Здравството во Македонија

Страна 16 of 16 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16

Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Пет Jул 12, 2019 8:37 pm

Ти можеби си можел, но има маса примери што не можеа. Затоа наместо да гледаш само за себе гледај пошироко.
luxor
luxor

Број на мислења : 4549
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Jул 12, 2019 8:50 pm

Кога гледам пошироко, на дај Боже, има луѓе што умираат поради состојбите во здравството. Јас сум фала Богу жив и можам да си ги платам лековите кои се надевам по операцијата нема да ми требаат повеќе и ќе ми се врати нормалната подвижност. Чекам трета среќа, односно третиот обид за тендер да помине успешно.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5041
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Пет Jул 12, 2019 8:57 pm

Умираа и во времето на твоите дпмне- оФци, за кое ти тврдиш дека немало недостаток од лекови.
luxor
luxor

Број на мислења : 4549
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Jул 12, 2019 9:13 pm

Нема земја во светот во која не се умира. За жал и по лекарски грешки. И лекари умираат и умирале. Условите сега се за жал полоши и нема обид за подобрување.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5041
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Пет Jул 12, 2019 9:23 pm

Условите се подобрени, но не може да се очекува здравството да процвета после девастацијата од власта на дпмне.
luxor
luxor

Број на мислења : 4549
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Jул 12, 2019 9:32 pm

Во 2006 година исто така немаше лекови на рецепт, тогаш немаше ни право на избор на производител на лек, па за една година по доаѓањето на ВМРО на власт работите се променија. Се променија и сега, но на полошо. Ова твоето ќе дојде како комунистичката пропаганда дека пред војната (Втора светска) во Југославија немало ништо, а потоа дошле Германците и уништиле се. Не велам дека во овие две години нема промени во здравството. Но за жал на полошо.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5041
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Пет Jул 12, 2019 9:39 pm

Не треси зелени браејки ги дпмне - оФците затоа што тебе како партиски војник ти се промемило на подобро. Еве колку беше добро во ваше време за обичниот народ.

https://www.alsat-m.tv/mk/224185/

https://time.mk/cluster/7b46d0411b/nema-citostatici-vo-bitolska-onkologija.html

http://utrinski.com.mk/?ItemID=5D10A8EC82A04643BB565C49361B6821
luxor
luxor

Број на мислења : 4549
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Jул 12, 2019 9:43 pm

Метотрексатот, што го споменав е во основа цитостатик, а споредно се употребува за автоимуни болести. Ако немало нешто во Струга или во Битола, а имало по другите градови, не е системски проблем.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5041
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Пет Jул 12, 2019 9:45 pm

А тоа што пефманентно снемувало цитостатици од 2008 па се додека не паднавте од власт не е ништо нели. Важно партиските полтрони да бидат задоволни.
luxor
luxor

Број на мислења : 4549
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by misterija on Нед Jул 21, 2019 2:33 pm

Ajde da vidime dali navistina Filipce ke si stoi na zborot i ke gi primi site dogovorci na delo sto rabotat vo zdravstvo vo celava drzava za rabota na neodredeno!

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 445
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Yesterday at 1:52 pm

Факт е дека и сите што се со договор на дело да бидат примени има недостаток на кадар во здравството, а специјалисти и персонал на било кое ниво не може да работи без потребното искуство кое не се стекнува за неколку месеци. На пример не е мал бројот на лекари што и покрај искуството сега прв пат се сретнаа со мали сипаници (морбили).
Не значи инаку дека ако имало недостаоци во здравството и порано, дека така треба да остане и сега. Треба да има константни подобрувања. Темава всушност и не е за историја, па да ни ја краде Заев со помош на соседите и евроатлантската меѓународна банда, туку за здравството.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5041
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor Yesterday at 3:24 pm

Дека треба да има подобрување во сите сегменти од жиботот не само здравстбото во однос на времето кога владееше дпмне треба и има.
luxor
luxor

Број на мислења : 4549
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 16 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 16 of 16 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот