Младите, зошто заминуваме од Македонија???

Go down

Младите, зошто заминуваме од Македонија???

Пишување by defo on Саб Јан 30, 2016 11:32 am

Вие 78.000 каде отидовте?? Зошто не ме зедовте!

Мало четиво, како увод...
И јас како човек кој ја само што ја надминал 30 , размислувам зошто не сум во тие 78.000. А зошто сакам да сум во нив???
Ево зошто-моментално работам за 1/4 ево нека е 1/3 од она што моите колеги го заработуваат на Запад. Дома сум нарекуван предавник, анти-државен елемент, бидејки не се слагам и не го подржувам пастирот.Неможам да го најдам соодветно своето место во општеството, бидејќи за подобро место во него , главно влијание има членската книшка. Лошото школство, утре кога би имал деца не би сакал да учат во услови во кои учат денешните деца. За здравството да не ни разговараме.

defo

Број на мислења : 2047
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Младите, зошто заминуваме од Македонија???

Пишување by Arhimed on Нед Јан 31, 2016 9:03 am

defo напиша:Неможам да го најдам соодветно своето место во општеството, бидејќи за подобро место во него , главно влијание има членската книшка. Лошото школство, утре кога би имал деца не би сакал да учат во услови во кои учат денешните деца. За здравството да не ни разговараме.
Земи го за пример размилсувањето на Ивона Талевска кон Латас - "морам сега да се обезбедам и да создавам". Ивона така планира додека е млада.

Ивона си го наоѓа местото во МК, јас си го најдов во Канада. Ти Дефо размисли си каде ќе создаваш иднина.

Arhimed

Број на мислења : 82
Join date : 2015-03-22

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Младите, зошто заминуваме од Македонија???

Пишување by reiter on Нед Јан 31, 2016 1:15 pm

јас неможам да заминам никаде,па ќе пробувам виртуелно со помош од сликички од интернет да се подизгубам од стварноста и ако ми загусти тогаш на помош со диазапам(така ли се пишува диазапам?)::

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
avatar
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: Младите, зошто заминуваме од Македонија???

Пишување by defo on Нед Јан 31, 2016 6:18 pm

Arhimed напиша:

Ивона си го наоѓа местото во МК, јас си го најдов во Канада. Ти Дефо размисли си каде ќе создаваш иднина.

Сигурно,  не овде во оваа држава.....ево и зошто:


Дури и театарот ми се згади...кога дојдов во Скопје пред 12-13 години,  одев често, сега не чат пат во Драмски.....Значи во превод убиваат се во тебе, ако во меѓувреме не заамижиш, или не голтнеш некое ковче......

Значи живееш/ам како зомби, walking dead, и посакуваш, да отидеш надвор само поради малце среќа..нема друг излез.


А ево што има З.Б да каже за „умното“ момче Тони Шанац, директор на МНТ:
NARKOMANSKI PATRDII!!!
Vo vremenski raspon od dve godini, NARKOMANOT ŠANAC e apsen na dva evropski aerodromi, MILANO i MINHEN. Na gostuvanje vo Italija so pretstavata ,,BAHANALII,, e faten so HEROIN na aerodromot vo MILANO.
Na turnejata po Germanija so pretstavata ,,BURE BARUT,, e apsen na aerodrtomot vo MINHEN, so 15 grama marihuana i 4 tableti extazi.
I vo dvata slučai e soblekuvan na aerodrom do gola koža, pregleduvan mu e i ANUSOT!

defo

Број на мислења : 2047
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Младите, зошто заминуваме од Македонија???

Пишување by defo on Нед Јан 31, 2016 6:27 pm


Сашко Тасев, погоди во центар.

defo

Број на мислења : 2047
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Младите, зошто заминуваме од Македонија???

Пишување by трендафил on Сре Фед 10, 2016 10:33 pm

Додека соросоидите вршат пропаганда со која сакаат да ги натераат младите да избегаат во странство, ниту еден од нив не си заминал. Затоа што убаво живеат во Македонија.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3644
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Младите, зошто заминуваме од Македонија???

Пишување by Гостин on Сре Фед 10, 2016 10:39 pm

Aman Trendafile imaj milost...Kje umram od smeenje...Posebno zatoa shto ti so tvoite deca razgovarash i gi gledash samo na Skype... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Младите, зошто заминуваме од Македонија???

Пишување by трендафил on Сре Фед 10, 2016 10:55 pm

Teo напиша:Aman Trendafile imaj milost...Kje umram od smeenje...Posebno zatoa shto ti so tvoite deca razgovarash i gi gledash samo na Skype... Twisted Evil
Апсолутно неточно. Целото потесно семејство ми е во Македонија. Од поширокото имам повеќе први братучеди и внуци од нив во странство, но само еден е отиден во последните години. Другите се заминати во време на СДСМ. Некои уште вовремето кога вашата партија се викаше КПМ.
Ајде ве молам да ми напишете име на еден соросоид што ја напуштил Македонија. Јас не знам за таков случај. Па сметам дека ни продаваат, што вели народот „муда за бубрези“.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3644
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Младите, зошто заминуваме од Македонија???

Пишување by Гостин on Сре Фед 10, 2016 11:04 pm

Е сега Трендо, како што ти тргна вечерва прашање е дали треба да ти веруваме дека семејството ти е овде.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Младите, зошто заминуваме од Македонија???

Пишување by Гостин on Сре Фед 10, 2016 11:07 pm

Trendafil saka da kazhe deka Karakamisheva lazhe koga tvrdi deka mladite ja napushtaat Makedonija...Verojatno toj napravil paralelno istrazhuvanje pa otkril deka nema nesrekjno zaljubeni vo Makedonija...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Младите, зошто заминуваме од Македонија???

Пишување by трендафил on Сре Фед 10, 2016 11:17 pm

Само тврдам дека соросоидите, и млади и стари не заминуваат од Македонија. А најповеќе го пропагираат заминувањето. Дека бројот на заминати сега не е поголем од порано иако сега заминувањето, посебно во земјите од ЕУ, е многу полесно. Затоа што може да се замине во странство без виза и да се разговара директно со идниот работодавач кој после ќе „ брка “ работна дозвола. Исто така дека бројот на заминати млади од опкружувањето е поголем од тој кај нас. Посебно од Бугарија и Романија, земји членки на НАТО и ЕУ.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3644
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Младите, зошто заминуваме од Македонија???

Пишување by Гостин on Сре Фед 10, 2016 11:20 pm

Znachi tvoite se sorosoidi??? Zatoa ne zaminuvaat??? C c c, kako li kje se pravdash pred decata i vnucite za poddrshkata shto mu ja davash na diktatorot???

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Младите, зошто заминуваме од Македонија???

Пишување by трендафил on Чет Фед 11, 2016 2:05 pm

На избори не се победува со еден глас. А тој што ќе победи на избори не може никогаш да се нарече диктатор. АЈде да прашам која полиција ја спроведува таа според тебе диктатура. Таа на чело со генералниот секретар на СДСМ ли? Иначе повеќе (во проценти) Срби, Бугари, Грци, да не зборувам за Албанците заминуваат во туѓи земји. А таму на изборите не победува Груевски. Точно е дека дел од младите ја напуштаат Македонија. Но и дека имаме и доселувања. Да го змемам како пример ракометниот клуб Вардар. Газдата, тренерот, играчите живеат во Македонија. А најголемиот дел од нив се странци. Газдата од Русија, а другите од земји членки на ЕУ.
Нешто тешко ми е да поверувам дека ако СДСМ со помош на странците успееше насилно да дојде на власт ќе немаше иселување во странство. Може ќе бевме како Сиријците ако не се вмеша Русија. Без разлика што ние и понатаму сакаме во НАТО и во ЕУ.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3644
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Младите, зошто заминуваме од Македонија???

Пишување by Гостин on Чет Фед 11, 2016 5:18 pm

Трендо ајде не се прави со сила глуп. Спасовски е министер од ноември. Зборуваме за диктатурата што твојот пастир скоро десет години ја спроведуваше и се обидува да продолжи да ја спроведува во државата. Покрај тоа глупо е да ги споредуваш спортистите кои после истечениот договор си заминуваат со младите од Македонија кои трајно се иселуваат. Подобро признај дека немаш аргументи и премини на страната на помладиот дел од твоето семејство кое заради тоа што се соросоиди т.е. демократи не се иселуваат.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Младите, зошто заминуваме од Македонија???

Пишување by Гостин on Саб Фед 13, 2016 6:41 pm

И денеска протест.

(ФОТО) Симболичен протест пред Влада: „Колку чевли останаа неизносени“!

Револтирани од немаштијата и беспарицата кои ги делат од најблиските, десетици граѓани дојдоа пред Влада и ја изразија својата болка што токму нивните блиски се заминати во странство во потрага по подобар живот.



http://faktor.mk/2016/02/13/foto-simbolichen-protest-pred-vlada-kolku-chevli-ostanaa-neiznoseni/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Младите, зошто заминуваме од Македонија???

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот