Здравството во Македонија

Страна 12 of 15 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Next

Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by TRAJCHE on Пет Сеп 28, 2018 12:36 pm

Taka i treba, ne da se reklamiraat preku nesrekata na narodot.

Во Кривичен судење за случајот со смртта на малата Тамара
Во Кривичен денеска продолжува судењето за случајот со смртта на малата Тамара Димовска од Велес, која во 2015 година почина чекајќи операција на рбетот во странство. Во предметот на ЈО обвинети се вкупно 12 лица за несовесно работење во службата.

Првостепената лекарска комисија за одлучување по правото на лекување во странство, се наведува во обвинителниот акт, го донела првичното негативно мислење за лекувањето на Тамара Димовска.

Комисијата, спротивно на Стручниот конзилиум, а по истекот на законски предвидениот рок донела мислење дека не се исцрпени можностите за лекување на пациентот во Македонија.

https://telma.com.mk/vo-krivichen-sudene-za-sluchajot-so-smrtta-na-malata-tamara/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 278
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Чет Окт 04, 2018 7:24 pm

Повеќе денови во родилиштата низ Македонија немаше вакцина против хепатит Б. Вакцина што треба да се прими во првите 24 часа по раѓањето. Родителите мораа сами да бараат вакцини и со новороденчињата да шетаат по диспанзерите. СДСМ божем беше против економските директори по болниците, а денес е именуван економски директор во Гинекологија во државна болница. Партиски, член е на ДУИ. Со Скопје наместо 20, работат само 6 до 7 екипи во смена. Толку и има лекари и сестри. Има и само седум исправни возила.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4820
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Чет Окт 04, 2018 7:25 pm

Dokazi Trendafile, dokazi...Dosta e so rekla kazala muabeti...I ne od Ivcheva, Ljupche i Momirovski...Sakame relevantni izvori...
Teo
Teo

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Окт 05, 2018 9:37 am
_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4820
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Пет Окт 05, 2018 11:04 am

Vo sluchajov Filipche treba da izleze i da objasni zoshto vakcini nema...Ako e propust na ministerstvoto ostavka vednash...Za sluchajot so brzata pomosh videoto nema zvuk i ne sfakjam dali toa se dolzhi na otpushtanje ili pak na zaminuvanje na vrabotenite vo privatni kliniki ili stranstvo...Ako e vtoroto nema vina kaj MZ...
Teo
Teo

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Окт 05, 2018 7:08 pm

Вакцините во родилиштата биле потрошени затоа што се набавувале еднаш на 3 месеци. Истите ги имало по здравствените домови. Проблем е во организацијата на работа.
За брзата помош го гледав во живо прилогот. Лекарите се заминати по повеќе основи. Пензионирање, заминување . Проблемот е во министерството за финансии што не одобрува нови вработувања. За возилата ваљда се чека продавањето на изгребаниот Мерцедес, но цената со времето му паѓа.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4820
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Пет Окт 05, 2018 7:18 pm

После сите твои обиди за лажење треба да сме сигурни дека проблемот со вакцините е во организацијата, ни случајно не можеме здраво за готово да го земеме било кое твое тврдење.

Ова второво, ако се водиме по принципите на логиката дека ако лажеш за едно лажеш и за се друго е чиста лага.
luxor
luxor

Број на мислења : 4408
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Саб Окт 06, 2018 9:16 am

Не знам за што ме обвинуваш дека лажам. Факт е дека 15тина дена од некои родилишта, скопските на пример, децата се пуштани дома без вакцина против хепатитис Б што треба да се прими во првите 24 часа. Истата ја имаше по диспанзерите во Скопје, но не знам зошто наместо да се позајмат вакцини во ГАК и клиниката во Чаир родителите морале да бараат каде има вакцини. Ги имало во поликлиниката Букурешт, на пример. Факт е и дека нема повеќе од 7 лекарски тимови во смена во брзата помош.
Јас само ја пренесов изјавата што се гледа во видеото од вработена во поликлиниката Букурешт. Напишав и дека проблемот е решен, па навистина не разбирам за какво лажење пишуваш. Заев ли, човекот што не лаже, така ти рекол.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4820
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Саб Окт 06, 2018 9:42 am

Edinstven fakt e deka ti ne si prilozhil nikakvi dokazi za tvoite tvrdenja...Veruvam deka takvi ima ama samo na dpneovskite kurton mediumi...
Teo
Teo

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Саб Окт 06, 2018 11:09 am

Дадов некои линкови од кои едниот за жал нема тон, но тоа не е моја вина. На прилогот за вакцините има тон и сведок од клиниката Букурешт кој тврди дека кај нив доаѓале новороденчиња затоа што немало вакцини во ГАК и во Чаир. Од мене толку. Што се однесува до вториот прилог, за смалениот број на екипи на брза помош поради немање лекари и поради подолгото чекање на интервенција во некои случаи, им пожелувам на сите да немаат можност во живо да проверат дали раководителот на скопската брза помош лаже или не. Јас во случајов и верувам на раководителката, кадар на СДСМ. Но признавам дека вие подобро се познавате меѓу себе во партијата.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4820
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Саб Окт 06, 2018 11:28 am

Како да ти верувам, како? Кога еве сега те фатив дека лажеш на претходната тема. А бараш без никакви докази да ти веруваме дека владата е крива и за ланскиот снег.
luxor
luxor

Број на мислења : 4408
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Саб Окт 06, 2018 8:01 pm

Сите тие линкови само докажуваат дека за единаесет години владеење на дпмне тотално сте го уништиле здравствот а мнозинството медицински кадар ја напуштиле земјата благодарение на вашата диктатура.
luxor
luxor

Број на мислења : 4408
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by misterija on Саб Окт 06, 2018 8:38 pm

luxor напиша:Сите тие линкови само докажуваат дека за единаесет години владеење на дпмне тотално сте го уништиле здравствот а мнозинството медицински кадар ја напуштиле земјата благодарение на вашата диктатура.

Дали знаеш во кој период, која година или во чие владеење, сме имале најдобро функционирање на здравството?

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 443
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Саб Окт 06, 2018 8:43 pm

Добро вечер. Конечно призна дека веста е вистина по повеќекратно клеветење дека лажам. Прво треба да објавите конкурс за прием на лекари во брзата помош наместо што примате различни советници во владата или економски директори во болниците, па да тврдиш дека сите лекари заминале во странство. Сепак во ЕУ предност имаат лекарите од Бугарија и Романија. Ајде да се обложиме дека ако објавите конкурс пред предвремените избори ќе се јават повеќе лекари од потребниот број. Затоа што процедурата треба да заврши пред распишувањето на избори.
Во времето на ВМРО имаше пунктови на Брза помош и по скопските села.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4820
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by misterija on Саб Окт 06, 2018 8:45 pm

трендафил напиша:Добро вечер. Конечно призна дека веста е вистина по повеќекратно клеветење дека лажам. Прво треба да објавите конкурс за прием на лекари во брзата помош наместо што примате различни советници во владата или економски директори во болниците, па да тврдиш дека сите лекари заминале во странство. Сепак во ЕУ предност имаат лекарите од Бугарија и Романија. Ајде да се обложиме дека ако објавите конкурс пред предвремените избори ќе се јават повеќе лекари од потребниот број. Затоа што процедурата треба да заврши пред распишувањето на избори.
Во времето на ВМРО имаше пунктови на Брза помош и по скопските села.


Имаше летово конкурси, ама одзив на лекари беше слаб.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 443
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Саб Окт 06, 2018 8:56 pm

Zatoa shto ne se glupi, platite vo zemjite od EU se daleku pogolemi...
Teo
Teo

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by misterija on Саб Окт 06, 2018 9:00 pm

Teo напиша:Zatoa shto ne se glupi, platite vo zemjite od EU se daleku pogolemi...

Така е..но види вака, многу доктори, нарочито хирурзиве, зимаат месечни примања и над 1000 евра...дозволено им е дополнителна дејност, платите им се качија три пати..така да, не се баш за жалење..но не се платени како во другите земји, тоа е точно.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 443
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Саб Окт 06, 2018 9:04 pm

100 илјади денари во Македонија не се мали пари. Нели толку им ветивте на лекарите? Сакаш ли да кажеш дека лекарите не веруваат дека ќе го исполните ветувањето, односно дека мислат дека Заев лаже. И јас мислам дека лаже како и за се останато.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4820
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by misterija on Саб Окт 06, 2018 9:06 pm

па ете сега и со овие 5% покачување, па идеме нагоре....ајде да видиме....

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 443
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Саб Окт 06, 2018 9:07 pm

Nishto nema da go zapre odlivot na kvaliteni kadri...Barem ne vo dogledno vreme...Kvaliteto so sebe nosi i ambicii za povekje i podobro...I se razbira bara soodvetna nadoknada...
Teo
Teo

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by misterija on Саб Окт 06, 2018 9:10 pm

Teo напиша:Nishto nema da go zapre odlivot na kvaliteni kadri...Barem ne vo dogledno vreme...Kvaliteto so sebe nosi i ambicii za povekje i podobro...I se razbira bara soodvetna nadoknada...

Добри услови за работа, за напредување, добри плати и надокнади, нова модерна апаратура, добри менаџери...зошто би оделе тогаш надвор?

А сето ова може да се направи и тука, само менталитетот ни е лош, знаењето не сакаме да го пренесуваме, итн..

Жан Митрев зошто се врати, ете го, супер функционира.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 443
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Саб Окт 06, 2018 9:15 pm

misterija напиша:
Добри услови за работа, за напредување, добри плати и надокнади, нова модерна апаратура, добри менаџери...зошто би оделе тогаш надвор?

Vo bliska idnina ne gledam mozhnosti za takvo neshto...


misterija напиша:Жан Митрев зошто се врати, ете го, супер функционира.

Mitrev pokraj toa shto e dobar hirurg ispadna deka e i dobar biznismen...
Teo
Teo

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by misterija on Саб Окт 06, 2018 9:19 pm

Teo напиша:
misterija напиша:
Добри услови за работа, за напредување, добри плати и надокнади, нова модерна апаратура, добри менаџери...зошто би оделе тогаш надвор?

Vo bliska idnina ne gledam mozhnosti za takvo neshto...


misterija напиша:Жан Митрев зошто се врати, ете го, супер функционира.
Mitrev pokraj toa shto e dobar hirurg ispadna deka  e i dobar biznismen...


Добар бизнисмен, да...да не беше Кљусето да му даде простории од бившата воена болница, шипки сам што ке отвореше кардиохирургија...затоа реков, може оваа држава да створи услови за да се орасположи медицинскиот персонал да седи во Мк и да го дава својот придонес.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 443
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Саб Окт 06, 2018 9:24 pm

Се врати и поранешниот министер бидејќи настапи апсолутна застареност на неговото дело, Владо Димов и работи во Аџибаден Систина. А работеше во Турција и Бугарија, членки на НАТО, втората и на ЕУ. Бугарскиот пасош го спаси своевремено од екстрадиција.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4820
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 12 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 12 of 15 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот