto da vlezeme vo EU i vo NATO i doktorite i medicinskiot personal da ostanat tuka za da ima koj da gi lekuva i vashite dpmneovski deca vie ke bojkotirate da ne vi go zemat imeto iako sega nemate ime zoshto imate samo referenca PORANESHNA ( ne segashna)JUGOSLOVENSKA (ne makedonska )REPUBLIKA (ne drzava ) MAKEDONIJA

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14735
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Саб Aвг 25, 2018 7:03 pm

Моето искуство со сестра што не знае да погоди вена е врзано со сестра од албанската етничка заедница, за која не верувам дека е член на ВМРО, туку напротив, мислам дека е од некоја од партиите во власта, бидејќи скоро сите еднонационални неправославни партии (албански, ромски, турски ...) се дел од владеечката коалиција. Не би можел да се сложам ниту дека доколку се отпуштат такви сестри ќе има масовни отпуштања, затоа што за среќа такви има малку.
Нема ништо поприродно за било кој проблем во државата да се обвини власта. Посебно ако со доаѓање на нова власт состојбата не е подобрена туку е влошена. Ме чуди што и на оваа тема напиша дека ако станеме северна Македонија и историјата им ја продадеме (ваљда Заев не го прави тоа бесплатно) на Грција и Бугарија сите проблеми ќе исчезнат веднаш по референдумот. Ќе почне Германци доктори да доаѓаат да работат кај нас. Пред да напишеш нешто вакво распрашај се во Бугарија или Романија да видиш што стана со нивните доктори, сестри и воопшто млади.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5421
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by misterija on Саб Aвг 25, 2018 9:51 pm

Што везе има стручноста и професионалноста на една особа со партија( во овој случај малку погоре вмро се спомнува не оправдано)...многу има работни лица во државава што купиле дипломи и моажат вода да им носат на тие што редовно студирале...тој што има акал ќе научи да работи како треба..ме ќе згреши еднаш, двапати, но сигурно никој нема да толерира повекекратни грешки, па дали било тоа во здравство, градежништво или други области.

Бидејќи медицинска сестра спомнувате, еве јас да кажам дека и она самата ако незнае како треба крв да извади, ќе побара помош или ке ја тргнат и ке ја стават на други работни задачи....Дудуци имало и ќе има, но ако сакате партија да каљаме, тоа е веќе друга дискусија.


Колку наши сестри заминаа во други држави и останаа таму да работат..па ниту една не се врати оти незнаела крв да извади.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 442
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by osa on Саб Aвг 25, 2018 10:10 pm

трендафил напиша:Моето искуство со сестра што не знае да погоди вена е врзано со сестра од албанската етничка заедница, за која не верувам дека е член на ВМРО, туку напротив, мислам дека е од некоја од партиите во власта, бидејќи скоро сите еднонационални неправославни партии (албански, ромски, турски ...) се дел од владеечката коалиција. Не би можел да се сy


ложам ниту дека доколку се отпуштат такви сестри ќе има масовни отпуштања, затоа што за среќа такви има малку.
Нема ништо поприродно за било кој проблем во државата да се обвини власта. Посебно ако со доаѓање на нова власт состојбата не е подобрена туку е влошена. Ме чуди што и на оваа тема напиша дека ако станеме северна Македонија и историјата им ја продадеме (ваљда Заев не го прави тоа бесплатно) на Грција и Бугарија сите проблеми ќе исчезнат веднаш по референдумот. Ќе почне Германци доктори да доаѓаат да работат кај нас. Пред да напишеш нешто вакво распрашај се во Бугарија или Романија да видиш што стана со нивните доктори, сестри и воопшто млади.

Dobro trendafile pa albankata e od minatata koalicija si zaboravil ...pa 11 godini koj vladeeshe so se vo drzavata sekako dpmne ,dui ,romite na amdi bajram i site ostanati koi seushte se vraboteni poradi taa koalicija a SDSM ne gi brka zoshto vednash ke plachete deka pravi chistka....a za toa deka standardot ke ni se pokachi i nema tolku masovno da se isseluvaat mladite i STRUCHNI KADRI a ne onie koi so kupeni diplomi rabotat po klinikite ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14735
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Нед Aвг 26, 2018 8:31 pm

По изјавата на Села дека и Алијансата на Албанците ќе го поддржи референдумот, односно дека 100% од пратениците Албанци се за тоа да ние да бидеме Северни Македонци, а се лутат ако некој ги нарече Шиптари мислам дека не се работи за историја, туку за актуелна коалиција. Се работи за млада сестра дојдена во време на Таравари кога сестрата Македонка замина во пензија. Сега работи административни работи и работата си врви. ДУИ и Амди Бајрам се дел од актуелната коалиција. СДСМ веројатно ги зема во коалиција затоа што мисли дека биле добриот дел од минатата власт. Иначе можеа да предизвикаат нови предвремени избори и да се обидат да добијат мнозинство пратеници сразмерно на гласачите што се според нив и меѓународната заедница во мнозинство и кои имаат заедничка историја со Бугарија, а немаат никаква врска со антиката.
Кога сме кај сестрите Албанки, од Албанија 2.500 сестри се заминати во западните земји, нај повеќе во Германија. До крајот на годината се очекува тој број да достигне 5.300. Кога сме кај заминувањето на обучен кадар од сиромашните земји можеме да зборуваме и за алчност и себичност на богатите кои ја злоупотребуваат сиромаштијата во некои земји и им ги прибираат најдобрите кадри во кои немаат вложено ни едно евро. Никој не е богат затоа што дава, туку затоа што зема. И семејството Заеви во Струмица.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5421
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by misterija on Нед Aвг 26, 2018 8:34 pm

Koj li ke ostane da raboti vo na zajko fabrikite za proizvodstvo na ulje od kanabis???

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 442
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Нед Aвг 26, 2018 8:49 pm

Бидејќи го бива за подигрување со вистината, ќе убеди бегалци од Блискиот Исток дека Струмица е во Германија и тие ќе му работат.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5421
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by misterija on Нед Aвг 26, 2018 8:50 pm

трендафил напиша:Бидејќи го бива за подигрување со вистината, ќе убеди бегалци од Блискиот Исток дека Струмица е во Германија и тие ќе му работат.

hahhahahhaa...good answer...steta nema tuka lajkanje.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 442
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by TRAJCHE on Пет Сеп 21, 2018 6:53 pm

Uspesno se podobruva zdravstvoto.

Реновирана интензивната нега на Клиниката за неврохирургија
Зголемен капацитет за згрижување, нови респираторни машини, преуреден простор за медицинскиот персонал и набљудување на пациентитеhttps://kanal5.com.mk/articles/349358/renovirana-intenzivnata-nega-na-klinikata-za-nevrohirurgija
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 320
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by misterija on Саб Сеп 22, 2018 4:14 pm

Во времето на ВМРО имаше најмногу реновирање, најмногу донесени нови модерни дијагностички апарати, па возила и др...ете сега и овие се флат со ново отворено одд.за ортопедија во ГОБ 8ми септември, па се фалат за наврохирургија, но одите таму после неколку месеци да видите дали нешто фнкционира од сетоа петелчење пред камери...лентите се пресекоа и толку..нема стручен кадар, нема персонал, нема инструменти и санитетски материјал, средства за дезинфекција..ништо....

Се што се прави е тежок фушерај кој на еден дожд и ветар се распаѓа.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 442
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Dino on Саб Сеп 22, 2018 5:12 pm

Otsekogas e taka a renoviranja i slicno se koristat za kradenje preku tenderi vo cetiri oci i firmi registrirani neposredno pred raspisuvanjeto.

Dino

Број на мислења : 405
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by misterija on Саб Сеп 22, 2018 5:14 pm

Чаре или лек за вакви криминали??

Нема да имаме никогаш....ние на жалост немаме ни свест ниту морал...Каде се контролите?

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 442
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Dino on Саб Сеп 22, 2018 5:16 pm

Koi kontroli, digas duri si na vlast, se smeni li pravis dil plakas procent na novite i prodolzuvas so zivotot., glej Cifliganec, Kamcev i drugi.

Dino

Број на мислења : 405
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by misterija on Саб Сеп 22, 2018 5:19 pm

Мислам на контроли од техничка страна, пред да се пушти нешто ново, нели треба да се провери дали има било какви пропусти, а не кога ќе почнат таваните да паѓаат врз пациентите, тогаш да се реагира..напротив, тогаш треба да се казни тој што го потпишал приемот, треба да одоговара кривично и морално пред закон.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 442
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Dino on Саб Сеп 22, 2018 5:21 pm

Oni ne mozat ulicni kucinja da kontrolirat ne pa visoka tehnika.

Dino

Број на мислења : 405
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by misterija on Саб Сеп 22, 2018 5:22 pm

хаххахаа..така е.... Very Happy

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 442
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 11 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 11 of 17 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 17  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот